Loading...
اکانت اکانت

تفاوت و مقایسه فرمت عکس راو Raw با JPEG که هر عکاس باید بداند

8 دقیقه 22 آبان، 1401 مجموعه : آموزش کمرا راو
به عنوان یک عکاس می بایست از همین ابتدا بدانید که چرا باید زمان عکاسی ، دوربین را بر روی ذخیره فرمت Raw بگذارید. دوربین های عکاسی برای نحوه ذخیره سازی عکس ها دو تنظیم اصلی دارند : ذخیره با فرمت JPG ...
به عنوان یک عکاس می بایست از همین ابتدا بدانید که چرا باید زمان عکاسی ، دوربین را بر روی ذ ...

به عنوان یک عکاس می بایست از همین ابتدا بدانید که چرا باید زمان عکاسی ، دوربین را بر روی ذخیره فرمت Raw بگذارید. دوربین های عکاسی برای نحوه ذخیره سازی عکس ها دو تنظیم اصلی دارند :

  • ذخیره با فرمت JPG
  • ذخیره با فرمت Raw

هر دو مناسب هستند اما فرمت تصاویر Raw خیلی حرفه ای تر است و درون خود جزییات فراوانی را ذخیره می کند که با چشم عادی و بدون نرم افزار قابل تشخیص نیستند.

Raw به چه معناست ؟

این ساختار یک عکس نیست بلکه یک فایل است. یعنی اگر نرم افزارهای مورد نیاز مانند ادوبی بریج ، فتوشاپ ، لایتروم ، لومینار و مکمل های سیستم عامل را نداشته باشید ، امکان دیدن محتویات این فایل را نخواهید داشت. یک عکس JPG را در نظر بگیرید ، در هر گوشی و سیستمی براحتی و بدون نرم افزار خاص ، دیده می شود اما تصاویر با ساختار Raw اینگونه نیستند.

جزییات بیشتر در فرمت Raw

تولیدکنندگان دوربین های دیجیتال برای اینکه بتوانند جزییات فراوانی را در فرمت Raw نسبت به JPG ذخیره کنند به این صورت عمل نموده اند که تمام جزییاتی که از لنز به دوربین رسیده و بر روی سنسور تشکیل می شود را بدون هیچ تغییری روی کارت حافظه ذخیره میکنند. نکته جالب اینکه این اتفاق در عکس JPG نمی افتد. وقتی که تصویر روی سنسور تشکیل می شود توسط پردازنده و نرم افزار داخلی دوربین اصلاحاتی روی آن انجام می شود به این دلیل که وقتی عکس را از دوربین خارج می کنید قابلیت مشاهده در تمام دستگاه ها را داشته باشد. در این فرآیند ، اتفاقاتی بر روی عکس JPG اتفاق می افتد که برخی از آنها برای یک عکاس حرفه ای ناخوشایند است.

چه تفاوت هایی میان تصاویر یا عکس Raw و JPG وجود دارد ؟

تضمین میکنم که پس از دانستن این نکات و فیلم آموزشی که در حال مشاهده آن هستید ، منبعد فقط با فرمت Raw عکس خواهید گرفت چون پی به نکات و ترفندهای مهمی دست خواهید یافت. تمام تلاش من در این ویدیو آموزشی همین نکته است که بدانید چرا باید با فرمت Raw عکس بگیرید. حال به برخی تفاوت های این دو نوع فرمت تصویر اشاره می کنم :

  • حجم فایل عکس Raw چند برابر عکس JPG می باشد
  • تصویر با فرمت Raw بدون نرم افزار قابل دیدن نیست اما JPG در تمام شرایط براحتی دیده می شود
  • جزییات عکس Raw خیلی خیلی بیشتر از JPG می باشد
  • در زمان ویرایش یا ادیت تصاویر Raw با نرم افزار ، کنترل خیلی زیادی روی جزییات داریم اما در JPG اینطور نیست که در این ویدیو آموزشی به این نتیجه می رسید
  • در عکس JPG به دلیل فشرده یا کم حجم شدن توسط دوربین ، جزییاتی را از دست خواهیم داد و برای ویرایش و تصحیح آنها با مشکل روبرو خواهید شد. مثلا ابرهای آسمان در عکس JPG سفیدی زیادی دارند که اغلب باید تصحیح شود اما در فرمت Raw همان ابرها به صورت واقعی ذخیره شده اند و براحتی به نتیجه مطلوب یعنی همان دید چشم انسان خواهد رسید.
  • بیت و کیفیت پیکسل های فرمت Raw خیلی بیشتر از JPG می باشد.

چرا فرمت Raw ساخته شده ؟

یک مشکل بزرگ در دنیای دیجیتال و عکاسی وجود دارد. دوربین ها هنوز نمی توانند نما و تصویر را مانند چشم انسان ذخیره کنند. این بزرگترین چالش عکاسان می باشد. وقتی که با فرمت Raw عکاسی می کنید دوربین هیچ تاثیری روی رنگ ، سایه ، روشنایی ، سیاهی ، سفیدی ، اکسپوژر ، نمی گذارد پس همه چیز دست نخورده و خام است. عکس را وقتی نگاه می کنید بی روح و و بی حال است احساس خاصی ندارد و تمایل به دیدن آن ندارید و دقیقا درست است. حال باید با نرم افزارهایی که به آنها اشاره نمودم در بالاتر ، به نحوی ویرایش یا ادیت را انجام دهید تا در مرحله ای اول ، به دید چشم ما برسد یعنی ، به حالتی برسد که چشم ما در زمان گرفتن عکس آن را دیده است ! بله ، تمام واقعیت ذخیره نمودن عکس با فرمت Raw در دوربین به همین دلیل است که بتواند در نهایت به قدرت دید چشم انسان برسد.

وقتی با این فرمت عکس می گیرید ، تصویر بافت و پیکسل های فراوان و جزییات بالایی خواهد داشت حالا کافی است با نرم افزار و علومی که یاد گرفته اید آنرا ویرایش کنید و در نهایت به یک فایل JPG تبدیل کنید چرا ؟ به این دلیل که بتوانید در انواع دستگاه ها آنرا نمایش دهید.

سعی کردم به زبان ساده ، تجربیاتمان را در این خصوص به شما منتقل کنم و امیدوارم مفید بوده باشد.

نمایش بیشتر
نمایش کمتر

تبلیغات

اگر نظر یا نکته ای هست بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود