آموزش تدوین فیلم رو از کجا شروع کنی؟ برای آموزش تدوین فیلم چه چیزهایی لازم داری؟ آیا تدوین فیلم تموم میشه؟ آموزش تدوین فیلم به چه روشهایی میشه؟ روش صحیح آموزش تدوین فیلم کدومه؟ کجا بهترین روش آموزش تدوین فیلم رو داره؟ کدوم آموزش تدوین فیلم از همه بهتره؟ جواب این همه سوال رو که باید بدونی اینجا آماده کردیم.

فرصت مناسبی بدست آمد تا دانسته هایمان را در مورد موضوعاتی مانند :

 • آشنایی با اصطلاحات ویرایش ویدیو ، تدوین فیلم ، ویرایش فیلم ، مونتاژ فیلم ، میکس فیلم
 • تاثیر گذاری تدوین فیلم و توانایی تدوینگر
 • تاریخچه ویرایش ویدیو
 • فناوری های مونتاژ فیلم
 • سختی های کار یک تدوینگر فیلم
 • انواع روش های ویرایش ویدیو
 • توانایی هایی که یک تدوینگر ویدیو باید داشته باشد
 • برای یادگیری صحیح تدوین و ویرایش ویدیو از کجا شروع کنیم
 • به کدام روش تدوین فیلم علاقه دارید
 • در ژرفای این هنر غرق نشوید

را با شما به اشتراک گذاشته و نکاتی مهم را با هم مرور کنیم. در انتها ، تجربیات و نظرات خود را بنویسید.

نکات قبل از شروع به آموزش تدوین فیلم

این مقاله اختصاص به گروه خاصی از تولیدکنندگان ویدیو ندارد مثلا فیلم سازان یا ... بلکه برای هر فردی که قصد دارد وارد دنیای تولید فیلم یا تولید ویدیو و ساخت انواع ویدیو کلیپ های موزیک ویدیو یا تجاری شود بسیار مهم و پرکاربرد است. میخواهیم درصد اشتباهات آینده حرفه ای شما را به حداقل میزان خود برسانیم. پس با جان و دل بخوانید. این مقاله از منابعی متعدد و مشتمل بر تجربیات تیم آموزشی مانی سافت میباشد.

امروزه بسیاری افراد بدون مقدمه، برای ویرایش ویدیو از کلمه تدوین استفاده می کنند ، نه میتوانم بگویم غلط است و نه صحیح. کلمه تدوین به تنهایی کاربرد خیلی مهم دیگری در تولید فیلم دارد که پیشنهاد میکنم قبل از ادامه ، مقاله آیا میدانستید اصطلاح تدوین با مونتاژ فیلم و میکس فیلم تفاوت دارد؟ را مطالعه نمایید.

آموزش تدوین فیلم درسته یا آموزش مونتاژ فیلم؟

تدوین به معنای ویرایش، مونتاژ به معنای سر هم نمودن، ویرایش که همان تدوین، میکس به معنای قاطی یا مخلوط نمودن هستند، در کار با فایلهای ویدیویی تمام گزینه ها مورد استفاده قرار میگیرد. در میان آنها میکس فیلم تنها گزینه ای است که احتمالا فارسی زبانان آنرا خلق نموده باشند چون از گذشته تا حال در هیچ منبعی موفق به پیدا نمودن مترادف آن نشدیم. پس پیشنهاد میکنیم که همه گزینه ها بجز میکس فیلم را استفاده کنید و البته اگر هم استفاده کنید اشکالی ندارد اما در مقابل افراد حرفه ای سعی کنید به زبان نیاورید چون نشانه خوبی برای شما نخواهد بود.

در تولید فیلمهای سینمایی و ویدیو کلیپ از کلمه تدوین زمانی استفاده می شود که قرار است ویرایش هایی در روند و داستان و نحوه تولید انجام شود به همین دلیل وقتی در تیم های حرفه ای صحبت میکنید مواظب باشید که اگر کلمه تدوین فیلم را بیان میکنید اشاره به ویرایش ویدیو داشته باشید چون دو کلمه ی تدوین فیلم یا ویرایش فیلم می توانند به معنای تغییراتی در روند و داستان و نحوه تولید باشند. ممکن است مخاطب حرفه ایه شما اشتباه متوجه منظورتان شود چون آنها از این واژه ها در جای دیگری استفاده می کنند. با این حساب شاید بهتر باشد از اصلاحاتی مانند ویرایش ویدیو یا مونتاژ ویدیو یا تدوین ویدیو استفاده کنید.

تدوینگر ویدیو کیست ؟

تمام دستورات بالا توسط یک فرد صورت می گیرد که در این زمینه به تسلط رسیده باشد. مونتاژ ویدیو از ساده ترین حالت خود شروع می شود یعنی بتوانیم بخش هایی از نماها را حذف کنیم از موسیقی و نوشتار استفاده کنیم و در نهایت یک ویدیو کلیپ را در دست داشته باشیم. این کار را بسیاری افراد حتی در موبایل نیز میتوانند انجام دهند به این افراد میتوانیم بگوییم مونتاژ کار ویدیو یا تدوینگر ویدیو یا ویرایشگر ویدیو اما توانایی ها به این مقدار خلاصه نمی شود و برای تبدیل شدن به چنین شخصی حرفه ای ، مسیری را باید طی نمود که تا انتها روش صحیح یادگیری آن را به شما توضیح خواهم داد.

تدوین ویدیو، یک هنر نامرئی است

تدوین ویدیو به عنوان یک هنر یا مهارت توصیف می شود ، تنها هنری که منحصر به سینما است و فیلم سازی را از سایر اشکال هنری دیگر مانند شعر و رمان نویسی و موارد مشابه دیگر جدا میکند. از تدوین فیلم غالباً به عنوان "هنر نامرئی یاد می شود زیرا وقتی این کار به خوبی انجام شود ، بیننده می تواند به میزان قابل توجهی درگیر نماها ، صداها و داستان فیلم شود حتی خیلی بیشتر و فراتر از خواندن یک کتاب.

تدوین فیلم در اساسی ترین سطح خود ، هنر و روش جمع آوری تصاویر، مدیا و تبدیل آنها به یک سکانس (بخشی از یک فیلم) منسجم است. وظیفه تدوینگر ( کسی که ویرایش ویدیو انجام میدهد ) صرفاً جمع کردن قطعات فیلم ، بریدن تکه های فیلم یا ویرایش صحنه های گفتگو نیست. یک تدوینگر فیلم باید خلاقانه با لایه های تصاویر ، داستان ، دیالوگ ، موسیقی و همچنین بازی های بازیگران اصطلاحا قاطی شود تا شاید بتواند تاثیر فراوانی بر روی حاصل بگذارد و حتی فیلم را بازنویسی کند. تدوینگران معمولاً نقش پویایی در ساخت فیلم دارند.

نقش زن ها در تدوین ویدیو : در سالهای قدیم ، تدوین ویدیو یک کار فنی در نظر گرفته میشد و البته نوعی کار خلاقانه. زنان معمولاً قادر به ورود به موقعیتهای "خلاق" نبودند. کارگردانان ، سینماگران ، تهیه کنندگان و مدیران تقریباً همیشه مرد بودند. ویرایش ویدیو این امکان را به زنان خلاق می داد تا جای خود را در روند فیلم سازی نشان دهند. و کم کم زنان خلاقی مانند دده آلن ، آن بوچنز ، مارگارت غرفه ، باربارا مک لین ، آن V. کوتز ،آدرین فازان ، ورنا فیلدز ، بلانش سیول و ادا وارن وارد این عرصه شده و نام خود را برجای گذاشتند. 

کاهش هزینه و افزایش سطح توانایی

با ظهور ویرایش دیجیتال در سیستم های ویرایش غیر خطی، تدوینگران ویدیو و دستیاران آنها مسئول بسیاری از زمینه های فیلم سازی شده اند و مسئولیت انواع ویرایش را به طور فزاینده ای بر عهده ویرایشگر فیلم قرار داده اند. نقش یک تدوینگر ویدیو مخصوصا در فیلم های با بودجه کم خیلی تاثیرگذار است چون امکان رکوردهای مجدد و دوباره کاری ها هزینه هایی را در بر دارد، به همین دلیل تدوینگر فیلم گاهی اوقات میتواند کارهای زیر را انجام دهد بدون اینکه هزینه ای مجدد لازم شود :

 • موسیقی را قطع کند
 • جلوه های تصویری را تغییر دهد
 • جلوه های صوتی دیگری را جایگزین دیگری نماید
 • مدیاها و تصاویر تهیه شده قبلی را با با عناصر جدید ویرایش شده تغییر می دهد.

فناوری ویرایش ویدیو

قبل از استفاده گسترده از سیستم های غیرخطی ، ویرایش اولیه توسط برش و پیوند زدن تکه های نگاتیو انجام میشد. نوارهای نگاتیو با دست برش داده میشد و با چسب به هم متصل میشد. ویرایشگران نگاتیو ها بسیار دقیق بودند. اگر برشی اشتباه ایجاد می کردند یا نیاز به نمای مجدد داشتند ، هزینه ضبط مجدد ویدیو برای آنها بوجود می آمد (چقدر سخت و هزینه بر) اما امروزه ویدیو ها به صورت دیجیتالی ویرایش می شوند (با نرم افزارهایی مانند Media Composer ، Final Cut Pro یا Premiere Pro ). با ویرایش ویدیو به روش دیجیتال امروزی ، تدوینگران ویدیو می توانند آزمایش کنند ، حذف کنند و حتی از اول شروع کنند و بارها آزمون و خطا داشته باشند تا بهترین نتیجه را بدست بیاورند.

ویرایش ویدیو : به ویرایش فریم‌ های مربوط به کلیپ‌ های ویدئویی گفته می‌شود. ویرایش‌های ویدئویی برای ساخت و ارائه پروژه هایی مانند، کلیپ‌های فیلم و نمایش‌های تلویزیونی، تبلیغات ویدئویی و گزارشات ویدئویی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویرایش ویدئو شامل برش بخشها، تعیین چگونگی پشت سر هم قرار گرفتن مجدد کلیپ ها و افزودن تصاویر جدید و اجرای جلوه های ویژه ، افزودن صدا و رفع مشکلات و افزایش کیفیت می باشد.

فریم چیست، فریم ریت fps چیست، تاثیر فریم ریت در ویدیو و صحنه آهسته

سختی های تدوین فیلم

این هنر و خلاقیت هر چند دارای جذابیت و نتایج شگرفی میباشد اما به نوبه خود در بسیاری شرایط با سختی هایی نیز روبرو خواهد شد که گذر نمودن از آنها ممکن است کار یک شخص نباشد بلکه شاید نیاز به کار تیمی شود. در زیر به برخی از این سختی ها اشاره میکنم :

 • برخی پروژه ها ممکن است با سلیقه شما جور نباشد پس خسته کننده می شود
 • ممکن است توسط کارگردان برخی نماها که در دکوپاژ تعیین شده بوده ، ویرایش شوند
 • تغییرات متعددی که توسط یک مشتری دائما ایجاد می شود
 • درخواست هایی از کارگردان و مشتری که شما توانایی انجام آن را نداشته باشید
 • ویرایش های تکراری و فوتیج های مشابه ، مانند افرادی که ویدیو مذهبی و عروسی تدوین میکنند
 • عدم توانایی نرم افزار ویرایش ویدیوها که مشغول کار با آن هستید

اگر سختی های دیگری به ذهنتان رسید در پایین این مقاله شما نیز با نوشتن آن سهیم شوید.

انواع تدوین فیلم

اگرچه زمانی دستگاه های گران قیمتی بنام ویرایشگر فیلم وجود داشت ، اکنون نرم افزار ویرایش ویدئو برای رایانه های شخصی و ایستگاه های کاری ( وورک استیشن Work Station ) تولید شده اند.

 • ویرایش خطی ویدیو : نوار ویدئو به روشی کاملاً خطی ویرایش می شد. فیلم ها از چندین کاست ویدیو روی یک کاست نهایی ذخیره می شدند. مرجع
 • سیستم های ویرایش غیر خطی (NLE) : امکان ویرایش ویدئو را در رایانه ها با نرم افزارهای تخصصی فراهم می کند. با استفاده از برنامه هایی مانند DaVinci Resolve ، Avid Media Composer ، Adobe Premiere Pro و Final Cut Pro انجام می شود .
 • ویرایش آفلاین : فرایندی است که طی آن فیلم خام از منبع اصلی کپی می شود ، بدون اینکه بر فیلم اصلی یا نوار ویدئو تأثیر بگذارد. پس از اتمام ویرایش ، رسانه اصلی در مرحله ویرایش آنلاین دوباره جمع می شود. مرجع
 • ویرایش آنلاین : فرآیند جمع آوری مجدد ویرایش فیلم با وضوح کامل پس از انجام ویرایش آفلاین است. این کار در مرحله نهایی تولید ویدیو انجام می شود. مرجع
 • ویرایش مبتنی بر ابر : فرآیند استفاده از اینترنت برای کار با محتوا از راه دور ، به صورت مشارکتی یا از نظر ماهیت مهم مانند ویرایش وقایع ورزشی زنده در زمان واقعی با استفاده از پروکسی های ویدئویی است. مرجع

برخی توانایی های یک تدوینگر ویدیو

بسیاری افراد تصور می کنند که چون می توانند فیلم را تکه تکه نموده ، موزیک گذاشته و رنگ و لعابی ایجاد کنند باید به آنها تدوینگر گفت. البته که میتوانند چنین انتظاری داشته باشند ولی با نگاهی به لیست زیر میتوان مقایسه نمود که یک شخص ویرایشگر ویدیو توانمند و واقعی ویدیو چه کسی است ؟

 • دانش کافی را مطابق آموزش های تخصصی بدست آورده باشد
 • نرم افزار ویرایش فیلم خود را مانند حرفه ای ها بشناسد
 • تاثیرگذاری بر مخاطب را بداند
 • نماها را بشناسد
 • رنگ شانسی را درک نموده باشد
 • موزیک شناس خوبی باشد
 • داستان گویی را با ویدیو اجرا کند
 • تکنیک های ویدیویی را بشناسد
 • روش های برطرف نموده مشکلات ویدیو را بداند
 • زیبایی شناسی را بداند

در نهایت، شخص ویرایشگر ویدیو است که می تواند بسیاری از نقاط ضعف فیلمبرداری و مشکلات صدا و ویدیو را با تکنیک و توانایی خود پوشش داده و کاری کند که به چشم مخاطب دیده نشود و همچنین مانع از ایجاد هزینه های مجدد انجام کار شود.

 

خود آزمایی

تا اینجا چی فکر میکنید ؟ احتمالا در برخی موضوعات واجد شرایط هستید اما برخی دیگه که در پایین بهشون میرسید مشکلاتی باشه که مثل بسیاری دیگه ، شما دارید.


آیا الان یک تدوینگر ویدیو هستید ؟

از کجا تدوین فیلم رو شروع و یاد بگیرم؟

سوال بسیار مهمی است. بیشتر افراد به این صورت عمل میکنند که وارد اینترنت شده شروع به جستجوی یادگیری نرم افزار های ویرایش ویدیو می کنند به نتایجی خواهند رسید ، دقیقا همین مرحله می تواند آینده آنها را بسازد یا نابود کند یا مشکلات متعددی برای شان فراهم کند. تصور کنید 10 نفر به همین روش شروع نمایند چند سوال بوجود خواهد آمد :

 1. آیا همه آنها تدوینگر ویدیو خواهند شد ؟ 
 2. آیا همه به انتهای یادگیری می رسند ؟
 3. چرا برخی این راه یادگیری را کنار می گذارند ؟
 4. چرا فقط تعداد کمی موفق می شوند ؟

شما چی فکر میکنید ؟

دلایلی که میتوانند موجب عدم موفقیت یک علاقمند به ویرایش ویدیو شود را مرور کنیم :
 • استفاده از آموزش های کیفیت پایین
 • استفاده از ویدیوهای آموزشی پراکنده در شبکه های اجتماعی
 • استفاده از آموزشهای کپی محتوا ( افراد یا تیم هایی که آموزش دیگران رو نگاه میکنن و مشابهش رو می سازن )
 • یادگیری از افرادی که خود آنها ویرایشگر ویدیو نبوده و تجربه واقعی را ندارند

به این چهار نکته اشاره شد تا بدانید در سطح اینترنت و مراکز آموزشی ، افراد بسیاری مدعی چنین آموزشهایی هستند و برخی هم با ذکر عناوینی مانند ، آموزش صفر تا صد یا آموزش تا استادی فقط سعی در جذب شما داشته و قصد فروش دارند.

به کدام نوع تدوین فیلم علاقه دارید ؟

خبر خوب اینکه دنیای جذاب ویرایش ویدیو و فیلم پر است از تنوع برای هر سلیقه ای. قبل از اینکه وارد یادگیری این هنر بشی بهتره شاخه های ویرایش ویدیو رو بشناسی ، شاید بتونم با گزینه های زیر بهت کمک بهتری کنم :

 • ساخت تیزر و ویدیو تبلیغاتی
 • تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام
 • تدوین ویدیو ها برای کانال های یوتیوب
 • ورود به ویرایش ویدیوهای آموزشی
 • مونتاژ ویدیوهای عروسی و کلیپ فرمالیته
 • ویرایش ویدیو فیلم های سینمایی
 • همکاری با مراکز صدا و سیما
 • مونتاژ ویدیو های گزارشی و همایشی

اینها شاخه هایی از ویرایش ویدیو بودن که در ذهن داشتم ، البته که شاخه های بیشتری داریم اما اصلی ها همین ها هستند. به نظرم خوب شد که گفتم چون بسیاری افراد اولین فقط چند گزینه را می شنوند و به سمت آن می روند و چه بهتر که با خبر شوند بجز عروسی و یوتیوب ، گزینه های متنوع و درآمد زا دیگری هم هست.

غرق نشوید

امیدوارم به روش خیلی خوبی مرحله یادگیری و تسلط هنر تدوین ویدیو را پشت سر بگذارید ، اصل ماجرا تازه از این به بعد شروع خواهد شد. کار با نرم افزار فقط شروع است. در این مرحله مقداری زود است به سراغ مشتری و انجام کار برای وی بروید یا حداقل مشتری های بزرگ. پس از مدتی که از یادگیری و ورود به دنیای ویرایش ویدیو گذشت با نمونه کارها و ویدیو های تدوین شده دیگران روبرو خواهید شد، در یوتیوب ، اینستاگرام ، آپارات ، انبوهی از ویدیوهای جذاب و حرفه ای را خواهید دید که موجب تعجب خواهند شد. در ذهنتان سوال بوجود می آید شما ویرایش ویدیو یاد گرفته اید اما دیگران این ویدیو ها را چگونه ویرایش نموده اند ؟ آیا با نرم افزاری که شما بلد هستید انجام شده یا نه ، با چند نرم افزار دیگر ترکیب شده!  برخی ویدیو کلیپ ها خیلی زیبا و تاثیر گذار هستند و ممکن است چند بار آنها را ببینید، اینجاست که میگویم مواظب باشید غرق نشوید. در این راه با انواع افکت ها ، جلوه های ویژه و تکنیک های خیره کننده ای روبرو می شوید که آرزوی توانایی انجام همه آنها را دارید، البته که می توانید اما مقداری صبر داشته باشید و آموزشهای خود را کامل کنید.

مکمل های یک متخصص تدوین فیلم

تمام دنیای تدوین ویدیو ، در یک نرم افزار خلاصه نمی شود. هر نرم افزاری را برای اجرای توانایی ها و تکنیک هایی طراحی نموده اند که یکی ممکن است توانایی دیگری را نداشته باشد و دیگری با اینکه توانایی کمتری دارد اما در اجرای برخی تکنیک ها خیلی ساده تر از نرم افزار دیگر است. مثلا تکنیک کاهش هوشمند صدا در زمان گویش در نرم افزارهای پریمیر پرو و فاینال کات مراحلی دارد و پردازش بیشتری از سیستم را می خواهد اما همین تکنیک در نرم افزار فیلمورا بسیار سبکتر و سریعتر و راحت تر انجام می شود. به همین دلیل است که به علاقمندان تاکید میکنیم قبل از شروع به یادگیری ، میبایست نرم افزار تدوین را بر اساس نوع ویرایش و ویدیوهایی که قرار است تدوین نمایند انتخاب کنند.

به نقطه ای در کار خود خواهید رسید که مطمئن می شوید برخی دستورات و تکنیک ها را با نرم افزار ویرایش ویدیو خود نمی توانید اجرا کنید و این کاملا منطقی است. در این مرحله باید چند کار را انجام دهید :

 • همه چیز رو به پیشرفت است ، نرم افزار آپدیت می شود و نسخه های جدید آن از راه خواهد رسید و به صورت موازی ، امکانات و قابلیت های جدید به آن افزوده خواهد شد.
 • وظیفه خود بدانید که هیچوقت متوقف نشوید و همواره از قابلیت های جدید نرم افزار مونتاژ ویدیو با خبر شده و آنها را یاد بگیرید.
 • در کنار شرکت های تولید کننده نرم افزارهای تدوین ویدیو ، شرکت های دیگری نیز وجود دارد که مکمل های ویرایش ویدیو مانند ویدیو افکت و پلاگین و فوتیج را می سازند. این مکمل ها توانایی ها و خلاقیت شما را بالاتر خواهند برد. یادگیری این موارد را نیز باید در لیست فعالیت های تکنیکی خود قرار دهید.
 • در کنار نرم افزار اصلی تدوین ویدیو ، نرم افزارهای دیگری مانند افتر افکتس ، نیوک نیز تولید شده اند. این دو نرم افزار برای انجام دستورات سخت و پیچیده طراحی شده اند که بسیاری از آنها توسط نرم افزار ویرایش ویدیو امکان پذیر نیست. پس یادگیری آنها نیز پس از نرم افزار اصلی تدوین ویدیو لازم است. مقاله چه زمانی باید افترافکت یاد بگیرم؟ را مطالعه کنید.
به یاد دارم در گذشته برای انتخاب محدوده و ماسک نمودن در نرم افزاری مانند پریمیر پرو، می بایست از ابزار تایپ و مت استفاده میکردیم ، آنهم برای نماهای ثابت، یعنی دوربین زوم و حرکتی نداشته باشد. سالها گذشت و قابلیت ماسک در این نرم افزار بوجود آمد و همزمان امکان دنبال نمودن محدوده ماسک شده نیز ایجاد شد. البته هنوز ضعف هایی دارد که به همین دلیل نرم افزاری بی نظیر و قدرتمند برای انتخاب محدوده هایی در ویدیو بنام موکا پرو تولید شده است.

--- محمد ملکی

مهم نیست که در کدام نرم افزار تدوین ویدیو مشغول به کار هستید ، مهم این است که خیلی خوب آموزش دیده باشید. در مورد بحث ماسک و مشکلاتی که در گذشته داشتیم در حال حاضر وضعیت بهتر شده، پیشنهاد میکنم ویدیو زیر که همه موضوعش در مورد توانایی ماسک در تدوین ویدیو میباشد را مشاهده کنید.

آموزش روشهای سانسور فیلم شطرنجی و پوشش فیلم با پریمیر

مدیا برای تکامل

امکان ندارد که در دوران تولید ویدیو و ویرایش فیلم، به مدیا های صوتی و تصویری نیاز پیدا نکنید. این مدیاها توسط تیم های خلاق و باهوش تولید می شوند. این تیم ها می دانند که تدوینگر ویدیو در حین انجام پروژه به چه فایلهایی نیاز دارد، پس دست به کار شده و انبوهی از آنها را می سازد. برخی از این مدیا ها را در زیر لیست نموده ام :

و گزینه های فراوان دیگر. موضوع از این قرار است که شروع به تدوین ویدیو می کنید از ویدیو افکت ها و جلوه هایی که خود نرم افزار دارد استفاده خواهد شد اما احساس کم بودن برخی گزینه ها نسبت به ویدیو کلیپ های دیگران را خواهید داشت. مثلا فلا نوشته متحرک ، ویدیو های انیمیشنی که در تصویر حرکت میکنند ذهن شما را درگیر نموده که اینها چطور درست شده، پس شروع به گشتن و دانلود نمودن میکنید. در واقع برای داشتن ویدیوهای حرفه ای و جذاب تر نیازمند این فایلهای مکمل هستید، نه تنها شما بلکه تمام تولیدکنندگان ویدیو در سراسر دنیا.

یکی از سایت هایی که می توانید به عنوان منبع مدیاها از آن استفاده کنید مانی کانتنت Manicontent.com است.

حسرت : متاسفانه برخی افراد قبل از اینکه در اصل ویرایش ویدیو به تبهر برسند در دنیای این مدیاها غرق می شوند. اگر تمام این ابزارها را داشته باشید ولی اصول تدوین ویدیو و در کنارش نرم افزار را با تمام قابلیت ها و توانایی هایش درست یاد نگیرید ، به نتیجه ای که حرفه ای ها رسیده اند نخواهید رسید و همیشه در حسرت ویدیوها و ویرایش های دیگران خواهید ماند و این احساس بهتر بودن کارهای دیگران را همیشه با خود خواهید داشت.

شرط متمایز بودن، خلاق بودن در ویرایش ویدیو

همه چیز در اختیار شما قرار گرفته، نرم افزار و تکنیک ها ، انواع مدیا ، حالا چکار باید کرد ؟ سوال مهمی که در شروع تدوین هر ویدیو کلیپ یا پروژه ویدیویی شما را در خود فرو می برد. من همیشه چند سوال را از خودم قبل از شروع می پرسم که بد نیست با آنها آشنا شوید :

 • برای شروع ویدیو چی بنویسیم ؟
 • از چه فونتی یا حالتی استفاده کنم ؟
 • آیا موزیک کوتاه بزارم یا بی صدا شروع کنم ؟
 • چطور نوشته ها و موزیک را با موضوع پروژه همخوان کنم ؟
 • از چه طیف رنگی برای انتقال احساس و رساندن مخاطب به هدفی که پروژه داره استفاده کنم ؟
 • کدام افکت های انتقالی مناسب این پروژه هستند ؟
 • آیا با اتمام سکانس باید چیزی بنویسم ؟
 • آیا لازمه جاهایی از افکت های صوتی استفاده کنم ؟
 • آخر پروژه را چطور تمام کنم ؟

همانطور که از لیست بالا مشخص است یک پروژه تدوین ویدیو از بخش های متعددی تشکیل شده که باید نظم، زیبایی، رعایت اصول و تاثیرگذاری را در خود داشته باشد.

سخت ترین سوال : سوالی که همیشه ممکنه است شما را اذیت کند این است که آیا مشتری مجذوب کار خواهد شد؟ آیا توانستم هدف از تولید این ویدیو را با ویرایش هایی که انجام دادم به مخاطب منتقل کنم ؟

اینها بخش کوچکی از راهنمایی های مانی سافت برای درک اینکه تدوین فیلم چیه و راه صحیح یاد گرفتن از چه طریق هست بود.

 منابع : 1 2