Loading...
اکانت اکانت

آموزش روشهای سانسور فیلم شطرنجی و پوشش فیلم با پریمیر

36 دقیقه مرداد، 1399 مجموعه : آموزش پریمیر پرو
میخواهید فیلم خود را سانسور کنید، بدون شک دلایلی دارید اما چگونه فیلم را سانسور کنیم؟ سانسور فیلم چیست ؟ در اصطلاح انگلیسی Censorship گفته میشود که در فارسی به سانسور نمودن تبدیل شده است. برای اینکه ...
میخواهید فیلم خود را سانسور کنید، بدون شک دلایلی دارید اما چگونه فیلم را سانسور کنیم؟ سان ...

میخواهید فیلم خود را سانسور کنید، بدون شک دلایلی دارید اما چگونه فیلم را سانسور کنیم؟

سانسور فیلم چیست ؟

در اصطلاح انگلیسی Censorship گفته میشود که در فارسی به سانسور نمودن تبدیل شده است. برای اینکه بگویم فیلم را سانسور کنیم معادل انگلیسی آن image censorship میشود و بجای image میتوان movie یا film یا video را نیز قرار داد. سانسور تصویر یا فیلم به دلایل متعددی اجرا میشود که در زیر به برخی از آنها اشاره میکنم :

 • حذف صحنه های ترسناک
 • حذف صحنه های خارج از محدوده ی سنی در حال مشاهده
 • حذف صحنه های به دور از سئونات اسلامی
 • تغییر تصمیم در نمایش برخی صحنه ها
 • حذف تصاویر اشتباهی رکورد شده و...

روش های سانسور فیلم با پریمیر

یکی از نرم افزارهایی که برای سانسور فیلم خیلی خوب میتواند درخواست های ما را انجام دهید پریمیر Premiere Pro میباشد.

این نرم افزار که وظیفه ی تدوین کاملا حرفه ای انواع ویدیو و فیلم را به عهده دارد با توانایی ها و امکاناتی که به شما میدهد موجب میشود سانسور فیلم را براحتی انجام دهید.

سانسور فیلم با پریمیر روش های مختلفی دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره میکنم :

 • کات یا برش نمودن از زمان جاری تا زمان نهایی برای سانسور فیلم در پریمیر
 • تغییر دادن یک صحنه با صحنه ی دیگر برای سانسور فیلم در نرم افزار پریمیر
 • استفاده از ابزار ماسک پریمیر برای سانسور فیلم در نرم افزار پریمیر
 • استفاده از ویدیو افکت شطرنجی برای سانسور فیلم در نرم افزار پریمیر
 • استفاده از ویدیو افکت بلور جهت محو نمودن تصویر برای سانسور فیلم در نرم افزار پریمیر

چگونه سانسور فیلم را با پریمیر انجام دهیم

کسی میتواند سانسور فیلم را با پریمیر انجام دهد که شناخت خوبی از پریمیر و تدوین داشته باشد چون تکنیک ها و ابزارهای متعددی برای اینکار وجود دارد، در روش کات نمودن و جایگذاری ویدیو ها بجای هم اغلب میتوانند اما در روش ماسک پریمیر و استفاده از کی فریم و دنبال نمودن صحنه کار هر کسی نیست البته با دیدن این آموزش سانسور فیلم با پریمیر با موضوع کاملا آشنا و مسلط خواهید شد اما اگر قبل از این نمیتوانستید پیشنهاد میکنم که پکیج های آموزش کاملا تدوین با پریمیر را از همین سایت تهیه کنید.

استفاده از ماسک پریمیر برای سانسور فیلم

برای سانسور فیلم با پریمیر ابتدا ویدیوها را وارد کنید، از ویدیو مورد یک کپی در ترک بالاتر پریمیر ایجاد کنید، به پنجره ی افکت کنترل Effect Control رفته و در بخش اوپاسیتی Opacity ماسک را فعال کنید، ماسک پریمیر دارای سه ابزار دایره ای، مربعی و نقاط اختیاری است، با توجه به نوع محدوده ای که میخواهید ماسک شود ابزار را انتخاب کنید و روی تصویر تنظیم کنید، از پنجره Effects پریمیر ویدیوافکت Guassion Blur را انتخاب و بر روی ویدیو مورد نظر در تایم لاین قرار دهید، در پنجره ی افکت کنترل میزان بلور را زیاد کنید تا سانسور فیلم با پریمیر انجام شود. میزان این بلور بستگی به شما دارد که چقدر باشد.

ویدیو افکت مناسب در پریمیر برای سانسور فیلم

در پریمیر 133 ویدیو افکت وجود دارد که برای داشتن خلاقیت در تدوین فیلم پیشنهاد میکنم پکیج آموزش کامل آنها را ببینید، مشاهده پکیج آموزش همه ی 133 افکت پریمیر، در میان این افکت ها چند ویدیو افکت بنام های

 • Guassion Blue
 • Mosaic

هستند که بیشترین استفاده برای سانسور فیلم توسط پریمیر را دارند و ما هم در این آموزش از توضیح داده ایم.

سانسور فیلم و حذف قاب عکس روی دیوار با پریمیر

یکی از مشکلاتی که برای سانسور فیلم با پریمیر با آن روبرو خواهید شد وجود عکس یا قاب روی دیوار است، مثلا روی دیوار عکس یک شخص بوده که باید حذف شود، اگر تصویر روی دیوار را حذف کنیم اصلا نمیشود چون تصویر ناقص خواهد شد پس باید روشی باشد که بتوانیم تصویر دیگری جای آن روی دیوار بگذاریم آنهم به روشی که کسی متوجه آن نشود. قراردادن تصویر روی دیوار بجای دیگری دارای شرایطی است، اگر دوربین بدون حرکت باشد که اینکار خیلی ساده است و براحتی با ویدیو افکت کورنرپین Corner Pin در پریمیر میتوانیم از چهارگوشه کادر ویدیو یا عکس جدیدی که وارد میکنیم آنرا روی گوشه های تصویر قبلی تنظیم کنیم.

سانسور فیلم به روش شطرنجی نمودن صورت یا تصویر توسط پریمیر

یکی از روش های مرسوم سانسور تصویر یا فیلم در پریمیر توسط تکنیک شطرنجی نمودن انجام میشود، در بخش قبلی یکی از ویدیو افکت ها بنام Mosaic میباشد، به همان روش قبل ماسک و محدوده را مشخص کنید، اینبار بجای ویدیو افکت بلور، از ویدیو افکت Mosaic استفاده کنید تا تصویر به روش شطرنجی شدن سانسور شود. خبر خوب اینکه در همین آموزش ویدیویی پریمیر سانسور فیلم به روش شطرنجی شدن را نیز آموزش داده ایم.

همخوانی رنگ و نور تصویر قبلی با تصویر جدید در سانسور فیلم توسط پریمیر

وقتی که یک تصویر جدید را به یک نمای متفاوت وارد میکنیم شرایط نور و رنگ این دو تصویر کاملا تضاد را در چشم ما نمایش میدهند اگر این تضاد یا اختلاف رنگ و نور را تصحیح نکنیم با دیدن نتیجه کار خیلی ضایع خواهد شد و مشخص است که کادر جدیدی در تصویر وارد شده، پس باید چاره ای اندیشه نمود. برای این شرایط شما باید با هنر تصحیح رنگ و نور و مچ نمودن رنگ و نور صحنه های متفاوت با یکدیگر به خوبی آشنا باشید اینجاست که باید حتما پکیج آموزش کامل کالوریست، اصول تصحیح رنگ و نور در پریمیر را مشاهده کنید. حالا باید بدانید که اگر آن پکیج هم از ما تهیه نکرده باشید، در همین آموزش نکات مناسبی را برای همخوانی رنگ و نور یا مچ نمودن تصاویر یاد خواهید گرفت که کارتان را جلو خواهد برد.

پس از دیدن آموزش رایگان سانسور فیلم با پریمیر به این نتیجه خواهید رسید که پریمیر را چقدر تا قبل از این میشناختید، چقدر میدانستید که ترکیب تکنیک و ویدیوافکت با یکدیگر تاثرگذار هستند، اگر تصور میکنید لازم است تدوین فیلم با پریمیر را خیلی حرفه ای بیاموزید پیشنهاد میکنم قدمهای یادگیری را با ما طی کنید تا بسیاری آزمون خطاهای تکراری و سوالات بی جواب رای برای همیشه در تدوین فیلم حذف کنید. پس لیست پکیج های آموزش پریمیر تجاری ما را مشاهده کنید.

نمایش بیشتر
نمایش کمتر

تبلیغات

اگر نظر یا نکته ای هست بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود
avatar
Ali Basereh آغاز کننده
سلام. خسته نباشید.
بر روی کلمه انگلیسی سانسور تاکید فرمودید که کمی غیرعادی و غیرضروری بود. دیکته صحیح، censorship است. با تشکر
avatar
1400-08-18 17:00
درود. امیدواریم از محتوای آموزش استفاده لازم را برده باشید. مانی سافت ریشه یادگیری است پس هنرجوهایش باید با ریشه اصلی دانش آشنا شوند. این ویدیو تنها بخش کوچکی از پکیج آموزشی سری اول پریمیر پرو میباشد.
avatar
maryami آغاز کننده
مرررررررررررررر رررسی واقعا توضیحاتتون واسه سانسور کردن عاااااالی بود????
avatar
1400-04-27 13:13
خواهش میکنم. در جستجوی سایت، موکا را سرچ کنید. سانسور باهاش به تکامل میرسه
avatar
Reza aliii آغاز کننده
سلام مشخصات کامپیوتر من اینه ویندوز 7 سی پی یو(Cpu) i5_3200 رَم 8gb به نظرتون میتونم Mocha Pro را داخل کامپیوتر بریزم و من مشخصات سیستم Mocha Pro هم دیدم ولی رَم شَک دارم نظر شما چیه میشه من بریزم؟؟؟؟
avatar
1400-01-30 19:20
درود بر شما.
مشخصات سیستم شما خوبه. برای بررسی بیشتر لینک borisfx.com/.../mocha-pro را بررسی نمایید.
avatar
1400-01-30 20:19
ببخشید اگر رَم یا هر چیزی از مشخصات Mocha Pro کم باشه به کامپیوتر آسیب نمیرسونه؟؟ و شما برای دانلود و نصب Mocha Pro نسخه پلاگین رو معرفی میکنید یا نسخه اصلی نرم افزار را معرفی میکنید.
avatar
1400-01-30 20:22
آسیب خیر فقط ممکنه کند عمل کنه در برخی دستورات. در لینک manisoft.ir/.../... پکیج آموزش را تهیه نموده ، پلاگین ادوبی نیز به همراهش میباشد.
avatar
محمد Mohammad mm آغاز کننده
سلام میشه با این آموزش مثلاََ ما میخواهیم یک چیزی را سانسور کنیم ولی در مقابل آن چیز یک یا چند نفر عبور میکنند نمیشه که جوری سانسور کنیم فقط آن چیز سانسور شود و کسانی که در مقابل آن عبور میکنند سانسور نشن.
avatar
1400-01-30 01:23
درود بر شما.
احتمالا نیازمند یک آموزش دیگه هم باشید. در لینک manisoft.ir/.../... ویدیویی که گذاشته شده ببینید معرفیش هست.
avatar
1400-01-30 09:42
سلام یعنی با آموزش Mocha Pro میشه چیزی که من گفتم عملی بشه یعنی کسانی که مقابل یک چیز حرکت میکنن سانسور نشن و فقط آن چیز سانسور بشه؟؟؟؟
avatar
1400-01-30 10:47
به ویدیو توضیحی نگاه کنید. بخشی از اون حذف افراد پشت سر سوژه هستند اگر کارآمد هست تهیه کنید.