وقتی در افترافکت یا تکنیک های موجود،بخشی از تصویر را سلکت یا ماسک میکنیم و به آن مقداری افکت بلور اضافه کنیم،به قسمت هایی که بلور نیستند،فوکس میگویند،یعنی قسمتهایی از ویدیو که دارای شفافیت بیشتری هستند در نقطه تمرکز قرار گرفته اند

تکنیک فوکس Focus در میکس فیلم چیست ؟

یکی از سوالاتی که بسیار به تکرار از ما پرسیده شد و باعث ایجاد این توضیحر گردید این بوده که منظور از تکنیک فوکوس در میکس فیلم چیست ؟

خوب یک مثال می زنیم تا براحتی به این تکنیک بسیار با ارزش پی ببرید !

همانطور که در مقابل مانیتور خود نشسته اید یکی از انگشتان خود را بالا بیاورید و یکی از چشمان خود را نیز ببندید ، انگشت مورد نظر را حدودا 15 سانتی متر از چشم خود نگه داشته و با آن خیره شوید ، خواهید دید که مانیتور شما که در پشت انگشت شما قرار دارد تار دیده می شود حالا در همین حالا بدون اینکه انگشت خود را تکان دهید به مانیتور پشت انگشت خیره شوید ، حالا خواهید دید که انگشت شما تار دیده می شود.

به این عمل حرفه ای فوکوس گفته می شود که در میکس و مخصوصا در فیلمبرداری کاربرد بسیار فراوانی دارد و گاها تصاویر جذابی را ایجاد می نمایند.

البته اگر در دوربین شما این قابلیت وجود ندارد اصلا چای نگرانی نیست چرا که در دوره حرفه ای مانی سافت این تکنیک بدون نیاز به دوربین آموزش داده می شود.