نکته بسیار مهمی که در خصوص کار با فرمت های عکس در مدیریت استودیو وجود دارد آشنایی با فرمت ها و بافت های تصاویری است که با دوربین عکاسی ذخیره می شوند.

درباره فرمت راو raw و فرمت dng توسط مانی سافت
 
حتما تا بحال پسوند DNG - Digital Negative را شنیده اید و یا اگر نشنیده اید جای نگرانی نیست چرا که در ادامه این مبحث با ما باشید.
یکی از فرمت های ذخیره سازی تصاویر در دوربین های عکاسی حرفه ای فرمت Raw  میباشد که این فرمت به دلیل محدودیت هایی که مثلا در هر نرم افزاری دیده نمیشود و .... برایش وجود دارد فرمت DNG ارائه گردید.در واقع زمانی که فرمت RAW به DNG تبدیل میشود حدود 15 تا 20 درصد حجم آن بدون افت کیفیت کاهش میابد و پس از ان در تمامی نرم افزاری نمایش عکس براحتی دیده میشود و نیز میتوانیم عکس را با نرم افزار ادوبی لایت روم و ادوبی فتوشاپ مانند یک فرمت RAW تنظیم و مدیریت نمائیم.
نکته دیگری که در خصوص فرمت DNG باید بدانید آنکه در کنار فایلهای RAW فایلی بنام XMP وجود دارد که در آن فایل تغییراتی را که شما در فایل RAW ایجاد نموده اید ذخیره نموده و در واقع بواسطه آنست که شما میتوانید در آینده هر تغییری که بر روی فایل RAW ایجاد نموده اید را به عقب باز گردانید.
حال در فرمت DNG این فایل دیگر وجود نخواهد داشت و تمامی اطلاعات در همان فایل DNG ذخیره میشود و به همین دلیل است که فایل مشاهده نمیشود.
به شما توصه میکنیم که اگر از کسانی هستید که بر روی عکسهای خود تغییرات اعمال مینمایید حتی فایلهای JPEG را به DNG تغییر دهید تا اگر اشتباها تغییری در رنگ و نور آن ایجاد نمودید بتوانید در آینده به عقب بازگشته و اشتباه را جبران نمایید.
 
امیدواریم این مبحث به شما کمک نموده باشد.
برای مشاهده دوره تجاری و آموزشی عکاسی استودیو از نورپردازی تا طراحی ژورنال عروس مانی سافت با تدریس مدرس محصولات ادوبی در ایران محمد ملکی اینجا کلیک نمایید.