آموزش وایپ و حذف اطلاعات اطلاعات شخصی جهت جلوگیری از ریکاوری و بازیابی

تصمیم داریم در این مطلب به نکته بسیار مهمی در خصوص امنیت اطلاعات خصوصی و شخصی اشاره کنیم.

 

وایپ و حذف اطلاعات و عدم بازگردانی

 

مطمئنا شما در دستگاه های خود مانند لپ تاپ یا سیستم یا گوشی موبایل عکس های مشتریان یا عکس ها و فیلمهای خصوصی را نگهداری میکنید و بعد از مدتی تصمیم به فروش آن دستگاه یا قطعه و یا دادن این وسایل به شخص دیگری داشته اید و یا دارید.

با تجربه 10 ساله ای که ما در خصوص بازیابی اطلاعات به روش های متفاوتی که داریم به شما هشدار و توصیه میکنیم که به چند بار فرمت نمودن و حذف پارتیشن ها و ... اعتماد نکنید چرا که با این عملیات نیز اطلاعات شما بازیابی خواهند شد.

پس از انجام فرمت اطلاعات شما حذف میشود و اغلب اطلاعات عمیق از چشم فقط مخفی میشوند و هر شخصی میتواند با هر نرم افزار ساده بازیابی اطلاعاتی را که شما نمیبینید را بازیابی نماید و ضمنا به فکر نصب دوباره سیستم عامل و کپی نمودن مجدد اطلاعات در حافظه نباشید چرا که باز هم به تکرار تجربه این مورد را داشته ایم که گاها عکسهای چند سال پیش و چندین مراسم قبل در دوربین ها دوباره بازیابی شده اند.

پس در ادامه با ما باشید :

به تصویر زیر دقت نمائید :

اثرات باقیمانده از اطلاعات و بازیابی آنها

اطلاعاتی که شما در حافظه ها ذخیره مینمائید مانند نوشته های سفید رنگ روی این بورد هستند و وقتی آنها را حذف و یا فرمت و پارتیشن بندی دوباره میکنید مانند آنهایی هستند که توسط پاک کن اثراتی از آنها باقی میماند و این اثرات همانهایی هستند که ناباورانه بازیابی خواهند شد و .....

اصطلاح فرمت یعنی حذف کامل اطلاعات و این عملیات بصورت عمقی همه چیز را حذف نمیکند و باری اجرای وایپ Wipe یا پاکسازی عمقی نیازمند انجام چند مرحله خواهید بود.

 

حذف کامل اطلاعات از هارددیسک

برای وایپ نمودن و یا اصطلاحا خراب نمودن اطلاعات به نحوی که بازیابی نشود چندین راه وجود دارد :

راه اول استفاده از نرم افزار Dban میباشد که یک فایل آیزو بوده و میبایست بر روی سی دی رایت و مانند زمانی که قصد نصب ویندوز داریم آنرا بوت نمائیم و دقت کنید که در زمانی که قبل از بوت توسط این نرم افزار حتما هاردها و حافظه ای اصلی را از سیستم جدا نموده و فقط هارددیسک مورد نظر را متصل نمائید چرا که اشتباها با اینکار هارد یا حافظه دیگری را وایپ نکنید.

{phocadownload view=file|id=56|text=دانلود Dban|target=s}

برای رایت فایل آیزو {phocadownload view=file|id=57|text=اینجا کلیک کنید|target=s}

اگر در ویندوز هستید و قصد دارید پوشه و یا فیلها و یا حافظه ای مانند فلش را وایپ نمائید نرم افزار Wipefile را از اینجا {phocadownload view=file|id=55|text=دریافت نمائید|target=s}

براحتی پوشه و فایلها و درایو خود را انتخاب و کلید Wipe را کلیک کنید

مد نظر داشته باشید عملیات وایپ و حذف اطلاعات زمانبر است پس سیستم را خاموش نکنید و بگذارید تا عملیات کامل انجام شود.