در این راهنما قصد دارم تفاوت های میان اصطلاحاتی مانند ادیت فیلم، تدوین فیلم، ویرایش ویدیو، تدوین ویدیو، مونتاژ فیلم رو بهتون توضیح بدم.

تمام این کلمات همشون در زمینه ویدیو کاربرد دارن و اغلب افرادی که در زمینه ساخت فیلم و ساخت ویدیو فعالیت دارن ازشون استفاده میکنن.

برخی معنای دقیق انگلیسی هستن و برخی دیگه مفهومی که در فارسی براشون ایجاد شده و برخی دیگه همون کلمه انگلیسیه اما به فارسی نوشته میشه.

Film Editing

ادیت فیلم Film Editing یعنی چی و از کجا اومده؟

کلمه ادیت از نمونه انگلیسیش یعنی Edit اومده. فیلم هم که در انگلیسی همون Film هست که از زمانهای خیلی دور در زبان فارسی استفاده میشه.

معمولا زمانی کاربرد داره که میخوایم خود فوتیج یا ویدیوهای یک فیلم مستند یا سینمایی رو مورد ویرایش و تغییر قرار بدیم.

تدوین فیلم Film Editing یعنی چی و از کجا اومده؟

کلمه تدوین یکی از اصولی ترین و اصلی ترین کلماتی هست که به شما پیشنهاد استفاده از اون رو دارم مخصوصا زمانی که با افراد حرفه ای در زمینه ویدیو و سینما همکاری دارید حتما باید ازش استفاده کنید. کلمه تدوین در انگلیسی معادلش Editing هست. نه تنها در بحث ویدیو بلکه در بسیاری زمینه ها مانند قانونگذاری و نوشتن هم کاربرد داره. وقتی که Editing یا تدوین نوشته میشه حتما باید مشخص کنیم که به چه زمینه ای داریم اشاره میکنیم. مثلا بنویسیم Film Editing یا تدوین فیلم. 

در سینمای حرفه ای یک کاربرد دیگه هم داره که به معنای ویرایش داستان اصلی فیلم یا موضوعه. یعنی این ویرایش ها روی موضوعات فیلم انجام میشه نه روی فوتیج یا ویدیوهای فیلم.

معمولا زمانی کاربرد داره که میخوایم خود فوتیج یا ویدیوهای یک فیلم مستند یا سینمایی رو مورد ویرایش و تغییر قرار بدیم.

توضیحات تکمیلی در مورد تدوین فیلم در سینما

مونتاژ فیلم چیه و از کجا اومده؟

در گذشته وقتی یه فیلم یا کلیپ میخواستن بسازن باید صحنه ها یا فریم ها رو کنار هم میزاشتن دقیقا مثل کاری که الان در نرم افزارهای ویرایش ویدیو انجام میشه به اینکار مونتاژ گفته میشد. چند سال گذشت و کلمه مونتاژ هم کنار رفت و جاشو به کلمه تدوین داد. البته مونتاژ مفهوم های دیگه ای هم داشت. کشور شوروی از مونتاژ برای تولید اشاره‌های معنایی و تداعی معنا استفاده میکرد. معنی اصلی مونتاژ اتصال و حذف کردن صحنه های فیلم بود. دو تا لینک براتون میزارم که در مورد مونتاژ شناخت بیشتری بهتون میده چون اگر میخواید یا دارید در زمینه ویدیو فعالیت میکنید دونستن چنین مواردی درک بهتری بهتون میده.

آیا میدانستید منظور از تدوین فیلم، مونتاژ فیلم یا میکس فیلم نیست؟

مونتاژ در فیلمسازی

تفاوت مونتاژ و تدوین
اصطلاح مونتاژ، تنها به‌کارهای فیزیکی چسباندن بخش‌های یک فیلم، در کنار هم گفته می‌شود. در حالی‌که تدوین، فرایند هنری‌تر است و شامل اصول زیبایی‌شناسی برای کنار هم قرار دادن پلان‌ها است، تا حس خاصی را در مخاطب ایجاد کرده و ضرب‌آهنگ مورد نظر کارگردان فیلم را، به بیننده منتقل نماید.

Video Editing

تفاوت ویرایش ویدیو با تدوین فیلم

کلمه ویرایش ویدیو کاملا با تدوین فیلم در زبان انگلیسی مشترک هست یعنی به هر دو میگن Video Editing. 

در بالاتر اشاره کردم که تدوین فیلم در سینما معنای دیگه ای هم داره اما بجز اون باید بدونید که ویرایش ویدیو و تدوین ویدیو تقریبا به یک معنی هستن.

معمولا زمانی ازش استفاده میکنیم که بخوایم حتی یک ویدیو رو تغییری بدیم. این تغییر هر چیزی میتونه باشه. تغییر رنگ و نور، تغییر اندازه و... 

تفاوت ادیت ویدیو با ویرایش ویدیو Video Editing

ادیت ویدیو و ویرایش ویدیو دقیقا یکی هستن. تفاوتشون اینه که در زبان فارسی بجای کلمه Edit که باید ویرایش گفته بشه، ادیت میگن.

معمولا زمانی ازش استفاده میکنیم که بخوایم حتی یک ویدیو رو تغییری بدیم. این تغییر هر چیزی میتونه باشه. تغییر رنگ و نور، تغییر اندازه و... 

کدامیک از اصطلاحات ادیت فیلم، تدوین فیلم، ویرایش ویدیو را بکار ببریم؟

به نظرم اگه بخوایم حرفه ای با این موضوع برخورد کنیم چند تا موضوع هست :

  • برای تغییرات در ویدیو از اصطلاح ویرایش ویدیو استفاده کنیم

برای بقیه موارد باید ببینید در حال انجام چه کاری هستید؟ با چه نوع تیمی در حال کار هستید؟ میخواهید چکار کنید؟ 

متاسفانه در اینترنت و میان فارسی زبانان از اصطلاح تدوین فیلم برای خیلی از موضوعاتی که واقعا نیاز نیست استفاده می شود. مثلا شخصی آموزش ویرایش ویدیو با نرم افزار میدهد، میگوید آموزش تدوین فیلم در صورتیکه بسیاری افراد علاقمند تا به مرحله ی تدوین یک فیلم برسند شاید راهی طولانی داشته باشند البته اگر بتوانیم فیلم های عروسی و مذهبی را نیز یک فیلم واقعی بدانیم برخی افراد زودتر به این مرحله خواهند رسید ولی خب یادگیری قواعد آنها نیز مهم است.

اگه چیزی در ذهن داری برامون بنویس.