سلام

همانطور که میدانید مانیتور نقش بسیار مهمی در تدوین فیلم با کیفیت های فول اچ دی و بالاتر را دارد و همینطور هم در زمینه هنر گرافیک عکس یا طراحی ژورنال.

اگر مانیتور مناسبی نداشته باشید همیشه میان دید خود و دید سایر بینندگان کارهای خود دارای تناقض خواهید بود.

در یک مانیتور فول اچ دی پیکسل ها مشخص تر ٬ ایرادات واضح تر و رنگ ها بهتر دیده میشوند و این موارد موجب میشوند که شما دقت بیشتری در ارائه کار داشته باشید.

در یک کلام اگر هزینه حدود چهار میلیون تومان را دارید حتما گزینه اپل را انتخاب نمایید چرا که هیچ بحثی در آن نیست

apple

حال اگر از اپل گذر کنیم و امکان خرید نداشته باشیم خیلی جای نگرانی نیست.

در خصوص سایر انتخاب ها میتوانید گزینه هایی مانند ایسون و دل را مد نظر داشته باشید.

تکنولوژی IPS را مانیتور حتما داشته باشد چرا که این جدیدترین تکنولوژی کیفیت در مانیتورهاست که هر مانتیوری این گزینه را داشته باشد مطمئنا فول اچ هست میباشد البته با توجه به تاریخ درج این مطلب در سایت.

مانیتور ال جی که خود ما هم از آن استفاده نمودیم البته سری IPS در حد مناسبی است و آنرا به شما توصیه نمیکنیم.

مانیتورهای ال جی را در حالت کلی برای این کار حساس در نظر نگیرید و به سراغ آنها نروید.

گزینه های ایسوس و دل تقریبا به مانیتور اپل بسیار نزدیک هستند و خیلی میان این دو با اپل تفاوت زیادی نیست البته تفاوت دارند ولی نه آنقدر که به چشم همه مشخص باشد.

البته در این میان مانیتورهای Benq هم وجود دارد اما بهتر آن است که از گزینه های ایسوس و دل استفاده نمایید.

در میان مانیتورهای ایسوس و دل ٬ مانیتور ایسوس امتحان خود را پس داده است و با خیال راحت آنرا میتوانید انتخاب کنید اما دفت نمایید که پایین ترین قیمت ایسوس با تکنولوژی های مورد نظر روی یک میلیون و .... قیمت دارد پس در زمان خرید هر مانیتوری را خریداری ننمایید.

جالب است که بدانید مانیتور وجود دارد بنام Eizo که تخصصی محتص به تنظیم رنگ بوده و در زمینه ریتاچ تصاویر استفاده کاربردی دارد که این مانیتور قیمتی حدود ۹ میلیون تومان دارد و یکی از مزیت های این مانیتور آن است که مجهز به پنل های ضد ورود نور است.

eizo

نکته که باید به آن اشاره کنیم این است که مبحثی در تدوین و جلوه های ویژه بنام کلر گریدینگ Color grading وجود دارد که ممکن است با آن برخورد نمایید بدانید که این بحث به تفکیک کامل نور و رنگ مرتبط بوده و مانیتورهایی که در سطح بازار هستند همه جوابگوی آن نیستند و بیشتر مختص به کارهای سینمایی و تلویزیونی میباشد.

در نهایت جمع بندی ما به شرح زیر است :

  1. اگر توان مالی بالا دارید حتما اپل را خریداری نمایید
  2. گزینه دوم شما حتما ایسوس باشد چرا که امتحان خود را پس داده است
  3. اگر از لحاظ مالی دارای محدودیت هستید ال جی را خریداری نمایید نمیتوانیم بگوییم که خیلی کیفیت پایینتری دارد و بدانید که خود ما هم در حال حاضر از سری ۲۴ اینچ آی پی اس آن استفاده مینماییم و مناسب است و قیمت حدود آن ۶۰۰ هزار تومان میباشد.