گرفتن عکس با بوکه هایی که در بکگراند سوژه قرار دارد،آرزوی هر عکاس است اما آیا با هر لنز میتوانیم عکس بوکه خیلی خوب بگیریم؟

قبل از هر چیز با بدانیم که منظور از بوکه در عکاسی چیست؟

بوکه در عکس همان دایره هایی است که در قسمت بلور یا تار پشت سر سوژه در عکس مشاهده میشود،در عکس بالا دایره هایی را مشاهده میکنید که بوسیله تنظیمات دوربین و نوع لنز به کاربرده شده ، ذخیره گردید.

برای گرفتن عکسی که در آن بوکه ها به این زیبایی ذخیره شود به چند نکته باید توجه کنید

  1. باید بر روی تنظیمات دوربین و کار با دوربین و مثلث نوردهی مسلط باشید
  2. لنز بسیار مناسبی در اختیار داشته باشید
  3. سوژه یا محلی که قصد گرفتن عکس بوکه در آن را دارید ، درست انتخاب کنید ، گرفتن عکس بوکه در شب و روز مقداری متفاوت است.

بوکه زمانی اتفاق می افتد که ما از یک لنز با درجه دیافراگم یا اپرچر خیلی باز استفاده کرده ، در شب ، عدد اپرچر را بر روی کوچکترین حالت گذاشته و فوکس دوربین را دستی نموده و رینگ فوکس بر روی لنز را آنقدر میچرخانیم تا چراغ ها و منابع نور مقابل دوربین به دایره های رنگی و شکل دار مانند تصویر بالا تبدیل شوند.

آموزش رازهای عکاسی که توسط مانی سافت با تدریس محمد ملکی ارائه شده ، کاملا از صفر و پایه ای برای هر فردی که تازه میخواهد شروع کند و یا احساس میکند در زمینه گرفتن عکس های فضای باز و آتلیه از پرتره ضعیف است ، ارائه شده که میتوانید با تهیه این پکیج آموزشی طی مدت دو هفته به استادی در نورپردازی و عکاسی از پرتره برسید ، البته تا دموها و ویدیوهای این پکیج را مشاهده نکنید ، باور نخواهید نمود.

یکی از گزینه هایی که باید به آن توجه کنید ، لنزی است که در زمان گرفتن عکسهای بوکه استفاده خواهید نمود،پس براب گرفتن بوکه لنزی را نیاز خواهید داشت که دارای اپرچر بسیار باز باشد تا بتواند تصاویر رویایی از سوژه با بوکه را ذخیره کند.

منظور از اپرچر بسیار بزرگ این است که عدد کوچک اپرچر تا میتواند کم باشد مثلا در لنز 50 میلی متر کانن ، عدد اپرچر 1.4 میباشد که بی نظیر است و بوکه هایی خاص را خواهد گرفت.

در زیر چند نمونه لنز که برای گرفتن عکسهای بوکه بسیار عالی هستند را معرفی میکنیم :

تصویر لنزمدلبزرگترین گشودگیکوچکترین گشودکی
Sigma 35mm f/1.4 DG HSM ART Lens
Sigma 35mm F/1.4
f1.4 f16
 Nikon 105mm F/1.4
Nikon 105mm F/1.4
f1.4 f16
 Canon 85mm F/1.2L
Canon 85mm F/1.2L
f1.2 f16

نکته مهم اینکه شما با هر لنزی میتوانید بوکه های خیلی خوب بگیرید و تنها موردی که سسب میشود یکی از لنزها با درچه گشودگی بزرگ را تهیه کنید ، توانایی گرفتن عکس در شرایط نوری بد است،یعنی وقتی در شب عکسهای بوکه میگیریم،چون نور کم است لنزی خیلی خوب موفق خواهد شد که دارای بیشترین گشودگی اپرچر است ، وقتی اصول و قوانین مثلث نوردهی و عکاسی را بدانید ، متوجه میشوید که وقتی در شرایط نوری بد قرار داریم،داشتن یک لنز با عدد کوچک در بخش دیافراگم یا اپرچر،چقدر برای ما با ارزش است،البته این نوع لنزها دارای قیمت های بالاتری نسبت به لنزهای دیگر هستند.

ویدیو زیر را مشاهده کنید