0
حساب کاربری اکانت

آموزش بهترین روش کاهش حجم فیلم و ویدیو با هندبریک Handbrake

محمد ملکی محمد ملکی
بروزرسانی : 06 بهمن،1400
ایجاد : 02 ارديبهشت،1400
15% تخفیف 2,200,000 ریال 1,870,000 ریال
15% تخفیف 2,200,000 ریال 1,870,000 ریال
 • زمان 01 ساعت و 07 دقیقه
 • تعداد دروس 10
 • حجم 0.21 گیگابایت
 • نوع دریافت دانلود
 • مدت پشتیبانی 180 روز
 آموزش بهترین روش کاهش حجم فیلم و ویدیو با هندبریک Handbrake

پیش نیاز

کاملا از صفر است

مخاطب هدف

 1. یوتیوبرها و اینستاگرامرها
 2. تولید کننده موزیک ویدیو
 3. مدیران سایت های فیلم
 4. مدیران روابط عمومی

معرفی این دوره آموزشی

چگونه حجم ویدیو را کاهش دهیم و کیفیت آن حفظ شود؟

یکی از بزرگترین مشکلات دنیای ویدیو حجم زیاد ویدیوها است. فرض کنید یک پروژه ویدیویی را به اتمام رسانیده اید، حجم این ویدیو به 3 گیگابایت رسیده و حالا میخواهید در یوتیوب آپلود کنید، میخواهید ویدیو را در تلگرام ارسال کنید، میخواهید ویدیو را در اینستاگرام آپلود کنید، اصلا قصد دارید ویدیو را در IGTV اینستاگرام قرار دهید، یا شاید میخواهید پروژه را روی فلش به کسی تحویل بدهید.

حجم سنگین ویدیو از قدیم یک مشکل بزرگ بوده درست است که حالا سرعت اینترنت بالاست و میتوانید خیلی بهتر فیلمها را آپلود کنید اما اگر چندین ویدیو چند گیگابایتی داشته باشید چکار میکنید؟ حتما آرزو میکنید که ای کاش ویدیو را میتوانستید کم حجم کنید، خوب است اما وقتی حجم ویدیو کم میشود افت کیفیت خواهد داشت این معطل بزرگ و قدیمی را چکار میکنید؟

روزگاری با موضوع حجم زیاد ویدیو خیلی مشکل داشتم روشهای زیادی را امتحان کردم، مثلا انواع تبدیل کننده های فیلم را تست کردم، یادم می آید نرم افزاری بود بنام xilisoft شاید شما هم شنیده باشید، خیلی خوب ویدیو را کم حجم مینمود و کیفیت خوبی داشت اما ویدیو در خیلی از برنامه ها و دستگاه درست پخش نمیشد چون بیش از حد غیر استاندارد کم حجم شده بود.

مدتی بعد به سراغ برنامه Tmpeg رفتم عجب غولی بود چقدر خوب ویدیو را کم حجم میکرد اما متاسفانه هرکاری کردم نتوانستم که پیکسل های ویدیو را کمتر کنم و تصویر خیلی مطلوب نمیشد. چقدر راه های مختلف و نرم افزارهای کاهش دهنده حجم ویدیو تست کردم، چقدر زمان گذاشتم و انواع فرمت ها را بررسی نمودم تا شاید بتوانم یک ویدیو کم حجم با کمترین کاهش کیفیت داشته باشم، برخی اوقات کاملا ناامید میشدم از این همه تمرین کاهش حجم ویدیو و تلاش برای کمتر شدن افکت کیفیت آن.

به ذهنم رسید که ادوبی با این همه توانایی مگر میشود راه حلی برای این موضوع نداشته باشد، ادوبی که پریمیر و افترافکت را ساخته و نرم افزار مدیا انکودر را مختص به انکود و تبدیل تولید نموده باید راهی داشته باشد، زیر و بم ادوبی مدیا انکودر را با پشتیبان ادوبی مرور کردیم اما یک نکته باقی ماند و آن اینکه ادوبی در حد و اندازه ای میتواند حجم ویدیو را کاهش دهد و بیشتر از آن ویدیو کاهش کیفیت فراوانی خواهد داشت پس هیچ ، دوباره در بسته.

موفقیت کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت زیاد

مدت ها از آن زمان گذشت و گذشت و من ماندم و ویدیوهای سنگین و ویدیوهایی که وقتی کاهش حجم را انجام میدادم با افت کیفیت روبرو میشدم، این صحبت به سالها قبل باز میگردد، وقتی که در ایران همه ادیوس کار میکردند و مانی سافت به عنوان اولین تیم آموزشی نرم افزار پریمیر را با سبکی کاملا متفاوت وارد چرخه تدوین فیلم و یادگیری نمود و موفقیت شد هزاران هنرجوی حرفه ای را روانه ی بازار نماید. پس از بدست آوردن موفقیت های پشت سر هم و فراوان در ارائه آموزشهای کاملا حرفه ای تدوین فیلم، با ادوبی وارد صحبت شدیم و نکات بسیار خاصی را در خصوص بیت ریت و نرخ بیت و عملیات انکود و دیکود بدست آوردیم، شما هم میتوانید همین کار را انجام دهید البته اگر لایسنس اصلی ادوبی را تهیه کنید، اطلاعات ادوبی برای کاهش حجم ویدیو خیلی خوب بود تا این حد که مانی سافت توانست پکیج آموزش تبدیل فیلم با حداقل کاهش کیفیت فیلم را با ادوبی مدیا انکودر به هنرجوهای خود آموزش دهد، تا این حد که یک فیلم 20 گیگابایتی مثلا عروسی دو ساعته با اندازه فول اچ دی 1920 در 1080 را توانستیم بجای کپی روی هارد، بر روی فلش 4 گیگابایت به مشتری تحویل دهیم و این مانی سافت بود که این توانایی را در پریمیرپرو به عرصه ی تدوین فیلم ایران وارد نمود، اما باز هم راضی نشدیم.

نرم افزار کاهش حجم فیلم Handbrake

پس از مدت ها با نرم افزار Handbrake آشنا شدم، نرم افزار هندبریک از تکنولوژی ffmpeg استفاده مینماید، نمیخواهم وارد بحث پیچیده آن شوم فقط بدانید که توانایی این تکنولوژی برای کاهش حجم ویدیو و پایین نگه داشتن افت کیفیت ویدیو بسیار عالی است.

وقتی در اینترنت دنبال نرم افزار کاهش حجم فیلم هستید با نرم افزارهای زیادی روبرو خواهید شد که یکی از آنها نرم افزار هندبریک Handbrake است.

متاسفانه همه ی آموزشهای کاهش حجم فیلم با هندبریک در حد چند خط یا چند دقیقه ویدیو هستند، همین موضوع باعث شد تا مانی سافت بازهم وارد این عرصه شود و به صورت مفصل و کامل نرم افزار کاهش حجم فیلم هندبریک Handbrake را با تجربیات خود آموزش دهد.

کاهش حجم ویدیو برای اینستاگرام واتس اپ تلگرام

اگر میخواهید ویدیو خود را کم حجم کنید و کیفیت آن مطلوب باشد و در اینستاگرام آپلود کنید این آموزش برای شما عالی است. اگر میخواهید ویدیو را برای تلگرام کم حجم کنید بسیار مناسب است چون کاربرانی که با گوشی در برنامه های شبکه های اجتماعی فعالیت دارند ویدیوهای کم حجم را بهتر میدانند چون حجم کمتری از اینترنت را مصرف نموده و با سرعت بیشتری دانلود میشوند.

آپلود نمودن ویدیوهای حجیم کاری پردردسر و پرمصرف است و بسیاری افراد که در شبکه های مجازی مشغول هستند بدون شک شیفته ی این آموزش رایگان کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت خواهند شد.

کاهش حجم ویدیو برای آرشیو

اگر آرشیو ویدیو دارید و حجم ویدیوها زیاد است و میخواهید آنها را نگهداری کنید، هزینه ی هارددیسک ها جهت نگهداری بالاست پس چه کاری بهتر از اینکه حجم ویدیو را کاهش دهید، کیفیت آن را حفظ کنید و بجای چند هارددیسک چند ترابایتی روی یک هارددیسک آنها را نگهداری کنید، چون بسیاری افراد کیفیت خیلی سنگین ویدیوها را نمیخواهند و فقط ویدیوهایی با حجم کم و البته کیفیت مناسب را لازم دارند، مثلا اگر ویدیو فورکی 4K رکورد شده باشد نیازی به نگهداری این اندازه و حجم در آرشیو نیست پس بهتر است ویدیو را کم حجم نموده و نسخه کیفیت مناسب آنرا نگهداری کنید البته اگر نیازمند تدوین ویدیوها در آینده نیستید.

کاهش حجم بدون افت کیفیت

استفاده از کلمه کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت کاملا ناصحیح است، مگر میشود یک ویدیو 1 گیگاباتی به 90 مگابایت کاهش حجم برسد و افت کیفیت نداشته باشد؟ حتما کاهش کیفیت دارد. اگر از نظر حرفه ای به این موضوع نگاه کنیم در این کاهش حجم ویدیو که تقریبا 9 برابر حجم کمتر میشود جزئیاتی را از دست خواهیم داد مانند شارپ، در بخش های دیگر ویدیو که ممکن است نور تنظیم نباشد پیکسل ایجاد خواهد شد، پس چرا گفته میشود کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت؟ این جمله برای افراد عادی کسانی که به صورت حرفه ای در تدوین ویدیو فعالیت ندارد و جزئیاتی را که یک حرفه ای در ویدیو میبینید، نمی بینند کاربرد و رواج پیدا نموده، افراد عادی یا همان مشاهده کنندگان ویدیو خیلی از جزئیات را نمیتوانند حس کنند چون واقعا تدوین حرفه ای را بلد نیستند مانند کسانی که ویدیوهای یوتیوب را نگاه میکنند، افرادی که در اینستاگرام ویدیو می بینند، این افراد بیشتر موزیک، موضوع و رنگ و سوژه ها را مدنظر قرار میدهند خیلی تمرکزی روی پکسلها ندارند پس اینجاست که میگوییم کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت.

کاهش حجم موزیک ویدیو بدون افت کیفیت

کسانی که با پریمیر و فاینال کات و داوینچی موزیک ویدیو و کلیپ ویدیویی میسازند از حجم بالای ویدیوهای خود ناراضی هستند، اول اینکه موزیک ویدیو باید در اینستاگرام و تلگرام آپلود شود، موزیک ویدیو باید در یوتیوب و آپارات آپلود شود، در سایت قرار داده شود و... چندین بار باید یک ویدیو پرحجم و سنگین را در محلهای متعدد آپلود کنیم، ضمنا موزیک ویدیو باید برای پخش در کانالهای ماهواره ای نیز با کیفیت خیلی خوب ارسال شود، فرض کنید شما ویدیوکلیپ های زیادی درست میکنید، اگر یکی درست میکردین و همون یکی بود که مشکلی نبود اما وقتی تعداد بالا میرود حجم بالای ویدیو عذاب آور خواهد شد، هم وقت میگیرد، هم هزینه میبرد، هم حوصله میخواهد، حال اگر حجم موزیک ویدیو از 1 گیابایت به 90 مگابایت برسد چه میشود؟ بدون شک با سرعت خیلی بالایی آپلودهای شما انجام خواهد شد، کاهش حجمی که در این آموزش رایگان فرا خواهید گرفت نتیجه ی بسیار مطلوبی به شما خواهد داد.

کسانی که تدوین حرفه ای فیلم انجام نمیدهند

یکی از اهداف تیم مانی سافت برای تولید آموزش رایگان کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت کسانی هستند که نه با نرم افزارهای حرفه ای مانند پریمیر، فاینال کات، داوینچی کار میکنند و نه اصلا تدوین فیلم انجام میدهند، هدف آن کسانی هستند که با موبایل ویدیو ضبط نموده اند، با نرم افزارهای گوشی تدوین میکنند، با نرم افزارهای خانگی کلیپ میسازند، در شبکه های اجتماعی ویدیو پخش میکنند، در نهایت کسانی که با همان نرم افزارهای حرفه ای ویدیوکلیپ میسازند، قصد داشتیم کمک بزرگی برسانیم به تمام فارسی زبانان و امیدواریم که موفق بوده باشیم.

نصب نرم افزار کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت

در بخش اول آموزش نرم افزار کاهش حجم ویدیو به سراغ نحوه دانلود و نصب نرم افزار میرویم، نسخه اصلی نرم افزار در بخش تولز سایت مانی سافت قرار داده شده و کاملا رایگان است، مزیت این نرم افزار کاهش حجم ویدیو این است که کرک نمیخواهد، تولیدکننده آن کاملا رایگان در اینترنت منتشر نموده تا همه ی افراد بتوانند بدون پرداخت پول از آن استفاده نمایند. مزیت دیگر این نرم افزار کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت قابل نصب بودن در ویندوز و مک و لینوکس است، یعنی روی سه سیستم عامل نصب شده و کارکرد آن مشابه عمل مینماید.

قواعد اجتناب ناپذیر در تبدیل فیلم و کاهش حجم

در تبدیل فایل ویدیو قواعد زیادی وجود دارد که در پکیج های آموزشی تدوین فیلم و مخصوصا پکیج مدیا انکودر کاملا آنها را آموزش داده ایم، مثلا بیت ریت چیست، چه عواملی روی خروجی ویدیو تاثیر میگذارد، چه آیتم هایی در کیفیت تاثیرگذارند، بدون این موارد اگر وارد نرم افزارهای حرفه ای شوید حتما به مشکلات زیادی برخواهید خورد اما در این اموزش رایگان تبدیل فیلم و کاهش حجم ویدیو سعی نموده ایم به زبان خیلی ساده تر موضوعات تبدیل فیلم و کاهش حجم ویدیو را توضیح دهیم تا بتوانید آنها را در کار اجرا کنید.

کم کردن حجم فیلم نیازمند نرم افزار و دانش است

بسیاری افراد توسط میکنند که فایل ویدیویی را درون نرم افزار بکشیم و خروجی بگیریم حجم ویدیو کاهش یافته و کیفیت هم عالی خواهد بود، این طرز فکر اشتباه است چون در کنار کار با نرم افزار رایگان کاهش حجم فیلم نکاتی وجود دارد که نمیتوان ساده از کنار آنها گذشت. در اینترنت تا دلتان بخواهد نرم افزار کاهش حجم فیلم و کاهش حجم ویدیو وجود دارد که خود ما شاید 30 تای آنها را تاکنون مورد آزمایش قرار داده ایم، هرکدام از آنها میتوانستند حجم ویدیو را کاهش دهند و در کنار این کاهش کلی تنظیمات کاربردی دارند، وقتی علم نداشته باشیم بهترین ابزار را هم در دست بگیریم نمیتوانیم نتیجه مطلوب را نصیب خود گردانیم، مانند زمانی است که یک دوربین حرفه ای را به دو شخص میسپاریم، یکی مبتدی و دیگری حرفه ای، دوربین یکی است اما توانایی افراد و دانش آنها متفاوت، پس داشتن دانش و شناخت مباحث تبدیل و انکود فیلم بسیار موثر هستند.

چگونه حجم فیلم را کم کنیم

بسیار ساده است! با نرم افزار. چه راحت بود نه؟ تا زمانی که با انواع نرم افزارهای کاهش حجم فیلم وارد کار نشوید و انواع ویدیوها را تبدیل نکنید به عمق این پاسخ ساده ی ما نخواهید رسید! من سالهاست با نرم افزارهای تدوین فیلم حرفه ای و خانگی در کنار هنر عکاسی و طراحی مشغول کار هستم، با تولیدکنندگان نرم افزارهای زیادی در خارج کشور صحبت های طولانی داشته ام، صحبت هایی را که به شما منتقل میکنم حاصل سالها تجربه است، ساده از کنار آنها نگذرید.

چه چیزهایی روی کاهش حجم فیلم و افکت کیفیت تاثیر میگذارند؟

احتمالا روح شما از این موضوع خبر ندارد که عوامل موثری روی کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت تاثیر فراوانی دارند.

در میان افرادی که به نوعی با مانی سافت در ارتباط هستند هزاران تدوینگر حرفه ای وجود دارد که بیشتر آنها از این موضوع بی خبر هستند که اگر بهترین نرم افزار کاهش حجم فیلم بدون افکت کیفیت را هم داشته باشیم ممکن است ویدیو کم حجم شده ی ما مانند دیگران نشود! یعنی چی؟ موضوع به این سادگی نیست، مثلا ویدیوکلیپ تیمی را مشاهده نموده اید چقدر عالی و کم حجم شده و کیفیت خوبی دارد، حالا شما سعی میکنید که همان کار را انجام دهید، هرچه سعی میکنید نمیشود، عه! اگر تا قبل از دیدن این آموزش رایگان کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت و خواندن این متن به نتیجه ای که گفتم رسیده اید پس در ادامه با من باشید تا به پاسخ سوالتان برسید.

 • اولین چیزی که روی کاهش حجم ویدیو بدون افکت کیفیت تاثیر میگذارد دوربین و فرمتی است که رکورد ویدیو با آن انجام شده است.
 • کیفیت خروجی که از نرم افزار حرفه ای تدوین مانند پریمیر، فاینال کات، داوینچی، انجام داده اید نیز بسیار موثر است.
 • میزان موشن و حرکات سریع سوژه ها.
 • افکت های رنگی که روی ویدیو اجرا شده اند.
 • آیا تکنیک دیبلاک پیاده شده.
 • آیا از افکت کاهش نویز در ویدیو استفاده نموده اید.
 • میزان نرخ فریم چقدر است.
 • آیا ویدیوهای استفاده شده در نرم افزار حرفه ای دقیقا همان مشخصات سکانس را داشته اند.

و نکات فراوان دیگر که 90 درصد تدوینگران از آن بی خبر هستند و فکر میکنند که خب ویدیو را بکشیم در نرم افزار کاهش حجم فیلم و تمام است، میبینید که تمام نیست، اگر گیر افتادید بدانید که هنر تدوین فیلم و تبدیل ویدیو بسیار فراتر از چیزی است که در ذهن دارید.

پایین آوردن حجم ویدیو برای اینستاگرام

وقتی که یک بلاگر هستید یا ویدیوبلاگر هستید یا در اینستاگرام فعالیت فراوانی دارید حتما به دنبال روش پایین آوردن حجم ویدیو خواهید بودف با افراد زیادی صحبت خواهید نمود، نرم افزارهای کاهش حجم متعددی را تست خواهید نمود اما احتمالا خسته خواهید شد چون نتیجه ی مطلوب زحمت میخواهد، اما خبر خوب اینکه در این چند قسمت آموزش پایین آوردن حجم ویدیو برای اینستاگرام با نکات عالی آشنا خواهید شد. اینستاگرام بجز کیفیت ویدیو که هدف شماست قواعد دیگری را نیز لازم دارد که پیشنهاد میکنم مقاله ی آموزش اندازه عکس و فیلم اینستاگرام با نکات کلیدی را مطالعه کنید.

چرا فیلم های گوشی در نرم افزارهای حرفه ای باز نمیشوند؟

هرچه که زمان رو به جلو میرود شاهد تغییرات و مباحث جدیدی در مورد فیلمبرداری و تدوین فیلم و تبدیل ویدیو هستیم. یکی از این تغییرات استفاده از موبایل برای فیلمبرداری و ساخت ویدیوکلیپ در تمام زمینه ها میباشد.

سوالات و مشکلات زیادی از ما پرسیده میشود که چرا فایلهایی که با دوربین گوشی فیلمبرداری شده در نرم افزارهایی مثل پریمیر، داوینچی، فاینال کات، مدیا انکودر و افترافکت با خطا روبرو شده یا صدا ندارن، یا تصویر ندارن، یا اصلا باز نمیشن. این مشکل از نرم افزارها نیست چون نرم افزارهای حرفه ای قواعدی دارند و فرمت های خاص ویدیویی را قبول دارند اما گاها حتی در گوشی هایی که با کیفیت 4K رکورد میکنند تنظیماتی درست انجام نشده به همین دلیل نرم افزارهای حرفه ای اونها رو قبول نمیکنند، در این شرایط آموزش رایگان تبدیل فیلم و نرم افزار هندبریک که الان در حال مشاهده اش هستید به شما کمک نموده و این مشکل را برطرف و میتوانید پس از تبدیل ویدیوها آنها را به نرم افزارهای حرفه ای منتقل کنید و تدوین را انجام دهید.

میخواهید حجم آرشیو ویدیو را کم کنید

یکی از اهداف ساخت این مجموعه ی چند قسمتی آموزش کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت برای تیم هایی است که آرشیو ویدیو دارند یا کسانی که ویدیوهای زیادی را جمع آوری نموده اند، بدون شک به مرور زمان نیازمند ده ها ترابایت هارددیسک خواهید بود مخصوصا الان که دوربین ها با کیفیت های خیلی بالا فیلم ضبط میکنند و حجم سنگینی دارند، آرشیو نمودن ویدیوهای حجیم یا پرحجم هزینه و دردسرهای خود را دارد، فرض کنید چیزی حدود 6 ترابایت به مرور زمان ویدیو جمع نموده اید، با هلیشات رکورد شده، با موبایلهای با کیفیت و دوربین های حرفه ای، تا چه زمانی این بار سنگین را به دوش خود میکشید آنهم برای ویدیوهایی که فقط جنبه نگهداری دارند و روزی میخواهید آنها را مرور نمائید، کار منطقی این است که این 6 ترابایت را کم حجم کنید. حالا بیاید محاسبه کنیم، 6 ترابایت یعنی 6 هزار گیگابایت ( میشود یک هارد 4 ترابایت و یک هارد 2 ترابایت)، اگر مطابق آزمایش هایی که ما در این سری چند قسمتی آموزش کاهش حجم ویدیو انجام دادیم را شما نیز انجام دهید، به نتیجه ی تقریبی خواهید رسید که حجم یک ویدیو 900 مگابایتی به 90 مگابایت خواهد رسید، یعنی اگر 900 را تقسیم بر 90 کنیم به عدد 10 خواهیم رسید یعنی حجم ویدیو در شرایطی که کیفیت مطلوبی داشته باشد 10 برابر کم حجمتر شده البته در تنظیمات میتوانید این میزان را شاید به 12 یا 13 برابر هم برسانید که کاملا بستگی به شرایطی است که در بخش های دیگر گفته ایم، خب حالا عدد بزرگ 6000 گیگابایت را تقسبم بر 10 میکنیم که باقیمانده میشود 600 گیگابایت، اوه! خیلی کم شد، یعنی بجای دو تا هارددیسک 6 ترابایت و 2 ترابایت، الان میتوانیم 1 عدد هارد 1 ترابایت تهیه کنیم!!! جالب نیست؟ کاملا به صرفه از لحاظ اقتصادی و زمانی و حجم نگهداری. اینجاست که آموزش های مانی سافت موجب اتفاقاتی خوش آیند در روند کاری شما خواهند شد.

آیا برای کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت سیستم قوی لازم داریم؟

امروزه در انجام خدمات تولید ویدیو و کار با نرم افزارهای تدوین فیلم مانند پریمیر، داوینچی، فاینال کات، افترافکت، نیازمند سخت افزار قوی و امروزی هستیم، چرا که نرم افزارها قابلیت های جدید به خود اضافه مینمایند و برای کار با ویدیو که میتوان گفت سنگین ترین نوع مدیا در دنیای دیجیتال میباشد نمیتوانیم با هر سخت افزاری براحتی کار را انجام دهیم اما دلیل نمیشود که برای تبدیل فیلم و کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت نیز سخت افزار قوی داشته باشیم! بله، با 4 یا 8 گیگابایت رم و سی پی یو دو هسته ای هم میتوانیم براحتی عملیات تبدیل ویدیو را انجام دهیم.

وقتی بحث تولید ویدیو و اجرای تکنیک های ویدیویی به میان می آید بحث کارت گرافیک و پردازنده قوی و میزان رم زیاد نیز مطرح میشود چون باید افکت ها و تکنیک های سنگینی اجرا کنیم اما در زمان تبدیل ویدیو و کاهش حجم ویدیو چنین عملیاتی انجام نمیشود پس براحتی میتوان حجم ویدیو را کاهش داد.

بهترین کانورتر برای تغییر فرمت فیلم و ویدیو

کلمه ی کانورتر Converter برای تبدیل نمودن فایلی به فایل دیگر به کار برده میشود، در انجام تبدیل فایلهای ویدیویی نرم افزارهای زیادی برای کانورت Convert استفاده میشوند مانند Xilisoft , imtoo و... که هرکدام توانایی های خود را دارند. در گذشته خیلی با این نرم افزارها برای کانورت فیلم و ویدیو و همچنین کاهش حجم ویدیو استفاده مینمودیم اما پس از مدتها با آمدن نرم افزار کانورت هندبریک Handbrake که هم اکنون مشغول مشاهده ی آموزش های آن هستید، دیگر به سراغ نرم افزارهای کانورتر دیگر نرفتیم و تنها دلیلش مزیت هایی است که این کانورتر هندبریک نسبت به کانورترهای دیگر داشت.

 • یکی از مزیت ها این بود که هم زمان در ویندوز و مک نصب میشود
 • بسیار کم حجم و سبک است
 • کاملا رایگان بوده و نیازمند هیچ پرداختی نیست
 • در آزمایشات مانی سافت بسیار موفق بوده
 • تنظیمات عالی برای کسانی که میخواهند بصورت حرفه ای تبدیل فیلم و کاهش حجم ویدیو را انجام دهند دارد
 • امکان شارپ نمودن ویدیو را دارد
 • میتوانیم سرعت کانورت ویدیو را تغییر دهیم
 • انواع بیت ریت ها در کنترل ما میباشد
 • اعمال چرخش و معکوس نمودن زوایا را دارد
 • دستورات دسته جمعی عالی دارد
 • با هر سیستمی براحتی کانورت ویدیو را انجام میدهد
 • تبدیل ویدیو برای اینستاگرام براحتی انجام میشود یا تبدیل فرمت به فیلم اینستاگرام
 • و از همه مهمتر کاهش حجم عالی بدون افت کیفیت نسبی که در بخش های قبلی به آن اشاره نمودیم را درون خود دارد.

پریست کانورتر هندبریک Handbrake برای کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت

وقتی شروع به تبدیل فیلم یا کاهش حجم فیلم بدون افکت کیفیت با هندبریک Handbrake مینمائید با بخشی بنام Preset روبرو خواهید شد. پریست در معنای ساده یعنی نمونه آماده ی عملیات و یا کارهایی که به مرور ممکن است به صورت مکرر آنرا انجام دهیم، پس برای اینکه از کار تکراری خسته نشویم پریست preset کاهش حجم فیلم در هندبریک ایجاد شد.

فرض کنید شما ویدیوهای فول اچ دی دارید و در زمانهای مختلف میخواهید با نرم افزار کاهش حجم فیلم آنها را تبدیل کنید، امروز شروع میکنید و فردا و چند روز دیگر، برای اینکه تنظیمات شما برای تبدیل فیلم و کاهش حجم یکدست باشد یا باید همه ی تنظیمات پریست را یادداشت کنید یا از قابلیت پریست Preset هندبریک کمک گرفته و برای هر نوع عملیات خود پریست بسازید و نیاز به یادداشت و حفط نمودن در حافظه هم نباشد. پریست هندبریک میتواند گروه بندی شود، مثلا برای کاهش حجم ویدیوهای هلیشات یک پروه بسازید و پریست های مختلف، برای کاهش حجم فیلم موبایل یک گروه ساخته و پریست ها را درون آن قرار دهید. پریست کاربردهای زیادی در نرم افزارهایی مانند پریمیر، افترافکت، فاینال کات، داوینچی، مدیا انکودر، فتوشاپ، دارد.

رای کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت از کانیستنت Constant استفاده کنیم یا وری ایبل Variable

قبل از اینکه روش تبدیل فیلم ویدیو کاهش حجم ویدیو را هندبریک را شروع کنید باید شناخت خوبی از روشهای کاهش حجم ویدیو آن بدانید، پیشنهاد میکنم حتما ویدیوهای قبلی را ببینید.

کانستنت خیلی راحت تر و ساده از گزینه وری ایبل یا متغیر هست. گزینه ی تبدیل فیلم متغییر برای دو دسته از افراد طراحی شده :

 • حرفه ای هایی که میخواهند روی میزان بیت ریت کنترل کامل داشته باشند مقاله ی تاثیر فریم ریت Frame Rate در تدوین فیلم را مشاهده کنید.
 • آنهایی که صرفا میخواهند میزان فریم ریت ویدیو تبدیل شده از عدد مشخصی بالاتر نرود که این تنظیم بسیار حرفه ای است و نیازمند درک خیلی خوب از تدوین فیلم.

اگر با این موضوعات گفته شده آشنا نیستید و نیازی هم ندارید بهترین آپشن شما همان کانستنت است.

نقش صدای ویدیو در کاهش حجم ویدیو

برخلاف تصور بسیاری افراد، که صدا حجمی ندارد و موثر نیست باید بدانید در آزمایشاتی که طی سالها انجام داده ایم در زمان گرفتن خروجی ویدیو از نرم افزارهای حرفه ای، صدا میزان قابل توجهی حجم را به خود اختصاص میدهد. اینکه چگونه حجم صدای ویدیو را کاهش دهیم باید بدانید که نرم افزار هندبریک Handbrake که مشغول مشاهده آموزش آن هستید بخشی برای همین کار یعنی کاهش حجم صدای ویدیو دارد که میتوانید میزان بیت ریت یا کیفیت صدا را پایین بیاورید، پس تکلیف کیفیت صدا چه میشود، ممکن است صدا خراب شود! نگران کیفیت صدا نباشید اغلب ویدیوهایی که ما رکورد میکنیم به صورت پیش فرض دارای بیت ریت 160 برای صدای خود هستند وقتی که حجم ویدیو را کاهش میدهیم میتوانیم این میزان را روی 96 هم قرار دهیم یعنی بیت ریت صدا را کاهش دهیم، جالب اینجاست که در گوش دادن صدا این کاهش کیفیت آنقدر محسوس نیست که افراد عادی و مخاطبین شما در یوتیوب ( پیج ما ) یا آپارات ( پیج ما ) یا اینستاگرام ( پیج ما ) متوجه آن شوند. نکته ای که در خصوص کاهش کیفیت صدا باید بدانید اینکه میتوانید با یک کلیک ساده صدا را در این نرم افزار از ویدیو حذف کنید و همزمان میتوانید کیفیت صدا را کاهش دهید، این قابلیت ها در یک نرم افزار به این سادگی اما قدرتمند واقعا شاهکار هستند.

 

نمایش بیشتر
نمایش کمتر
 • 1.1.نصب و اولین تبدیل
 • 2.1.رفع مشکل تغییر اندازه ناخواسته
 • 3.1.ماژول فیلتر
 • 4.1.نکات کنترل حجم و کیفیت در ماژول ویدیو
 • 5.1.کنترل فریم و ادامه نکات ماژول ویدیو
 • 6.1.کنترل حجم با ریت صدا و ماژول های زیرنویس و چپتر
 • 7.1.مدیریت پریست و ایجاد سفارشی
 • 8.1.مدیریت صف انتظار
 • 9.1.تبدیل گروهی از پوشه
 • 10.1.تنظیمات

اگر نظر یا نکته ای هست بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود
avatar
نجفی56 آغاز کننده
1400-03-10 18:16
بسیار عالی،‌کامل و جامع
ممنون از تیم خوب، باحال و حرفه‌ای مانی‌سافت. بی‌نظیرید
15% تخفیف 2,200,000 ریال 1,870,000 ریال
 • زمان 01 ساعت و 07 دقیقه
 • تعداد دروس 10
 • حجم 0.21 گیگابایت
 • نوع دریافت دانلود
 • مدت پشتیبانی 180 روز

سایر آموزش های سایر

دسته بندی آموزش نرم افزار