Loading...
اکانت اکانت

آموزش ویرایش ویدیو فرمت لاگ Log، شستن ویدیو و درجه بندی رنگ حرفه ای

4 دقیقه 13 شهریور، 1401 مجموعه : مفهومی
حتما پروفایل لاگ Log یا خاکستری فیلم بگیرید تا درجه بندی رنگ و اصلاح نور فیلم هاتون خیره کننده بشه و نتیجه کار خیره کننده بشه. در این ویدیو قصد دارم به شما نشان بدهم که ضبط ویدیو با پروفایل Log چه تا ...
حتما پروفایل لاگ Log یا خاکستری فیلم بگیرید تا درجه بندی رنگ و اصلاح نور فیلم هاتون خیره ک ...

حتما پروفایل لاگ Log یا خاکستری فیلم بگیرید تا درجه بندی رنگ و اصلاح نور فیلم هاتون خیره کننده بشه و نتیجه کار خیره کننده بشه.

در این ویدیو قصد دارم به شما نشان بدهم که ضبط ویدیو با پروفایل Log چه تاثیری در کیفیت نهایی ویدیو و همچنین در زمان اصلاح رنگ و نور آن دارد. وقتی که ویدیو ها را با پروفایل داخلی دوربین ها که لاگ Log گفته می شود ضبط میکنید، مقدار زیادی تون خاکستری روی ویدیو خواهید دید. در واقع این تون خاکستری موجب می شود که در ویدیو هیچ نقطه ای دارای تون های سفید خالص، سیاه خالص نباشد و یا به معنایی دیگر under exposure , over exposure نداشته باشیم. این تون خاکستری حتما در زمان پست پروداکشن میبایست توسط دستورات اصلاح رنگ و نور به مرحله استاندارد رسیده و سپس در صورت نیاز درجه بندی رنگ روی آن انجام شود.

لاگ Log در ویدیو یعنی چی ؟

مخفف کلمه لوگاریتمیک Logarithmic میباشد. گاما و منحنی های محاسباتی است که تمام سعی این پروفایل لاگ Log، ممانعت از بوجود آمدن سیاهی خالص و سفیدی خالص و درخشندگی زیاد و در عین حال ذخیره تمام جزئیات تصاویر تشکیل شده در سنسور دوربین است.

در واقع لاگ یک پروفایل ذخیره سازی در دوربین های فیلمبرداری است و نباید با ساختار Raw یا خام اشتباه گرفته شود. اگر در سایت مانی سافت ویدیو آموزشی دیگر را مشاهده نموده اید که توضیح ساختار Raw در ویدیو را شرح میدهد، اشتباه متوجه نشوید. برای درک بهتر تفاوت Raw و Log پیشنهاد مطالعه مقاله زیر را به شما میکنم :

چه فرقی بین ویدیو Log و فایل خام Raw وجود دارد؟

اگر تصمیم دارید که ویدیوها و پروژه تولید شده خود را به سطح مناسبی برسانید، پیشنهاد میکنیم در زمان خرید دوربین برای ضبط ویدیو، بررسی کنید که حتما امکان تنظیم پروفایل های لاگ را داشته باشد. 

امروزه در دوربین های فیلمبرداری و dslr پروفایل هایی برای ذخیره سازی ویدیو با عنوان لاگ Log بوجود آمده است. در واقع دوربین در این پروفایل تصویری سعی می کند تصویر را با ساختار خیلی کاملتر و با دستکاری کمتر در زمینه تغییرات در رنگ و نور ذخیره کند چرا؟ تا ویرایشگر ویدیو بتواند در مرحله پست پروداکشن آنطور که می خواهد درجه بندی رنگ، استانداردسازی رنگ و نور را در نرم افزار انجام دهد.

تاثیر جذاب پروفایل لاگ Log در موزیک ویدیو و کلیپ فرمالیته

با پروفایل لاگ Log ویدیو ها را بشویید!

وقتی که در دوربین پروفایل لاگ Log را فعال میکنید، ویدیو با محدوده ی وسیعی از داینامیک رنج ذخیره می شود. این محدوده وسیع موجب می شود تا بتوانید تعداد خیلی زیادتری از تون های رنگ را تحت تاثیر قرار دهید آنقدر که وقتی به حاصل ویدیو نهایی نگاه میکنیم مانند این است که انگار ویدیو، شسته شده و کاملا تمیز است. در واقع پروفایل لاگ در ویدیو، کاملا مواظب سایه ها و روشنایی ها بوده و مانع از قطع ناگهانی وجودشان در تصویر می شود. حرکت از نقاط روشنایی به سفیدی، کاملا نرم و بدون بریدگی انجام می شود همچنین از سایه به سیاهی و بلعکس. در حین درجه بندی رنگ با نرم افزارهای حرفه ای ویرایش ویدیو، به ما کمک میکند تا نقاط سیاهی خالص و سفیدی خالص را کنترل نموده و مانع از ایجادشان شویم.

بهترین نرم افزار حرفه ای ویرایش ویدیو کلیپ و مونتاژ فیلم

پروفایل لاگ Log موجب جلوگیری از ایجاد کنتراست بالا می شود. معمولا در کنتراست زیاد، چون سایه، سیاهی، روشنایی و سفیدی به حداکثر خود میرسند پس جزییات زیادی ممکن است در این بین از میان برود.

پروفایل لاگ Log خاکستری است

یکی از دلایل مهم ایجاد پروفایل لاگ، جلوگیری از وجود خرابی ها در تون های روشن و تاریک بود. دستکاری رنگ بر روی پروفایل لاگ ویدیوییی جذابیت بهتری را به ویدیو ایجاد نموده و در نتیجه خرابکاری کمتری را نسبت به ویدیوهای معمولی و غیر لاگ را ایجاد می کند. اگر امکانش را دارید با پروفایل لاگ ویدیو ضبط کنید البته به صورت عادی خاکستری دیده می شود اما وقتی که تصحیح رنگ شود کاملا متفاوت و حرفه ای خواهد شد. در واقع ویدیو لاگ برای همین منظور خاکستری ضبط می شود.

بعنوان یک نکته، یادتان باشد تا میتوانید از فایلهای آماده لوت یا لوک که رنگ را به صورت اتوماتیک تغییر میدهند استفاده نکنید چون احتمالا وضعیت ویدیوهای شما را مطلوب نخواهد نمود. البته در نگاه اول شاید خیلی خوشتان بیاید اما کم کم به نتیجه خواهید رسید که بخش هایی از تصویر خراب شده است. پیشنهاد میکنم که هنر دستکاری رنگ را به روش کالوریست های مانی سافت یاد بگیرید.

لیست دوره های آموزشی ویدیویی دستکاری رنگ

انواع پروفایل های لاگ تولید شده

شرکت های سازنده دوربین های فیلمبرداری، هر کدام پروفایل های لاگ درون دوربین را با نام انحصاری قرار داده اند تا وجه اشتراک عنوانی با دیگران نداشته باشند.

  • C-Log یا Canon Log در دوربین های Canon (از جمله C-Log2 و C-Log3)
  • D-Log در دوربین های پهپاد DJI
  • F-Log در دوربین های فوجی فیلم
  • N-Log در دوربین های نیکون
  • S-Log در دوربین های سونی (از جمله S-Log2 و S-Log3)
  • V-Log در دوربین های پاناسونیک (از جمله دوربین های پاناسونیک، پاناویژن و لومیکس)
نمایش بیشتر
نمایش کمتر

اگر نظر یا نکته ای هست بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود