0
حساب کاربری اکانت

نحوه انتخاب بهترین لپتاپ تدوین ویدیو، میکس و مونتاژ برای پریمیر پرو

ویرایش شده در 1400/11/14 آموزش نکات سخت افزار آموزش نکات سخت افزار 1 ساعت و 15 دقیقه
نظرات

توضیحات مهم

اگر قصد خرید یک لپ تاپ برای ویرایش ویدیو، جلوه ویژه، میکس فیلم، تدوین ویدیو، ادیت فیلم را دارید با گزینه های انبوهی از مدل و برندهای بازار روبرو خواهید شد و حتما سرگیجه میگیرید از اینکه کدام لپ تاپ واقعا برای شما مناسب است؟ در این ویدیو آموزشی تمام سعی مانی سافت بر این بوده است که بدون در نظر گرفتن کدام برند یا مدل، بتوانید بر اساس آیتم های مهمی که به آنها در توضیحات پایین خواهید رسید، به لپ تاپ مورد نظر برسید. بدانید که هیچ مدل یا برندی برای صرفا نیاز شما تولید نشده و این شما هستید که باید آن را بررسی و انتخاب کنید. منظورم این است که یک لپ تاپ تولید نشده که نام آن (لپ تاپ برای ویرایش فیلم و ویدیو باشد) مشخصات لپ تاپ ها بالا بوده اما باز هم دقت لازم را میخواهد.

بخش اول : بر چه اساسی یک لپ تاپ را برای ویرایش ویدیو و فیلم انتخاب کنید؟

از آنجایی که یک لپ تاپ و تولید کننده آن اشاره مستقیمی به این موضوع ندارد که برند یا مدل ها دقیقا برای نیاز شما تولید شده اند، پس آیتم هایی را باید در زمان انتخاب در نظر بگیرید. این آیتم ها در تمام برندها وجود دارد.

 • بدون حساسیت روی برند و مدل یا سیستم عامل
  حساسیت روی برند یا مدل خاصی نداشته باشید چون در هر برندی، برخی مدل ها برای کارهای سنگین مانند ویرایش ویدیو و جلوه های ویژه تولید شده اند. مانی سافت مدل یا برند توصیه نمیکند چون عمر یک مدل در بازار خیلی زیاد نیست و مدلهای بعدی وارد بازار خواهند شد. پس بهتر است دانش مقایسه و یک انتخاب خوب را یاد بگیرید.
 • با چه نرم افزاری ویرایش ویدیو انجام می دهید؟
  این نکته بسیار مهم است. بطور مثال، نرم افزار پریمیر پرو بیشترین پردازش را با پردازنده یا cpu انجام می دهد و پردازش کارت گرافیک اولویت دوم آن است ولی نرم افزار داوینچی بیشترین پردازش را علاوه بر cpu ، روی کارت گرافیک خواهد آورد. نرم افزار داوینچی مقداری از پریمیر پرو سخت افزار قوی تری لازم دارد. نرم افزار اوید از هر دوی این نرم افزارها سخت افزار قوی تر را طلب خواهد نمود. پیشنهاد میکنم مشاوره انتخاب نرم افزار ویرایش ویدیو مانی سافت را مشاهده کنید به دو دلیل، اول اینکه در انتخاب نرم افزار دقت کرده باشید چون ممکن است نرم افزار پریمیر پرو اصلا برای شما مناسب نباشد ولی نرم افزار فیلمورا بهتر باشد و دوم اینکه سخت افزارها را بر اساس پردازشی که نرم افزار انجام میدهید انتخاب کنید.
  مشاوره انتخاب بهترین نرم افزار ساخت و ویرایش ویدیو
 • انتخاب پردازنده اصلی cpu با توجه به نوع ویدیو
  مهمترین قطعه ی هر لپ تاپ، سی پی یو یا پردازنده اصلی آن می باشد. بازی عوض شده و دیگر نباید و نمیتوانیم هر پردازنده ای را برای هر نوع ویرایش ویدیو انتخاب کنیم. مثلا برای ویرایش ویدیوهای با فرمت h.264 بهترین پردازنده Intel است ولی برای ویرایش فرمت mov بهترین پردازنده amd میباشد. پس باید به این نکته دقت کنید راش یا فوتیج هایی که قصد استفاده از آنها را دارید کدامیک هستند. این موضوع در دو زمان بر روی کار شما تاثیر میگذارند. اول، سرعت ریل تایم حین ویرایش ویدیو. دوم، زمان گرفتن خروجی نهایی از پروژه. با توجه به حساسیت بالا در انتخاب پردازنده اصلی، ویدیو آموزشی زیر را مشاهده کنید :
  مشاوره ویدیویی انتخاب بهترین پردازنده cpu برای ویرایش ویدیو
 • حافظه موقت یا Ram
  این حافظه مانند درب ورودی  یک سالن می ماند. هر چقدر این درب عرض بیشتری داشته باشد، افراد بیشتری همزمان وارد آن خواهند شد. ram هر چقدر بیشتر باشد بهتر است و راش، فوتیج، افکت هایی که اجرا میکنید دیرتر موجب هنگ یا کند شدن سیستم خواهند شد. از طرفی ram موجب می شود که نرم افزارهای بیشتری را همزمان در سیستم خود اجرا کنید. حداقل مقدار ram را 16 گیگابایت باشد.
 • حافظه یا محل نگهداری اطلاعات
  تا این لحظه، کلا چند نوع حافظه وجود دارد. سرعت معمولی که روی بسیاری از دستگاه ها وجود دارد. حافظه ssd که سرعتی چند برابر حافظه های معمولی دارد. m2 که شبیه به همان ssd است اما ظاهرش متفاوت است. nvme که دارای بیشترین سرعت در نوع حافظه ها می باشد. پیشنهاد میکنیم که اولویت با nvme باشد یعنی اگر کل حافظه ی دستگاه آن باشد که عالی است. اگر نشد کل حافظه را ssd یا m2 انتخاب کنید.
  چون با ویدیو سر و کار دارید پس بدون شک، همیشه با کمبود فضای کافی روبرو خواهید شد. پیشنهاد میکنم حافظه اصلی دستگاه را حدود یک گیگابایت حداکثر در نظر بگیرید و مابقی پول خود را روی تهیه حافظه های اکسترنال قرار هزینه کنید.
 • مانیتور یا صفحه نمایش
  شاید تا این لحظه برای شما مهم نبوده باشد که صفحه مانیتور براق باشد یا مات. تولیدکنندگان دلایل خوبی برای این دو نوع دارند.
  - مات : برای افرادی است که در محیط هایی با نور زیاد و پشت زمینه شلوغ روبرو هستند. اگر در محلی هستید که پشت سر شما کاغذ دیواری یا نمای شلوغ وجود دارد، پس صفحه نمایش مات بهترین است. اگر بالا یا پشت سر شما منابع نوری وجود دارد دارد، باز هم مانیتور مات برای شما مناسب است.
  - براق یا رفلکس : این مانیتور از لحاظ نمایشی خیلی جذابتر و بهتر از مات است و برای کسی مناسب است که شرایط قبلی یعنی مانیتور مات را ندارد. 
  کیفیت صفحه نمایش : مانیتورهای لپ تاپ های خود دارای جنسی از نوع ips هستند که وضوح خوبی دارد. اگر در بین چند مدل گرفتار شوید و انتخاب سخت شود، چون در آینده میتوانید مانیتور جداگانه تهیه و استفاده کنید، پس برای مانیتور خوب لپ تاپ هزینه نکنید. گاها بین دو مدل دچار تردید میشوید که یکی از دیگری مانیتور بهتری دارد، به نظرم نیازی به هزینه برای کیفیت بهتر مانیتور خود لپ تاپ نبوده و در بخش بعدی میگویم که چکار کنید.
  - اندازه : سعی در خرید لپ تاپ با مانیتور بزرگتر از 15 اینچ نکنید. چون بزرگترین اندازه لپ تاپ 17 اینچ بوده است. اگر قرار است دراز مدت با لپ تاپ ویرایش ویدیو انجام دهید، پس حتما نیازمند یک مانیتور جداگانه نیز خواهید بود. این مانیتور مجزا، را حداقل 24 اینچ و از نوع ips انتخاب کنید تا زاویه دید مناسبی داشته باشد.
 • کارت گرافیک حرفه ای
  همه ی لپ تاپ ها به صورت پیشفرض دارای یک کارت گرافیک بنام اینترتال هستند که کاملا معمولی است. برخی دیگر که برای بازی و ویرایش ویدیو و کارهای سنگین تر تولید می شوند یک کارت گرافیک دیگر بنام مستقل نیز دارند. کارت گرافیک مستقل بهتر است تولید شده توسط شرکت انویدیا nvidia باشد. در میان کارت های گرافیک انویدیا، اول مدل rtx و اگر بودجه نرسید، gtx انتخاب کنید.
  - حافظه کارت گرافیک : خود کارت گرافیک دارای یک ram مستقل از ram خود لپ تاپ دارد. یعنی لپ تاپ ram دارد و کارت گرافیک هم ram دارد. هر چقدر ram خود کارت گرافیک بیشتر باشد باز هم برای شما بهتر است. مثلا اگر ویدیوهای فول اچ دی ویرایش میکنید، میبایست حداقل 4 گیگابایت رم داشته باشد. دقت کنید که این ram در آینده قابل افزایش نیست مگر اینکه لپ تاپ را عوض کنید. پیشنهاد میکنم مشاوره انتخاب کارت گرافیک را در لینک زیر مشاهده کنید :
  مشاوره و راهنمایی در مورد انتخاب کارت گرافیک برای ویرایش ویدیو

بخش دوم : برای ویرایش ویدیو و جلوه های ویژه لپ تاپ اپل یا لپ تاپ ویندوز بگیریم؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال، شرایط و موضوعات مختلفی برای هر شخص وجود دارد. تیم مانی سافت چون از سالهای خیلی دو تا اکنون، با تمام نرم افزارها به صورت تخصصی در ویندوز و مکینتاش ویرایش و تولیدات ویدیویی انجام داده، نتایجی را بدست آورده که شاید برای شما هم جالب باشد قبل از اینکه لپ تاپ بخرید.

 1. اگر با سیستم عامل مک آشنایی ندارید، در همان ویندوز ادامه دهید چون منابع برای رفع مشکلات بسیار بیشتر از مک هستند
 2. اگر با نرم افزار ویرایش و تولید ویدیو فاینال کات قرار است کار کنید، تنها انتخاب شما لپ تاپ یا سیستم عامل مک میباشد و البته که بی نظیر است
  آموزش نرم افزار فاینال کات پرو
 3. سیستم عامل مک از ویندوز به مراتب پایدارتر و سریعتر است اما مشکلات مخصوص به خود را دارد
 4. اگر از نسخه قفل شکسته نرم افزارهای ادوبی استفاده میکنید، سیستم عامل مک را توصیه نمیکنیم چون مشکلاتی که رخ میدهد گاها موجب تعویض سیستم عامل مک خواهد شد
  تفاوت نسخه اصلی و قفل شکسته محصولات ادوبی
 5. شرکت اپل از کارت های گرافیک nvidia استفاده نمی کند و کارتهای گرافیک آن amd است
 6. سرعت ویرایش ویدیو در مک به مراتب از ویندوز در نرم افزار پریمیر پرو بیشتر است
 7. سیستم عامل مک از کارت گرافیک اکسترنال و متصل شونده میتواند استفاده کند، یعنی اگر روی کارت گرافیک فعلی دستگاه مک شما پاسخگو نبود، امکان اتصال کارت گرافیک اکسترنال را نیز دارد
 8. کارت گرافیک داخلی لپ تاپ مک، برای کار با نرم افزار فاینال کات خیلی خوب است اما عالی نیست. ولی به نسبت کارت گرافیک اینتل بهتر است یعنی اگر قصد تولید محتوا در سطح متوسط را دارید کارت گرافیک آن کافی است

بخش سوم : مولفه های مهم در مقایسه لپ تاپ ها

وقتی قصد دارید میان چند لپ تاپ با یکدیگر مقایسه ای را انجام دهید، بسیاری از سایت های اینترنتی پیشرفته، چندین شاخص را معیار انتخاب اولیه و در یک نگاه لپ تاپ ها تعیین می نمایند. با لیست زیر میخواهم ذهن شما را آماده انجام مقایسه ی لپ تاپ با یکدیگر کنم.

 • طراحی Design
  ظاهر لپ تاپ، جنس استفاده شده، شیک یا معمولی بودن استایل می باشد. مواردی مانند اندازه ی صفحه، رزولوشن، کیفیت نمایش، نسبت نمایش و از این قبیل را در بر میگیرد
 • نمایشگر Monitor
  همان مانیتور است. که برخی فول اچ دی، فورکی، 2کی و برخی مات، براق و برخی ips و دارای کیفیت های مختلف می باشد
 • کارایی Performance
  دقیقا مهمترین بخش در مقایسه ی لپ تاپ ها می باشد که در نگاه اول باید به سراغ گزینه های بروید که از همه بالاتر است. مواردی مانند میزان ram, سرعت پردازنده، نوع پردازنده، تعداد هسته پردازنده و هر چیزی که روی سرعت تاثیر میگذارد را در بر میگیرد
 • اتصالات Connectivity
  همان پورت و درگاه های اتصالی لپ تاپ می باشد. برای شما اهمیت دارد که لپ تاپ حداقل دارای خروجی تصویر hdmi یا display port باشد. البته اینکه کدام مهم است بستگی به مانیتور اکسترنالی دارد که بعدا خریداری مینمایید. داشتن پورت type c و وای فای و از این قبیل را در بر میگیرد
 • باطری Battery
  همان مدت زمانی است که بدون برق میتواند به کار خود ادامه دهد. عوامل زیادی روی باطری تاثیر میگذارند که مدت شارژ آن زودتر خالی شود. در حالت کلی استفاده از باطری توصیه نمی شود و اتصال به برق مستقیم بهتر است. اینکه در چه مدت شارژ میشود و از این قبیل قابلیت ها را در بر میگیرد
 • قابلیت ها Feature
  مجموعه امکاناتی مانند داشتن اسپیکر خوب، وب کم، خروجی هدفون و از این قبیل را در بر میگیرد

نحوه مقایسه چند لپ تاپ با یکدیگر

مقایسه نمودن لپ تاپ ها با یکدیگر کار جالبی است اما ممکنه است گیچ کننده نیز باشد. برای انجام یک مقایسه دو راه وجود دارد :

 1. مقایسه با سایت اینترنتی و آنلاین
  نکته 1 : حین مقایسه به اعداد نوشته شده مشخصات کاملا دقت کنید چون یک عدد میتواند روی مقایسه و نتیجه ی نهایی تاثیر بگذارد
  نکته 2 : ممکن است دستگاه مورد نظرتان که هم اکنون در بازار ایران وجود دارد در این سایت پیدا نشود، پس باید با توضیحات بالا روی یک کاغذ خودتان دست به کار شوید.
  سایت مورد نظر : https://versus.com/en/laptop
 2. مقایسه در فایل اکسل آنلاین مانی سافت
  به نظر من روش دوم خیلی عالی است اگر با توضیحات بالا و دیدن دوبار این آموزش ویدیویی، بتوانید شناخت اولیه ای از قطعات و چیزهایی که باید انتخاب شوند داشته باشید. به بازار میروید، فروشنده ها را پیدا میکنید، مشخصات قوی ترین لپ تاپ را مطابق این اکسل از آنها گرفته و در جداول مربوطه ثبت میکنید. یک جدول خواهید داشت با مثلا 3 گزینه که بر اساس توضیحات بالا و این ویدیو آموزشی انتخاب بهترین لپ تاپ برای ویرایش ویدیو، تکمیل شده، با یک نگاه ساده متوجه اختلافات می شوید. در بدترین شرایط کافی است مشخصات نوشته شده را در همین صفحه برای من نوشته و نظرخواهی کنید تا براحتی انتخاب تمام شود.
  صفحه ورود به اکسل مقایسه آنلاین مشخصات لپ تاپ
 3. نحوه کار با اکسل
  - ابتدا پس از باز شدن اکسل مربوطه، از منوی file گزینه download و گزینه اول یعنی microsoft excel را انتخاب تا یک نسخه در سیستم شما دانلود شود. فایل دانلود شده را در سیستم خود با نرم افزار اکسل باز نموده و اطلاعات را کامل کنید
  - اگر از اکانت جی میل استفاده میکنید، از منوی file گزینه make a copy را زده و در اکانت جیمیل شما ذخیره می شود و امکان ویرایش و ثبت انلاین برای شما وجود دارد
  - جدول که تکمیل شد نگاهی به آن بیندازید
  - اولویت اول : پردازنده باشد که سریع باشد
  - اولویت دوم : داشتن کارت گرافیک از انواع گفته شده
  - اولویت سوم : داشتن حداقل 4 گیگابایت حافظه کارت گرافیک
  - اولویت چهارم : داشتن حداقل 16 گیگابایت رم است. اگر این مقدار را نداشت درخواست افزایش رم به این مقدار و بیشتر را به فروشنده بدهید
  - اولویت پنجم : داشتن حداقل 500 گیگابایت حافظه دیسک ssd می باشد
  - امیدوارم مقایسه خوبی داشته باشید و در خرید عجله نکنید.

بخش چهارم : جمع بندی مهم مانی سافت برای شما

این نکات را نیز به دانسته های خود اضافه کنید تا لپ تاپ بهتری را انتخاب نمایید :

 • لپ تاپ را برای 10 سال خرید نکنید و بیشترین زمان سرمایه گذاری برای حداکثر 5 سال باشد چون شرکت های تولید کننده نرم افزار محدودیت هایی را همیشه بوجود خواهند آورد تا ترازوی سخت افزار و نرم افزار موازی باشند تا مشتریان یک لپ تاپ را برای یک عمر خریداری نکنند، این قانون بازار و تجارت است.
 • شاید واقعا لپ تاپ برای شما مناسب نباشد. هزینه بالایی انجام می دهید ولی ممکن است توقع خیلی بالاتری داشته باشید. اگر یک لپ تاپ و یک سیستم را با یک مشخصات در کار عملی با هم مقایسه کنیم، در لحظات اولیه ممکن است برابری دیده شود اما در طول ادامه ی کار این سیستم است که قدرت بالاتری خواهد داشت. اگر واقعا جابجایی زیادی ندارید pc تهیه کنید.
 • در کنار لپ تاپ حتما یک مانیتور ips و حداقل 24 اینچ تهیه کنید و مراقب چشمان خود باشید.

موضوعاتی که این آموزش و مشاوره ویدیویی را پوشش داد :

 • خرید لپ تاپ مناسب برای تدوین
 • بهترین لپ تاپ برای تدوین و ادیت فیلم
 • بهترین لپ تاپ ها برای تدوین و ادیت فیلم
 • معرفی بهترین لپ‌تاپ‌های بازار برای کار با نرم‌افزارهای پریمی
 • تدوینگر هستید؟ بهترین لپ تاپ خود را انتخاب کنید
 • آشنایی با ویژگی های لپ تاپ مخصوص تدوین
 • لپ تاپ مناسب تدوین باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
 • لپ تاپ برای پریمیر پرو
 • لپ تاپ برای افتر افکتس
 • لپ تاپ برای داوینچی

avatar مانی سافت

اگر قصد خرید یک لپ تاپ برای ویرایش ویدیو، جلوه ویژه، میکس فیلم، تدوین ویدیو، ادیت فیلم را دارید با گزینه های انبوهی از مدل و برندهای بازار روبرو خواهید شد و حتما سرگیجه میگیرید از اینکه کدام لپ تاپ واقعا برای شما مناسب است؟ در این ویدیو آموزشی تمام سعی مانی سافت بر این بوده است که بدون در نظر گرفتن کدام برند یا مدل، بتوانید بر اساس آیتم های مهمی که به آنها در توضیحات پایین خواهید رسید، به لپ تاپ مورد نظر برسید. بدانید که هیچ مدل یا برندی برای صرفا نیاز شما تولید نشده و این شما هستید که باید آن را بررسی و انتخاب کنید. منظورم این است که یک لپ تاپ تولید نشده که نام آن (لپ تاپ برای ویرایش فیلم و ویدیو باشد) مشخصات لپ تاپ ها بالا بوده اما باز هم دقت لازم را میخواهد.

بخش اول : بر چه اساسی یک لپ تاپ را برای ویرایش ویدیو و فیلم انتخاب کنید؟

از آنجایی که یک لپ تاپ و تولید کننده آن اشاره مستقیمی به این موضوع ندارد که برند یا مدل ها دقیقا برای نیاز شما تولید شده اند، پس آیتم هایی را باید در زمان انتخاب در نظر بگیرید. این آیتم ها در تمام برندها وجود دارد.

 • بدون حساسیت روی برند و مدل یا سیستم عامل
  حساسیت روی برند یا مدل خاصی نداشته باشید چون در هر برندی، برخی مدل ها برای کارهای سنگین مانند ویرایش ویدیو و جلوه های ویژه تولید شده اند. مانی سافت مدل یا برند توصیه نمیکند چون عمر یک مدل در بازار خیلی زیاد نیست و مدلهای بعدی وارد بازار خواهند شد. پس بهتر است دانش مقایسه و یک انتخاب خوب را یاد بگیرید.
 • با چه نرم افزاری ویرایش ویدیو انجام می دهید؟
  این نکته بسیار مهم است. بطور مثال، نرم افزار پریمیر پرو بیشترین پردازش را با پردازنده یا cpu انجام می دهد و پردازش کارت گرافیک اولویت دوم آن است ولی نرم افزار داوینچی بیشترین پردازش را علاوه بر cpu ، روی کارت گرافیک خواهد آورد. نرم افزار داوینچی مقداری از پریمیر پرو سخت افزار قوی تری لازم دارد. نرم افزار اوید از هر دوی این نرم افزارها سخت افزار قوی تر را طلب خواهد نمود. پیشنهاد میکنم مشاوره انتخاب نرم افزار ویرایش ویدیو مانی سافت را مشاهده کنید به دو دلیل، اول اینکه در انتخاب نرم افزار دقت کرده باشید چون ممکن است نرم افزار پریمیر پرو اصلا برای شما مناسب نباشد ولی نرم افزار فیلمورا بهتر باشد و دوم اینکه سخت افزارها را بر اساس پردازشی که نرم افزار انجام میدهید انتخاب کنید.
  مشاوره انتخاب بهترین نرم افزار ساخت و ویرایش ویدیو
 • انتخاب پردازنده اصلی cpu با توجه به نوع ویدیو
  مهمترین قطعه ی هر لپ تاپ، سی پی یو یا پردازنده اصلی آن می باشد. بازی عوض شده و دیگر نباید و نمیتوانیم هر پردازنده ای را برای هر نوع ویرایش ویدیو انتخاب کنیم. مثلا برای ویرایش ویدیوهای با فرمت h.264 بهترین پردازنده Intel است ولی برای ویرایش فرمت mov بهترین پردازنده amd میباشد. پس باید به این نکته دقت کنید راش یا فوتیج هایی که قصد استفاده از آنها را دارید کدامیک هستند. این موضوع در دو زمان بر روی کار شما تاثیر میگذارند. اول، سرعت ریل تایم حین ویرایش ویدیو. دوم، زمان گرفتن خروجی نهایی از پروژه. با توجه به حساسیت بالا در انتخاب پردازنده اصلی، ویدیو آموزشی زیر را مشاهده کنید :
  مشاوره ویدیویی انتخاب بهترین پردازنده cpu برای ویرایش ویدیو
 • حافظه موقت یا Ram
  این حافظه مانند درب ورودی  یک سالن می ماند. هر چقدر این درب عرض بیشتری داشته باشد، افراد بیشتری همزمان وارد آن خواهند شد. ram هر چقدر بیشتر باشد بهتر است و راش، فوتیج، افکت هایی که اجرا میکنید دیرتر موجب هنگ یا کند شدن سیستم خواهند شد. از طرفی ram موجب می شود که نرم افزارهای بیشتری را همزمان در سیستم خود اجرا کنید. حداقل مقدار ram را 16 گیگابایت باشد.
 • حافظه یا محل نگهداری اطلاعات
  تا این لحظه، کلا چند نوع حافظه وجود دارد. سرعت معمولی که روی بسیاری از دستگاه ها وجود دارد. حافظه ssd که سرعتی چند برابر حافظه های معمولی دارد. m2 که شبیه به همان ssd است اما ظاهرش متفاوت است. nvme که دارای بیشترین سرعت در نوع حافظه ها می باشد. پیشنهاد میکنیم که اولویت با nvme باشد یعنی اگر کل حافظه ی دستگاه آن باشد که عالی است. اگر نشد کل حافظه را ssd یا m2 انتخاب کنید.
  چون با ویدیو سر و کار دارید پس بدون شک، همیشه با کمبود فضای کافی روبرو خواهید شد. پیشنهاد میکنم حافظه اصلی دستگاه را حدود یک گیگابایت حداکثر در نظر بگیرید و مابقی پول خود را روی تهیه حافظه های اکسترنال قرار هزینه کنید.
 • مانیتور یا صفحه نمایش
  شاید تا این لحظه برای شما مهم نبوده باشد که صفحه مانیتور براق باشد یا مات. تولیدکنندگان دلایل خوبی برای این دو نوع دارند.
  - مات : برای افرادی است که در محیط هایی با نور زیاد و پشت زمینه شلوغ روبرو هستند. اگر در محلی هستید که پشت سر شما کاغذ دیواری یا نمای شلوغ وجود دارد، پس صفحه نمایش مات بهترین است. اگر بالا یا پشت سر شما منابع نوری وجود دارد دارد، باز هم مانیتور مات برای شما مناسب است.
  - براق یا رفلکس : این مانیتور از لحاظ نمایشی خیلی جذابتر و بهتر از مات است و برای کسی مناسب است که شرایط قبلی یعنی مانیتور مات را ندارد. 
  کیفیت صفحه نمایش : مانیتورهای لپ تاپ های خود دارای جنسی از نوع ips هستند که وضوح خوبی دارد. اگر در بین چند مدل گرفتار شوید و انتخاب سخت شود، چون در آینده میتوانید مانیتور جداگانه تهیه و استفاده کنید، پس برای مانیتور خوب لپ تاپ هزینه نکنید. گاها بین دو مدل دچار تردید میشوید که یکی از دیگری مانیتور بهتری دارد، به نظرم نیازی به هزینه برای کیفیت بهتر مانیتور خود لپ تاپ نبوده و در بخش بعدی میگویم که چکار کنید.
  - اندازه : سعی در خرید لپ تاپ با مانیتور بزرگتر از 15 اینچ نکنید. چون بزرگترین اندازه لپ تاپ 17 اینچ بوده است. اگر قرار است دراز مدت با لپ تاپ ویرایش ویدیو انجام دهید، پس حتما نیازمند یک مانیتور جداگانه نیز خواهید بود. این مانیتور مجزا، را حداقل 24 اینچ و از نوع ips انتخاب کنید تا زاویه دید مناسبی داشته باشد.
 • کارت گرافیک حرفه ای
  همه ی لپ تاپ ها به صورت پیشفرض دارای یک کارت گرافیک بنام اینترتال هستند که کاملا معمولی است. برخی دیگر که برای بازی و ویرایش ویدیو و کارهای سنگین تر تولید می شوند یک کارت گرافیک دیگر بنام مستقل نیز دارند. کارت گرافیک مستقل بهتر است تولید شده توسط شرکت انویدیا nvidia باشد. در میان کارت های گرافیک انویدیا، اول مدل rtx و اگر بودجه نرسید، gtx انتخاب کنید.
  - حافظه کارت گرافیک : خود کارت گرافیک دارای یک ram مستقل از ram خود لپ تاپ دارد. یعنی لپ تاپ ram دارد و کارت گرافیک هم ram دارد. هر چقدر ram خود کارت گرافیک بیشتر باشد باز هم برای شما بهتر است. مثلا اگر ویدیوهای فول اچ دی ویرایش میکنید، میبایست حداقل 4 گیگابایت رم داشته باشد. دقت کنید که این ram در آینده قابل افزایش نیست مگر اینکه لپ تاپ را عوض کنید. پیشنهاد میکنم مشاوره انتخاب کارت گرافیک را در لینک زیر مشاهده کنید :
  مشاوره و راهنمایی در مورد انتخاب کارت گرافیک برای ویرایش ویدیو

بخش دوم : برای ویرایش ویدیو و جلوه های ویژه لپ تاپ اپل یا لپ تاپ ویندوز بگیریم؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال، شرایط و موضوعات مختلفی برای هر شخص وجود دارد. تیم مانی سافت چون از سالهای خیلی دو تا اکنون، با تمام نرم افزارها به صورت تخصصی در ویندوز و مکینتاش ویرایش و تولیدات ویدیویی انجام داده، نتایجی را بدست آورده که شاید برای شما هم جالب باشد قبل از اینکه لپ تاپ بخرید.

 1. اگر با سیستم عامل مک آشنایی ندارید، در همان ویندوز ادامه دهید چون منابع برای رفع مشکلات بسیار بیشتر از مک هستند
 2. اگر با نرم افزار ویرایش و تولید ویدیو فاینال کات قرار است کار کنید، تنها انتخاب شما لپ تاپ یا سیستم عامل مک میباشد و البته که بی نظیر است
  آموزش نرم افزار فاینال کات پرو
 3. سیستم عامل مک از ویندوز به مراتب پایدارتر و سریعتر است اما مشکلات مخصوص به خود را دارد
 4. اگر از نسخه قفل شکسته نرم افزارهای ادوبی استفاده میکنید، سیستم عامل مک را توصیه نمیکنیم چون مشکلاتی که رخ میدهد گاها موجب تعویض سیستم عامل مک خواهد شد
  تفاوت نسخه اصلی و قفل شکسته محصولات ادوبی
 5. شرکت اپل از کارت های گرافیک nvidia استفاده نمی کند و کارتهای گرافیک آن amd است
 6. سرعت ویرایش ویدیو در مک به مراتب از ویندوز در نرم افزار پریمیر پرو بیشتر است
 7. سیستم عامل مک از کارت گرافیک اکسترنال و متصل شونده میتواند استفاده کند، یعنی اگر روی کارت گرافیک فعلی دستگاه مک شما پاسخگو نبود، امکان اتصال کارت گرافیک اکسترنال را نیز دارد
 8. کارت گرافیک داخلی لپ تاپ مک، برای کار با نرم افزار فاینال کات خیلی خوب است اما عالی نیست. ولی به نسبت کارت گرافیک اینتل بهتر است یعنی اگر قصد تولید محتوا در سطح متوسط را دارید کارت گرافیک آن کافی است

بخش سوم : مولفه های مهم در مقایسه لپ تاپ ها

وقتی قصد دارید میان چند لپ تاپ با یکدیگر مقایسه ای را انجام دهید، بسیاری از سایت های اینترنتی پیشرفته، چندین شاخص را معیار انتخاب اولیه و در یک نگاه لپ تاپ ها تعیین می نمایند. با لیست زیر میخواهم ذهن شما را آماده انجام مقایسه ی لپ تاپ با یکدیگر کنم.

 • طراحی Design
  ظاهر لپ تاپ، جنس استفاده شده، شیک یا معمولی بودن استایل می باشد. مواردی مانند اندازه ی صفحه، رزولوشن، کیفیت نمایش، نسبت نمایش و از این قبیل را در بر میگیرد
 • نمایشگر Monitor
  همان مانیتور است. که برخی فول اچ دی، فورکی، 2کی و برخی مات، براق و برخی ips و دارای کیفیت های مختلف می باشد
 • کارایی Performance
  دقیقا مهمترین بخش در مقایسه ی لپ تاپ ها می باشد که در نگاه اول باید به سراغ گزینه های بروید که از همه بالاتر است. مواردی مانند میزان ram, سرعت پردازنده، نوع پردازنده، تعداد هسته پردازنده و هر چیزی که روی سرعت تاثیر میگذارد را در بر میگیرد
 • اتصالات Connectivity
  همان پورت و درگاه های اتصالی لپ تاپ می باشد. برای شما اهمیت دارد که لپ تاپ حداقل دارای خروجی تصویر hdmi یا display port باشد. البته اینکه کدام مهم است بستگی به مانیتور اکسترنالی دارد که بعدا خریداری مینمایید. داشتن پورت type c و وای فای و از این قبیل را در بر میگیرد
 • باطری Battery
  همان مدت زمانی است که بدون برق میتواند به کار خود ادامه دهد. عوامل زیادی روی باطری تاثیر میگذارند که مدت شارژ آن زودتر خالی شود. در حالت کلی استفاده از باطری توصیه نمی شود و اتصال به برق مستقیم بهتر است. اینکه در چه مدت شارژ میشود و از این قبیل قابلیت ها را در بر میگیرد
 • قابلیت ها Feature
  مجموعه امکاناتی مانند داشتن اسپیکر خوب، وب کم، خروجی هدفون و از این قبیل را در بر میگیرد

نحوه مقایسه چند لپ تاپ با یکدیگر

مقایسه نمودن لپ تاپ ها با یکدیگر کار جالبی است اما ممکنه است گیچ کننده نیز باشد. برای انجام یک مقایسه دو راه وجود دارد :

 1. مقایسه با سایت اینترنتی و آنلاین
  نکته 1 : حین مقایسه به اعداد نوشته شده مشخصات کاملا دقت کنید چون یک عدد میتواند روی مقایسه و نتیجه ی نهایی تاثیر بگذارد
  نکته 2 : ممکن است دستگاه مورد نظرتان که هم اکنون در بازار ایران وجود دارد در این سایت پیدا نشود، پس باید با توضیحات بالا روی یک کاغذ خودتان دست به کار شوید.
  سایت مورد نظر : https://versus.com/en/laptop
 2. مقایسه در فایل اکسل آنلاین مانی سافت
  به نظر من روش دوم خیلی عالی است اگر با توضیحات بالا و دیدن دوبار این آموزش ویدیویی، بتوانید شناخت اولیه ای از قطعات و چیزهایی که باید انتخاب شوند داشته باشید. به بازار میروید، فروشنده ها را پیدا میکنید، مشخصات قوی ترین لپ تاپ را مطابق این اکسل از آنها گرفته و در جداول مربوطه ثبت میکنید. یک جدول خواهید داشت با مثلا 3 گزینه که بر اساس توضیحات بالا و این ویدیو آموزشی انتخاب بهترین لپ تاپ برای ویرایش ویدیو، تکمیل شده، با یک نگاه ساده متوجه اختلافات می شوید. در بدترین شرایط کافی است مشخصات نوشته شده را در همین صفحه برای من نوشته و نظرخواهی کنید تا براحتی انتخاب تمام شود.
  صفحه ورود به اکسل مقایسه آنلاین مشخصات لپ تاپ
 3. نحوه کار با اکسل
  - ابتدا پس از باز شدن اکسل مربوطه، از منوی file گزینه download و گزینه اول یعنی microsoft excel را انتخاب تا یک نسخه در سیستم شما دانلود شود. فایل دانلود شده را در سیستم خود با نرم افزار اکسل باز نموده و اطلاعات را کامل کنید
  - اگر از اکانت جی میل استفاده میکنید، از منوی file گزینه make a copy را زده و در اکانت جیمیل شما ذخیره می شود و امکان ویرایش و ثبت انلاین برای شما وجود دارد
  - جدول که تکمیل شد نگاهی به آن بیندازید
  - اولویت اول : پردازنده باشد که سریع باشد
  - اولویت دوم : داشتن کارت گرافیک از انواع گفته شده
  - اولویت سوم : داشتن حداقل 4 گیگابایت حافظه کارت گرافیک
  - اولویت چهارم : داشتن حداقل 16 گیگابایت رم است. اگر این مقدار را نداشت درخواست افزایش رم به این مقدار و بیشتر را به فروشنده بدهید
  - اولویت پنجم : داشتن حداقل 500 گیگابایت حافظه دیسک ssd می باشد
  - امیدوارم مقایسه خوبی داشته باشید و در خرید عجله نکنید.

بخش چهارم : جمع بندی مهم مانی سافت برای شما

این نکات را نیز به دانسته های خود اضافه کنید تا لپ تاپ بهتری را انتخاب نمایید :

 • لپ تاپ را برای 10 سال خرید نکنید و بیشترین زمان سرمایه گذاری برای حداکثر 5 سال باشد چون شرکت های تولید کننده نرم افزار محدودیت هایی را همیشه بوجود خواهند آورد تا ترازوی سخت افزار و نرم افزار موازی باشند تا مشتریان یک لپ تاپ را برای یک عمر خریداری نکنند، این قانون بازار و تجارت است.
 • شاید واقعا لپ تاپ برای شما مناسب نباشد. هزینه بالایی انجام می دهید ولی ممکن است توقع خیلی بالاتری داشته باشید. اگر یک لپ تاپ و یک سیستم را با یک مشخصات در کار عملی با هم مقایسه کنیم، در لحظات اولیه ممکن است برابری دیده شود اما در طول ادامه ی کار این سیستم است که قدرت بالاتری خواهد داشت. اگر واقعا جابجایی زیادی ندارید pc تهیه کنید.
 • در کنار لپ تاپ حتما یک مانیتور ips و حداقل 24 اینچ تهیه کنید و مراقب چشمان خود باشید.

موضوعاتی که این آموزش و مشاوره ویدیویی را پوشش داد :

 • خرید لپ تاپ مناسب برای تدوین
 • بهترین لپ تاپ برای تدوین و ادیت فیلم
 • بهترین لپ تاپ ها برای تدوین و ادیت فیلم
 • معرفی بهترین لپ‌تاپ‌های بازار برای کار با نرم‌افزارهای پریمی
 • تدوینگر هستید؟ بهترین لپ تاپ خود را انتخاب کنید
 • آشنایی با ویژگی های لپ تاپ مخصوص تدوین
 • لپ تاپ مناسب تدوین باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
 • لپ تاپ برای پریمیر پرو
 • لپ تاپ برای افتر افکتس
 • لپ تاپ برای داوینچی

نمایش بیشتر
نمایش کمتر

اگر نظر یا نکته ای هست بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود