Loading...
اکانت اکانت

بهترین مانیتور برای تدوین فیلم، ویرایش ویدیو، اصلاح رنگ کدام است؟

11 دقیقه 18 آذر، 1401 مجموعه : آموزش سخت افزار
برای انتخاب یک مانیتور مناسب جهت ویرایش ویدیو و اصلاح رنگ باید مشخصات فنی رو بررسی کنید نه اینکه کدام مدل رو بخرید. در این ویدیو آموزشی قصد دارم نکات جالب و مهمی را در مورد انتخاب یک مانیتور مناسب بر ...
برای انتخاب یک مانیتور مناسب جهت ویرایش ویدیو و اصلاح رنگ باید مشخصات فنی رو بررسی کنید نه ...

برای انتخاب یک مانیتور مناسب جهت ویرایش ویدیو و اصلاح رنگ باید مشخصات فنی رو بررسی کنید نه اینکه کدام مدل رو بخرید.

در این ویدیو آموزشی قصد دارم نکات جالب و مهمی را در مورد انتخاب یک مانیتور مناسب برای انجام ویرایش ویدیو، دستکاری رنگ و نور و داشتن دقت بیشتر در طراحی را توضیح دهم.

با این سوال شروع میکنیم که، آیا مانیتور در نتیجه نهایی کار یعنی ویدیویی که ساخته ایم و عکسی که طراحی و دستکاری نموده ایم تاثیر دارد؟ در پاسخی ساده، بله کاملا موثر است اما چطور؟ در انجام ویرایش ویدیو و طراحی به دلیل اینکه دائما با رنگ و نور سر و کار داریم و هر آنچه که انجام می دهیم چشمی و دیداری است، بدون شک هر لحظه ی ما با نگاه کردن به مانیتور سپری می شود. حال بیایید

چند عنوان مهم در این ویدیو را با هم مرور کنیم :

 • انتخاب بهترین مانیتور برای تدوین (ویرایش ویدیو) و ویرایش عکس
 • یک راهنمای مناسب برای انتخاب مانیتور جهت ویرایش ویدیو
 • مشاوره ای خوب برای انتخاب مانیتور جهت انجام دستکاری رنگ و نور
 • بهترین مانیتور برای ادیت عکس و تدوین (ویرایش ویدیو)
 • نکات مهمی که در هنگام خرید مانیتور برای ویرایش ویدیو باید در نظر بگیرید
 • بهترین مانیتورها برای ویرایش عکس و ویدیو کدام هستند
 • مانیتور برای اصلاح رنگ چه مشخصاتی باید داشته باشد
 • مانیتور مناسب، یک ابزار ضروری برای اصلاح رنگ است

این ویدیو آموزشی تمام عناوین بالا را پوشش داده است. هر سوالی داشتید میتوانید در انتها بپرسید.

معیارهای مهم و کلیدی انتخاب مانیتور برای ویرایش ویدیو و طراحی

وقتی که در بازار و فروشگاه ها برای خرید مانیتور مراجعه میکنیم، با انبوهی از برند ها که هر کدام دارای مدل های متعدد و متفاوتی هستند روبرو می شویم. اما اینکه کدامیک را خریداری کنیم که پول خود را دور نریخته باشیم و در حین کار با آن راحت باشیم نکته ی مهم این موضوع است. 

 1. کدام برند را خریداری کنیم؟
  هر برند یا مارک یا تولید کننده مانیتوری را که انتخاب کنید، در لیست محصولات خود دارای مدل هایی است که برای ویرایش ویدیو و طراحی عکس مناسب خواهد بود، پس حساسیت روی برند یا مارک خاصی نداشته باشید چون برخی از مارک ها در مقابل دیگران، پول برند را از شما میگیرند چه بسا بتوانید با هزینه ای کمتر، یک مانیتور با همان مشخصات را از برند دیگری تهیه کنید.
 2. کدام مدل از یک برند را انتخاب کنیم؟
  هر برند، مدل های زیادی را تولید میکند، برخی را برای استفاده اداری، بازی، رنگ و نور در نظر میگیرد. شما باید گزینه ای را انتخاب کنید که برای رنگ و نور که اشاره به ویرایش ویدیو و طراحی و عکاسی شده است را انتخاب نمایید. به طور مثال در برند asus مدل هایی با حرف ProArt شروع می شود که مناسب شماست. یا در برند benq مدلهایی با عنوان PV را تولید نموده است. البته سایر برندها نیز چنین مدل هایی را تولید نموده اند که میبایست تحقیق نمایید چون ممکن است دقیقا همان مشخصاتی که در برند بنکیو انتخاب نموده اید، دقیقا همان مشخصات در برند Dell ارزانتر تهیه شود.
 3. صفحه مانیتور IPS باشد
  آی پی اس یک تکنولوژی در تولید جنس صفحه نمایش است که کاملا پیشرفته میباشد. موجب می شود که مانیتور را از هر زاویه ای که مشاهده کنید با تاریکی و تغییر حداقل دیده شود. البته در حال حاضر مانیتورها این زاویه را تا 178 درجه تضمین میکنند. یعنی از از مقابل مانیتور به بالا، پایین، چپ، راست، صورت خود و مکان مان را جابجا کنیم تا زاویه 178 درجه تصویر را خیلی خوب می بینیم. برخی مانیتورهای غیر حرفه ای به زاویه 150 یا 160 که میرسیم بخشی از ماینتور را تاریک تر و حتی با تغییر رنگ نمایش می دهند. ممکن است در آینده تکنولوژی بهتر از IPS نیز تولید شود اما در حال حاضر این گزینه کاملا مناسب است.
 4. حداقل اندازه 24 اینج انتخاب کنید
  مانیتورها در اندازه های مختلف از 15 تا 32 اینچ در حال حاضر تولید شده اند. بهترین اندازه برای شروع شما 24 اینچ است و اگر میتوانید 27 اینچ انتخاب کنید که خیلی بهتر است ولی برای استفاده از مانیتورهای با اینچ بالا، لازم است که از مانیتور دورتر شوید، یعنی عرض میز خود را بیشتر در نظر بگیرید یا فاصله را بیشتر کنید چون در مدت طولانی چشم شما خسته خواهد شد.
 5. رزولوشن حداقل فول اچ دی یا 1920 در 1080 باشد
  رزولوشن یعنی تعداد نقطه یا پیکسل های مربعی که در مانیتور به صورت افقی و عمودی قرار گرفته اند و طول و عرضی از نمایش را تشکیل خواهند داد. این نقاط وقتی در مقابل مانیتور قرار بگیرید، به راحتی دیده نمی شوند و نیازی هم به دیدن شان نیست فقط هدفم این بوده که بدانید وقتی میگوییم 1920 در 1080 یعنی چه.
  مانیتورهای با اندازه ی 24 اینچ و بالاتر، همگی رزولوشن 1920 در 1080 را به خوبی نمایش می دهند. اگر بین انتخاب دو مانیتور قرار گرفتید، که یکی 1920 در 1080 و دیگری 2k یا 4k را نمایش میداد، اگر توان مالی داشتید، از گزینه های 2k و 4k تهیه نمایید. چرا ؟ به این دلیل که نرم افزارهای حرفه ای ویرایش ویدیو و طراحی دارای امکانات و بخش های متعددی هستند که در رزولوشن های پایین به درستی نمایش داده نمی شوند، البته با 1920 در 1080 به خوبی دیده می شوند اما میخواهم بدانید که از رزولوشن های بیشتر استفاده کنید بهتر است.
  هر چقدر رزولوشن بیشتری داشته باشید جزییات خیلی با کیفیت بهتری نمایش داده می شوند مخصوصا وقتی که بر روی تصویر، زوم یا درشت نمایی میکنید.
 6. بررسی پورت اتصالی PC یا لپ تاپ
  مانیتور به یک سیستم یا لپ تاپ وصل می شود. این اتصال از طریق کابل انجام خواهد شد. محلی که کابل از هر دو طرف به آن وصل می شود را پورت اتصال می گوییم. انواع این پورت ها به نامهای HDMI , DISPLAY PORT , VGA شناخته شوند. وقتی که مانیتور را انتخاب میکنید بررسی نمایید که مانیتور کدام پورت ها را قبول میکند، بعد به سیستم یا لپ تاپ خود نگاه کنید که آیا همان پورت را دارد یا خیر؟ معمولا پورت اتصال HDMI گزینه بسیار مناسبی است که اغلب مانیتورها آن را دارند اما باز هم بررسی کنید که هر دو دستگاه یعنی سیستم و مانیتور این را داشته باشند.
 7. محدوده داینامیکی وسیع High Dynamic Range = HDR
  مانیتوری که این گزینه را داشته و در مشخصاتش به آن اشاره شده باشد بهتر از مانیتوری است که آن را نداشته باشد یا گزینه ای مانند SDR یا Standard Dynamic Range را به همراه داشته باشد. HDR از SDR بهتر است. هر چقدر که مقدار رنگ های بیشتری نشان داده شود، همان قدر کیفیت تصویر نیز بالاتر است. مقدار رنگ منظور پر رنگ بودن نیست، منظور نمایش تعداد زیادتری از پیکسل های رنگی است مخصوصا در سایه و روشنایی.
  تصور کنید در حال رانندگی درون یک تونل هستید. به انتهای تونل میرسید جایی که یک نور شدید از بیرون به چشم شما میخورد، اگر نور شدید باشد به راحتی بیرون تونل را نخواهید دید و نگران می شوید اگر جزییات چپ و راست جاده را ببینید خیال تان راحت تر است. SDR همان وضعیتی است که شما جزییات بیرون تونل را نمی بینید و HDR وضعیتی است که جزییات بیرون تونل واضح بوده و جای نگرانی نیست. HDR دارای مدلهای مختلفی است که میبایست با آنها آشنا شوید.برخی مانیتورها آنقدر مجهز هستند که شرکت تولید کننده آنها یک نرم افزار برای کالیبره نمودن نور و رنگ را برای شان تولید نموده. در این نرم افزار بجز تنظیمات خیلی خوبی که وجود دارد، امکان انتخاب پروفایل رنگی که مثلا sRGB یا Rec709 باشد را نیز می دهد. اگر این قابلیت در یک مانیتور وجود داشت و توان مالی داشتید حتما تهیه کنید و اگر توان مالی نداشتید که با آموزش های دیگر نیز میتوان عملیات کالیبره نمودن را به روشهای دیگری انجام داد.میزان 10bit را انتخاب کنید.
 8. تعداد رنگهایی که مانیتورها نمایش میدهند به میلیون ها و بیلیون ها میرسد. اغلب مانیتورهایی که با آنها روبرو می شوید توان نمایش 8bit رنگ را دارند که معمولی و مناسب است. برخی مانیتورهای اختصاصی درجه بندی رنگ توان نمایش 10bit رنگ را دارند یعنی 1.07 بیلیون رنگ، یعنی خیلی خیلی جزییات زیاد از رنگ ها. هر چقدر بیت نمایش رنگ های مانیتور بیشتر باشد بدون شک تصویری شسته تر و عالی خواهید داشت. نکته ی مهم اینکه کارت گرافیکی که مانیتور به آن متصل می شود نیز باید بتواند همان مقدار رنگ را نمایش دهد. اگر کارت گرافیک 8 بیت به مانیتور ارسال کند و مانیتور 10 بیت باشد، مانیتور همان 8 بیت را نمایش می دهد. اگر با چنین موضوعی روبرو هستید و کارت گرافیک 8 بیت است، پس هزینه برای مانیتور 10 بیت نکنید مگر اینکه گزینه های دیگری در آن مانیتور باشد که موجب انتخابش شود.

معرفی مدلهای مانیتور مختص به دستکاری رنگ و نور از هر برند

همانطور که قبلا توضیح دادم، هر برند در سری تولیدات خود، برخی مدل ها را برای ویرایشگران ویدیو و طراحان و عکاسان در نظر گرفته و بهینه سازی میکند. قصد دارم برخی از این مدل ها و برندها را با گذاشتن لینک اصلی، به شما را معرفی کنم.

چند پرسش و پاسخ عمومی

 • آیا مانیتوری که الان دارید برای انجام ویرایش فیلم مناسب است؟
  اگر مشخصات گفته شده در بالا را دارد بدون شک مناسب است. حداقل قابلیت، IPS بودن صفحه نمایش است.
 • آیا می توانید به مانیتور خود برای بدست آوردن رنگ و نور واقعی و نتیجه ای مطلوب در فیلم اعتماد کنید؟
  به سادگی نمیتوان پاسخ داد. اگر ویرایشگر ویدیو هستید مییبایست ویدیو خروجی گرفته شده را بجز مانیتور خود، روی چند تلویزیون حتما مشاهده کنید. در این صورت مقایسه ی بهتری انجام خواهد شد.
 • آیا چون یک مانیتور گران است پس برای تدوین فیلم و اصلاح رنگ مناسب است؟
  خیر. بسیاری مانیتورها ممکن است بخاطر طراحی بدنه و جنس استفاده شده گران باشد. برخی دیگر بخاطر نرخ بازخوانی خطوط که بیشتر در بازی کاربرد دارد گران هستند. توضیحات را کاملا و چند بار از اول مرور کنید مخصوصا لینک هایی که گذاشته ایم.
 • آیا هر مانیتوری می تواند به ما در اصلاح رنگ و نور فیلم کمک کند؟
  خیر. همین مانیتور است که اغلب بدون توجه ویرایشگر ویدیو و طراح، موجب بروز خطا در تعیین تون ها می شود. مانیتور باید حداقل ویژگی ها را داشته باشد.
 • آیا می توانیم یک مانیتور معمولی و یک مانیتور گران قیمت را برای دستکاری رنگ و نور فیلم در نظر بگیریم؟
  اگر قصد استفاده همزمان دو مانیتور را دارید، میبایست مانیتوری که تصویر نهایی و خروجی را نمایش میدهد دارای استانداردها باشد. مانیتور دیگر وظیفه نمایش محیط برنامه را داشته باشد بهتر است.
 • آیا برای تدوین فیلم حتما لازم است که مانیتوری برای اصلاح رنگ و نور بگیریم؟
  خیر. اگر حداقل قابلیت ها را داشته باشد نیز کافی است. البته اگر برای شبکه های ماهواره ای فعالیت میکنید بهتر است مانیتور مخصوص باشد اما باز هم بدون آن میتوان نتیجه مطلوب را گرفت ولی آزمون و خطا لازم خواهید داشت.
 • آیا حتما باید دو یا سه مانیتور برای تنظیم رنگ فیلم داشته باشیم؟
  خیر. مانیتور دوم معمولا برای نمایش تصویر در حالت بزرگ در نظر گرفته می شود. بدون آن نیز میتوان کار را انجام داد.
 • آیا مانیتوری که برای تصحیح رنگ فیلم است برای طراحی هم مناسب است؟
  اغلب بله.

سوالات بالا بارها و بارها از مانی سافت پرسیده شده اند. اگر شما هم سوالی دارید پایین بپرسید.

نمایش بیشتر
نمایش کمتر

اگر نظر یا نکته ای هست بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود