اگر قصد دارید که سوژه در نورپردازی از بکگراند جدا باشد و حاشیه نور داشته باشد باید از نور پشت سر استفاده کنید و ...

 آموزش نورپردازی و جدا نمودن سوژه از بکگراند آتلیه

وقتی که در اوایل یادگیری نورپردازی در آتلیه و گرفتن عکس های پرتره هستیم،قواعدی را یاد میگیریم که رعایت این اصول در نورپردازی پرتره و آتلیه یا استودیو همیشه همراه ما هستند،اما پس از مدت کوتاهی که انواع نورپردازی های اصولی را بر روی سوژه ها امتحان کرده و مسلط شدیم،باید بدانیم که از این به بعد باید قواعد را بشکنیم یعنی بتوانیم با تغییر زاویه ها و قراردادن نورها در نقاط جدید و همچنین تغییر وضعیت سوژه در آتلیه ، کارهای جدیدی از خود ایجاد کنیم.

میرسیم به سبکی از نورپردازی در آتلیه که به کمک آن میتوانیم کاری کنیم سوژه از بکگراند مشکی جدا شده و نور موجب میشود که مرز بین سوژه و بکگراند استودیو کاملا مشخص شود.

خیلی اوقات در عکس های پرتره ای که موهای سوژه ما تیره بوده و بکگراند ما نیز تیره است،ادغام شدن رنگ مو و بکگراند یک عمل غیر حرفه ای است و میبایست با تکنیک های خود کاری کنیم که این دو یعنی سوژه و بکگراند دارای مرزهای جدایی شوند.

عملیات جدا نمودن سوژه از بکگراند در نورپردازی آتلیه یا استودیو،توسط یک نور اسپات یا نور یکنواخت و همچنین میتوان با یک فلاش که در پشت سوژه قرار میگیرد انجام شود،این نور از پشت سوژه در محلی که در دوربین مقابل دیده نشود قرار گرفته و با تابیدن به پشت سوژه ( کمر به بالا تا موها ) موجب ایجاد حاشیه ضعیف نور خواهد شد و یک کار خوب را تولید میکند.

ویدیو زیر را مشاهده کنید

 

مشاهده تمام ویدیوها و تهیه پکیج آموزشی اینجا کلیک کنید