Loading...
اکانت اکانت

فریم چیست، فریم ریت fps چیست، تاثیر فریم ریت در ویدیو و صحنه آهسته

11 دقیقه 25 آبان، 1401 مجموعه : مفهومی
قصد دارم نکات خوبی در مورد اینکه فریم frame در ویدیو و فیلم چیست و چه کاربردی دارد را به شما توضیح دهم. وقتی کلمه فریم را میگیم باید موضوع را هم مشخص کنیم. کلمه فریم یعنی چهارچوب یا قاب، اما در کجا و ...
قصد دارم نکات خوبی در مورد اینکه فریم frame در ویدیو و فیلم چیست و چه کاربردی دارد را به ش ...

قصد دارم نکات خوبی در مورد اینکه فریم frame در ویدیو و فیلم چیست و چه کاربردی دارد را به شما توضیح دهم. وقتی کلمه فریم را میگیم باید موضوع را هم مشخص کنیم. کلمه فریم یعنی چهارچوب یا قاب، اما در کجا و در چه چیزی؟ به چهارچوب پنجره هم میگن فریم، به هر چیزی که شبیه یک قاب باشه میگن فریم. پس بهتره شما بعنوان هنرجوی مانی سافت منبعد وقتی میگین فریم، بگین فریم ویدیو یا فیلم که مخاطب منظورتون رو بهتر مشخص بشه. اگر هم در یک جمع ویدیویی بودین که همون فریم گفتن کافیه.

موضوعاتی که در این صفحه مرور شده است:

 • فریم در ویدیو چیست.
 • چرا شناخت فریم در کار با ویدیو مهم است.
 • میزان نرخ فریم ریت fps چه تاثیری بر روی پروژه ویدویی دارد.
 • نکات مهم در مورد فریم و نرخ فریم بر ثانیه را فراخواهید گرفت.
 • فریم در فیلمبرداری چه کاربردی دارد.
 • منظور از کلمه FPS در ویدیو چیست.
 • ویرایش ویدیو بر حسب چه معیاری انجام می شود.

چرا شناخت فریم در ویدیو مهم است؟

پس در این ویدیو در مورد فریم، در زمینه ویدیو صحبت خواهیم کرد. اگر قصد ورود به دنیای ویدیو را دارید، فرقی نمیکند با موبایل یا دوربین های دیگر، قانون فریم frame را باید خوب بدانید چون همینطور که جلوتر می روید به نکات فریم بیشتر وابسته خواهید شد:

 1. فریم تاثیر بیشتری روی نتیجه کار شما میگذارد.
 2. فریم میتواند موجب خراب شدن ویدیو نهایی شود.
 3. فریم میتواند در ذخیره سازی ویدیو صرفه جویی کند.
 4. فریم میتواند موجب انجام صحنه آهسته های خیلی عالی و همچنین خیلی بد شود.
 5. تعداد فریم ویدیو در زمان ادغام چند ویدیو با فریم های متفاوت موثر است.

با هم خواهید دید:

 • فریم در ویدیو و فیلم چیست.
 • فریم و مقدار آن چه تاثیری در ویدیو و فیلم و پروژه نهایی دارد.
 • با اصطلاح تایم بیس آشنا خواهید شد.
 • معنای فریم بر ثانیه یا FPS چیست.
 • فریم ویدیو و نرخ فریم بر ثانیه fps دو موضوع جدا نشدنی هستند.

فریم frame در ویدیو و فیلم یعنی چی؟

به زبان خیلی ساده، روی یک کاغذ، یک مطتطیل بکشید. سمت چپ و راستش هم چند تا دیگه مستطیل بکشید. حالا یک سیط دارید که تعدادی مستطیل را کنار هم نمایش میده. درون هر مستطیل یک شکل مثلا دایره بکشید که در هر مستطیل دایره در جای متفاوتی باشه. به هر کدام از این مستطیل ها یک فریم گفته میشه که درونش یک نمای مشخصی از ویدیو را نمایش میده. 

فریم در فیلم چه کاربردی داره؟

وقتی در حال مشاهده یک فیلم هستیم، کوچکترین جز هر فیلم، یک ثانیه است. مثلا دارید نگاه میکنید، زمانش مطابق هر ثانیه جلو میره، به دقیقه میرسید و در نهایت به ساعت. هر ثانیه که کمترین زمان هر فیلم یا ویدیو هست، خودش دوباره به اجزای خیلی ریزتری تقسیم میشه. هر ثانیه از فریم های مختلفی تشکیل شده. مستطیل ها که بالاتر گفتم رو بیاد بیارید، از کنار هم قرار گرفتن چند مستطیل پشت سر هم، یک ثانیه از فیلم یا ویدیو شکل میگیره که متحرک و زنده است.

ویرایش ویدیو بر حسب زمان در نرم افزارهای دوبعدی ویرایش فیلم

نرم افزارهای ویرایش ویدیو، ویدیوها و فیلم ها را بر اساس زمان ویرایش میکنند. اغلب آنها در خط زمانی حین ویرایش، اعدادی مانند 00:00:00:00 دارند. از سمت راست دو صفر 00 برای نمایش تعداد فریم بر همان ثانیه است و دو صفر بعدی برای نمتیش ثانیه است. دو سفر بعدی دقیقه و دو صفر نهایی برای نمایش ساعت هستند. اما در نهایت این نرم افزارها، چون وظیفه نمایش و ویرایش ویدیو را دارند بدون شک با موضوعی مانند میزان فریم بر ثانیه روبرو خواهند شد یعنی تا زمانی که فریم ها را درک نکرده باشند ویدیویی نمایش نخواهند داد بر همین اساس است که در زمان ساخت ویدیو، مانی سافت تاکید میکند که فقط شناخت نرم افزار کافی نیست بلکه باید اصول و قواعد ویرایش ویدیو را نیز یاد گرفت.

ببینید:  بهترین نرم افزار حرفه ای ویرایش ویدیو کلیپ و مونتاژ فیلم

نرخ فریم بر ثانیه یا frame per second = FPS

در هر وسیله ای که امکان فیلمبرداری داشته باشد تنظیمی خواهید دید بنام fps یعنی شاید بتوانید تعیین کنید که در هر ثانیه چند فریم، فیلمبرداری کند. این موضوع بسیار مهم و کلیدی است و بر روی ویدیو نهایی و تکنیک هایی که اجرا میکنید تاثیر مستقیم می گذارد. چند هشدار برای شما دارم که حتما باید به آنها توجه کنید :

 • بسیاری فیلمبردارها برای اینکه ریشه ای به روش مانی سافت آموزش ندیده اند، از لحظه ضبط ویدیوها، میزان fps را روی اعدادی مانند 50، 60، 90 و گاها حتی بیشتر میگذارند، این کار اشتباه است.
 • فقط زمانی میزان fps را بیشتر از 24، 29، 30 بگذارید که لازم دارید از تکنیک های صفحه آهسته و در اصطلاح دیگر اسلوموشن و سوپر اسلوموشن را اجرا کنید.
 • با افزایش میزارن fps حجم ویدیوهایی که ضبط میکنید افزایش خواهد یافت در حالی که شاید اصلا نیازی به این میزان فریم بر ثانیه نیز نداشته باشید.

ببینیداسلوموشن یا حرکت آهسته Slow motion در تدوین فیلم و روشهای انجام

تا اینجا موضوعات پایه ای در مورد فریم و میزان فریم بر ثانیه که همان نرخ فریم بر ثانیه بود یاد گرفتید، برای موفقیت واقعی، دوره های آموزشی سایت را تهیه نمایید.

نمایش بیشتر
نمایش کمتر

اگر نظر یا نکته ای هست بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود