کارت گرافیک برای تدوین فیلم با پریمیرپرو و افترافکت

انتخاب کارت گرافیک برای میکس فیلم و رندر با افترافکتس و پریمیرپرو باید بر اساس نیاز انجام شود.

 • نحوه ی انتخاب کارت گرافیک
 • ویدیوهای رایگان کاربردی
 • نکات مهم در خصوص اپدیت نمودن درایور کارت گرافیک
 • چند مقایسه
 • روش آپدیت نمودن درایور کارت گرافیک
 • جمع بندی ها را با هم مرور خواهیم نمود.

تصمیم گرفتیم در این قسمت به عزیزانی که قصد خرید کارتهای گرافیکی برای تدوین فیلم و جلوه های ویژه با افترافکت و پریمیرپرو را دارند مشاوره ای کامل قرار دهیم.

با مطالعه این مبحث هیچ سوالی برای شما در خصوص رندر و کارتهای گرافیک و پردازش سرعتی باقی نخواهد ماند و براحتی خواهید توانست نسبت به خرید قطعه مورد نظر اقدام نمائید.

در گذشته و قبل از تولید تکنولوژی کودا Cuda تمامی محصولات سخت افزاری تدوین فیلم کاملا وابسته به شرکت Canopus بود.این شرکت متخصص در زمینه تولید انواع کارتهای شتاب دهنده تصویری و کارتهای تدوین خطی می باشد که سالها در این زمینه فعالیت دارد،اغلب کارتهای تدوین خود را برای محصولات ادوبی و پیناکل تولید می نمود تا اینکه طی اتفاقاتی شرکت Canopus اقدام به تولید نرم افزار نیمه حرفه ای Edius نمود.این نرم افزار تقریبا یک کپی از ادوبی پریمیرپرو بوده که با توجه به قوانین تولیدات نرم افزاری در آمریکا نمیتوانستند آنرا همانند ادوبی گسترش دهند چرا که کپی برداری می شد.در این حال شرکت Canopus کارتهای خود را با نرم افزار نیمه حرفه ای ادیوس تطابق داد تا شاید بتواند سهم فروش نرم افزار محصولات ادوب را به طرف ادیوس تغییر جهت دهد اما غافل از اینکه شرکت ادوبی بسیار هوشمندانه فکر این زمان را نموده بود.

این امر باعث شد تا شرکت ادوبی توسط همکار خود یعنی NVIDIA ( حرفه ای ترین تولید کننده کارتهای گرافیکی و شتاب دهنده دنیا ) جلساتی را در خصوص تکنولوژی های تدوین فیلم و رندرینگ برگزار و راهکارهای حرفه ای را پیدا کنند.در این میان بود که شرکت Nvidia موفق به تولید تکنولوژی Cuda گردید ، که بر اساس Cuda شرکت NVIDIA کارتهای گرافیکی خود را به پردازنده های چند صد و چند هزار هسته ای ارتقا داد که این تکنولوژی ویژه محصولات شرکت ادوبی مانند پریمیرپرو و افترافکت ایجاد گردید.


کارتهای گرافیکی شرکت انویدیا به سه دسته Tesla - Quadro - GTX - RTX تقسیم میشوند

مشاوره خرید کارت گرافیک برای میکس و تدوین فیلم

کارتهای گرافیکی کوادرو Quadro :

قبل از اینکه پایینتر به ادامه ی مطالب برسید، تاکید میکنم که هر کارت گرافیکی برای هدفی تولید شده است و نباید توقع داشته باشید یک کارت گرافیک باید در تمام نیازهای ما بسیار موفق باشد.

کارتهای گرافیکی انویدیا سری کوادرو در زمینه ی رندر با نرم افزارهای سه بعدی بسیار موفق هستند به گونه ای که کارت گرافیکی جی تی ایکس و آرتی ایکس در زمینه ی رندر سه بعدی ضعیفتر از آن هستند و دارای قیمتهایی بالا که ارزش خرید را دارند

نکته مهمی که باید مد نظر داشته باشید این است که هر کارت گرافیک کوادرویی را خریداری نکنید و در خرید دقت نمائید که پشیمان نشوید. در خصوص کارتهای گرافیکی یا ویدیویی کودادرو بدانید که تفکیک رنگ در کارت کوادرو بسیار بالا بوده و کسانی که قصد انجام تصحیح رنگ کاملا تخصصی در تولید ویدیو را دارند گزینه ی بسیار مناسبی است چون میتواند میزان بیت بیشتری را برای نمایش در مانیتور ارسال کند، هرچقدر بیت تصویر بیشتر باید بدون شک جزئیات و نمایش نیز خیلی بالاتر خواهند بود پیشنهاد میکنم مقاله ی کاملترین پاسخ بیت رنگ 8bit , 10bit , 12bit عمق رنگ را حتما مشاهده کنید. در خصوص رندر سه بعدی موضوعی را اشتباه نگیرید، وقتی میگوییم رندر منظور رندرهای عادی مانند پریمیر نیست منظور رندرهای بخش هایی مانند افکت های المنت تری دی در افترافکت و یا خود نرم افزار تری دی مکس و سینما فوردی و مایا میباشد، مقاله ی رندر چیست ، آموزش رندر در پریمیر همه چیز را به شما پاسخ میدهد. پس تا اینجا بدانید که قرار نیست کارت گرافیک کوادرو در زمینه ی تدوین فیلم های عادی به شما کمک فراوانی داشته باشد.

کارتهای گرافیکی جیفورس GTX و RTX :

این دو نوع کارت گرافیکی امروزه بیشترین کاربرد دارند، هم در سیستم های خانگی، هم در لپ تاپ ها در ویندوز و مک، پرکاربرد هستند. کسانی که وارد دنیای بازی میشوند بدون شک یکی از انتخابهاشون همین سری ها میباشد. متاسفانه به دلیل تنوع بسیار بالا در مدلها و مشخصاتی که هر کدام از سری های تولید شده دارند انتخاب سخت میشود اما با توجه به ویدیویی که استاد محمد ملکی برای شما آماده نموده شاید بتوان انتخاب را راحت تر نمود.

مطابق بحث ها و بررسی هایی که در محصولات ادوبی تا این لحظه انجام شده است ، گرافیک جی تی ایکس GTX در نرم افزارهای شرکت ادوبی مانند پریمیر و افترافکت بسیار موثر و کارآمدتر از گرافیک های آرتی ایکس RTX هستند.

اما خبر خوب برای تدوین فیلم با نرم افزار قدرتمند داوینچی  اینکه کارتهای گرافیک آرتی ایکس RTX در داونیچی حدود 20 درصد موثر از کارایی در زمان تدوین با محصولات ادوبی است و  این یعنی تاثیر کارت گرافیک آرتی ایکس در داوینچی بسیار بیشتر از ادوبی است.

پیشنهاد میشود که اگر داوینچی کار میکنید کارت گرافیک آرتی ایکس استفاده کنید.

 

31 دقیقه

چند نکته در انتخاب یک کارت گرافیک برای تدوین فیلم و رندر :

برای مثال در زیر دو کارت گرافیک به مدلهای 780Ti ( تصویر اول ) و مدل 970 ( تصویر دوم ) را قرار داده و با توجه به آیتمهای آنها توضیحات را ارائه مینمائیم.

 1. در مدلهای کارت گرافیک حتما گزینه هایی را انتخاب نمائید که انتهای نام آنها TI یا همان Titan است، به این دلیل که این مدلها به نسبت مدلهایی که این گزینه را ندارند حرفه ای تر و سریعتر و قدرتمندتر بوده و البته قیمت بالاتری دارند. شرکت انویدیا کارت گرافیک به مدل GTX 980  دارد و موازی با آن GTX 980ti نیز دارد.
 2. در مدل کارت گرافیک حتما به اینکه نوع Ram آن جدیدتر باشد دقت نمائید به طور مثال بهتر است بجای Ram DDR3 گزینه DDR5 را انتخاب نمائید.
 3. در مشخصات فنی کارت گرافیک در بهترین حالت سعی نمائید گزینه ای که پهنای باند بیشتری را دارد انتخاب کنید، در تصاویر اول گزینه Memory Bus Width را دقت نمائید :میزان پهنای باند مدل 780 مقدار 384 بوده و در مدل 970 مقدار 224 میباشد که این گزینه در سرعت پردازش و رندر بسیار موثر است و متاسفانه بسیاری از فروشندگان بدون اطلاع به این موضوع سعی می نمایند که مدل 970 که جدیدتر است را بفروش برسانند،نکته ای که در همین موضوع باید به آن دقت نمایید این است که قرار نیست هر چقدر عدد مدل کارت گرافیک بزرگتر باشد سرعت و کیفیت آنهم بهتر باشد یعنی قرار نیست مدل 970 چون جدیدتر از 780 است ، از آن قوی تر باشد چون هر کدام به هدفی تولید میشوند.
 4. کور Core یا تعداد هسته های کودا در کارت گرافیک، این عدد هرچه بیشتر باشد به معنای بهتر و سریعتر بودن است که در مدل 780 مقدار 2880 هسته و در مدل 970 مقدار 1664 هسته میباشد که مطمئنا مدل 780ti حرفه ای تر است. پس باز هم شاهد این هستیم که همچنان مدل قبلی از مدل جدید برتر است.
 5. نکته ای که اغلب کاربران را به اشتباه می اندازد گزینه Memory Clock و Boost Clock است، دقت نمائید این دو گزینه را ملاک بهتر بودن قرار ندهید چرا که بطور مثال ممکن است در یک کارت گرافیک این دو گزینه به مراتب بالاتر باشند اما گزینه های مهمی مانند Memory Bus Width و Ram آن پایینتر باشد، پس باز هم میگوییم در اغلب مدلها به گزینه های Memory Bus Width و نوع Ram دقت نمائید. اگر مدلهایی که آخر آنها به Ti یا Titan ختم میشود هرچند عدد مدل آنها کوچکتر هم باشد قوی تر هستند مانند دو مدل زیر.
 6. گزینه دیگری که در کارت گرافیک باید مد نظر بگیرید Thermal Design Power که همان میزان برق مورد نیاز است، در مدل 780 میزان برق مصرفی 250 و در مدل 970 میزان برق مصرفی 145 میباشد، منطقی است به این دلیل که مدل 780 قوی تر است مطمئنا برق بیشتری هم میخواهد، پس حتما پاور کیس شما قدرتمند و از نوع اصلی نیز باشد. در واقع یکی از دلایل انتخاب کارت گرافیک 970 همین کم مصرف تر بودن آن است اما وقتی به کار ما نمی آید پس پاور را با توان بیشتر تهیه میکنیم بجای اینکه کارت گرافیک ضعیفتر را انتخاب کنیم.

تصویر اول

GTX 780 Ti

 

تصویر دوم

GTX 970

7. در خصوص تاثیر کودا و کارت گرافیک در تدوین فیلم و رندر پیشنهاد میکنم مقاله ی آموزش راه اندازی کودا Cuda در پریمیر و افترافکت را مشاهده کنید.

8. نکته مهم دیگری که بسیاری از افراد آنرا اشتباها از کارت گرافیک انتظار دارند اینکه تصور مینمایند که وظیفه دیکود فایلهای ویدئویی بر عهده کارت گرافیک است مقاله ی عملیات دیکودینگ در تدوین فیلم چیست ؟ را مطالعه کنید.

در سکانس پریمیر یا فاینال کات یا داوینچی چندین فایل ویدئویی قرار داده اید، وقتی که روی ویدیوها افکتی استفاده نشده باشد وظیفه نمایش روان این فایلها بر عهده سی پی یو است و سیستم کودا در این مورد به شما کمک خواصی نخواهد نمود، اما اگر از افکت ها در تایم لاین روی ویدیوها استفاده نموده باشیم اینجا کارت گرافیک وارد عمل شده و وظیفه نمایش و رندر آنها را به عهده خواهد گرفت.

سعی نمایید قوی ترین سی پی یو را به نسبت بودجه خود انتخاب کنید .پردازش فرمت هایی مانند فایلهای Full HD , DSLR , 4k و برعهده سی پی یو بوده و کارت گرافیک نقشی در نمایش عادی فایلهای ویدیویی ندارد.

9. در خصوص Ram یا حافظه کارت گرافیکی مثالی دیگر می آوریم، دو کارت گرافیک داریم به مدلهای GTX260 با RAM DDR3 و پهنای باند 448bit و کارت گرفیکی به مدل GTX450 با Ram DDR5 و پهنای باند 128bit، در ظاهر مدل 450 قوی تر است اما مدل 260 به دلیل اینکه بیت بالاتری دارد توانایی تفکیک رنگ بهتر و انتقال تصویرش بهتر است، پس باز هم باید بدانید که کارت گرافیک را برای چه کاری تهیه خواهید نمود.

10. با توجه به نوع فرمت های ویدیویی که در حال استفاده هستید،دقت نمائید که هر فرمت ویدیویی،مطابق جدول زیر،نیازمند رم میباشد:

 فرمت ویدیوییحداق رم مورد نیاز به گیگابایت
SD  1
 HD  1
2K  3
4K  4
5K  6

آیا کارت گرافیک را اورکلاک Over Clock کنیم؟

در خصوص اورکلاک Over Clock نمودن کارت گرافیک برای سرعت بالاتر توجه داشته باشید که اینکار را انجام ندهید چرا که موجب هنگ و قفل نمودن پریمیرپرو و افترافکتس خواهد شد اجازه دهید کارت گرافیک با قابلیت های اصلی خود تدوین فیلم را انجام دهد.

اشتباهات فروشندگان و افراد در مورد خرید کارت گرافیک

دقت نمائید برخی افراد در اینترنت در حال انتشار توضیحاتی هستند که موجب سر در گمی میشود که شما باید موارد صحیح را در زیر مد نظر بگیرید :

1. میگویند : که افترافکت از کودا پشتیبانی نمیکند، متاسفانه موضوع را اشتباه متوجه شده اند، افترافکت در نسخه های جدید فقط از حالت سه بعدی کارتهای گرافیکی انویدیا گفته شده در بالا فعلا پشتیبانی نمیکند که خیلی مورد نیاز نیست، البته پلاگین هایی مثل المنت تری دی که مانی سافت پکیج آموزش آنرا تولید نموده  پشتیبانی میکند و فقط موتور داخلی افترافکتس است که پشتیبانی نمیکند، اگر بخواهید این تست های عالی را انجام داده و خود به این باور برسید کافیست تست هایی که ما از حین کار با کارتهای گرافیکی جی تی ایکس انجام داده ایم دیدن نمائید تا خیالتان راحت شود که صحبت این افراد غیر حرفه ای است.

2. تمام سعی ادوبی و انویدیا این است که وظیفه ی بیشتری از کار را بر عهده جی پی یو که همان پردازنده مخصوص بر روی کارت های گرافیک است بیندازند که تا این مرحله با حضور کارتهای گرافیکی جی تی ایکس و آر تی ایکس خیلی موفق شده اند.

3. متاسفانه میگویند ارتباطی بین ریل تایم بودن و کارت گرافیک نیست : نمیدانیم که به چه هدفی چنین مواردی را در اینترنت منتشر نموده اند، بدانید که ارتباط بسیار مستقیمی بین ریل تایم بودن و حتی تغییر آنلاین افکت در زمان پخش در تایم لاین بین پریمیرپرو و کارت گرافیک جی تی ایکس میباشد


یکی از قطعات بسیار مهمی که در میکس فیلم یا تدوین فیلم میتواند تاثیر فراوانی داشته باشد کارت گرافیک است.

سوالات زیادی پرسیده میشود که ایا کارت گرافیک سرعت رندر فیلم یا سرعت تدوین فیلم را بالا میبرد؟

و یا اینکه چرا تغییر زیادی در زمان رندر با کارت گرافیک و بدون گرافیک مشاهده نمیکنم ؟

کارت گرافیک چقدر در سرعت ادیت فیلم یا تدوین فیلم تاثیر دارد؟

این موارد باعث میشود که از خرید کارت گرافیک پشیمان شویم مخصوصا زمانی که یک کارت گرافیک مثلا کوادرو یا 1070 یا 980ti خریده ایم!!

محمد ملکی نکات بسیار مهمی را در خصوص اینکه کارت گرافیک چقدر موثر است و چکار باید انجام دهیم که تاثیر انرا ببینیم را خیلی روان به هنرجویان خود آموزش میدهد.

اینجاست که متوجه میشوید که فقط فعال نمودن کودا در کارت گرافیک برای نرم افزار کافی نیست و قواعدی دیگر را نیز باید در تدوین فیلم و بالا بردن سرعت رندر و کیفیت کار مد نظر بگیریم. 

21 دقیقه

آزمایش حرفه ای برای بررسی عملکرد کارت گرافیک در تدوین فیلم با پریمیرپرو

19 دقیقه

تا این لحظه خیالتان راحت باشد که با تهیه کارتهای گرافیکی جی تی ایکس و کوادرو و آر تی ایکس به کار خود خیلی سرعت بهتر و توانایی بیشتری خواهید بخشید.


اگر قصد خرید کارت گرافیک برای تدوین فیلم توسط پریمیرپرو و افترافکت را دارید به جدول زیر توجه کنید

مشاوره خرید کارت گرافیک برای تدوین با پریمیرپرو و افترافکت

همانطور که در جدول بالا میبینید همیشه باید به ستون دوم از سمت چپ دقت کنید،مقدار هسته های کودا ، وظیفه ی اصلیه پردازش افکت های مورد پردازش را بر عهده دارند.گرافیک 1080 دارای بیشترین هسته پردازش گرافیکی است.

حال اگر قصد خرید گرافیک 1050 را دارید ، بجای 1050 ، گزینه 1060 را خریداری کنید چرا که دارای دو برابر هسته پردازش افکت و رندر میباشد که مقداری از 1050 گرانتر است که می ارزد.

حال اگر بخواهید گزینه دیگری را مد نظر بگیرید،میتوانید کارت گرافیکی 980TI و 780TI را نیز تهیه نمائید.


مقایسه ای میان سه مدل کارت گرافیک GTX1660Ti - RTX 2070 - RTX2060

نتیجه این است که کارت گرافیک 2070 به دلیل داشتن تعداد پهنای باند بیشتر٬‌ بیت بالاتر کاملترین پاسخ بیت رنگ 8bit , 10bit , 12bit عمق رنگ و داشتن حافظه ی بیشتر موفق تر است. منبع

مواظب باشید اغلب مقایسه ی کارتهای گرافیک برای بازی است و انتخاب برای تدوین و تصحیح رنگ و نیازهای دیگر متفاوت است.


چرا آپدیت نمودن کارت گرافیک مهم است، چگونه درایور کارت گرافیک را آپدیت کنیم؟

یکی از موضوعاتی که یک تدوینگر و طراح همیشه باید در ذهن خود داشته باشند، بروز نگه داشتن یا آپدیت بودن درایور یا نرم افزار کارت گرافیک است. وقتی که پریمیر یا افترافکت یا داوینچی یا فاینال کات نسخه جدید ارائه میشود، هم باید ویندوز را آپدیت نمود و هم درایور کارت گرافیک را، چون در هر آپدیت قابلیت ها و سازگاری هایی میان سخت افزار و نرم افزار ایجاد میشود تا عملکرد سخت افزار با نرم افزار شما بهتر شود. حال برای آپدیت نمودن درایور کارت گرافیک اینجا کلیک کنید

 • معمولا نیازی نیست که درایور قبلی را حذف کنید چون درایور جدید کارت گرافیک جایگزین قبلی میشود.
 • موقع نصب درایور جدید کارت گرافیک نرم افزارهای خود را ببندید.
 • پس از نصب درایور جدید کارت گرافیک حتما سیستم را ریستارت کنید.

آپدیت Creator Ready چیست؟

همینطور که جلوتر میرویم، اهمیت تولید ویدیو و ساخت پروژه های ویدیویی با نرم افزارهای ادوبی مانند پریمیرپرو بیشتر شده و تولیدکنندگان سخت افزارهای گرافیکی مانند شرکت انویدیا اهمیت بیشتری به کاربران خود میدهند.

در خبری که از انویدیا سازنده کارتهای گرافیکی جی تی ایکس و کوادرو رسیده، یک درایور نرم افزاری جدید تولید شده که مختص به تولید ویدیو و انیمیشن میباشد.

تا قبل از این، تمام تمرکز انویدیا روی کارایی بازی ها بود اما به تازگی با تولید این درایور تمرکز روی نرم افزارهایی مانند پریمیرپرو و Autodesk Arnold, Unreal Engine 4.22, REDCINE-X PRO, Adobe Lightroom, and Substance Designer by Adobe گذاشته و اعلام نموده که در حال حاضر میزان 9 درصد سرعت کارایی و رندر در این برنامه ها بیشتر میشود که خبر بسیار خوبی است.

این درایور کارت گرافیک که بنام Creator Ready معروف است فقط برای مدلهای :

NVIDIA TITAN Series:

NVIDIA TITAN RTX, NVIDIA TITAN V, NVIDIA TITAN Xp, NVIDIA TITAN X (Pascal)

GeForce RTX 20 Series:

GeForce RTX 2080 Ti, GeForce RTX 2080, GeForce RTX 2070, GeForce RTX 2060

GeForce 16 Series:

GeForce GTX 1660 Ti, GeForce GTX 1660

GeForce 10 Series:

GeForce GTX 1080 Ti, GeForce GTX 1080, GeForce GTX 1070 Ti, GeForce GTX 1070, GeForce GTX 1060, GeForce GTX 1050 Ti, GeForce GTX 1050 کارایی دارد و مدلهای قدیمی تر را نمیپذیرد.


مقایسه کارتهای گرافیک و بررسی کارایی کارت شما

تصمیم گرفتیم روش خیلی خوبی برای مقایسه نمودن انواع کارت گرافیک به شما ارائه کنیم. منبعد میتوانید براحتی کارتهای گرافیک را باهم مقایسه و نتیجه مطلوب بگیرید. برای شروع مقایسه روی https://gpu.userbenchmark.com/  کلیک کنید. در مرکز سایت گزینه هایی برای مشاهده مقرون به صرفه ترین٬ تاثیرگذارترین و بهترین امتیاز از دید کاربران را میتوانید مشاهده کنید. امیدواریم در نتیجه گیری ها موجب سرعت ودقت انتخاب شما شده باشیم.

در لیست نتایج مرکز سایت ستون Avg.bench معیاری برای انتخاب شما خواهد بود که با یکبار کلیک روی آن به تریتب قوی ترین تا ضعیفترین را لیست خواهد نمود.

اما برای اینکه ببینید امتیاز کارت گرافیک شما چه میزان است مطابق ستون Avg.Bench میبایست در همان لینک بالا روی کلید Free Download کلیک نموده نرم افزار رایگان بنچمارک گرفتن را دانلود و آزمایش را شروع کنید٬ در نهایت یک امتیاز به شما نمایش خواهد داد. این آزمایش جهات مختلفی توانایی کارت گرافیک شما را بررسی میکند و معیاری جهانی است.

جمع بندی مباحث کارت گرافیک

 • به صحبت غیر حرفه ای ها در سطح اینترنت اعتماد نکنید
 • همیشه عدد بالاتر در مدل ، دلیل بهتر بودن نیست
 • بین دو سری جی تی ایکس و کوادرو ، کودارو برای کیفیت و تفکیک پذیری رنگ بهتر و جی تی ایکس برای سرعت رندر و روانی بیشتر در حین کار را انتخاب کنید که البته میتوانید فقط یکی از این دو را انتخاب کنید
 • استفاده همزمان از دو کارت گرافیک جی تی ایکس در یک سیستم ، هیچ تاثیری در روند کار ندارد و قوی تر نمیشود و فقط برای بازی مناسب است چرا که ادوبی در حال حاضر استفاده از دو کارت گرافیک در نرم افزارهای خود را ایجاد ننموده است.
 • هیچ کارت گرافیکی نیست که اصطلاحا کم نیاورد٬ سیاست تولیدکنندگان این است که مصرف کننده همیشه برای نیازهای آینده سخت افزار خود را آپدیت نماید.
 • کارت گرافیک در زمان رندر پروژه ویدیویی وقتی از افکت هایی که دارای شتابدهنده هستند تاثیر گذار است.
 • کارت گرافیک خوب میتواند رنگ های ویدیو و عکس را بهتر نمایش دهد.
 • کارت گرافیک میتواند زمان تدوین فیلم با پریمیر و افترافکت و داوینچی و اوید و فاینال کات به صورت چندمانیتوره عمل کرده و تصویر اصلی و نهایی را در بزرگترین اندازه نمایش داده و سایر بخش های برنامه را در مانیتور دیگر نمایش دهد.
 • کارت گرافیک به واسطه ی داشتن پورت های متعدد میتواند تعداد بیش از 4 مانیتور را نیز همزمان به یک سیستم متصل نمائید.
 • وقتی در حال تدوین فیلم مخصوصا با پریمیر و افترافکت هستید و از افکت های تصحیح رنگ و انهایی که دارای شتابدهنده گرافیکی هستند استفاده کنید ، نمایش بسیار روان ویدیو با افکت ها را به عهده دارد.
 • وقتی از افکت های شرکتی مانند ردجاینت و بوریس در پریمیر و افترافکت استفاده میکنید این کارت گرافیک است که امروزه پردازش بیشتر و بهتری را برعهده گرفته و مقداری از بار پردازش را از سی پی یو بر میدارد.