اگر در این صفحه هستید احتمالا با رندر گرفتن در نرم افزار پریمیر پرو با مشکلی روبرو شده اید یا در مورد آن سوالاتی دارید. در این صفحه با انواع روشهای رندر در پریمیر پرو آشنا خواهید شد.

 • رندر ویدیو چیست؟
 • رندر در پریمیر پرو به چه معنا میباشد؟
 • انواع روشهای رندر گرفتن
 • تفاوت رندر گرفتن در روشهای انتخاب محدوده
 • تکنیک رندر گرفتن از چندین موقعیت با فاصله از هم
 • چگونه با دستورات رندر سرعت خروجی نهایی را افزایش دهیم؟
 • آشنایی کامل با خطوط رنگی رندر در سکانس
 • خط رندر زرد رنگ روی افکت ها در پریمیر پرو نشانه چیست؟
 • راش های بدون نیاز به دیکودینگ و بدون خط رندر
 • ایجاد تداخل در نمایش توسط رندر و روش برطرف نمودن مشکل

هدف از ایجاد این راهنما در ابتدا کمک به هنرجوها و کسانی است که پکیج های آموزشی مانی سافت را تهیه نموده اند و همچنین افرادی که با مانی سافت تازه آشنا شده اند.

این راهنما به مرور آپدیت میشود.

پریمیر پرو نرم افزاری بسیار بزرگ با توانایی های ویژه است، برای موفقیت در تدوین فیلم با آن ، کاملا حرفه ای آموزش ببینید.

حداقل نیازمندی ها را باید داشته باشید :
برای اینکه مانند سایر تدوینگرها دستورات رندر در این نرم افزار به درستی کار کند و با حداقل مشکلات روبرو شوید و در صورت مواجه شدن با آنها ، روشهای زیر گره گشای شما باشند میبایست لیست زیر را داشته باشید :
1. از جدیدترین سیستم عامل ویندوز یا مک استفاده کنید.
2. سیستم عامل شما تا همین امروز کاملا آپدیت باشد. ( آموزش )
3. جدیدترین نسخه پریمیر پرو را هم اکنون نصب کرده باشید. ( دانلود نسخه جدید )
4. آنتی ویروس اورجینال و اصلی که هم اکنون آپدیت است روی سیستم فعال باشد و موتور اسکن آن را موقتا غیر فعال نموده باشید. ( خرید و آموزش )
5. کارت گرافیک مورد تایید پریمیر پرو در لپ تاپ یا سیستم شما وجود داشته باشد. ( راهنمای کارت گرافیک )
6. درایور نرم افزاری کارت گرافیک و مادربورد کاملا آپدیت باشند. ( آموزش )
7. پارتیشن و محل نصب سیستم عامل دارای حداقل 20 گیگابایت فضای خالی باشد. ( آموزش پارتیشن بندی + آموزش حذف فایلهای اضافه )
8. از سالم بودن هارد دیسک های Sata بجز ssd و NVME مطمئن شوید ( آموزش )
9. حداقل 16 گیگابایت رم یا حافظه موقت داشته باشید.
10. آموزشهای پریمیر پرو را دنبال کنید ( لیست )

آموزش پریمیر پرو : رندر در پریمیر چیست، روشها، رندر داخلی، رندرینگ، کلید میانبر، معنی رنگ خط رندر

رندر ویدیو چیست؟

قبل از اینکه وارد مبحث رندر در پریمیر پرو شوید و برای بسیاری از سوالات خود در مورد رندر پاسخ داشته باشید، بهتر است شناخت خوبی از رندر ویدیو بدست بیاورید چون رندر Render یک مبحث فنی بوده و فقط مختص به پریمیر پرو نمیباشد. به همین منظور حتما در همین لحظه باید صفحه رندر کردن ویدیو چیست - نکاتی که تدوینگران فیلم باید آنها را بدانند را مطالعه کرده و به همین صفحه باز گردید.

رندر در پریمیر پرو به چه معنا میباشد؟

برای اینکه تاثیر پلاگین و افکت ها و تغییرات را در این نرم افزار بصورت عادی و طبیعی ببینیم نیاز است که رندر کنیم. بسیاری تغییراتی که میدهیم ممکن است با کندی و مشکلاتی در تصویر پخش شوند پس رندر به ما کمک خواهد کرد. رندر میتواند سرعت خروجی نهایی ما را افزایش دهد.

انواع روشهای رندر گرفتن در پریمیر پرو

این نرم افزار روشهای مختلفی را برای راحتی و بدست آوردن سرعت بیشتر در رندر گرفتن ایجاد نموده است. برخی از آنها تمام سکانس را رندر میکنند و برخی دیگر محدوده ها و برخی دیگر بخش هایی که ما تعیین میکنیم و حتی ممکن است بخواید فقط مدیاهای خاصی را رندر کنید.

روش های انجام رندر در تایم لاین نرم افزار پریمیر پرو

 1. رندر تمام افکت هایی که نیاز به رندر دارند
 2. رندر با وورک اریا بار Work area bar
 3. رندر محدوده انتخاب شده
 4. رندر فقط صدا

1. ساده ترین روش رندر در پریمیر پرو

وقتی که در سکانس هستید با فشار دادن کلید Enter روی کیبورد پنجره رندر ظاهر شده و عملیات رندر را انجام خواهد داد ما چه چیزهایی را رندر میکند؟ این دستور فقط پلاگین ها و افکت هایی که نیاز به رندر دارند را رندر میکند.

محدوده قرمز رنگ در سکانس پریمیر پرو نیاز به رندر گرفتن دارد

ممکن است بپرسید از کجا متوجه میشود که افکت نیاز به رندر دارد؟
در سکانس این نرم افزار وقتی که روی کلیپ ها در محدوده نمایش زمان، خط قرمز ظاهر شود یعنی آن محدوده نیاز به رندر خواهد داشت.

2. استفاده از Work Area bar برای رندر

Work Area Bar یکی از اجزای تایم لاین است که وظیفه انتخاب محدوده ای برای رندر را بر عهده دارد. طی سالهای گذشته از این امکان استفاده بیشتری میشد و حالا هم بیشتر استفاده میشود اما روشهای دیگری نیز ایجاد شده که شاید استفاده از این روش یعنی Work area bar مقداری کمرنگ شده باشد اما در شرایطی همچنان قابل استفاده است.

ابتدا باید این قابلیت را فعال کنید تا بتوانید توسط آن رندر را انجام دهید. اگر این گزینه در پریمیر پرو برای شما فعال نیست به روش زیر عمل کنید :

روش فعال نمودن Work area bar در پریمیر پرو

مزایای استفاده از Work area bar

 • محدوده ای که قرار است فقط رندر افکت های آن انجام شود را تعیین میکند
 • این ابزار جابجا میشود. در وسط آن چند خط ریز وجود دارد که با حرکت موس روی آن، به شکل دست تبدیل شده، با کلیک چپ نگه دارید و آنرا در تایم لاین پریمیر پرو جابجا کنید. البته همانطور که گفته شد قابلیت های دیگری نیز دارد اما برای رندر گرفتن همین مقدار برای ما کاربرد دارد. اگر تمایل به بیشتر یادگرفتن در خصوص آنرا دارید پکیج های آموزشی ما را دنبال نمایید.

2. استفاده از قابلیت In and Out

روش دیگری که میتوانیم برای رندر گرفتن در پریمیر پرو استفاده کنیم دستورات In and Out یا ( از اینجا تا اینجا ) است.

برای اینکار در سکانس، پلی هد را در محلی که میخواهید رندر از آن نقطه شروع شود قرار دهید حالا روی کیبورد کلید I را فشار داده و سپس پلی هد به مقصد یا انتهای جایی که رندر تا آنجا باید انجام شود برده و روی کیبورد کلید O را فشار دهید. در قسمت بالای سکانس و جایی که زمان نشان داده میشود، یک محدود خاکستری که دو طرف آن آبی رنگ هستند ظاهر میشود.استفاده از In and Out در پریمیر پرو برای رندر تایم لایناستفاده از In and Out در پریمیر پرو برای رندر تایم لاین

حالا برای اینکه رندر گرفتن شروع شود، به منوی Sequence رفته و گزینه Render In to Out کلیک کنید. پنجره رندر باز شده و عملیات را انجام خواهد داد.

چند نکته بیشتر در مورد استفاده قابلیت In و Out :

 • برای کم و زیاد نمودن محدوده ی In and Out دو کار را می توان انجام داد، با موس لبه ی سمت چپ و راست را گرفته و تغییر دهید، یا پلی هد را در جای دیگری که مدنظر دارید قرار داده و مجدد از I , O کمک بگیرید.
 • برای حذف محدوده ی In and Out با موس روی محدوده راست کلیک و گزینه ی Clear In and Out را انتخاب کنید.
 • مانند work area bar میتوان محدوده ی In and Out را جابجا نمود ، موس را به اواسط محدوده برده وقتی به شکل دست تبدیل شد با کلیک چپ آنرا گرفته و جابجا کنید.

تفاوت رندر گرفتن در

روشهای انتخاب محدوده

مطابق دو دستور قبلی، انتخاب محدوده را یاد گرفتید. حال وقت آن است که تصمیم بگیرید قرار است کل تایم لاین رندر شود یا محدوده ای ؟ اگر گزینه های زیر در پریمیر پرو شما متفاوت است نگران نباشید این از هوشمند بودن نرم افزار است که در ادامه علت را متوجه خواهید شد.

انواع دستورات رندر در پریمیر پروانواع دستورات رندر در پریمیر پرو

برای رندر محدوده انتخاب شده، چهار روش در پریمیر پرو را مرور کنیم :

 • Render Effect In to Out : معادل این دستور، فشار دادن کلید اینتر روی کیبورد است. اگر هیچ محدوده ای را انتخاب نکرده باشید و فقط این دستور را صادر کنید فقط تمام افکت هایی که در تایم لاین پریمیر پرو نیازمند رندر هستند و خط قرمز آنها نمایان شده، رندر خواهند شد
 • Render In to Out : با زدن این دستور اگر هیچ محدوده ای هم انتخاب نکرده باشید، تمام تایم لاین را رندر خواهد نمود و نه فقط افکت ها.
 • Render Selection : برای این دستور می بایست حتما محدوده ای را انتخاب نموده باشید. این دستور بسیار پرکاربرد است چون هر زمان که ویدیو افکتی سنگین می گذاریم و قصد دیدن تاثیر نهایی آن را داریم برای ما مفید است.
 • Render Audio : تغییراتی که در ترک های صدا اعمال نموده اید و نیازمند رندر هست را پردازش می نماید

تکنیک رندر گرفتن از چندین موقعیت با فاصله از هم با Render Selection

اگر زمانی رخ داد که در تایم لاین فقط بخش هایی مثلا 4 فوتیج نیازمند رندر باشد، کافی است کلید شیفت Shift را نگه داشته ، با کلیک چپ آن ها را انتخاب نموده و از دستور Render Selection استفاده کنید. مهم نیست که انتخاب های شما در کجای تایم لاین قرار دارند می توانند از هم فاصله نیز داشته باشند. ما که خیلی استفاده داریم.

انتخاب محدوده هوشمند و متغیر برای رندر

نظر شما را به نکته ی بسیار مهمی در نرم افزار پریمیر پرو جلب می کنیم که ممکن است تا کنون به آن توجه نکرده باشید. دو دستور رندر در پریمیر پرو نسبت به فعال بودن work area bar و in and out متغیر هستند! به تصاویر زیر توجه کنید :

انتخاب محدوده هوشمند و متغیر در پریمیر پرو

سمت راست مربوط به زمانی است که آپشن Work Area Bar در پریمیر پرو غیر فعال بوده و با دستور In and Out محدوده ای را انتخاب نموده اید اما عکس سمت چپ زمانی است که از Work Area Bar برای انتخاب محدوده استفاده شده است.

فکر میکنیم تا حالا توجه نکرده باشید، حتما تست کنید. نکته ی جالب دیگر اینکه در پریمیر پرو برای دستور رندر، Work Area bar نسبت به In and out اولویت دارد یعنی اگر Work Area bar فعال باشد و همزمان In and Out را فعال کنید ، دستورات رندر بر اساس Work Area bar پردازش میشوند.

تولید پیشنمایش Preview Render با هر بار رندر
توسط هر روشی که رندر را انجام میدهید در محل نگهداری فایل پروژه یا کش پریمیر پرو، فایلهای رندر شده نگهداری میشوند. به این فایلها Preview Render گفته می شود. این فایلها در زمانهای دیگری باز هم کاربرد خواهند داشت. اگر آنها را حذف کنید، مجبور خواهید شد عملیات رندر را مجدد انجام دهید. پس فقط زمانی حذف کنید که لازم باشد.

چگونه با دستورات رندر، سرعت خروجی نهایی را افزایش دهیم؟

میدانستید با روشهای رندر می توانید سرعت ساخت فایل خروجی نهایی را افزایش دهید؟

رندر هایی که با دستورات قبلی انجام داده اید بی فایده نخواهند شد. به یاد دارید که گفتیم با هر رندر ، پیشنمایش preview ساخته می شود؟ اینجا به کار خواهند آمد.

در زمان خروجی گرفتن یک گزینه بنام Use Previews وجود دارد. اگر این گزینه را فعال کنید سرعت تولید فایل خروجی بالا خواهد رفت چرا ؟ چون با دستورات رندر، بسیاری از عملیات انجام شده اند و اکنون با این گزینه از آنها استفاده خواهد شد. پس حالا میدانید در زمان خروجی گرفتن، بصورت اتوماتیک عملیات رندر نیز انجام میشود.

افزایش سرعت رندر پیشرفته پریمیر پرو با گزینه use previews

اگر در صفحه اکسپورت یا خروجی پریمیر پرو این گزینه را فعال نکنید تمام رندر های انجام شده نادیده گرفته می شوند . همه چیز از اول رندر خواهد شد.

13. چطور متوجه شویم به رندر نیاز است ؟

اگر با نرم افزار پریمیر پرو مدتی کار کرده باشید حتما متوجه خطوط رنگی زرد ، قرمز و سبز در سکانس شده اید، این خطوط راهنمای شما هستند که هر کدام معنایی دارند. 

خطوط رنگی رندر تایم لاین پریمیرخطوط رنگی خط رندر تایم لاین نرم افزار پریمیر پرو

خط سبز رنگ
اعلام میکند که هر آنچه افکت و تاثیرات در آن قسمت وجود دارد پیش نمایش رندر آن تولید شده و همه افکت ها به صورت واقعی نمایش داده میشوند و نیازی به رندر نیست.

خط زرد رنگ
نشان میدهد که برای نمایش روان و طبیعی تغییرات نیازی به رندر نبوده و از عملیات دیکودینگ استفاده نموده است.
رندر این افکت ها توسط پردازش گرافیکی سی پی یو و کارت گرافیک انجام شده و در زمان رندر موجب کاهش زمان رندر می شوند. 
افکتی مانند لومتری Lumetri از آندسته است که برای نمایش دادن نیاز به رندر ندارد و هر جا که استفاده شود خط رندر زرد خواهد شد.
زمان دیگری که عملیات دیکدینگ ویدیو انجام می شود خطوط زرد دیده می شود.

خط قرمز رنگ
- برخی از افکت های داخلی پریمیر مانند Sharpen نیازمند رندر هستند که موجب قرمز شدن خط رندر پریمیر میشوند
- افکت های جانبی وجود دارند که باید بر روی پریمیر پرو نصب شوند یکی از این افکت ها Neat Video میباشد که برای حذف نویز در پریمیر پرو به خوبی نیاز شما برطرف خواهد نمود. در این حالت نیز خط رندر قرمز خواهد شد یعنی این افکت نیازمند رندر است. 

عملیات کودینگ و دیکودینگ
آپدیت : 20-7-1401
برای آشنایی بیشتر با این اصطلاحات و عملیات فنی صفحه دیکودینگ Decoding و کدینگ Coding در تدوین فیلم چیست؟ را مشاهده کنید.

خط رندر زرد رنگ روی افکت ها در پریمیر پرو نشانه چیست؟

سوالی که در ذهن بسیاری ویرایشگران ویدیو با نرم افزار پریمیر پرو وجود دارد این است که ویدیویی وارد تایم لاین میکنم، هیچ افکتی ندارد ،هیچ کی فریمی ندارد، هیچ تغییری داده نشده ، چرا خط رندر آن زرد است؟

خط رندر زرد رنگ در پریمیر پرو نشانه چیست؟

برخی افکت ها و پلاگینها نیازمند رندر هستند که خط قرمر بر روی آنها ظاهر میشود خط زرد هم به همان معنی است یعنی آن افکت یا تغییر نیازمند رندر است ولی چون سیستم شما دارای شرایط مطلوب از لحاظ سخت افزار و نرم افزار میباشد عملیات رندر داخلی را خود پریمیر پرو انجام داده و نیازی به رندر گرفتن نیست. در واقع تغییراتی که انجام داده اید از کودا و دیکودینگ توسط کارت گرافیک و سی پی یو استفاده میکنند تا تغییرات خیلی سریع دیده شوند و رندر توسط شما نیاز نباشد. 

ممکن است بپرسید چرا سایر افکت ها اینگونه نیستند ؟
وقتی که تغییرات جدید و امکانات تازه پریمیر پرو را در این پکیج آموزشی دنبال کنید متوجه خواهید شد که این نرم افزار در هر نسخه و آپدیت جدید خود تغییراتی را برای افزایش سرعت ایجاد میکند.
همچنین برخی افکت ها را به استفاده از موتور شتابدهنده مجهز خواهد نمود.

در ادامه توضیحات بالا، وقتی یک فایل mp4 با کدک HEVC وارد پریمیر پرو می کنیم، عملیات دیکدینگ Decoding روی آن انجام می شود. پریمیر پرو به عنوان نشانه این اتفاق که سی پی یو در زمان پخش آن ویدیو درگیر خواهد شد، خط رندر زرد رنگ را نمایش می دهد چون از نظر این نرم افزار برای آن ویدیو رندر صورت گرفته.

راش های بدون نیاز به دیکودینگ و بدون رنگ رندر

مطابق صحبت ادوبی، فرمت هایی مانند DV , DVCPRO شامل رمزگشایی نمیشوند و عملا هیچ رنگی برای خط رندر آنها نمایش داده نمیشود انگار که هیچ تغییری روی آنها انجام نشده و میتوانیم فرض کنیم که خط رندر این نوع فرمت ها سبز است اما خب پریمیر پرو هیچ خطی نمایش نمیدهد، چون هیچ عملیات دی کد Decode صورت نمیگیرد.

ایجاد تداخل در نمایش توسط رندر و روش برطرف نمودن مشکل

این واقعیت وجود دارد که رندر و تولید پیش نمایش در نرم افزارها خوب و کاربردی است اما گاها مشاهده شده که موجب ایجاد تداخل در نمایش نیز می شود.

مثلا ویدیو افکت گذاشته اید و میدانید که تاثیر آن چگونه باید باشد اما در نرم افزار تصویرش بهم ریخته شده و گاها فریم ها در حین نمایش قاطی شده اند. وقتی چنین اتفاقاتی رخ می دهد می بایست کش نرم افزار را خالی کنید و یا فایل های رندر و پیش نمایش را حذف نماید و در صورت نیاز، مجدد رندر را انجام دهید تا فایلهای جدید ساخته شوند.

روش های حذف فایلهای رندر و پیش نمایش در پریمیر پروروش های حذف فایلهای رندر و پیش نمایش در پریمیر پرو

روشهای حذف فایل رندر شده :

 1. برای زمانی که میخواهید تمام رندر انجام شده در کل تایم لاین را حذف کنید. اگر این دستور را صادر کنید تمام رندرها حذف شده و مجدد باید عملیات رندر را انجام دهید که زمان بر است مخصوصا اگر ویدیو افکت هایی استفاده شده باشد که نیازمند رندر بوده و از شتاب دهنده کارت گرافیک استفاده نمی کند
 2. برای زمانی که در تایم لاین محدوده ای را انتخاب نموده و میخواهید فقط رندر آن محدوده را حذف کنید. این گزینه پیشنهاد می شود چون موضعی حذف میکند و فقط جاهایی را که شما انتخاب می کنید. می توانید از دستور in and out برای این دستور کمک بگیرید
 3. در تنظیمات اصلی پریمیر پرو در بخش مدیا نیز آپشنی برای حذف کلی تمام فایلهای کش شده وجود دارد که حذف آن نیز لازم است

لیست سوالات عمومی رندر در پریمیر پرو

اگر سوال خاصی در مورد رندر در پریمیر پرو دارید برای ما بنویسید.