در این راهنما که برای کسب درآمد از تدوین فیلم، ادیت ویدیو، درآمد میکس و مونتاژ آماده شده، سعی میکنیم نکاتی مفید هر چند کم را ارائه کنیم تا بسیاری افراد بتوانند در این راه به کسب درآمد اولیه رسیده و با تجربیات بیشتر، درآمد بالاتری را داشته باشند.

برای جمع آوری این راهنما با هنرجوهای متعددی که پکیج های آموزشی مانی سافت را تهیه کرده و به موفقیت در کسب درآمد رسیده اند صحبت شده و چیزی که این راهنما را متمایز میکند، تجربیاتی است که هر یک از آنها بدست آورده اند.

میدانیم که خواندن شاید مقداری سخت باشد آنهم بدون ویدیو، اما می ارزد به اینکه شما هم موفق شوید پس، با حوصله ما را همراهی کنید.

معرفی مراحل رسیدن به کسب درآمد از تدوین فیلم

هیچ راهی سخت نیست اگر طی نمودن آن همراه با یادگیری و پشتکار و استفاده از روش های صحیح باشد. لیست زیر یک تجربه از مجموع تجربیات فراوان تدوینگران دیگر است :

 1. کسب درآمد و یادگیری آکادمیک تدوین فیلم دو موضوع جدا نشدنی.
 2. نهایت دقت در انتخاب نرم افزار تدوین فیلم مناسب.
 3. سیستم یا لپ تاپی با مشخصات مناسب آماده کنید.
 4. تا میتوانید تقلید کنید تا مسبرها روشن شوند.
 5. فیلم خام و دست نخوره بدست بیاورید.
 6. ویدیوهایی رایگان بسازید.
 7. اعتماد به نفس خود را با تسلط بیشتر افزایش دهید.
 8. در شبکه های اجتماعی حضور پیدا کرده و نمونه کارها را درج کنید.
 9. میخواهید مستقل باشید یا برای تیم های دیگر تدوین کنید؟
 10. اعتماد سازی یک قانون است برای کسب درآمد بیشتر در تدوین فیلم.
 11. به سراغ مشتریانی مانند شرکت ها و پیج ها بروید.
 12. به سراغ تیم های تولید ویدیو بروید.
 13. کارهای شما در جریان اتفاقات قرار میگیرند.

1. کسب درآمد و یادگیری آکادمیک تدوین فیلم دو موضوع جدا نشدنی

این یک نقطه ی ضعف بزرگ برای افراد است اگر تصور میکنند با یادگیری جسته گریخته و آموزش از شبکه های اجتماعی میشود پول خوب درآورد. نمیتوانیم نادیده بگیریم که از منابع غیر آکادمیک میتوان نکاتی را یاد گرفت اما به دلیل اینکه فاقد ریشه ی آموزشی هستند و هدف، جلب شما و بازدید و کسب درآمد است پس راهی را که باید روشن کنند، نمیتوانند.

برای گرفتن پول خوب از مشتری در تدوین فیلم نیاز دارید این هنر و قواعد و تکنیک هایش را پله پله و مستمر یاد بگیرید و به یاد داشته باشید، هیچوقت از یادگیری جا نمانید ( غافل نشوید ) چون، تدوین فیلم همیشه آپدیت میشود و تکنیک ها و قواعد جدیدی را بوجود خواهد آورد.

صفحه پکیج های آموزشی از صفر تا فراتر برای تدوین فیلم

2. نهایت دقت در انتخاب نرم افزار تدوین فیلم مناسب

صدها نرم افزار برای تدوین فیلم وجود دارد که هر کدام قابلیت های ویژه و منحصربفرد خود را دارند اما بسیاری از آنها کافی نیست. نوع ویدیوها و پروژه ها و مشتریان شما هستند که در انتخاب یک نرم افزار تدوین فیلم و کسب درآمد نهایی تاثیر گذارند. بسیاری افراد چشم بسته و فقط به خاطر تبلیغات دیگران و اینکه بیشتر اسم فلان نرم افزار را میشوند، مانند سایرین وارد مسیر اشتباه می شوند و پس از مدتی قصد برگشتن از نرم افزار تدوین قبلی به جدید را دارند. 

امروزه نام یک نرم افزار بنام ادوبی پریمیر پرو را شاید بیشتر بشنوید و احتمالا وسوسه شوید که به سراغ آن بروید اما همینجا توقف کنید. این نرم افزار ممکن است خوب باشد اما عالی نیست و مشکلات فراوانی دارد. البته شرکت تولید کننده آن همیشه سعی در رفع مشکلاتش دارد ولی خب تا اینجای کار، شاهد مشکلات متعددی هستیم. 

خوشبخاته انتخاب های نرم افزاری بسیار زیادتر از یک نرم افزار هستند. اینکه کدام را انتخاب کنید به موارد زیر بستگی دارد :

 • برای چه پلتفورمی ویدیو تدوین میکنید؟ ( شبکه های اجتماعی ، مجالس عروسی ، تیزر تبلیغاتی ، فیلم سینمایی ).
 • چقدر میتوانید برای خریدن یک سیستم هزینه کنید؟ 
 • آیا در آینده ممکن است مسیر تدوین فیلم را تغییر داده و به سمت نرم افزار دیگری بروید؟

برای رسیدن به پاسخ سوالات صفحه معرفی انواع نرم افزارهای تدوین فیلم و ساخت کلیپ برای کامپیوتر (ویندوز و مک) را مشاهده کنید.

3. سیستم و لپ تاپی با مشخصات مناسب آماده کنید

میخواهید پول خوب از تدوین در بیاورید، میبایست مقداری هزینه کنید. با سیستم های معمولی میتوانید از شبکه های اجتماعی کسب درآمد خوبی داشته باشید مانند ویدیوهای یوتیوب، اینستاگرام و ... اما اگر مقداری فراتر بخواهید بروید و ویدیوهای حرفه ای تری مانند موزیک ویدیو بسازید، نیازمند سی پی یو خیلی سریع، کارت گرافیک حرفه ای و حافظه های پرسرعت میباشید.

البته که با پی سی و لپ تاپ میتوانید به درآمدزایی برسید اما اینکه چه مشخصاتی دارد و با کدام نرم افزار خوب کار میکند و کمتر اذیت میشوید مهم است. 

برای بررسی مشخصات سیستم برای تدوین فیلم، صفحه حداقل مشخصات سیستم و لپتاپ برای ویرایش ویدیو و ساخت کلیپ را مشاهده نمایید.

4. تا میتوانید تقلید کنید تا مسیرها روشن شوند

صرفنظر از اینکه در حین استفاده از پکیج های آموزشی مانی سافت تمارین متعددی میکنید و استعدادهای خود را کشف خواهید نمود اما کافی نیست. هرچند که مانی سافت پکیج های ممتد و مستمر فراوانی را برای رسیدن به موفقیت و کسب درآمد از تدوین آماده نموده ولی سلیقه و پشتکار شما نیز خیلی تعیین کننده است.

وقتی که ویدیوهای ساخته شده توسط دیگران را مشاهده میکنید، در هرکدام تکنیک ها و خلاقیت هایی پیاده شده است که احتمالا از نظرتان جالب باشند و بخواهید آنها را یاد بگیرید. همینکه به این فکر فرو بروید که چگونه آن تکنیک یا تغییر را ایجاد کنم باعث میشود توانایی بیشتری را بدست بیاورید. به دنبال یادگیری میروید، پکیج های بعدی را نگاه میکنید، با استاد خود وارد بحث های تکنیکی میشوید و در نهایت بخاطر یک تکنیک جذاب در نمونه کار دیگران و تقلید نمودن از آن، مسیری جدید برای شما روشن خواهد شد. ممکن است با همان تکنیک ، خلاقیتی نو در شما ایجاد شد و کارهای بیشتر و زیباتری را انجام دهید. مشتری ها ممکن است پول بابت ساخت ویدیوهایشان پرداخت کنند اما کدام مشتری پول بیشتر میدهد؟ کدام تدوینگر درآمد بیشتری کسب خواهد کرد؟ تدوینگری که حرفه ای تر باشد و حاصل تدوین او جذاب شود.

5. فیلم خام و دست نخوره بدست بیاورید

برای ساختن ویدیوهایی که بتواند روی مخاطب و مشتری ها تاثیر بگذارد، باید فیلم خام و تدوین نشده داشته باشید.

بسیاری از هنرجوهای مانی سافت ویدیو کلیپ های خیلی زیبایی را با تکه هایی از موزیک ویدیوها و فیلم های سینمایی میسازند اما مشکلی وجود دارد. این تکنیک ها و خلاقیت ها را فقط افرادی خوب درک میکنند که با تکنیک های ویدیویی آشنا هستند اما افراد عادی یا مدیران موسسات و شرکت هایی که میخواهید برای آنها تدوین نمودن و کسب درآمد کنید احتمالا آنها را درک نمیکنند چون با فیلم هایی که شما استفاده نموده اید آشنا هستند.

اگر فیلم خام و مختص به خود داشته باشید، مهم نیست در چه زمینه ای باشد، عروسی، مراسمات، کلیپ های تبلیغاتی، معرفی یک کافه و یا آرایشگاه، بدون شک مخاطب شما بخوبی جذب آن خواهد شد و تکنیک هایی که اجرا میکنید را بهتر درک میکند.

توانایی یک تدوینگر بر روی فیلم های خام و دستکاری نشده، مخصوصا از لحاظ رنگ و نور، خیلی بهتر دیده می شود مخصوصا زمانی که نماهای قبل و بعد از تکنیک و حاصل را به مخاطب نشان دهید. در سطح اینترنت سایت های متعددی برای تهیه فوتیج و راش خام وجود دارد. برای اینکه یکی از آنها را معرفی کرده باشیم، میتوانید از سایت مانی کانتنت استفاده کنید. 

6. ویدیوهایی رایگان بسازید تا درآمد به سمت شما روانه شود

برخی تدوینگران و تولید کنندگان ویدیو، به سراغ کسب و کارهایی مانند فست فود، رستوران، بستنی فروشی و از این قبیل می روند، با تجهیزات خود کلیپ های تبلیغاتی میسازند و به آنها تحویل میدهند. کسب و کارها خوشحال از اینکه صاحب یک کلیپ رایگان شده اند و شما خوشحال از اینکه تعدادی فوتیج خام دارید و همینطور کلیپ هایی بعنوان نمونه کار.

این یک فرصت استثنایی است.

 • میتوانید افرادی که موزیسین هستند یا خواننده هستند را هدف قرار دهید و همین روال را اجرا کنید.
 • میتوانید یک پسر و دختر را دعوت نموده تا در کلیپ شما بازی کنند و تصاویر را بعنوان یک موزیک ویدیو اولیه با یک آهنگ از خواننده ای دلخواه را بسازید.

امیدوارم ایده هایی به شما برای شروع داده باشیم چون به هزاران هنرجوی دیگرمان این پیشنهادات را داده و بسیاری از آنها موفق شده اند.

7. اعتماد به نفس خود را با تسلط بیشتر افزایش دهید

دو نوع اعتماد به نفس داریم : 

 • کاذب و تخیلی
 • واقعی و نتیجه بخش

در مورد اعتماد به نفس کاذب بخشی نداریم و میدانیم که چیست اما اعتماد به نفش واقعی چگونه به دست می آید؟ 

آموزش، تمرین، پشتکار و خلاقیت چهار عامل اصلی رسیدن به اعتماد به نفس واقعی هستند. نکته جالبی وجود دارد، وقتی با مشتری صحبت میکنید او متوجه توانایی اولیه و نسبی شما خواهد شد اما ممکن است بپرسید چطور؟ 

افرادی که اعتماد به نفس واقعی دارند کاملا با اطمینان صحبت خواهند کرد، به همه ی نیازهای مشتری پاسخ مثبت نمیدهند و در بین صحبت ها، پیشنهاداتی هم خواهند داد. افرادی بدون توجه به صحبت های مشتری همه چیز را تایید و اعلام انجام شدن میکنند، ظاهرا فقط به دنبال این هستند که مشتری جذب شود اما در اواسط کار احتمال اینکه با مشتری به مشکلات متعددی بر بخورند زیاد است. مشتری زمانی پول شما را تسویه میکند که نیازش کاملا برآورده شده باشد. بسیاری مشتری ها حاضر به چشم پوشی به دلیل ناتوانی شما در تدوین فیلم نیستند پس برای رسیدن به یک اعتماد به نفس، باید حرفه ای شوید.

8. هر چه فضا وجود دارد شما حضور پیدا کنید

مهم است که شرایط اقتصادی و اجتماعی کشورمان در چه وضعیتی قرار دارد ولی مهمتر این است که شما وارد فضای مجازی شوید. شاید برای فضای مجازی را فقط در اینستاگرام خلاصه کنند که اشتباه است. تجربه مانی سافت اینطور میگوید که :

 • شبکه های مجازی تعدادشان زیاد است گزینه هایی مانند اینستاگرام، یوتیوب، آپارات، توییتر، فیسبوک. دیوار! ( دنبال ایرانی گشتیم، مورد اعتماد پیدا نشد، اگر شما سراغ دارید برای ما بنویسید ).
 • مشتری ها در تمام شبکه های مجازی پخش هستند و فقط در یکی از آنها متمرکز نیستند. برخی فکر میکنند همه در اینستاگرام حضور دارند اما خلاف این نگاه، به ما در یک موضوع ساده ثابت شد. 
  مشتری بابت طراحی سایت خود و نارضایتی از طراح سایت دیگری به سراغ ما آمد ( سایت های طراحی شده ما را در این لینک مشاهده کنید ) وقتی که از او پرسیدیم چگونه با ما آشنا شده، اعلام نمود در فضای دیوار جستجو نموده است. ما متعجب شدیم که مگر در دیوار هم کسی به دنبال انجام دهنده است؟ که نتیجه همین شد و مشتری به سراغ ما آمد. 
  این نمونه را گفتیم تا این خبر خوب را به شما بدهیم که، مشتریان در همه جا هستند پس شما هم همه جا باشید.

9. میخواهید مستقل باشید یا برای تیم های دیگر تدوین کنید؟

در این مرحله باید تصمیم بگیرید که میخواهید صاحب کسب و کار باشید یا برای صاحبین کسب کار مانند استودیوهای تبلیغاتی یا آتلیه ها بعنوان یک کارمند کار کنید.

برای تیم های دیگر تدوین میکنید

اغلب افرادی که تازه شروع میکنند چون هنوز مشتری ندارند یکی از راه های کسب درآمد برای آنها، همکاری کردن با تیم های دیگر است. میتوانید به سراغ آتلیه ها بروید اگر در زمینه تدوین فیلم عروسی فعالیت دارید و یا سراغ استودیوهای تبلیغاتی رفته و در زمینه ویدیوهای تبلیغاتی فعالیت کنید.

به یاد داریم که برخی هنرجوها، پس از گذراندن تمام مراحل گفته شده در بالا، در سالهای قبل یعنی 1399 شمسی، به مبلغی رسیدند که موجب تعجب ما شد. باورتان میشود که این هنرجو بابت تدوین کامل یک فیلم عروسی مبلغی حدودا 800 هزار تومان در آن زمان کسب درآمد نمود؟ در طی 2 روز با تکنیک هایی که یاد گرفته بود یک فیلم عروسی را تحویل میداد و نه فقط فیلم بلکه با 3 کلیپ کاملا زیبا که از قبل برای خود آماده نموده بود. حالا حساب کنید در ماه 12 فیلم را تحویل میداد، مبلغ نهایی او 12*800.000 = 9.600.000 تومان می شود. بعدها متوجه شدیم که طبق توافق با آتلیه، بابت هر فیلم 1.500.000 تومان کسب درآمد نموده است. این اتفاق در یک استان غیر از استانهای اصلی اتفاق افتاده حالا تصور کنید در استانهای اصلی که بابت یک فیلم عروسی مبالغی حداقل 40 میلیون تومان و خیلی بیشتر گرفته می شود چگونه خواهد بود.

البته میدانیم که تا به این نقطه برسید زمان لازم است اما نه تنها به آن میرسید بله فراتر هم خواهید رفت یعنی روزی میرسد که کسب و کار خود را راه می اندازید. کار کردن با یا برای تیم های دیگر هم به تجربیات شما می افزاید و هم اعتماد به نفس تان را بالا خواهد برد، فرصت مناسبی است تا خود را در این بازی پیدا کنید.

مدیر یک تیم شوید

وقتی که برای صاحبین دیگر تیم ها کار میکنید، کوهی از تجربیات را بدست می آورید و کم کم به این فکر خواهید رسید که شاید وقت آن است خود شما مدیر یک تیم شوید. اما بیایید چند دلیل را که موجب چنین تصمیم گیری می شوند بررسی کنیم :

 • بیشترین پول را مدیر تیم می برد
 • این مدیر تیم است که تعیین میکند از مشتری چقدر پول گرفته شود
 • تمام زحمات را تدوینگر میکشد اما پول اصلی را مدیر می برد ( این نکته را بدانید، مدیر یا مسئول تیمی که شما برای آن تدوین میکنید، سالها یا زمان زیادی طول کشیده تا به این درجه برسد و اعتماد سازی های لازم را برای رسیدن به این درآمد انجام داده است)

آیا تصور میکنید که آمادگی مدیریت یک تیم را دارید؟ شاید اصلا تمایل نداشته باشید از ابتدا نیز برای سایر تیم ها کار کنید و میخواهید کاملا مستقل باشید. در این صورت به مراحل بعدی بروید.

10. اعتماد سازی برای کسب درآمد بیشتر از ساخت ویدیو، یک قانون است

تا حالا فکر کرده اید که بر چه اساسی یک مشتری به شما پول خوبی پرداخت کند؟ اندکی فکر کنید اگر مدتی است به دنبال کسب درآمد بیشتر هستید. 

مشتری باید به شما اعتماد کند. اما آیا به هر شخصی که یک پیج راه اندازی کرده باشد اعتماد میکند؟ بدون شک سخت خواهد بود. حال میخواهیم چند پیشنهاد به شما بدهیم تا شاید موجب شوند اعتماد مشتریان به شما بهتر انجام شود :

 1. برای کسب و کار خود هر چقدر هم که کوچک است یک نام تجاری انتخاب کنید. مثلا ما، مانی سافت هستیم و شما چه نامی انتخاب میکنید؟
 2. یک لوگو بسازید هر چند که ساده باشد اما داشته باشید
 3. یک سایت اینترنتی با محتوای مناسب سفارش دهید و بجز نمونه کارها که قرار میدهید، شماره تماس، ایمیل، آدرس شبکه های مجازی، جلسات مشاوره ای، راهنمایی و خیلی موضوعات دیگر را در آن درج کنید. اهمیت یک سایت را دست کم نگیرید چون تیم ها و شرکت های که پول بیشتر و بهتری پرداخت میکنند یک نگاهشان به سایت های معتبر است. بدانید که سایت شما میتواند مشتری های جدیدی را به سمت تان بیاورد همانطور که شما هم اکنون در همین صفحه سایت ما هستید.
 4. در شبکه های مجازی، کانالهای خود را ساخته و در هر کدام آدرس سایت را معرفی کنید. سایت شما تنها مرجعی است که بعنوان یک پایگاه برایتان باقی خواهد ماند و این نکته را بدانید، تمام شبکه های مجازی تلاش خود را میکنند تا مشتری را به سایت ها بفرستند و این یک قانون است آنهم در کشور ما که شرایط را میدانید.
 5. ابتدای کار ممکن است مشتریانی کم سود داشته باشید اما اگر به درجه موفقیت برسید به دنبال مشتریانی باشید که مبالغ بیشتری پرداخت میکنند، باید به فکر اجاره یا خرید یک محل باشید. وقتی که مشتری بخواهد چند میلیون تومان به شما پرداخت کند، بدون شک یکی از اولویت های او، محل کسب و کار شماست. کجا هستید؟ شماره تلفن های ثابت دارید؟ احتمالا با شماره های تلفن ثابت شما تماس خواهد گرفت و احتمالا حضورا به محل کار شما نیز مراجعه تا اعتمادش را بدست بیاورد.

برای اعتماد سازی و رسیدن به کسب درآمد بالا از تدوین فیلم اینها چند مورد بود که تیم مانی سافت در دوران کاری خود بدست آورد اگر شما هم نکاتی دارید برای ما بنویسید.

11. به سراغ مشتریانی مانند شرکت ها و پیج ها بروید

یک باور غلط در کسب درآمد از تدوین وجود دارد، اینکه چند نمونه کار ساخته ایم، در شبکه های مجازی منتشر شده اند و حالا فقط باید نشست تا مشتری بیاید. اگر اینگونه فکر کنید، پول بدست می آورید اما نه آنقدر که انتظار دارید. این طرز فکر برای زمانی است که برند شما به کمک فعالیت هایی که کرده اید شناخته تر شده و نیاز به تبلیغات ندارید و مشتری هایتان شما را به دیگران معرفی میکنند.

اگر مراحل بالا که به آنها اشاره نموده ایم را با دقت پشت سر گذاشته اید، وقت آن است تا به سراغ مشتریان جدید بروید. از یک جامعه یا محدوده کوچک شروع کنید :

 • کارخانه های منطقه زندگی خود. لیست آنها را پیدا کنید و با آنها تماس بگیرید، سعی کنید نمونه کارهایی که ساخته را حتما مشاهده کنند. 
 • در شبکه های مجازی به سراغ تیم هایی بروید که برای مخاطبان خود ویدیو ساخته اند. مثلا تیم های آشپزی. به آنها پیام دهید، نمونه کارهایتان را بفرستید تا ببینند.

اینها چند مثال ساده از نحوه معرفی اولیه خود به تیم ها و مجموعه ها بود. سایر روشها را شما برای ما بنویسید تا این صفحه قوی و منسجم تر شود.

12. به سراغ تیم های تولید ویدیو بروید

شما به عنوان یک فرد یا تیم مستقل میتوانید با پشت سر گذاشتن دقیق مراحل بالا، به سراغ تیم های دیگر تولید ویدیو بروید، مطمئن باشید اگر روال را درست طی نموده باشید ممکن است آن لحظه با شما وارد کار نشوند اما در آینده حتما سراغ شما را خواهند گرفت اگر به آن درجه رسیده باشید. چون اغلب تیم ها پرسنل خود را دارند ولی همان پرسنل ممکن است روزی مانند شما بخواهند مستقل شوند پس تیم فاقد نیرو خواهد شد و حال نوبت شماست که با آنها وارد مذاکره شوید نه برای حالت کارمندی بلکه برای همکاری در ساخت و تولید ویدیو.

یعنی وارد صحبت میشوید، توانایی های خود را نشان میدهید، به توافقی میرسید که بایت پروژه ها چند درصد برای شما و چند درصد برای آنهاست. به اینکار، برون سپاری نیز میگویند. یعنی یک مجموعه ای امکان انجام را ندارد و به تیم هایی مانند شما میسپارد.

13. کارهای شما در جریان اتفاقات قرار میگیرند

احتمالا این را میدانید که باید صبر کنید اما همیشه گفتنش سود دارد. باید آماده باشید، کلیپ ها را بسازید، به سراغ مشتریان بروید، ممکن است در آن لحظه جذب نشوند اما کارهای شما در جریان اتفاقات قرار گرفته اند و آرام آرام مشتری ها ظاهر خواهند شد. این پاراگراف بارها برای تیم ما اتفاق افتاده و باز هم خواهد افتاد و برای شما هم می افتد.

اگر سوالی داشتید برای ما بنویسید.