در تدوین فیلم اسلوموشن یعنی آهسته سوپراسلومون یعنی خیلی آهسته

تکنیک صحنه اهسته یا اسلوموشن Slow motion و خیلی صحنه آهسته یا سوپراسلومون Super Slow Motion را یاد بگیرید، بدون شک تجربیات جدیدی برای شما خواهد داشت.

صحنه آهسته یا اسلوموشن Slow Motion یعنی چی؟

در زمانی که میخواهیم یک فیلم را تدوین کنیم یا جلوه ی خاصی را بسازیم، گاها نیاز میشود که سرعت پخش فیلم را کاهش دهیم، همین جا صبر کنید، اصلا سرعت فیلم چی هست؟ سرعت فیلم همان حالت عادی نمایش فیلم است در آن حدی که وقتی در یک فیلم صحبت میکنیم لبهای ما با کلمات همزمان صدا دار و تصویر نیز هماهنگ باشند، صدا نه عقبتر باشد نه جلوتر. پس تا اینجا میدانیم که سرعت معمولی ما در دنیای تدوین عدد 100 در نظر گرفته میشود، حال اگر بخواهیم این سرعت 100 را کاهش دهیم مثلا 90 شود، یعنی 10 عدد سرعت پخش را کم نموده ایم و حرکات در فیلم مقداری آرامتر انجام میشوند. حال اگر سرعت پخش فیلم را به 50 برسانیم یعنی سرعت پخش را 50 عدد کاهش داده ایم و صحنه کاملا نرم یا آهسته و Slow Motion اسلوموشن میشود.

فریم ریت یا نرخ فریم بر ثانیه چیه؟

خیلی صحنه آهسته یا سوپراسلوموشن Super Slow Motion یعنی چی؟

تا اینجا یاد گرفتیم که وقتی میخواهیم یک صحنه فیلم یا کلیک را آهسته تر از سرعت معمولی کنیم، باید عدد را در تنظیمات برنامه از 100 کاهش دهیم که تا 50 عدد یعنی صحنه آهسته تولید نموده ایم، حال اگر از عدد 50 بسیار پایینتر برویم یعنی مثلا سرعت پخش را روی 10 و کمتر بگذاریم، همه چیز در پخش فیلم بسیار بسیار آهسته خواهد شد انگار که زمان در فیلم در حال متوقف شدن است به این حالت میگوییم سوپراسلوموشن Super Slow Motion که بسیاری افراد شیفته آن هستند.

تاثیر فریم ریت در تدوین فیلم اسلوموشن Slow Motion

در چه نرم افزارهایی میتوانیم تکنیک اسلوموشن و سوپراسلوموشن را اجرا کنیم؟

پاسخ این سوال نمیتواند مطلق باشد، امروزه در بسیاری از نرم افزارهای خانگی و امکان اجرای آن امکان پذیر است.

نرم افزارهای برتر دنیا در زمینه ی تدوین فیلم مانند :

همگی قابلیت اجرای اسلوموشن و سوپراسلوموشن را دارند، در واقع هر نرم افزاری که امکان اسلو نمودن فیلم را داشته باشید بدون شک امکان اجرای سوپراسلوموشن یا خیلی صحنه آهسته را نیز دارد و بازی با اعداد میباشد.

در پریمیر به چه روشی میشود اسلوموشن و سوپراسلومون صحنه آهسته را اجرا نمود؟

برای اجرای تکنیک صحنه آهسته در پریمیر ابتدا ویدیو را در تایم لاین قرار دهید، سپس مطابق تصویر زیر روی کلیپ راست کلیک نموده و گزینه Speed Duration را انتخاب کنید.

در پریمیر به چه روشی میشود اسلوموشن و سوپراسلومون صحنه آهسته را اجرا نمود؟

پس از صادر نمودن دستور بالا وارد تنظیمات تعیین عدد برای اسلو نمودن یا ایجاد صحنه آهسته خواهید شد.

تکنیک سوپر اسلوموشن Super Slow Motion در پریمیرپرو

و اما بخش جذاب تکنیک اسلوموشن در پریمیر که در تصویر بالا حین اجرای پروژه برای شما گرفته ایم. به ترتیب شماره ها توضیح میدهم :

  1. این عدد همان سرعت معمولی پخش کلیپ یا ویدیوها در تایم لاین است که همیشه روی 100 تنظیم میباشد، هرچقدر عدد Speed را کاهش دهید به همان نسبت پخش فیلم در پریمیر آهسته تر خواهد شد
  2. دیوریشن Duration یعنی زمان، دقیقا همزمان با تغییر عدد Speed تغییر خواهد نمود، طبق ویدیوهای بالا که مشاهده نمودید، ارتباط مستقیمی میان سرعت و زمان هر کلیپ در پریمیر وجود دارد فرض کنید کلیپ شما 10 ثانیه میباشد، اگر سرعت آنرا به 50 کاهش دهید، 10 ثانیه به تقریبا 20 ثانیه افزایش خواهد یافت یعنی مدت زمان کلیپ شما 20 ثانیه خواهد شد چون توسط سرعت به آن فریم اضافه شده (به زبان ساده).
  3. با فعال نمودن گزینه Reverse speed فیلم معکوس خواهد شد و از آخر به اول پخش میشود
  4. گزینه ی Ripple Edit به شما کمک میکند وقتی که در پریمیر مشغول تدوین هستید، اگر در این پنجره سرعت را افزایش یا کاهش دهید، تمام کلیپ های بعد از کلیپ فعلی را اتوماتیک جابجا خواهد نمود، اگر روی تایم لاین مارک گذاری نموده باشید با فعال نمودن این گزینه تمام مارکها جابجا شده و ترتیب موزیک و تکنیک ها بر هم خواهد خورد پس این نکته را مدنظر داشته باشید.
  5. گزینه ی Time Interpolation یا محدوده ی زمانی دارای سه گزینه است که هر سه برای بهینه سازی و تکرار فریم ها در زمان اسلو شدن هستند، در میان سه گزینه بهترین آن Optical Flow میباشد، وقتی که درصد اسلوموشن را تعیین نمودید این گزینه را حتما روی Optical Flow بگذارید تا لذت اسلوموشن و سوپر اسلوموشن را ببرید.

اجرای تکنیک اسلو و سوپراسلوموشن یا صحنه آهسته به روش Time Remapping در پریمیر

تکنیکی که مانی سافت بعنوان اولین تیم تجاری در میان فارسی زبانان برای اجرای تکنیک صحنه آهسته در فیلم آنرا معرفی نمود تایم ری مپ Time Rempping بود. اغلب کسانی که تدوین را یاد میگیرند روش بالاست، راست کلیک و اجرای عدد مورد نظر، اما اگر بدانند که تایم ریمپ در پریمیر چه قابلیت ویژه ای سختی آنرا می پذیرند اما خود را موظف به اجرا خواهند نمود. در تایم ریمپ کنترل کامل ورود و خروج فریم ها به نمایش در دست شماست برعکس تنظیمات بالا. این روشهای ویژه توسط استاد محمد ملکی در پکیج های آموزش این سایت آموزش داده شده اند.

مشکلات و خطاهای صحنه آهسته و اسلوموشن

هیچ چیزی بی نقص نخواهد بود، برای اجرا و داشتن تکنیک زیبای اسلوموشن نیازمند اصولی هستیم. نمیتوانیم بر روی هر ویدیویی تکنیک اسلو و سوپراسلوموشن را اجرا کنیم چرا؟ چون تعداد فریم و سرعت شاتر در زمان فیلمبرداری تعیین کننده در نتیجه نهایی این تکنیک هستند.

بسیاری افراد بدون توجه به این موضوعات روی هر کلیپی که 24 یا 30 و حتی 50 فریم دارد عددی مانند 10 را وارد نموده و انتظار دارند که یک صحنه آهسته بی نقص داشته باشند اما هرگز چنین نخواهد شد.

بسیاری اوقات صحنه آهسته های خود را با دیگران مقایسه میکنید و متوجه تفاوت اجرای شما با رقبا خواهد شد، همین قواعد و توانایی شما موجب اختلاف خواهند شد.

وقتی که مانی سافت صحبت از آموزش تجاری را به میان می آورد برخی تصور میکنند که تدوین بسیار ساده است و نیازی به حساسیت زیاد در یادگیری نیست، اما کافی است با افرادی حرفه ای روبرو شده و احساس ضعف شدید نمائید.

رفع کشیدگی فریم ویدیو، خرابی اطراف سوژه در تکنیک صحنه آهسته و سوپر اسلوموشن

میبنید که اتفاقی مانند وارپ Warp در کلیپ بسیاری افراد رخ میدهد و دلایل آن نیز میتوانید تعداد فریم و سرعت شاتر و سرعت اسلوموشن ما باشد.

روش های دیگر اجرای تکنیک جذاب سوپراسلوموشن Super Slow Motion یا صحنه آهسته

در پریمیرپرو به چندین روش میتوان صحنه آهسته را اجرا نمود:

  • در آنجایی که شرکت ادوبی ارتباط خیلی خوب و آنلاینی بین پریمیرپرو و افترافکت ایجاد نموده ، یکی از بهترین تکنیک های اسلوموشن یا صحنه آهسته های نرم را میتوانیم به صورت همزمان توسط پریمیرپرو و افترافکت ، بدون استفاده از هرگونه افکت جانبی اجرا نموده و از افکت Speed Duration نیز استفاده نخواهیم نمود.
  • روش دیگری که میتوان از آن در پریمیر برای انجام تکنیک صحنه آهسته یا اسلوموشن استفاده نمود ابزار Rate Stretch Tool میباشد که با گرفتن ابزار روی انتهای ویدیو در تایم لاین پریمیر میتوانید به میزان فریم های آن بیفزایید اما حتما باید پس از آن دستور آپتیکال فلو Optical Flow را نیز اجرا کنید تا محدوده زمانی اعمال شود.
  • اجرا صحنه آهسته یا اسلوموشن در پریمیرپرو دارای 5 تا 6 روش خیلی خاص میباشد که محمد ملکی مدرس محصولات ادوبی در ایران ، همه روش ها را ارائه نموده است.این روشها حاصل زحمات و تلاش در سالیان کار حرفه ای با پریمیرپرو میباشد.
  • استفاده از پلاگین یا افکت نصب شونده ای بنام Twixtor میباشد، در گذشته وقتی درون تنظیمات Time Interpolation پریمیر گزینه ی Optical Flow وجود نداشت افکت تویکستور از محبوبیت بالایی برخوردار بود، البته اجرای تکنیک اسلوموشن فقط یکی از قابلیت های این افکت میباشد که بیشتر از آن استفاده میشد، هنوز هم تولیدکنندگان این افکت در حال بهینه سازی هستند و امکانات دیگری به آن می افزایند، استفاده از این افکت با وجود قابلیت های عالی پریمیر فعلا توصیه نمیشود، پیشنهاد میکنم که مقاله ویدیو افکت چیست را حتما مطالعه کنید چون پر از توضیحاتی است که بسیار مفید خواهند شد.

افکت برای صحنه آهسته و اسلوموشن یا سوپراسلوموشن از کجا دانلود کنیم؟

همانطور که بالاتر متوجه شده اید نرم افزارهای حرفه ای درون خود امکان اجرای تکنیک حرفه ای صحنه آهسته را دارند اما در این میان ویدیوافکت تویکستور Twixtor قابلیت های دیگری نیز دارد که بجز صحنه آهسته، در افترافکت قابلیت های کاربردی آن مورد استفاده قرار میگیرند، پس دانستن و شناخت ویدیوافکت تویکستور شاید برخی اوقات کمک باشید، برای دانلود ویدیوافکت تویکستور به سایت https://manicontent.com مراجعه نمائید.