آموزش تصحیح رنگ فیلم یک علم است نه یک افکت یا پریست رنگی

خلاصه

تصحیح رنگ فقط یکی از مراحل تولید کلیپ یا محصول ویدیویی است،اما همین مرحله تفاوتهای چشمگیری را در ویدیوی شما ایجاد مینماید که میتواند موجب جذب طرفداران زیادی برای کارهای شما شود.

هر ویدیویی که رکورد میکنید بدون شک نیاز به تصحیح نور و رنگ یا اصلاح رنگ دارد،صحنه هایی که ما با چشم میبینیم با تفاوت زیادی در دوربین ها ذخیره میشوند یعنی دوربین ها هنوز نمیتوانند آنچه را که چشم ما میبینید،ذخیره کنند،پس میبایست عملیات تصحیح رنگ را بر روی هر ویدویی که در مراسمات،تولید کلیپ و موزیک ویدیو،فیلمهای سینمایی رکورد نموده ایم اعمال کنیم تا ویدیو به حالت استاندارد برسد و سپس آنرا درجه بندی نهایی کنیم که همان انتقال احساس به مخاطب بر اساس داستان ویدیو مییباشد.

تصحیح رنگ و اصلاح رنگ فیلم یک علم است نه یک نرم افزار و یا افکت

تصحیح رنگ فیلم یک علم است که شامل تجربیات و مراحلی است که یک کالوریست باید آنها را خوب بشناسد و بتواند در زمان مواجه با ویدیوها و مشکلات مختلف ، آنها را برطرف نماید.

برخلاف بسیاری از کسانی که فقط تبلیغ نرم افزار خاصی را انجام میدهند ، مانی سافت معتقد است که با هر نرم افزار حرفه ای تدوین که در حال تولید ویدیو هستید اگر دو قدم بزرگ را بردارید نیازمند هیچ برنامه ی دیگری نخواهید بود :

 • اصول و قواعد مربوط به هنر رنگ سینمایی را یاد گرفته باشید یعنی آموزش اصلاح رنگ یا تصحیح رنگ سینمایی را دیده باشید
 • نرم افزار و قابلیت هایش را در زمینه تصحیح رنگ سینمایی خوب شناخته باشید که در بسیاری شرایط با تغییرات بدون هدف و بدون علم در تنظیمات به نتیجه خواهید رسید

با داشتن این دو قابلیت ، شک نکنید نیازی به هیچ یک از گزینه های

 • افکت های رنگ
 • لوت
 • لوک
 • پریست آماده

نخواهید بود ، چون منبعد با یک لحظه دیدن لوکیشن یا صحنه ای که در حال ویرایش آن هستید ، مطابق نیاز نوع پروژه یا داستان یا نیاز کارگردان،طیف رنگ و احساسی که باید منتقل کند را روی ویدیو و رنگ و نور آن پیاده کنید ، چون حالا علم اصلاح رنگ را دارید.

 

فاینال کات ، پریمیر ، افترافکت ، اوید ، داوینچی ، همه ی این برنامه ها در زمینه ی تصحیح رنگ عالی هستند ، فریب تبلیغات را نخورید.آموزش تصحیح رنگ فقط مختص به داوینچی نیست ، کافی است قواعد تصحیح رنگ را یاد گرفته و نرم افزار خود را بخوبی بشناسید که این وظیفه ی مانی سافت است.


Adobe Premiere Pro CC 2014  davinciresolve12icon  finalcut  avid 

مرحله اول : تصحیح رنگ یا Color Correction

در این مرحله باید بر روی هر کلیپ بصورت دستی و سفارشی مواردی مانند شدت نور و بالانس نورها را تنظیم نمود.

نکته مهم در آموزش تصحیح رنگ این است که شرایط نور و رنگ هر شات یا صحنه با صحنه دیگر،دارای تفاوت ( البته اگر زمان و مکان شات های گرفته شده با هم متفاوت باشد اما اگر در همان مکان و در همان شرایط هوا و نور باشند جزئیاتی که ثبت میشوند یکسان است ) در غیر اینصورت حتما میبایست عملیات تصحیح رنگ و نور که به آن استاندارد نمودن رنگ و نور گفته میشود اجرا گردد  و اصلا منطقی نیست که یک تنظیم را بر روی تعداد کلیپ هایی که دارای حالات نوری و زمان های مختلف تصویربرداری متفاوت هستند را بصورت یکسان اجرا نمود چرا که هر تکنیک اصلاح رنگ با توجه به میزان نور و شرایط لوکشن متفاوت بوده و این اینکار موجب خراب شدن یا از استاندارد خارج شدن تصویر میشود و همین دلیل کافی است که هیچیک از پریست رنگ شما روی کلیپ درست اعمال نشود.

اگر درک خوبی از امکانات و ابزارهای اصلاح رنگ و نور یا Color Correction نداشته باشید این کار برای شما کاری خسته کننده و اغلب موجب میشود که زمانهای طولانی را صرف کنید و در آخر به نتیجه نرسید ، غافل از اینکه در زمانی بسیار کم باید به نتیجه مطلوب رسید.

به جرات میتوان گفت بیش از 90 درصد افرادی که با برنامه هایی مانند فاینال کات،پریمیرپرو،افترافکتس،فتوشاپ در حال انجام اصلاح رنگ فیلم هستند،تصور میکنند که خب الان کلیپ را در برنامه وارد نموده و به پنل افکت رفته و افکتهای مربوطه را یکی یکی اجرا میکنم و اینقدر اعداد و اسلایدرها را تغییر میدهم تا به چیزی که میخواهم برسم،جالب آنکه بعد از کلی تغییر و اصلاح که ممکن است چندین ساعت برای چند کلیپ نیز زمان گذاشته شود،به این نتیجه میرسند چرا آن چیزی که مد نظر دارم را بدست نمی آورم!دلیل این مسئله همان داشتن درک صحیح از علم تصحیح رنگ فیلم است.

با اجرای استاندارد سازی در رنگ و نور فیلم ، بدون اینکه تصمیم به زیبا نمودن کلیپ های خود داشته باشیم،متوجه میشویم که تصاویر دارای زیبایی و کیفیت بهتری شده است اما باید مد نظر داشت که این تصحیح رنگ و نور دارای اصولی هستند که محمد ملکی مدرس محصولات ادوبی و فاینال کات در ایران ، در پکیج های کالوریست نکاتی را که سرتاسر تجربه ی اجرایی پروژه برای اصلاح رنگ فیلم هستند را آموزش داده است.

در انجام تصحیح رنگ فیلم،به چشم خود نمیتوانیم اعتماد کنیم و میبایست به ابزارهای نظارتی اعتماد کنیم چرا که این ابزارها رازهایی را درون خود دارند که موجب میشوند بدون دیدن کلیپ ، بتوانیم اصلاح رنگ و نور را حرفه ای انجام دهیم.

چند گزینه از مواردی که در آموزش اصلاح رنگ ویدیو و فیلم یا Color Correction اجرا میشوند:

 1. تصحیح شدت نور
 2. ایجاد توازن سفیدی یا وایت بالانس
 3. رفع مشکلات نویز
 4. رفع مشکلات سایه و روشنایی
 5. رفع مشکلات سفیدی و سیاهی

مرحله دوم : آموزش تصحیح رنگ یا Color Grade 

مرحله کالور گرید یا کالورگریدینگ ColorGrading در فیلم ، یکی از مراحل جذابی است که میبایست در آن خلاقیت خود را به کار بگیریم و تصمیم بگیریم که کلیپ و صحنه های ما :

 1. رومانتیک شود
 2. ترسناک شود
 3. جذاب یا شاداب شود
 4. ناراحت کننده شود
 5. ما را به سالها قبل ببرد
 6. سالهای آینده را برای ما تداعی کند ، باید یک حس را در بیننده ایجاد کند.

در عملیات کالورگریدینگ Color Grading رنگ ها تغییر میکند،نوردهی متفاوت میشود و تون های جدیدی بوجود می آید که موجب میشوند به بیننده حس و حال دیگری منتقل نمائیم و این موضوع فیلم و سناریو است که تصمیم میگیرد چه حسی از تصویر باید به بیننده منتقل شود.

دلایل و کاربردهای اجرای کالورگریدینگ  Color Grading در آموزش تصحیح رنگ :

 1. ایجاد احساس جدید با توجه به موضوع کلیپ یا پروژه ویدیویی
 2. تغییر فضای ویدیوهای رکورد شده به فضای جدید
 3. همخوان نمودن یا مچ نمودن تصاویری که ممکن است در یک زمان رکورد نشده باشند
 4. بالا بردن کیفیت ویدیو
 5. جذاب نمودن صحنه ها

تئوری بسیار عمیق تصحیح رنگ

57 دقیقه
 

رنگ و تغییر طیف رنگ از تصحیح رنگ سینمایی جدا نیست ، پس رنگ Hue را بهتر بشناسید

دانلود کتاب رنگ Hue

 


حال میدانید که دنیای رنگ فیلم و تصحیح رنگ فیلم از سه رنگ اصلی تشکیل شده،تمام رنگهایی که در فیلم میبینیم از قرمز ، آبی و سبز و ادغام این سه رنگ بوجود می آیند که به بیلیون ها نه میلیون ها ، خواهند رسید برای کسب اطلاعات بیشتر بیت را مطالعه کنید.

نکته ی دیگری که از فایل بالا متوجه شده اید اینکه در آموزش تصحیح رنگ فیلم یاد میگیرید که هر رنگ دارای سه جز،خود رنگ،نور رنگ و غلظت رنگ میباشد که با توانایی که در کنترل آنها خواهیم داشت هیچ چیز مانع از اجرای خلاقیت و ایجاد احساس مورد نظر توسط رنگ نخواهد شد.

تا میتوانید سخت تمرین کنید و تصحیح رنگ سینمایی را روی ویدیوهای زیادی انجام دهید ، با اینکار تجارب زیادی به دست خواهید آورد که اگر آموزش اصلاح رنگ سینمایی مانی سافت را مشاهده کنید بی شک به یکی از توانمندترین افراد تبدیل خواهید شد.

از هیو یا هو یا Hue یا رنگ چقدر میدانید؟

26 دقیقه

 اگر علاقه ی بیشتری به شناخت رنگ و اصلاح رنگ فیلم دارید بهتر است در خصوص تنظیمات دوربین نیز تسلط داشته و فیمبردار خوبی باشید ، چون بسیاری از مشکلات کالوریست ها و کسانی که ویرایش ویدیو و در نهایت اصلاح رنگ فیلم را انجام میدهند از نحوه ی فیلمبرداری و تنظیمات دوربین است ، از مشکلاتی که در وایت بالانس دارند ، از ندانسته هایی که در خصوص نور دارند این مقاله را نیز مشاهده کنید که برای شما خیلی مفید است.

پریست آماده رنگ فیلم

چرا مانی سافت دائما در حال جلوگیری از استفاده پریست رنگ فیلم است؟حتما دلیلی دارد ، دلیل بالاتر از اینکه بدلیل نداشتن استعداد ویدیوی شما در خصوص شرایط و نوری که تولیدکننده پریست در زمان استفاده از ویدیو مد نظر داشته که در نهایت در ویدیو شما منجر به رخداد بد پیکسلی شدن رنگ خواهد شد.

هر ویدیویی که شما بر روی آن از پریست آماده رنگ استفاده میکنید در بیشتر شرایط با مشکل پیکسلی شدن در بخش های رنگی و نوری خواهد شد و در بسیاری موارد شاهد آن خواهید بود که چرا با اینکه پریست آماده رنگ را در پریمیر یا فاینال کات بر روی ویدیو اعمال نموده اید و مقداری هم تغییرات میدهید اما همچنان ظاهر ویدیو شما با نمونه ای که فروشنده پریست آماده رنگ در کار خود گذاشته بسیار فاصله دارد،پاسخ مشخص است،ویدیو شما استعداد پریست آماده ی رنگ اعمال شده را ندارد.

در عملیات اصلاح رنگ فیلم کارهای زیادی صورت میگیرد در واقع مراحل و قوانینی در تصحیح رنگ فیلم وجود دارد که باید سلسله وار اجرا و دائم به عقب باز گردیم چون این مراحل بر روی بعدی های خود تاثیر میگذارند و کالوریست باید بتواند آنها را برطرف کند.

در اجرای تنظیم نور فیلم با پریمیر یا فاینال کات یا داوینچی ، چالش های بزرگی خواهید داشت چون اغلب ویدیوها استاندارد یا ایده آل نیستند و تازه زمانی احساس ضعف خواهید نمود که در مقابل تیم ها و افراد حرفه ای قرار میگیرید که از شما درخواست های حرفه ای دارند ، برای آن روز آماده باشید.

تاثیر تصحیح و درجه بندی رنگ روی ویدیو لاگ

5 دقیقه
 

اگر واقعا میخواهید در اصلاح رنگ فیلم و ایجاد رنگ سینمایی،خالق رنگ های حرفه ای شوید ، به هیچکس و هیچ چیز وابسته نباشید اینجا کلیک کنید.