Loading...
اکانت اکانت

13- ترنزیشن یا ترانزیشن یا Transition در پریمیر پرو را بشناسید - بخش اول

10 دقیقه 18 آذر، 1401 مجموعه : آموزش پریمیر پرو
ترنزیشن ، ترانزیشن ، Transition ، هر سه به یک معنی هستند و کلمه اصلی در فارسی ترنزیشن می باشد. این کلمه نوعی افکت در اغلب نرم افزار های تدوین فیلم و ساخت ویدیو می باشد. دو نوع افکت یا جلوه به تصاویر د ...
ترنزیشن ، ترانزیشن ، Transition ، هر سه به یک معنی هستند و کلمه اصلی در فارسی ترنزیشن می ب ...

ترنزیشن ، ترانزیشن ، Transition ، هر سه به یک معنی هستند و کلمه اصلی در فارسی ترنزیشن می باشد. این کلمه نوعی افکت در اغلب نرم افزار های تدوین فیلم و ساخت ویدیو می باشد. دو نوع افکت یا جلوه به تصاویر در نرم افزار پریمیر پرو Premiere pro اعمال می شود :

 • آنهایی که در ابتدا ، انتها و میان فوتیج قرار میگیرید و به آن ترنزیشن Transition می گوییم.
 • نوع دیگری که بر روی خود تصاویر و فوتیج ها اعمال می شود و به آن ویدیو افکت گفته می شود.

در این آموزش ویدیویی قصد دارم از مرحله کاملا صفر شما را با ترنزیشن Transition در نرم افزار پریمیر پرو Premiere Pro آشنا کنم.

1. محل نگهداری ترنزیشن Transition

وقتی که پریمیر پرو نصب می شود به همراه آن تعداد زیادی ترنزیشن نصب می شود. این ترنزیشن ها دارای دو نوع ویدیویی و صوتی می باشند.

 • ترنزیشن Transition ویدیویی فقط روی مدیا هایی که در ترک های ویدیو قرار می گیرند کاربرد دارد
 • ترنزیشن Transition صوتی فقط روی صدا و موزیک هایی که در ترک های صدا قرار می گیرند کاربرد دارد

در این آموزش فعلا در مورد ترنزیشن های ویدیویی صحبت می کنیم. به پنجره ویدیو افکت بروید ، با مجموعه ای بنام Video Transition روبرو خواهید شد. درون آن مجموعه های فراوانی با نام های متفاوت قرار دارد. در هر مجموعه لیستی از ترنزیشن ها را خواهید دید. در واقع همان هایی هستند که می بایست بر ویدیو ها قرار دهید.

2. نحوه قرار دادن ترنزیشن Transition روی ویدیو کلیپ

برای اینکار چند راه وجود دارد :

 • با کلیک چپ موس یکی از آنها را گرفته و به محل هایی مانند ابتدا ، انتها ، محل کات یا برش ، برده و رها کنید. قبل از اینکه رها کنید خود پریمیر پرو محل قرار دادن را نیز نمایش خواهد داد کافی است نزدیک محل هایی که گفته ام شوید و آنرا رها کنید.
 • یکی از سریع ترین روش های قرار دادن ترنزیشن Transition استفاده از کلید های ترکیبی Ctrl + D در ویندوز و Command +D در مک می باشد. اگر پلی هد شما روی یکی از محل هایی که اشاره نموده ام قرار گرفته باشد با فشار دادن این کلید ها ترنزیشن Transition پیش فرض روی آن قرار خواهد گرفت. به یک نکته مهم توجه کنید ، برای اینکه درست کار کند می بایست نام ترک در تایم لاین فعال باشد. سمت چپ تایم لاین کنار ترک ویدیو ها ، یکبار روی V1 کلیک کنید تا به رنگ آبی تغییر کند اگر هم آبی بود نیازی به کلیک نیست. این آبی بودن یعنی فعال بود. ترنزیشن Transition نیز لازم دارد که ترک فعال باشد.

ترنزیشن پیش فرض چیه ؟

برای اینکه نرم افزار پریمیر پرو بتواند به سرعت زیاد ترنزیشن Transition قرار دهد باید یکی از ترنزیشن های آنرا فعال کنیم ، برای اینکار به لیست ترنزیشن ها بروید ، روی یکی از آنها راست کلیک و گزینه Set Selected as Default Transition را انتخاب کنید. با اینکار یک کادر رنگی دور آن فعال می شود. از این به بعد هر بار کلید های عملیاتی را فشار دهید آن را اعمال خواهد نمود. برای تغییر آن مجدد می تواند راست کلیک را روی دیگر اجرا نمایید.

 • راه دیگر قرار دادن ترنزیشن استفاده از کلید های ترکیبی Shift +D می باشد. قبلش باید ترنزیشن Transition پیش فرض یا مورد نظر خود را انتخاب نموده باشید و با موس تعداد کلیپ هایی که میخواهید این ترنزیشن Transition روی آن قرار بگیرد را انتخاب نموده باشید. مثلا با موس سه تا فوتیج را در تایم لاین انتخاب کنید. در مرحله قبلی پلی هد می بایست روی کات یا ابتدا یا انتها قرار می گرفت اما اینبار نیازی نیست ، در هر مرحله ای که هستید این کلید عملیاتی را فشار دهید آنرا به تمام قسمت هایی که گفته ام اعمال خواهد نمود. من این کار را معمولا در انتهای پروژه ام انجام می دهم. اگر قصد تعویض ترنزیشن ها را داشتید مجدد پیش فرض را تغییر دهید و کلید عملیاتی را مجدد فشار دهید. اتوماتیک تمام آنها تغییر خواهند نمود.

چند عملیات گفته شده با کیبورد را میتوانید از منوی Sequence بالای پریمیر پرو نیز اجرا کنید. همانطور که قبلا اشاره نمودم این نرم افزار خیلی حرفه ای به شما نگاه می کند هم قابلیت موس و هم کیبورد را برای دو دسته تدوین گر ایجاد نمود.

قرار دادن ترنزیشن روی تمام ترک ها

فرض کنیم در تایم لاین 5 ترک دارید و میخواهید به همه آنها ترنزیشن پیش فرض را اعمال کنید. ابتدا در سمت چپ ترک ها روی تمام گزینه های V1 تا V6 کلیک کنید تا همه آبی شوند. حال از دستورات بالا استفاده کنید. اگر اینکار را انجام ندهید روی ترک های دیگر اعمال نخواهد شد.

3. تغییر زمان ترنزیشن Transition

وقتی ترنزیشن را در جای مناسب گذاشتید به صورت اولیه مقدار زمان مشخصی را دارد مثلا 1 ثانیه یا 3 ثانیه. برای تغییر آن چند راه وجود دارد که در لیست زیر بررسی می کنیم :

 1. به منوی Edit > Prefrences > Timeline مراجعه کنید. اولین گزینه Video Transition Default Duration است. یک کادر واحد دارد که احتمالا برای شما Frame نوشته شده که می توانید آنرا به Second یا ثانیه تغییر دهید. وقتی که در تدوین فیلم با پریمیر پرو مقداری حرفه ای تر شدین ، اهمیت این گزینه ها را بیشتر متوجه خواهید شد. یک کادر عدد دارید ، وقتی که واحد را روی ثانیه گذاشتید می توانید این عدد را به 3 تغییر دهید. یعنی ترنزیشن را که قرار دادم به مدت 3 ثانیه اجرا شود. در نهایت کلید Ok را فشار دهید. از این به بعد با روش های گفته شده اگر ترنزیشن بگذارید طول آن 3 ثانیه می باشد. برای ویرایش مجدد کافی است همین کار را تکرار نموده و عدد را تغییر دهید.
 2. وقتی به یک تدوینگر حرفه ای با پریمیر پرو تبدیل شوید کم کم نیاز به گزینه های سفارشی خواهید داشت. به تایم لاین بروید جایی که ترنزیشن گذاشته اید ، موس را روی لبه آن نگهدارید ، کلیک چپ موس را گرفته و جابجا کنید. متوجه خواهید شد که مقدار ترنزیشن بیشتر و کمتر می شود. پیشنهاد می کنم وقتی با این روش زمان ترنزیشن را تغییر میدهید مطابق آموزش های قبلی در تایم لاین مقداری زوم کنید یعنی درشت تر شود. در این شرایط تغییر زمان خیلی راحت تر می باشد. این روش حرفه ای است و نیازمند دقت می باشد.
 3. راه آخر برای تغییر زمان در ترنزیشن این است که ابتدا روی ترنزیشن در تایم لاین یک کلیک کنید تا فعال شود ، به پنجره افکت کنترل بروید ، مقابل Duration چهار سری صفر خواهید دید. به ترتیب از سمت راست فریم : ثانیه : دقیقه : ساعت می باشند. هر کجا این فرم صفر ها را منبعد مشاهده نمودید به این معنا هستند. معمولا فریم و ثانیه را ویرایش می کنیم.

برای ویرایش زمان در پنجره افکت کنترل از راه های زیر استفاده کنید :

 • روی این اعداد کلیک کنید و با دقت دو تا عدد ثانیه رو مثلا 06 وارد و یا اینتر بزنید یا با موس جای دیگری کلیک کنید. (این روش پیشنهاد می شود)
 • با موس یک قسمت از اعداد رو گرفته و به سمت راست و چپ حرکت دهید تا به مقدار مورد نظر برسد.

4. روش های حذف نمودن ترانزیشن Transition

 • حذف به صورت تک : بر روی محلی که قرار گرفته راست کلیک و گزینه Clear را انتخاب کنید و یا با کلیک چپ موس روی آن یکبار کلیک نموده و در کیبورد کلید Delete را فشار دهید.
 • حذف چند تایی : کلید Shift را نگه داشته روی هر تعداد که قصد حذف دارید مرتب کلیک چپ موس بزنید ، انتخاب که تمام شد shift را رها نمود و کلید Delete کیبورد را فشار دهید.
 • اما یک روش که تدوینگر حرفه ای با پریمیر پرو فقط می تواند آنرا انجام دهد. تمام ویدیو کلیپ ها را در تایم لاین انتخاب کنید. روی یکی از آنها راست کلیک و گزینه Speed and Duration را بزنید. دقت کنید که تیک Ripple Edit فعال نباشد. عدد را به 200 افزایش داده و تایید کنید. حالا مجدد همان کار را اجرا کنید و سرعت را روی 100 بگذارید تا سرعت ها معمولی شوند اوه ؟ دیدین چی شد؟ همه ترنزیشن ها روی کات های میانی حذف شد. و فقط ترنزیشن های اول و آخر ترک ها باقی ماند. این روش حرفه ای فقط در پریمیر پرو انجام می شود و زمانی باید استفاده کنید که تکنیک کاهش یا افزایش سرعت روی فوتیج ها انجام نداده باشید. اگر در میان آنها روی برخی اجرا نموده اید مقداری سخت خواهد شد. پس از اینکه همه را انتخاب نمودید، آنهایی که تغییر زمان داشته اند را با کلید shift و کلیک چپ جدا کنید. امیدوارم لذت برده باشید.

5. نصب ترانزیشن جدید در پریمیر پرو

این امکان وجود دارد که بجز ترانزیشن هایی که خود پریمیر پرو دارد گزینه های دیگری نیز استفاده کنیم که در لیست زیر آنها را توضیح داده ام :

. ترانزیشن هایی که دانلود و نصب می شوند

در پکیج سری اول آموزش پریمیر پرو Premiere pro چند گزینه ی خیلی خوب و کاربردی را معرفی نمودیم ولی اگر دنبال موارد بیشتر هستید به سایت مانی کانتنت مراجعه نمایید. این ترنزیشن ها پس از نصب و فعال شدن در همان لیست قبلی به نام جدید ظاهر خواهند شد.

ترانزیشن هایی که در نرم افزار پریمیر پرو نصب می شوند شرایط خاصی دارند :

 • اگر خیلی قدیمی باشند کار نخواهند نمود
 • اگر آپدیت پریمیر پرو شما از آپدیت ترانزیشن قدیمی تر باشد نصب نخواهد شد
 • برخی ترانزیشن ها نیازمند کارت گرافیک مناسب برای پریمیر پرو هستند و با هر کارت گرافیکی کار نخواهند نمود
 • درایور کارت گرافیک شما باید آپدیت باشد و الی برخی ترانزیشن ها کار نخواهند نمود
 • ترانزیشن ها دارای دو حالت کرک شده و اوریجینال هستند. کرک شده ها ممکن است پس از اتصال سیستم به اینترنت خراب شوند. البته ما در پکیج سری اول آموزش پریمیر پرو راه حل ها را ارائه نموده ایم.
 • برخی ترانزیشن ها با هر سی پی یو کار نخواهد نمود و نیازمند پردازش و قدرت بیشتری در سیستم شما هستند پس اگر کندی رخ داد در جریان باشید البته ما روش های خوبی را در پکیج های آموزشی پریمیر پرو توضیح داده ایم.

. ترنزیشن هایی که ایمپورت می شوند

نوع دیگری که امروزه بسیار پرکاربرد هستند یا به صورت پریست آماده یا به صورت پروژه از قبل آماده شده وارد نرم افزار پریمیر پرو خواهند شد. افرادی که با پریمیر پرو خیلی حرفه ای تر شده اند آنها را می سازند و در اینترنت به اشتراک می گذارند. در پکیج سری اول آموزش پریمیر پرو مجموعه ای مشتمل بر 1500 ترنزیشن را به صورت هدیه با آموزش آن ارائه نموده ایم. اگر قصد دانلود نمونه های رایگان را دارید از سایت مانی کانتنت استفاده کنید.

06. استاندارد زمان برای ترانزیشن Transition

شما مجاز هستید به هر ترانزیشن زمان دلخواه خود را اعمال کنید اما بهتر است یاد بگیرید مانند یک حرفه ای برای هر داستان پروژه تدوین فیلم خود زمان های استاندارد را بشناسید. گزینه هایی که می گویم هم قواعد هستند و هم تجربه ، همچنان ممکن است فراتر از این گزینه ها نیز وجود داشته باشد به لیست زیر توجه کنید :

 • برای پروژه هایی که سرعت موزیک زیاد است مدت زمان ترانزیشن بهتر است بین 5 فریم تا 20 فریم باشد.
 • سرعت معمولی ترانزیشن همان یک ثانیه است. برخی آنرا بر حسب تعداد فریم تایم لاین قرار می دهند که این هم می شود.
 • برای موزیک های ملایم و رمانتیک سرعت 3 تا 5 ثانیه مناسب است.
 • برای پروژه های نمایش عکس و اسلاید شو البته باز هم با توجه به نوع موزیک تعیین می شود چون می بایست تصاویر و جزییات آن بهتر دیده شوند پس مدت زمان ترنزیشن بین 2 تا 4 ثانیه کافی است.

تجربیات و نکات مهمی که در ذهن داشتم را برای یک تدوین حرفه ای با پریمیر پرو به شما توضیح دادم. این پایان راه نیست و جا برای خلاقیت و نوآوری در پروژه های تدوین فیلم با پریمیر پرو بسیار زیاد است.

نمایش بیشتر
نمایش کمتر

تبلیغات

اگر نظر یا نکته ای هست بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود