انتخاب صحیح یک کارت گرافیک برای میکس فیلم یا برای رندر یا برای پریمیرپرو یا برای افترافکتس باید بر اساس نیاز انجام شود،نمیتوانیم هر کارت گرافیکی را برای تمام نیازها انتخاب کنیم.

تصمیم گرفتیم در این قسمت به عزیزانی که قصد خرید کارتهای گرافیکی جهت انجام تدوین فیلم و جلوه های ویژه به صورت حرفه ای را دارند مشاوره ای کامل قرار دهیم.

با مطالعه این مبحث هیچ سوالی برای شما در خصوص رندر و کارتهای گرافیک و پردازش سرعتی باقی نخواهد ماند و براحتی خواهید توانست نسبت به خرید قطعه مورد نظر اقدام نمائید.

از آنجایی که تخصص ما محصولات ادوبی است ، این مبحث فقط ویژه محصولات ادوبی است و در سایر برنامه ها ممکن است متفاوت باشد.

در گذشته و قبل از تولید تکنولوژی کودا Cuda تمامی محصولات سخت افزاری تدوین فیلم کاملا وابسته به شرکت Canopus بود.این شرکت متخصص در زمینه تولید انواع کارتهای شتاب دهنده تصویری و کارتهای تدوین خطی می باشد که سالها در این زمینه فعالیت دارد،اغلب کارتهای تدوین خود را برای محصولات ادوبی و پیناکل تولید می نمود تا اینکه طی اتفاقاتی شرکت Canopus اقدام به تولید نرم افزار نیمه حرفه ای Edius نمود.این نرم افزار تقریبا یک کپی از ادوبی پریمیرپرو بوده که با توجه به قوانین تولیدات نرم افزاری در آمریکا نمیتوانستند آنرا همانند ادوبی گسترش دهند چرا که کپی برداری می شد.در این حال شرکت Canopus کارتهای خود را با نرم افزار نیمه حرفه ای ادیوس تطابق داد تا شاید بتواند سهم فروش نرم افزار محصولات ادوب را به طرف ادیوس تغییر جهت دهد اما غافل از اینکه شرکت ادوبی بسیار هوشمندانه فکر این زمان را نموده بود.

این امر باعث شد تا شرکت ادوبی توسط همکار خود یعنی NVIDIA ( حرفه ای ترین تولید کننده کارتهای گرافیکی و شتاب دهنده دنیا ) جلساتی را در خصوص تکنولوژی های تدوین فیلم و ردنرینگ برگزار و راهکارهای حرفه ای را پیدا کنند.در این میان بود که شرکت Nvidia موفق به تولید تکنولوژی Cuda گردید ، که بر اساس Cuda شرکت NVIDIA کارتهای گرافیکی خود را به پردازنده های چند صد و چند هزار هسته ای ارتقا داد که این تکنولوژی ویژه محصولات شرکت ادوبی مانند پریمیرپرو و افترافکت ایجاد گردید.

در حالت کلی،کارتهای گرافیکی شرکت انویدیا به سه دسته Tesla - Quadro - Geforce تقسیم میشوند که ما در اینجا در خصوص دو کارت گرافیک Quadro و Geforce بحث خواهیم نمود.

مشاوره خرید کارت گرافیک برای میکس و تدوین فیلم

کارتهای گرافیکی کوادرو Quadro : حرفه ای ترین کارتهای گرافیکی که کاملا برای تولید ویدئو و رندرینگ تولید شده اند در صدر جدول محصولات Nvidia قرار دارند و البته دارای قیمتهایی بالا که ارزش خرید را دارند.نکته مهمی که باید مد نظر داشته باشید این است که هر کارت گرافیک کوادرویی را خریداری نکنید و در خرید دقت نمائید که پشیمان نشوید،دلیل این موضوع را تا انتها به شما خواهیم گفت.

کارتهای گرافیکی جیفورس Geforce یا GTX : کارت گرافیکی که امروزه در بسیاری از سیستم های تدوین فیلم و رندرینگ و مخصوصا بازی دیده میشود،و بیشترین توصیه ما به شما برای انجام کارهایی مانند تدوین فیلم و رندرینگ به توجه به قیمت و بصرفه بودن به شما توصیه می نمائیم.کارتهای جی تی ایکس در اصل بیشتر برای بازی تولید میشوند و گاها به نوعی طراحی شده اند که همزمان در یک مادربورد یا در یک سیستم دو کارت گرافیکی به صورت موازی به یکدیگر کار کنند،بیشتر تمرکز ما در این مبحث همین مدل از کارت گرافیک میباشد.

چرا توصیه میکنیم که حتما از کارتهای گرافیکی nvidia و مخصوصا کوادرو و جیفورس تهیه نمائید بهتر است مقاله کودا چیست را مطالعه نمائید

حال میبایست وارد مبحث بسیار حرفه ای شویم پس صبور باشید و قبل از هر تصمیم گیری با دقت کامل با ما باشید :

در انتخاب یک کارت گرافیک برای تدوین فیلم یا برای رندر به چند نکته مهم دقت نمائید :

 

برای مثال در زیر دو کارت گرافیک به مدلهای 780Ti ( تصویر اول ) و مدل 970 ( تصویر دوم ) را قرار داده و با توجه به آیتمهای آنها توضیحات را ارائه مینمائیم.

  1. در مدلهای کارت گرافیک حتما گزینه هایی را انتخاب نمائید که انتهای نام با مدل آنها TI یا همان Titan است،چرا : به این دلیل که این مدلها به نسبت مدلهایی که این گزینه را ندارند حرفه ای تر و سریعتر و قدرتمندتر بوده و البته قیمت بالاتری دارند.
  2. در مدل کارت گرافیک حتما به اینکه نوع Ram آن جدیدتر باشد دقت نمائید به طور مثال بهتر است بجای Ram DDR3 گزینه DDR5 را انتخاب نمائید.
  3. در مشخصات فنی کارت گرافیک در بهترین حالت سعی نمائید گزینه ای که پهنای باند بیشتری را دارد انتخاب کنید،در تصاویر زیر گزینه Memory Bus Width را دقت نمائید :میزان پهنای باند مدل 780 مقدار 384 بوده و در مدل 970 مقدار 224 میباشد که این گزینه در سرعت پردازش و رندر بسیار موثر است و متاسفانه بسیاری از فروشندگان بدون اطلاع به این موضوع سعی می نمایند که مدل 970 که جدیدتر است را بفروش برسانند،نکته ای که در همین موضوع باید به آن دقت نمایید این است که قرار نیست هر چقدر عدد مدل کارت گرافیک بزرگتر باشد سرعت و کیفیت آنهم بهتر باشد یعنی قرار نیست مدل 970 چون جدیدتر از 780 است بهتر است.
  4. گزینه بعدی که باید حتما به آن توجه داشته باشید کور Core یا تعداد هسته های کودا در کارت گرافیک میباشد،این عدد هرچه بیشتر باشد به معنای بهتر و سریعتر بودن است که در مدل 780 مقدار 2880 هسته و در مدل 970 مقدار 1664 هسته میباشد که مطمئنا مدل 780ti حرفه ای تر است.
  5. نکته ای که اغلب کاربران را به اشتباه می اندازد گزینه Memory Clock و Boost Clock است،دقت نمائید این دو گزینه را ملاک بهتر بودن قرار دهید چرا که بطور مثال ممکن است در یک کارت گرافیک این دو گزینه به مراتب بالاتر باشند اما گزینه های مهمی مانند Memory Bus Width و Ram آن پایینتر ضعیفتر باشد،پس باز هم میگوییم در اغلب مدلها به گزینه های Memory Bus Width و نوع Ram دقت نمائید که در بالاتر توضیح داده شد که باز هم شاره میکنیم اگر مدلهایی که آخر آنها به Ti یا Titan ختم میشود هرچند عدد مدل آنها کوچکتر هم باشد قوی تر هستند مانند دو مدل زیر.
  6. گزینه دیگری که در کارت گرافیک باید مد نظر بگیرید آیتم آخر یعنی Thermal Design Power که همان میزان برق مورد نیاز است،در مدل 780 میزان برق مصرفی 250 و در مدل 970 میزان برق مصرفی 145 میباشد،منطقی است به این دلیل که مدل 780 قوی تر است مطمئنا برق بیشتری هم میخواهد،پس حتما پاور کیس شما قدرتمند و از نوع اصلی نیز باشد.

تصویر اول

GTX 780 Ti

 

تصویر دوم

GTX 970

7. در خصوص تاثیر کودا و کارت گرافیک در تدوین فیلم و رندر باید توجه داشته باشید که در دو قسمت این کارت گرافیکی به ما کمک میکند،بخش اول رندر است،بطور مثال شما قصد گرفتن خروجی است کار نهایی خود را دارید و نیز تمایل دارید در خروجی گزینه Maximum Render Quality را برای داشتن کیفیت بسیار عالی فعال نمائید و گزینه دوم اینکه در حین کار در برنامه موجب میشود که اگر چندین لایه با افکت قرار دهید پیش نمایش آنها روان اجرا شود که این نکته نیز بسیار مهم است.

8. نکته مهم دیگر اینکه وظیفه دیکود کردن فایلهای ویدئویی و انیمیشن ها بر عهده سی پی یو میباشد،بوطر مثال در سکانس چندین فایل ویدئویی و فایلهای متحرک قرار داده اید،وظیفه نمایش مناسب این فایلها بر عهده سی پی یو است و سیستم کودا در این مورد به شما کمک خواصی نخواهد نمود،پس سعی نمایید قوی ترین سی پی یو را به نسبت بودجه خود انتخاب نمائید.پردازش فرمت هایی مانند فایلهای Full HD , DSLR , 4k کاملا متفاوت و برعهده سی پی یو میباشد.

9. در خصوص Ram یا حافظه کارت گرافیکی مثالی دیگر واجب است که بیاوریم،دو کارت گرافیک داریم به مدلهای GTX260 با RAM DDR3 و پهنای باند 448bit و کارت گرفیکی به مدل GTX450 با Ram DDR5 و پهنای باند 128bit ، در ظاهر مدل 450 قوی تر است اما مدل 260 به دلیل اینکه بیت بالاتری دارد میزان 25 درصد سرعت و توانایی بیشتری خواهد داشت.این موضوع را هضم نمائید.

10. در خصوص میزان رم موجود در کارت گرافیک برای انواع تدوین فایل و فرمت ها در جدول زیر آمده است،(دقت نمائید این مقدار رم ، منظور رم داخل کارت گرافیک است)

SD Footage یک گیگابایت
HD Footage حداقل یک گیگابایت اگر میتوانید بیشتر
2K Footage حداقل سه گیگابایت اگر میتوانید بیشتر
4K Footage حداقل 4 گیگابایت اگر میتوانید بیشتر
5K Footage حداقل 6 گیگابایت اگر میتوانید بیشتر

11. در خصوص اورکلاک Over Clock نمودن کارت گرافیک برای سرعت بالاتر توجه داشته باشید که اینکار را انجام ندهید چرا که موجب هنگ و قفل نمودن برنامه های تدوین و جلوه های ویژه خواهد شد.

اگر بخواهیم جمع بندی صادقانه ای داشته باشیم،بین کوادرو و جی تی ایکس،سری جی تی ایکس را توصیه مینمائیم چرا که بسیار از کارتهای سری جی تی ایکس از کوادرو ها قدرتمندتر و سریعتر هستند و باید بدانید که از دلایل استفاده کارتهای کودارو میزان بیت بالای خروجی تصویر آنهاست برای توضیح بیشتر کسانی که بدنبال داشتن یک تصویر مانیتور عالی تر هستند بهتر است کوادرو را انتخاب نمایند اما اگر بدنبال قدرت رندر و خروجی هستید به نسبت قیمت توصیه میکنیم حتما از سری جی فورس یا جی تی ایکس تهیه نمائید و دو کارت پیشنهادی فعلی ما به شما گزینه های 780ti و 980ti  و Titan Z میباشند.

12. نکته آخر اینکه درایور کارت گرافیک خود را همیشه اپدیت و بروز نمائید.

 

 

آپدیت در 10-04-1396

 

دقت نمائید برخی افراد در اینترنت در حال انتشار توضیحاتی هستند که موجب سر در گمی میشود که شما موارد صحیح را در زیر مد نظر بگیرید :

  1. میگویند : که ادوبی از کودا پشتیبانی نمیکند ، متاسفانه موضوع را اشتباه متوجه شده اند ، محصول ادوبی افترافکتس در نسخه های جدید فقط از حالت سه بعدی کارتهای گرافیکی انویدیا گفته شده در بالا فعلا پشتیبانی نمیکند که خیلی مورد نیاز نیز البته پلاگین هایی مثل المنت پشتیبانی میکنند و فقط موتور داخلی افترافکتس است که پشتیبانی نمیکند،و این در حالی است که در زمان ادیت و رندر بسیار عالی پشتیبانی میکند و اگر بخواهید این تست های عالی را انجام داده و خود به این باور برسید کافیست تست هایی که محمد ملکی از حین کار با کارتهای گرافیکی جی تی ایکس انجام داده دیدن کنید در اینجا تا خیالتان راحت شود که صحبت این افراد غیر حرفه ای است.
  2. نکته دیگر اینکه تمام سعی ادوبی و انویدیا این است که تمام پردازش های ویدیویی و رندر را بر عهده جی پی یو که همان پردازنده مخصوص بر روی کارت های گرافیک است بیندازد و با تست هایی که ما انجام داده ایم بسیار موفق نیز بوده است.
  3. متاسفانه میگویند ارتباطی بیت ریل تایم بودن و کارت گرافیک نیست : متاسفانه نمیدانیم که به چه هدفی چنین مواردی را در اینترنت منتشر نموده و سطح علمی خود را زیر سوال میبرند ، بدانید که ارتباط بسیار مستقیمی بین ریل تایم بودن و حتی تغییر آنلاین افکت در زمان پخش در تایم لاین ادوبی بین پریمیرپرو و کارت گرافیک جی تی ایکس میباشد که باز هم خیلی عالی در صفحه ای که بالاتر گفته شد در تست های انجام شده قابل مشاهده میباشد.
  4. تا این لحظه خیالتان راحت باشد که با تهیه کارتهای گرافیکی جی تی ایکس و کوادرو و کارتهایی که بالاتر گفته شد،به کار خود خیلی سرعت بهتر و توانایی بیشتری میبخشید.

 

آپدیت در 24-10-1396

 

اگر قصد خرید کارت گرافیک برای تدوین فیلم توسط پریمیرپرو و افترافکت را دارید به جدول زیر توجه کنید

مشاوره خرید کارت گرافیک برای تدوین با پریمیرپرو و افترافکت

همانطور که در جدول بالا میبینید همیشه باید به ستون دوم از سمت چپ دقت کنید،مقدار هسته های کودا ، وظیفه ی اصلیه پردازش افکت های مورد پردازش را بر عهده دارند.گرافیک 1080 دارای بیشترین هسته پردازش گرافیکی است.

حال اگر قصد خرید گرافیک 1050 را دارید ، بجای 1050 ، گزینه 1060 را خریداری کنید چرا که دارای دو برابر هسته پردازش افکت و رندر میباشد که مقداری از 1050 گرانتر است که می ارزد.

 

برای مشاهده فیلمهای آموزشی مرتبط با کارت گرافیک اینجا کلیک کنید