روشهای خروجی کم حجم و باکیفیت توسط پریمیر پرو Premiere Pro

روشهای خروجی کم حجم و باکیفیت توسط پریمیر پرو Premiere Pro

سلام.

می خواهم نکات کاربردی و البته حرفه ای را برای خروجی گرفتن از پروژه و تایم لاین نرم افزار پریمیر پرو Premiere pro به شما آموزش دهم.

از اول شروع می کنیم و اگر سوالی داشتید از من بپرسید.

خروجی گرفتن در پریمیر پرو یعنی چی؟

به زبان ساده یعنی پروژه پریمیر پرو به یک فایل مانند mp4 تبدیل شود که بتوانیم در انواع سیستم ها مانند موبایل ، شبکه مجازی ، تلویزیون و هر سیستم دیگری آن را به راحتی مشاهده کنیم. برای خروجی گرفتن هم می توانیم از خود نرم افزار پریمیر پرو استفاده کنیم و هم از نرم افزار ادوبی مدیا انکودر کمک بگیریم ٬ تا انتها با من باشید نکات خوبی برای شما داریم.

رفع مشکلات در زمان خروجی گرفتن با پریمیر پرو

در زمان گرفتن خروجی از نرم افزار پریمیر پرو مشکلات عجیب و ناشناخته ای ممکن است رخ دهد که در لیست زیر به آنها اشاره می کنم :

 • نرم افزار پریمیر پرو مانند سایر برنامه ها دارای مشکلاتی است که بخشی از آنها را باگ یا مشکل نرم افزاری می نامیم
 • برخی به واسطه اشتباهات تدوینگر بوجود می آید و آن هم به خاطر عدم تسلط و رعایت ننمودن قواعد تدوین فیلم با پریمیر پرو می باشد
 • مشکلات دیگر به خاطر استفاده از ترنزیشن و ویدیو افکت هایی است که با نسخه آپدیت پریمیر پرو سازگار نیست
 • عدم داشتن کارت گرافیک مناسب برای تدوین فیلم با پریمیر پرو نیز موجب وجود خطاهایی در زمان خروجی گرفتن می شود

در انتها به یک آموزش خوب برای رفع مشکلات در خروجی خواهید رسید.


چطور در پریمیر پرو Premiere Pro خروجی بگیریم ؟

شرکت ادوبی امکان خروجی گرفتن را در خود نرم افزار پریمیر پرو قرار داده اما به دلایلی نرم افزار ادوبی مدیا انکودر را تولید نمود و بخشی از وظیفه خروجی گرفتن را نیز بر عهده آن قرار داد که حرفه ای ها از آن استفاده می نماید. مدیا انکودر را یاد بگیرید.

دستور ساده گرفتن خروجی به این صورت است که از منوی فایل گزینه اکسپورت را زده و سپس وارد گزینه مدیا میشویم که تنظیمات آن را توضیح خواهم داد اما قبل از خروجی گرفتن یا تبدیل پروژه به یک فایل نهایی مانند mp4 نکاتی را باید مد نظر گرفت :

۱. محدوده خروجی را در تایم لاین مشخص کنید

آیا کل تایم لاین را خروجی می گیرید یا بخشی از آن ؟ اگر دستور خروجی گرفتن را بدون هیچ تغییری در تایم لاین و انتخاب محدوده صادر کنیم ، تمام آنچه که در تایم لاین وجود دارد خروجی گرفته می شود که در بسیاری شرایط نیز به همین روش خروجی می گیریم. گاها ممکن است فقط بخشی از یک تایم لاین را خروجی بگیرید ، برای اینکار می بایست از دستورات in و out کمک بگیرید و یا از دستور work area bar نیز می توان استفاده نمود. هر دو را می توان انجام داد هر دو مناسب هستند و فقط تفاوت هایی دارند اما نتیجه یکی خواهد شد.

یکی از مزیت های انتخاب محدوده در تایم لاین این است که اگر به اشتباه یک فضای اضافه در انتها وجود داشته باشد در خروجی ساخته نخواهد شد. بسیاری افراد در ابتدا با این مشکل روبرو می شوند مثلا یک موزیک به مدت 2 دقیقه گذاشته اند و فقط 1 دقیقه از آن دارای تصویر است. خروجی که گرفته می شود فقط تا یک دقیقه تصویر و بعد از آن تصویر سیاه می شود و فقط صدای موزیک شنیده می شود. در این شرایط دو راه وجود دارد :

 • موزیک را مطابق آموزش های قبلی پریمیر پرو تریم کنید تا اندازه جایی که تصویر وجود دارد
 • از قابلیت انتخاب محدوده کمک بگیرید و مقدار موزیک اضافه تر را در خروجی نگیرید

۲. چه فرمتی را برای خروجی در پریمیر پرو انتخاب کنیم

یکی از رایج ترین فرمت یا ساختار فایل خروجی ، mp4 است. نسبت به سایر فرمت ها حجم کمتر و از همه مهمتر در همه نمایشگرها و وسایل به راحتی پخش می شود اما یک مشکلی وجود دارد ، این فرمت در زمان تولید فایل نهایی ممکن است به زمان رندر و ساخته شدن اضافه کند و فشار زیادی به سیستم و سخت افزار بیاورد که چاره ای هم نیست چون این فرمت در همه جا کاربرد دارد. مقاله رندر چیست ، آموزش رندر در پریمیر را مطالعه کنید.

۳. استفاده از فرمت های دیگر

فرمت های دیگری مانند Mov که توسط شرکت اپل ابداع شده است نیز در لیست فرمت های خروجی دیده خواهد شد. این فرمت بسیار با کیفیت و البته حجم آن از mp4 مقداری بیشتر است. بسیاری از کانال های دیجیتالی آن را قبول دارند و در زمان گرفتن خروجی فشار کمتری به سخت افزار می آورد. زمان رندر و خروجی گرفتن نیز کمتر است. ممکن است برخی دستگاه های غیر از کامپیوتر آن را پخش نکنند و همین مورد باعث می شود که به سمت خروجی Mp4 برویم.

روش های گرفتن اولین خروجی از تایم لاین پریمیر پرو Premiere Pro

فرض میکنیم پروژه خود را مطابق آموزش های قبلی ما چیده اید و کاملا آماده است. چند راه خیلی خوب داریم که آنها را به شما معرفی میکنم :

۱. خروجی سریع یا Quick Export

اگر می خواهید از حالت خروجی سریع پریمیر پرو استفاده کنید ، بالا سمت راست پنجره پروگرم یک فلش قرار داده آنرا کلیک کنید. روی لینک آبی جهت تعیین مسیر ذخیره نمودن کلیک کنید. در گزینه Preset یکی از گزینه ها را انتخاب نمایید. این گزینه ها پریست هستند و توسط شرکت ادوبی ایجاد شده اند. با انتخاب هر کدام پایین کادر مشخصات فنی آن مانند طول و عرض ، فرمت ، تعداد فریم ، حجمی که در نهایت فایل شما خواهد داشت را نمایش می دهد. خیلی گزینه خوبی است برای اینکه درگیر تنظیمات پیچیده پنجره خروجی اکسپورت نشویم. در نهایت کلید Export را فشار دهید و منتظر بمانید تا بسته شود.

استفاده از پریست های آماده خروجی

نرم افزار پریمیر پرو در پنجره خروجی خود بخشی بنام پریست Preset دارد که از قبل تعداد فراوانی نمونه تنظیمات آماده دارد. می توانیم هر یک از آنها را انتخاب کنیم اما ممکن است بسیاری از آنها در کنار کیفیت خیلی خوب اما حجم زیاد فایل را نیز بوجود بیاورند. در آموزش های ما یاد خواهید گرفت که چگونه پریست آماده خروجی خود را داشته باشید ، بله می توانید شما هم به این لیست اضافه کنید اما قبل از آن باید تنظیمات و قواعد یک خروجی مناسب را یاد بگیرید.

۲. خروجی با تنظیمات پیشرفته پنجره Export

افرادی که به دنبال گرفتن یک خروجی کاملا سفارشی و کنترل کیفیت و حجم هستند از این بخش استفاده می کنند.

از منوی File > Export > Media را کلیک کنید. پنجره خروجی باز می شود. همچنین می توانید کلید های ctrl + M روی کیبورد را نگه داشته تا پنجره خروجی فعال شود.

Match Sequence Setting : اگر این گزینه را فعال کنید تنظیمات پایین به نوعی قفل شده و امکان ویرایش آنها نخواهد بود چرا ؟ برای اینکه کیفیت خروجی شما هیچ تفاوتی با مشخصات سکانس شما نداشته باشد و از لحاظ طول و عرض پیکسل ، تعداد فریم ، یکی باشد. پیشنهاد می کنم از همین گزینه شروع کنید تا عملیات خروجی را یکبار ببینید. گزینه که فعال شد مقداری پایین تر مقابل Output Name روی نوشته آبی کلیک کنید و مسیر ذخیره نمودن را انتخاب کنید. لطفا یکی از درایوهای دیگر سیستم را انتخاب کنید واز انتخاب نمودن مسیر هایی مانند زیر خودداری کنید :

 • دسکتاپ
 • پوشه دانلود
 • درایور سی
 • حافظه یا فلش

کمی پایین تر به بخش Summary می رسید. در این بخش مقایسه ای از تنظیمات سکانس و فایل خروجی به شما نمایش میدهد که اغلب آنها شبیه هستند یعنی سکانس و فایل خروجی مشابه هم شده اند. حال کافی است کلید Export در پایین را فشار دهید و منتظر بمانید تا عملیات رندر و تولید فایل نهایی شما به اتمام برسد. به عنوان یک نکته از این روش بدانید که فایل نهایی شما mp4 نیست بلکه Mpeg میباشد. یک ساختار سینمایی استاندارد و قابل قبول برای بسیاری تیم های حرفه ای اما مشکل اینجاست که برای شما مانند mp4 کارایی ندارد و ممکن است در حال حاضر توسط بسیاری دستگاه ها حتی موبایل پخش نشود. این مراحل را سپری نمودیم که فقط اولین خروجی پریمیر پرو را بگیرید و تجربه کنید.

۳. خروجی گرفتن حرفه ای بدون گزینه Match Sequence Setting

این بار گزینه را فعال نمی کنیم. مستقیم به سراغ ساخت یک فایل mp4 می رویم.

 • از Format گزینه H.264 را انتخاب کنید
 • از Preset گزینه Match Sequence - Medium Bitrate را انتخاب کنید.
 • مسیر فایل را مشخص کنید
 • اگر پروژه صدا و تصویر دارد هر دو مربع Audio , Video را فعال بگذارید
 • به انتهای صفحه بروید. در مقابل Estimate size حجم نهایی فایل را به شما نمایش می دهد.
 • کلید Export را برای شروع کلیک کنید و منتظر بمانید تا به اتمام برسد. 

حفظ کیفیت و کاهش حجم خروجی تایم لاین پریمیر پرو

همه ما به دنبال گرفتن یک خروجی با کیفیت هستیم اما با مشکل بزرگی مانند افزایش حجم نیز روبرو می باشیم. طبق قانون تولید فایل ویدیو ، هر چقدر کیفیت بالاتر برود حجم نیز افزایش خواهد یافت. این دو موضوع با هم ارتباط مستقیم دارند. در دنیای ویدیو موضوعی بنام Bitrate وجود دارد. امیدوارم روزی پکیج های آموزش پریمیر پرو Premiere Pro مانی سافت را از صفر شروع کنید که هیچ گزینه ناشناخته ای برای شما باقی نمانده باشد.

بیت ریت معیاری برای داشتن تصویر خوب است. بیت ریت در زمان ضبط ویدیو از تنظیمات دوربین تعیین می شود. هر چقدر بیت ریت بالاتر باشد حجم ویدیو نیز بیشتر می شود اما از یک مقداری بیت ریت بیشتر ٬ دیگر تاثیری در کیفیت نمایش ویدیو ندارد و فقط حجم را افزایش خواهد داد. در پنجره خروجی نرم افزار پریمیر پرو بخشی برای تعیین اینکه چه مقدار بیت ریت را تعیین کنیم وجود دارد.

بیت ریت Bitrate مناسب برای خروجی از پریمیر پرو چقدر است

برای بدست آوردن این عدد بهتر است مشخص کنیم که ویدیو برای چه مقصدی خروجی گرفته می شود ؟ شبکه های اجتماعی یا قرار است بر روی حافظه به مشتری یا مخاطب تحویل شود ؟ شاید بخواهید موزیک ویدیو خود را در شبکه های جهانی پخش کنید ؟ هر کدام از این گزینه ها می تواند روی اعداد بیت ریت خروجی شما تاثیر بگذارد. برای جلوگیری از اتلاف وقت در لیست زیر اعداد بیت ریت را که در طی سالها تمرین و تولید ویدیو داشته ایم را برای شما می نویسم :

 • برای شبکه های اجتماعی می بایست بین 2 تا 3 باشد
 • اگر پروژه موزیک ویدیو در پریمیر پرو تدوین نموده اید بین 6 تا 8 قرار دهید
 • در زمینه میکس فیلم عروسی یا ساخت ویدیو کلیپ فرمالیته فعالیت دارید اعداد بین 3 تا 6 مناسب است
 • برای پیش نمایش موقتی اعداد را بین 1.5 تا 2.5 قرار دهید.

۳. خروجی تایم لاین پریمیر پرو به روش حرفه ای ها با مدیا انکودر

شرکت ادوبی دائما در حال آپدیت نمودن روش ها و نرم افزار های خود می باشد. یکی از اهداف تولید نرم افزار مدیا انکودر ٬ خروجی گرفتن پروژه های نرم افزار پریمیر پرو و افترافکت می باشد. در مراحل قبلی پنجره ی خروجی یک کلید بنام کویی یا Queue وجود دارد. اگر بجای زدن کلید Export این کلید را بزنید پس از چند لحظه نرم افزار ادوبی مدیا انکودر باز خواهد شد. تایم لاین شما را به لیست خود اضافه نموده و کافی است شما کلید پلی سبز رنگ بالا سمت راست را فشار دهید تا عملیات تولید خروجی شروع شود. این هم روش خوبی است اما چه مزیتی نسبت به خود پریمیر پرو دارد ؟

مزایای خروجی گرفتن با مدیا انکودر به جای پریمیر پرو

این نرم افزار خوبی های فراوانی دارد که به شما پیشنهاد می کنم مطابق پکیج آموزش تبدیل و خروجی با مدیا انکودر که مانی سافت تولید نموده آنرا کامل یاد بگیرید چون نکات فراوانی دارد و فقط وظیفه خروجی گرفتن را ندارد و خیلی فراتر است. در زیر لیستی از مزیت های آن برای شما آورده ام :

 • برای خروجی گرفتن اصلا نیازی به باز نمودن پریمیر پرو نیست ٬ میتواند به صورت کامل مستقل و بدون پریمیر خروجی را بگیرد.
 • درون خود دستورات متعددی برای ساخت پریست و نمونه های خروجی دارد.
 • به عنوان یک نرم افزار مستقل طراحی شده که مشکلات خروجی گرفتن با نرم افزار پریمیر پرو را اوقات ندارد.
 • از توانایی پردازش ویدیو افکت و ترانزیشن هایی که نیازمند کارت گرافیک باشند را براحتی انجام می دهد.
 • یکی از قابلیت های بی نظیر آن در خصوص رندر این است که می توانیم چندین تایم لاین و سکانس را پشت سر هم خروجی بگیریم.
 • می توانیم از یک سکانس چندین انتخاب انجام داده و آنها را پشت سر هم در صف خروجی بگیریم.
 • به عنوان یک نرم افزار تبدیل مستقل بدون نیاز به پریمیر پرو و افترافکت کاربرد دارد.

این نرم افزار را به خوبی یاد بگیرید چون بعدا به سراغ افترافکت خواهید رفت و باز هم آنجا کاربرد دارد. ما که استفاده زیادی داریم. آموزش مدیا انکودر را ببینید.


روش های رفع خطاهای موقع خروجی گرفتن در پریمیر پرو

به عنوان یک تدوینگر باید بدانید که حین تولید فایل نهایی حین خروجی با پریمیر پرو با خطاها و مشکلاتی روبرو خواهید شد که باید با حوصله آنها را بررسی و رفع کنید. یک آموزش ویدیویی را آماده نموده ایم که پاسخ بسیاری از مشکلات در زمان خروجی گرفتن در آن گفته شده است.


چطور سرعت خروجی را افزایش دهیم ؟

پس از اینکه اولین خروجی های خود را از نرم افزار پریمیر پرو تولید نمودید کم کم به سراغ افزایش سرعت رندر و خروجی آن خواهید رفت. همیشه همینطور است اول اصل آموزش و یادگیری و پس از مدتی که تکراری شد به دنبال راه حل برای ارتقا و سرعت خواهیم گشت. اگر پریمیر پرو را حرفه ای و به سبک مانی سافت آموزش دیده باشید پس جایی برای صحبت نیست اما در غیر این صورت ، باید قواعد و اصولی را حین تدوین با آن رعایت کنید تا در زمان خروجی با مشکلات کندی روبرو نشوید. آموزش های زیر را مشاهده کنید :

نظر یا صحبتی دارید ؟

آخرین مقالات ویرایش شده

محبوب ترین های بلاگ

آخرین نظرات

دانلود مدیا و افکت و جلوه و بکگراند از سایت مانی کانتنت

دانلود مدیا و افکت و جلوه و بکگراند از سایت مانی کانتنت

دریافت اخبار ، تخفیفات ، مقالات ، ویدیو های جدید ، پکیج های آموزشی تازه

ایمیل خود را وارد و تائید نمایید

طراح سایت : گروه مانی
گفتگو با کارشناسان0