مبخوام چند تا روش تار کردن پشت سوژه در فیلم با پریمیر پرو رو با ویدیو آموزشی و توضیح بهت یادت بدم. یه کم منظورم رو شفافتر میکنم، منظور از پشت سوژه همون بکگراند سوژه است. در بعضی فیلمها وقتی به پشت سوژه نگاه میکنی متوجه میشی که چقدر بلور یا تار یا مات شده حالا میخوایم همین کارو روی ویدیوها با پریمیر پرو انجام بدیم.

منظور از تار کردن یا بلور کردن پشت سوژه چیه؟

در تولید فیلم برای اینکه به دلایل مختلف پشت سوژه محتویاتش دیده نشه از تکنیکی بنام عمق میدان کم در دوربین استفاده میکنن. هر چقدر که به اصطلاح عمق میدان تصویر کمتر باشه پشت سوژه تار تر یا بلور تر میشه. البته این یک تکنیک سینمایی هم هست و همیشه برای مخفی کردن محتویات پشت سوژه نیست! وقتی قراره در یک نمای فیلم تمام تمرکز مخاطب رو به سوژه متمرکز کنیم پشتش رو تار کرده و مخاطب همه هواسش به سوژه میره. سوژه هر چیزی میتونه باشه، انسان، حیوان و هر موضوعی که در اون نمای فیلم قراره مخاطب بهش توجه بیشتری کنه.

آیا میشه بعد از فیلمبرداری پشت سوژه رو تار کرد؟

بله میشه اما به چند موضوع مهم بستگی داره. آیا سوژه در تصویر جایجا میشه یا ثابته؟ مثلا یک شخص در نمای نزدیک ازش فیلم گرفته شده و داره صحبت میکنه پس حتما سرش تکان میخوره اگه اینطوریه میتونی انجامش بدی. لازمه که آموزش ببینی و زمان بیشتری ازت میگیره. اشکالی نداره و می ارزه چون یک تکنیک زیبای سینمایی رو داری بدون دوربین انجام میدی. خیلی ها موقع فیلمبرداری، کم کردن عمق میدان رو فراموش میکنن پس حالا میشه تار کردن پشت سوژه فیلم رو با پریمیر پرو انجام داد.
در نمای دیگه از یک جسم که تکان نمیخوره فیلم گرفتی و میخوای بکگراندش رو بلور یا تار کنی، این هم میشه و خیلی ساده تر از حالت قبلیه چون سوژه تکان نمیخوره در واقع آب خوردن میشه انجامش داد.

با کدام نرم افزار ادیت فیلم میشه تار کردن پشت سوژه رو انجام داد؟

هر نرم افزار ادیت فیلم دارای توانایی های خودشه. برای اینکه بکگراند سوژه رو تار کنی هم به نرم افزارت بستگی داره و هم به شرایطی که گفتم. اول بیا نگاهی بنداز به نرم افزارهای ادیتی که از نظر مانی سافت برای اینکار مورد تایید هستن، البته نرم افزارها زیادن و کم کم به لیستمون اضافشون میکنیم :

معرفی بهترین نرم افزارهای ادیت فیلم برای ویندوز و مک

 • اگه یه سیستم معمولی داری و خیلی حرفه ای نیست و سوژه هم تکان نمیخوره، با همه نرم افزارهایی که معرفی کردم میتونی اینکارو انجام بدی.
 • اگه سوژه تکان میخوره، میتونی از نرم افزارهای پریمیر پرو، فاینال کات، اوید، استفاده کنی البته خود این نرم افزارها با توانایی های داخلشون تا یه مقداری میتونن ولی کمک لازم دارن،  ضمنا به افتر افکت فکر نکن چون ما ازش کمک نمیگیریم و پیشنهاد بهتری واست دارم.

مشاهده آموزش تار کردن بکگراند سوژه در فیلم با پریمیر پرو

آیا پریمیر پرو میتونه بکگراند شخص یا سوژه رو بلور یا تار کنه؟

این نرم افزار برای تمام شرایط چه سوژه حرکت میکنه و تکان های زیاد داره و چه جاش ثابته براحتی میتونه انجامش بده و خیلی هم ساده است. برای اینکه بتونی باید با توجه به نوع وضعیت سوژه یکی از روشهای زیر رو انتخاب کرده و آموزش ببینی :

 1. اگه سوژه ثابته و سیستم قوی و جدید داری که نسخه جدید پریمیر پرو رو میتونی نصب و یاد بگیری دوره آموزشی زیر کمکت میکنه : 
  آموزش پریمیر پرو 1، شناخت نرم افزار و قواعد پایه ای از صفر
 2. اگه سوژه تکان میخوره و روش اول کمکت نکرد باید دوره های آموزشی پریمیر پرو زیر رو تهیه کنی.
  آموزش پریمیر پرو 1، شناخت نرم افزار و قواعد پایه ای از صفر 
  آموزش پریمیر پرو 2، یادگیری استفاده از کی فریم Keyframe انیمیشن و حرکت 
  آموزش پریمیر پرو 11، یادگیری پلاگین موکا پرو Mocha pro برای ترکینگ٬ ماسک و روتوسکوپبا سه دوره ای که بهت معرفی کردم صد در صد پشت سر سوژه در فیلم رو میتونی تار کنی با دقت خیلی خیلی بالا و روی تمام ریزه کاری های اطراف سوژه هم کنترل داری.

مشکلات تار کردن بکگراند شخص در پریمیر پرو

توی آموزشی که در یوتیوب معرفی کردم دیدی که در اول کار همه چیز خیلی خوبه اما وقتی چند تا فریم جلوتر رفتی متوجه میشی که نقطه ها در برخی فریم ها جابجا میشن و باید کل فریم ها رو دونه به دونه بررسی کنی و همه نقطه ها رو مجدد تنظیم کنی. احتمالا یک ساعت شاید بیشتر طول بکشه با عذاب درستش کنی. این مشکل با روش دومی که بالاتر معرفی کردم براحتی و در زمان خیلی کم برطرف میشه. وقتی این تکنیک رو یاد بگیری تازه اول جلوه های ویژه ایه که میتونی انجام بدی.