مشاوره خرید کارت سخت افزاری و کپچر برای تدوین فیلم

با کارت کپچر آشنا شوید

در اینجا فقط قصد معرفی را داریم و استفاده نمودن از کارت میکس به شرایط شما بستگی دارد.

در حالت کلی تمامی کارت های میکس سخت افزاری به سه دسته زیر تقسیم می شوند :

کارت Capture :

این نوع کارت برای تبدیل سخت افزاری فیلم به صورت VCD یا در مدلهای

پیشرفته تر DVD و باز پیشرفته تر به صورت MPEG4(DivX) می باشد . از آنجایی که این تبدیل سخت افزاری و توسط محاسبات یک چیپست مجزا بر روی کارت انجام می شود کیفیت فیلم به دست آمده بسیار بالا می باشد. قیمت این نوع کارت در بازار از ۵۰ هزار تومان با قابلیت تولید فقط VCD شروع می شود و تا ۳۰۰ هزار تومان با قابلیت تولید MPEG4 می باشد. از لحاظ نرم افزار نیز معمولا با نرم افزار خاص تولید شرکت سازنده کار میکنند. از این نوع کارتها در رده تولید VCD می توان به VCD Producer Pro و Snaazi VCD Creator و در رده تولید DVD به Snazzi III و Pinnacle Studio AV/DV اشاره کرد.

کارت TV:

این سری کارتها به هدف کشاندن تصاویر تلویزیونی به داخل کامپیوتر ساخته شده است.. یعنی کامپیوتر به یک تلویزیون و حتی رادیو تبدیل شود و تصاویر با کیفیت معمولی قابل ضبط باشند. این کارتها هم کار Capture را انجام می دهند ولی چون به صورت نرم افزاری است کیفیت فیلم ضبط شده خیلی رضایت بخش نمی باشد. این کارتها معمولا با یک کنترل از راه دور عرضه شده و علاوه بر فرمتهای VCD(MPEG-1) و DVD(MPEG-2) و MPEG4(DivX) گاها فرمت AVI نیز تولید می کنند. نرم افزار این کارتها بستگی به شرکت سازنده دارد مثلا کارتهای TV شرکت MSI (به نام (TV Anywhereبا نرم افزار Power VCR کار میکنند و فقط همان ورژن خاص. و ظاهرا بهترین مدل این نوع کارت مدل FM/TV متعلق به شرکت ASUS می باشد.قیمت این نوع کارتها بین ۳۰ هزار تومان تا ۱۰۰ هزار تومان می باشد.

کارت میکس و مونتاژ ( تدوین )Edit :

این نوع کارتها مخصوص ویرایش سخت افزاری فیلم می باشند یعنی ویرایش بلادرنگ(Real Time) و سریع یک فیلم. که قیمتهای بسیار بالایی دارند و از ۴۰۰ هزار تومان شروع و تا ۲ یا ۳ میلیون نیز وجود دارند. این کارتها کار Capture را نیز با بهترین کیفیت انجام می دهند ولی Tuner ندارند. این کارتها معمولا با برنامه Adobe Premiere کار می کنند و برای Capture از این نرم افزار استفاده می کنند. نرم افزارهای عمومی و حرفه ای ویرایش فیلم معمولا این کارتها را می شناسند و از امکانات ویرایش Real Time آنها استفاده میکنند. مثلا نرم افزار Ulead Video Studio از این قبیل است. البته شرکت سازنده این کارتها معمولا نرم افزار پیشنهادی خود را برای کار با این کارت معرفی می کند. از جمله این کارتها میتوان به Pinnacle Liquid edition و DvStorm 2 اشاره کردکه اولی قیمتی حدود ۹۰۰ هزار تومان و دومی ۱،۴۶۰،۰۰۰ می باشد.

زمانی استفاده از کارتهای میکس و مونتاژ یا تدوین استفاده فراوانی داشت اما با حضور نرم افزار ادوب پریمیرپرو نسخه 3 و 6 و با امکان ریل تایم بودن آن ، این کارتها از رده استفاده خارج شدند و هزینه برای این نوع کارتها کاری بس اشتباه است.

بهترین کارت برای انجام ذخیره فیلم دوربین های حرفه ای بر روی کامپیوتر :

در حال حاضر کارت های سخت افزاری متعددی در بازار به تدوین گران فیلم توصیه می گردد اما در اینجا بهترین و مناسب ترین گزینه را به شما توصیه می نمائیم

تنها گزینه ای که از سال ها پیش تا کنون مورد استفاده قرار گرفته و از حال تا سال های طولانی آینده نیز کاربرد دارد استفاده از I Link 1394 می باشد.این قطعه سخت افزاری شبیه به یک مودم بوده که داخل کیس رایانه شما به سادگی نصب می شود و خود ویندوز آنرا شناسایی می نماید و تنها کافیست که کابل دوربین حرفه ای یا نیمه حرفه ای را به آن متصل نموده و از قسمت Capture در نرم افزار پریمیر پرو شروع به ذخیره فیلم بر روی سیستم نمائید.

جالب است که بدانید قیمت این کارت از مبلغ ده هزار تومان تا دویست هزارتومان می باشد که در حد متوسط گزینه قیمت یکصد هزار تومان نیز براحتی کار ما را انجام می دهد.کیفیت ذخیره تصاویر بسیار بالا می باشد و هیچگونه تداخلی با قطعات هیچ سیستمی ندارد.

دقت نمائید اگر قصد ذخیره سازی فرمت های DV را دارید از گزینه I Link 1394 استفاده نمائید اما اگر قصد ذخیره از دوربین های HDV یا Full HD به صورت فیلم را دارید می بایست درخواست Capture HD کپچر اچ دی را به فروشنده بدهید.

این مقاله قدیمی است پس ممکن است که توضیحات آن منسوخ شده و قیمت ها نیز قابل استناد در همه زمانی نیستند و همیشه میبایست قیمت جدید را از بازار بگیرید.