با این راهنما و مشاوره کمکتون میکنیم سیستم مورد نیاز نرم افزار افتر افکت رو داشته باشید. با انواع ویدیو آموزشی٬ سیستم های پیشنهادی٬ حداقل سیستم مورد نیاز و توضیحاتی که گذاشتیم موجب میشه به صورت کامل قطعات رو شناسایی کنید و با اهمیت شون در سرعت حین کار و رندر آشنا شده و به نتایج مهمی برسید. در نهایت یا سیستم فعلی را ارتقا میدهید یا اقدام به خرید سیستم و قطعات جدید مینمایید.

موضوعات پوشش داده شده در این راهنما :

 1. تفاوت میان قوی بودن قطعات با هماهنگ بودن.
 2. ارتقا سیستم فعلی برای کار با افتر افکت.
 3. شناخت قطعات اصلی و تاثیرگذار در کار با افتر افکت.
 4. آشنایی با انواع پردازنده ها CPU
 5. انتخاب بهترین پردازنده یا سی پی یو مناسب برای افتر افکت.
 6. جداول مقایسه های پردازنده ها اینتل و ای ام دی.
 7. انتخاب حافظه پرسرعت نگهداری اطلاعات برای افتر افکت.
 8. کارت گرافیک GPU مناسب برای افتر افکت.
 9. انتخاب حافظه موقت یا Ram مناسب برای افتر افکت.
 10. انتخاب مادر بورد Motherboard مناسب برای افتر افکت.
 11. روش مقایسه قطعات و بررسی توانایی.
 12. پیشنهاد شرکت های ادوبی و اچ پی و پیوجت برای افتر افکت.
 13. انتخاب سیستم عامل برای افتر افکت.
 14. انتخاب قاب کیس مناسب برای افتر افکت.
 15. انتخاب پاور با منبع تغذیه برای سیستم مناسب افتر افکت.
 16. سیستم های پیشنهادی برای افتر افکت.
 17. چند پرسش و پاسخ در مورد سخت افزار مورد نیاز افتر افکت.

1. تفاوت میان قوی بودن قطعات با هماهنگ بودن

بالا بودن مشخصات قطعات٬ همیشه دلیل مناسب بودن آنها نیست، انتخاب و نصب قطعات سیستم مورد نیاز افتر افکت باید با توجه به توصیه هایی که شرکت ادوبی نموده انجام شود. برخی فروشندگان سعی در فروش قطعاتی دارند که آنرا موجود دارند و شاید اصلا اهمیتی به نیاز اصلی شما ندهند و همچنین شاید اصلا دانش اینکه نرم افزار افتر افکت با چه سیستم و قطعاتی بهتر کار میکند را نداشته باشند. در انتخاب قطعات، همیشه بالا بودن آنها برای ما به صرفه نیست٬ می توانیم بجای بالا بودن، کارآمد بودن را انتخاب کنیم که همین دلیل یکی از دلایل تولید این راهنماست.

بارها مشاهده شده که بجای یک حافظه با مشخصات هماهنگ، نوعی از آن فقط به دلیل داشتن سرعت بالا نصب شده، این انتخاب اشتباه موجب عدم هماهنگی مناسب میان قطعات اصلی شده و در زمان کار با نرم افزار افتر افکت، کاملا محسوس میباشد. هماهنگ بودن قطعات یعنی روان بودن و عدم تداخل در سرعت و کارایی.

برای افتر افکت قطعات سیستم را ارتقا دهید یا بهتر است سیستم جدید تهیه کنید؟

پس از مطالعه کامل و انجام بررسی هایی که براتون گذاشتیم به دو نتیجه زیر برای داشتن یک سیستم مناسب برای افتر افکت میرسید :

 • ممکن است به نتیجه برسید همین سیستمی را که دارید با مقداری ارتقا، آماده کار برای افتر افکت کنید.
 • بهتر است سیستم فعلی خود را رها کرده و یک سیستم یا رایانه جدید برای افتر افکت تهیه کنید.

2. ارتقا سیستم فعلی برای کار با افتر افکت

سوال که باید بپرسیم اینه آیا سیستمی که الان دارم برای تولید ویدیو و کار با افتر افکت مناسب هست یا نه ؟ بله. ممکنه همین سیستمی که دارید رو بشه با هزینه ای خیلی کمتر نسبت به خرید یک سیستم جدید٬ ارتقا داد و برای افتر افکت سازگار کرد. پس بهتره اول بدونیم سیستمی که دارید مشخصاتش چیه.

. مشخصات سیستمی که الان داریم چیه ؟

برای اینکه بفهمیم سیستمی که الان داریم مشخصاتش چیه یک آموزش براتون آماده کردیم که خیلی راحت متوجه بشید چه قطعاتی الان در سیستم تون هست.

آموزش ویدیویی روش شناسایی مشخصات قطعات سیستم و لپ تاپ در ویندوز با HWI

وقتی که مشخصات سیستم رو فهمیدین، پایین همین صفحه فقط مشخصات اصلی رو دقیقا مثل توضیح زیر بنویسید :

آیا سیستم من با مشخصات زیر برای نرم افزار افتر افکت مناسب هست یا نه :
- مدل مادربورد :
- پردازنده : 
- رم : 
- کارت گرافیک : 
- هارد دیسک یا حافظه نگهدارنده :

سوالتون رو استاد محمد ملکی بررسی میکنه و همونجا پایین سوالتون، بهتون میگه که یا باید ارتقا بدین یا اینکه به فکر خریدین یک سیستم مناسب و مورد نیاز برای افتر افکت باشید. میتونید اینقدر در ادامه پاسخ استاد، سوال بپرسید تا به نتیجه برسید. اگر تصمیم این شد که سیستم جدید برای افتر افکت خریداری کنید پس باید اول قطعات اصلی رو بشناسید.


3. شناخت قطعات اصلی و تاثیرگذار در کار با افتر افکت

در هر سیستمی که برای ویرایش و جلوه های ویژه با نرم افزار افتر افکت آماده می شود برخی قطعات، دارای اهمیت فراوانی نسبت به سایرین هستند البته، به این معنی نیست که بقیه قطعات مهم نیستند، مهم هستند اما اهمیت کمتری دارند. نگاهی بیندازیم به تمام قطعات :

 1. سی پی یو یا پردازنده Cpu
 2. کارت گرافیک Vga
 3. حافظه رم Ram
 4. حافظه نگهداری اطلاعات (هارد دیسک، ssd و M2)
 5. مادربورد Motherboard
 6. کیس Case
 7. منبع تغذیه برق Power

در بین موارد بالا، گزینه های 1 تا 5 دارای بیشترین تاثیر در کارایی کار با افتر افکت هستند. تا جایی که رفرنس های ادوبی و تیم های حرفه ای و تجربیات تیم مانی سافت اجازه دهد همه نکات مهم در انتخاب برای رسیدن به سیستم مورد نیاز افتر افکت را به شما توضیح خواهیم داد. اگر سوال یا موضوعی در ذهن داشتید پس از مطالعه کامل این راهنما٬ در انتهای همین صفحه، پس خواندن نظرات دیگران، برای ما بنویسید.

 processor purple

4. آشنایی با انواع پردازنده CPU

یکی از اصلی ترین قطعات سیستم، پردازنده یا سی پی یو cpu می باشد که بیشترین فشار دائمی در نرم افزار افتر افکت حین گرفتن Preview و رندر و خروجی بر روی آن اعمال می شوند. انتخاب سایر قطعات مانند مادربورد و رم و خنک کننده، به این قطعه وابسته هستند. یعنی اول باید این قطعه انتخاب شود تا قطعات گفته شده دیگر هم مشخص شوند.

. تاثیر و کارایی سی پی یو CPU در سیستم افتر افکت

از همین ابتدا بدانید که اجرای تمام درخواست ها و تکنیک های شما از نرم افزار افتر افکت بر روی دوش این قطعه می باشند.

بسیاری افراد در حین کار با مشکلاتی مانند :

 • کند بودن اجرای تکنیک در افتر افکت
 • عدم امکان تولید پیش نمایش از افکت های افتر افکت
 • کندی زیاد در رندر افتر افکت
 • حرکت گیردار پلی هد و نمایش فریم جاری افتر افکت
 • سرعت پایین در خروجی نهایی

به صورت دائمی روبرو هستند. هر سی پی یو یا پردازنده ای مناسب ویرایش ویدیو با نرم افزارهای حرفه ای نیست. برای اینکه بدانید چه نوع پردازنده یا cpu ایی را برای نرم افزار افترافکت انتخاب کنید٬ بیایید بیشتر وارد جزییات شویم.

تاثیر و کارایی سی پی یو CPU در ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افترافکتس

به صورت کلی، چند شرکت بزرگ، انواع سی پی یو یا پردازنده ها را می سازند :

هر کدام از این دو نوع، دارای مدل هایی هستند که برای مصارف متفاوت تولید شده اند. بزرگترین اشتباه در انتخاب، در همین مرحله رخ می دهد. فروشنده تا عنوان سیستم مورد نیاز افتر افکت را می شنود به سراغ قوی ترین پردازنده می رود اما قوی ترین را گاها اشتباه متوجه می شود، شاید تقصیر نداشته باشد چون فنی نیست و فقط فروش انجام میدهد پس شما هستید که باید در انتخاب قطعات دقت بیشتری داشته باشید. قابلیت های قوی ترین و سریع ترین، دو قابلیت هستند که بر حسب نیاز باید یکی از آنها انتخاب شود. البته میشود همزمان سریعترین و قوی ترین را با هم داشت ولی هزینه های بسیار بالایی را هم میخواهد.

. پردازنده یا Cpu اینتل Intel 

این شرکت بسیار با سابقه است و در لیست تولیدات خود، چند نوع را ارائه می دهد :

 • پردازنده های (پنتیوم Pentium
 • پردازنده های (سلرون Celeron)
 • پردازنده های (کور Core)
 • پردازنده های سرور Server و Workstation با نام زئون Xeon

شما حتما باید نوع Core را انتخاب کنید. گزینه های Celeron و Pentium برای استفاده های اقتصادی و کارهای معمولی طراحی شده اند اما نوع Core برای کارهای حرفه ای و پر فشار و انجام وظایف سنگین هستند. پردازنده Core معمولا با نام های i3 , i5 , i7 , i9 که تا این زمان تولید شده و در آینده نیز گزینه های بعدی تولید خواهند شد می باشند. بزرگ شدن این اعداد نشانه جدیدتر، قوی تر و سریع تر بودن است.

تکلیف پردازنده های سرور Server و Workstation با نام زئون Xeon چیست ؟

این پردازنده بیشتر برای پردازش های قدرتی و طولانی مدت طراحی شده اند. افرادی که از چنین مدلی استفاده می کنند معمولا باید دو پردازنده و بیشتر را خریداری کنند که البته مادربورد نیز باید قابلیت نصب تعداد را داشته باشد. دستگاهی با چنین پردازنده ای به همراه منبع ذخیره مناسب، روزها، ماه ها و سالها می تواند بدون وقفه روشن بوده و مشغول پردازش باشد. این نوع پردازنده تمرکز بیشترش روی هسته گذاشته شده که قدرتی است تا سرعتی. اگر تمایل به داشتن اطلاعات بیشتر در مورد این پردازنده ها دارید صفحه شرکت اینتل برای پردازنده سرور و وورک استیشن را مشاهده کنید.

. پردازنده های AMD برای افتر افکت

شرکت AMD یکی از رقبای شرکت اینتل است که از سالهای گذشته به پردازنده های خنک یا سرد معروف می باشد. این شرکت با تکنولوژی که در ساخت این قطعه به کار برده موجب شده تا دمای تولید شده آن بسیار بسیار کمتر از اینتل باشد اما از طرف دیگر طی سالهای گذشته در مقابل قدرت و سرعت اینتل سر تعظیم فرود آورده است. ولی به تازگی موضوع دما را مقداری کنار گذاشته و به سراغ کارایی و سرعت رفته و برند Ryzen را تولید نموده است. این شرکت آنقدر تلاش کرد تا بالاخره در سال 2021 میلادی، پردازنده هایی قوی تر از شرکت اینتل و هم رده ی خود را با اینتل به بازار ارائه نمود.

سیستم مورد نیاز افتر افکت

در تصویر بالا هر رنگی که بیشتر است نشانه قوی تر بودن می باشد. طی آزمایشاتی که در شرکت های بنچمارک با نرم افزار افتر افکت انجام شد، پردازنده های اینتل i9 بسیار قوی تر از Ryzen 9 شدند. البته مبارزه به این جا ختم نخواهد شد چون هر دو شرکت تولید کننده پردازنده دائما در حال تولید سری های جدید هستند پس چه بسا ممکن است نسل بندی شرکت Amd پیشی بگیرد.

منبع آزمایشات بالا

پردازنده انحصاری شرکت اپل Apple برای افتر افکت

شرکت اپل جدیدا در حال قراردادن پردازنده هایی انحصاری و جدید بر روی دستگاه های خود بنام M میباشد. طبق بررسی ها مشخص شده که این نوع جدید در کار با افتر افکت خیلی موثر است. البته این پردازنده فقط روی دستگاه های اپل قرار دارد. ممکن است سوال بپرسید که آیا اینتل و ای ام دی از آن ضعیفتر هستند؟‌ خیر. در آن دو گروه نیز پردازنده های بسیاری قوی وجود دارد.

5. انتخاب بهترین پردازنده مناسب برای افتر افکت

در توضیحی که توسط شرکت ادوبی آمده است٬ اگر قصد دارید با افترافکت کار کنید چون این نرم افزار از قابلیت Multi-frame rendering استفاده میکند پیشنهاد این است که پردازنده با هسته بیشتر را انتخاب کنید. یعنی باید حداقل 8 هسته واقعی داشته باشد. اینگه میگوییم واقعی٬ چون برای پردازنده ها 4 هسته واقعی و 4 هسته مجازی دارند که جمعا 8 هسته می شود اما توان 8 هسته واقعی را ندارد.

صفحه پیشنهاد سیستم مورد نیاز افتر افکت توسط ادوبی

ویدیو زیر شناخت خوبی از سی پی یو ها به شما خواهد داد.

بهترین پردازنده Cpu برای تولید ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

6. جداول مقایسه پردازنده ها

دو صفحه مهم که حاوی مشخصات کامل مدل، فرکانس و تعداد هسته پردازنده ها می باشند را برای شما آماده نمودیم، با نگاهی گذرا به ستون فرکانس و تعداد هسته می توانید مقایسه خوبی میان هم رده های هر دو پردازنده انجام دهید و پس از انتخاب، نسبت به برآورد قیمت اقدام نمایید.

جدول مشخصات پردازنده های اینتل

جدول مشخصات پردازنده های AMD

 storage purple

7. انتخاب حافظه پرسرعت نگهداری اطلاعات برای افتر افکت

تمام فوتیج و راش های سبک و سنگین شما بر روی انواعی از حافظه سخت افزاری که به آن اصطلاحا هارد دیسک گفته می شود نگهداری خواهند شد. البته عنوان هارد دیسک فقط برای یک نوع از این حافظه است. در حال حاظر انواع دیگری نیز تولید شده که با آنها آشنا خواهید شد. این قطعه در سرعت کار با افتر افکت بسیار تاثیر گذار است و باید سریعترین نوع آن را انتخاب کنید.

تا این زمان، سه نوع حافظه نگهدارنده مدیا تولید شده، چرا می گوییم حافظه نگهدارنده ؟ چون در هر سیستم دو نوع حافظه وجود دارید :

 • حافظه دائمی که همین هارد دیسک و حافظه هایی است که اطلاعات همیشه در آن ثابت خواهند ماند.
 • حافظه موقت که Ram می باشد و پس از خاموش شدن سیستم، اطلاعات درون آن حذف خواهند شد.

انواع حافظه نگهدارنده مدیا را بشناسید :

 1. هارد دیسک : که با نام ساتا Sata آنها را می شناسیم.
 2. حافظه SSD و M2 : که پس از ساتا Sata تولید شد.
 3. حافظه NVMe : که پس از SSD تولید شد و بهترین گزینه برای شماست.

. هارد دیسک مناسب برای نگهداری ویدیو و مدیا

به این نوع حافظه٬ هارد دیسک گفته می شود چون نحوه نگهداری اطلاعات در آن به صورت سخت افزاری بر روی صفحاتی دیسک مانند انجام می شود و برای نگهداری انبوه ویدیو ها کاربرد دارد. یعنی انواع راش های رکورد شده با دوربین، آرشیو فوتیج های مکمل ، عکس ها، موزیک ها را در آن نگهداری می کنیم. اگر میخواهید ویدیو در سیستم نگهداری کنید به این قطعه نیاز دارید در غیر اینصورت نیازی نیست.

انتخاب هارد دیسک مناسب برای تولید فیلم و ویرایش ویدیو با پریمیر پرو

این حافظه ها دارای مارک های متفاوتی هستند که یکی از معتبر ترین آنها برند وسترن دیجیتال Western Digital است. این برند تکنیک خوبی در ارائه حافظه انجام داده که مورد توجه بسیاری مصرف کنندگان شده که آن، تقسیم بندی کارایی بر اساس رنگ است.

نکات کلیدی انتخاب هارد دیسک برای یک ویرایش ویدیو و رنگ بندی هارد دیسک وسترن دیجیتال

هر هارد دیسک وسترن دیجیتال در زمان خرید دارای رنگ خاصی است که در زیر به آنها اشاره نموده ایم :

 • قرمز : دارای پایین ترین سرعت می باشد و مناسب فقط نگهداری مدیا است. معمولا وقتی می خواهیم فقط برای نگهداری اطلاعات در دراز مدت از آن استفاده خواهیم نمود. مانی سافت راش ها و فوتیج ها و موزیک های خود را بر روی اینگونه هارد دیسک نگهداری می کند. یک مدل پرو pro هم دارد که سرعت چرخش دیسک های داخل آن بیشتر است اما برای یک تولید کننده ویدیو همان نسخه معمولی کافی است.
 • مشکی : سریع ترین و قوی ترین هارد دیسک وسترن دیجیتال است. برای گیمیر ها و کسانی که فعالیت های سنگین اجرا می کنند. بسیاری از افراد هارد مشکی را شبیه به هارد آبی می دانند اما در واقع تفاوت هایی دارند. هارد مشکی دارای دو پردازنده داخلی است و در زمان بوت ویندوز و اجرای نرم افزارها سریعتر می باشد. 
 • بنفش : اگر هارد دیسک شما می بایست هر 24 ساعت در هفته کار کند پس این گزینه مناسب شما خواهد بود. معمولا برای استفاده در ذخیره تصاویر دوربین های امنیتی بیشتر کاربرد دارد
 • طلایی : برای مراکز نگهداری داده های دیجیتال استفاده می شود. مراکزی مانند بانک ها، سرویس دهندگان ایمیل و از این دسته
 • آبی : برای استفاده های اداری و معمولی بوده و سرعتش از رنگ سبز بیشتر می باشد.
 • سبز : بی صدا ترین هارد دیسک در این نوع است. شبیه به رنگ قرمز بوده اما با مصرف خیلی کم انرژی بهینه شده و نباید برای کارهای پردازشی مانند ویرایش ویدیو از آن استفاده نمود. کم قیمت ترین است. اگر هارد سبز موجود نبود میتوانید قرمز را جایگزین کنید.

. حافظه های SSD و M2 یا Solid State Drive

پس از تولید هارد دیسک های نگهداری اطلاعات که به روش سخت افزاری روی دیسک ها انجام شد، نیاز تولید کنندگان ویدیو به سرعت بیشتر، موجب شد نسل بعدی بنام حافظه های SSD تولید شوند. در واقع به این قطعه، دیگر هارد دیسک گفته نمی شود و به آن حافظه SSD می گویند. این حافظه از لحاظ سخت افزاری بسیار کوچک تر شد و نحوه ذخیره نمودن اطلاعات روی آن توسط تراشه های دیجیتالی انجام می شوند و دیگر خبری از دیسک های سخت افزاری نیست.

حافظه ssd برای ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

سرعت کپی نمودن و خواندن این نوع حافظه نسبت به هارد دیسک های حتی پر سرعتی مانند مشکی، بسیار بالاتر و حدود چند برابر می باشد به نحوی که از لحظه ی روشن نمودن سیستم که سیستم عامل بوت می شود این تغییر را کاملا احساس خواهید نمود. زمان دیگری که تغییر سرعت را احساس خواهید نمود، حین مشاهده فریم ها در افتر افکت و همچنین گرفتن خروجی و دستور پیش نمایش است که واقعا چشمگیر میباشد.

تاثیر حافظه های نگهدارنده بر کارایی افتر افکت

ویرایشگران ویدیو با افتر افکت، در چند مرحله نیازمند داشتن سرعت در خواندن و نوشتن اطلاعات هستند که به آنها اشاره می کنیم :

 • کپی نمودن فایلهای ویدیویی
 • سرعت ویرایش ریل تایم
 • گرفتن خروجی نهایی
 • رندر کامپوزیشن
 • تولید پیش نمایش
 • استفاده از ویدیو افکت ها
 • لود یا بارگزاری سریع نرم افزارها و...

اگر حافظه SSD نباشد به جرات می توانیم بگوییم که تاخیر در پردازش عملیات خیلی فراوان می باشد، این موارد را عملا حس نموده ایم.  حافظه های اس اس دی نیز انواع و برندهایی دارند. نوعی دیگر آنها پرو pro گفته میشود، شرکتی که این نوع حافظه را ساخته مدعی شده که در هر ثانیه میتواند 10 گیگا بایت اطلاعات را جابجا کند، این یعنی سرعت بیشتر.

مانی سافت : برای سیستم عامل و نرم افزارها، یک SSD نصب کنید. یک SSD دیگر برای فایلهای ویدیویی پروژه ای که در حال ویرایش آن هستید نصب کنید. محل کش و پیش نمایش های افتر افکت را را روی ssd تنظیم کنید. تمام مدیاهایی که قرار است در پروژه استفاده شوند بهتر است روی ssd باشند. اگر مدیاهای سنگین را روی هارد دیسک سخت افزاری بگذارید کار خاصی برای سرعت بهتر انجام نداده اید.

. حافظه های NVMe

همچنان میل به داشتن سرعت بیشتر در خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی حافظه موجب شد تا حافظه هایی بنام NVMe تولید شوند. این حافظه در ادامه ی SSD ساخته شد و هر دو الکترونیکی هستند پس خبری از دیسک سخت افزاری نیست. سرعت این حافظه از SSD و M2 چند برابر بیشتر بالاتر است. دقت کنید اگر چنین حافظه ای را میخواهید روی سیستم قرار دهید باید مادر بورد شما قابلیت آنرا داشته باشد چون فقط مادربوردهای جدید این امکان را فراهم آورده اند. با گذاشتن چنین حافظه ای میتوانید به داشتن یک سیستم مناسب برای افتر افکت نزدیکتر شوید.

حافظه ام تو M2 برای ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

پبشنهادات شرکت ادوبی برای استفاده از حافظه نگهداری اطلاعات در کار با افتر افکت

 • استفاده از هارد دیسک های سخت افزاری برای ویرایش فرمت های HD و 4K و بزرگتر مناسب نیست چون اغلب سرعت پایینی دارند و برای نگهداری اطلاعات کاربرد بیشتری دارند.
 • یک حافظه پرسرعت برای سیستم عامل و نرم افزار ها تخصیص دهید. مثلا ssd یا m2.
 • یک حافظه برای نگهداری کش و تولید پراکسی و عملیات پیش نمایش تخصیص دهید. مثلا ssd یا NVMe
 • یک حافظه برای نگهداری مدیا های اصلی که در حال ایمپورت نمودن آنها در افتر افکت هستید. این حافظه باید بیشترین سرعت را داشته باشد. 

پیشنهادات بالا با توجه به بودجه شما نیز میباشد. اگر امکان افزودن چندین حافظه را ندارید٬ میتوانید همه کارها را با یک حافظه از هر نوعی نیز انجام دهید. تنها اختلاف٬ در سرعت انجام کارها میباشد که برای بسیاری افتر افکتی ها مهم است. 


processor purple

8. کارت گرافیک GPU مناسب برای افتر افکت

این قطعه امروزه یکی از مهمترین و تاثیرگذار ترین قطعات در کارایی نرم افزار افتر افکت است. نبود یک کارت گرافیک مناسب٬ بر روی بسیاری از عملیات و دستورات مانند رندر٬ خروجی٬ پردازش افکت های این برنامه تاثیر منفی خواهد گذاشت. ادوبی پیشنهاد داده که حداقل 4 گیگابایت حافظه مجازی یعنی حافظه ای که از رم سیستم در اختیار کارت گرافیک قرار میگیرد داشته باشید اما این میزان برای کارهای حرفه ای نیست و خود کارت گرافیک حتما باید حداقل این میزان حافظه واقعی داشته باشد.

انواع کارت گرافیک

کارتهای گرافیکی به نوع کلی تقسیم می شوند :

 • کارت گرافیک یکپارچه یا Onboard
  این نوع بصورت ترکیبی از پردازنده و مادبورد بوجود آمده. زمانی که پردازنده را خریداری میکنید از فروشنده بپرسید که آیا کارت گرافیک آنبورد دارد یا خیر. اگر داشت باید مادربورد نیز مدلی انتخاب شود که گرافیک آنبورد را قبول کند. 
 • کارت گرافیک جداگانه یا مستقل
  چون کارت گرافیک آنبورد ضعیف است و توانایی اجرای بسیاری پردازش ها را ندارد٬ پس نیاز به کارت گرافیک قوی تری داریم. دو شرکت بزرگ AMD و Nvidia سازنده کارت گرافیک های هستند که هر کدام همانند پردازنده های خود، دارای مدل های متنوعی در کارت گرافیک نیز می باشند.
  هر کارت گرافیکی مناسب کار افتر افکت نخواهد بود و بهتر است با راهنمایی های پایین نسبت به خرید اقدام کنید.

یک ویدیو مشاوره ای خوب برای راهنمایی در خصوص انتخاب کارت گرافیک مناسب برای افتر افکت آماده نموده ایم :

چه کارت گرافیکی برای تدوین فیلم و رندر بخرم

حالا که با نحوه انتخاب کارت های گرافیکی آشنا شده اید، بهتر است توضیحات کاملتری را در این خصوص نیز مطالعه کنید تا اطلاعات شما جامع شوند. پس لطفا مقاله کارت گرافیک برای تدوین فیلم با افترافکت را مطالعه و صحبت های سایر کاربران را نیز بررسی نمایید.

مانی سافت : اگر میخواهید با نرم افزار افتر افکت کم کم وارد کارهای پیچیده مانند جلوه های ويژه و موشن گرافیک شوید٬ میبایست حتما دارای حداقل 4 گیگابایت حافظه اصلی و از نوع مستقل نیز باشد.

 ram purple

9. انتخاب حافظه موقت یا Ram مناسب برای افتر افکت

این تراشه الکترونیکی تاثیر چشمگیری در سرعت و کارایی دارد. گردش کار تولید ویدیو کاملا به آن متکی است. یک سیستم مناسب برای افتر افکت می بایست حداقل 16 گیگابایت حافظه Ram داشته باشد. البته مانی سافت تجربه فراوانی از کار با حافظه 16 گیگابایت نیز داشته و بسیار کارهای حرفه ای را می توان با آن انجام داد. ادوبی پیشنهاد پیشنهاد 16 گیگابایت میکند اما میگوید بهتر است حتما بعدا به 32 گبگابایت آنرا افزایش دهید.

یک مثال برای اینکه بدانید رم دقیقا چه نقشی دارد

درب اتاق خود را نگاه کنید، شاید بتوانیم کارایی این قطعه را به آن شبیه کنیم. در حال حاضر دو نفر شانه به شانه هم می توانند از درب اتاق وارد شوند اما برای اینکه نفر سوم نیز همزمان وارد شود می بایست هر سه نفر چرخیده و کنار هم وارد اتاق شوند، حال تکلیف نفر چهارم چیست ؟ بدون شک اگر هر چهار نفر بخواهند وارد شوند با سختی ممکن است انجام شود ولی ممکن است این اتفاق نیز رخ ندهد. حافظه موقت رم Ram مانند عرض درب اتاق شماست. هر چقدر بیشتر باشد در زمان روشن بودن سیستم، مدیاهای بیشتری را می توانید در نرم افزاری افتر افکت وارد کنید و همچنین ویدیو افکت های بیشتری نیز روی ویدیو ها اعمال کنید.

مشخصات رم Ram

شرکت های متعددی تراشه های حافظه Ram را تولید می کنند که اغلب خوب هستند. طی سالهای گذشته فرق زیادی بین کارایی برندهای تولید کننده معروف رم مشاهده نشده است. این قطعه دارای دو مشخصه مهم است :

 • مقدار حافظه به گیگابایت
 • میزان سرعت انتقال

مقدار حافظه را که مشخص شد می بایست چقدر انتخاب کنید اما میزان سرعت انتقال کاملا بستگی به پردازنده و مادبورد شما دارد. در سایت تولید کننده مادربوردی که در حال خریداری هستید مشخص نموده که این مادربورد تا چه مقدار حافظه و همچنین رم هایی با چه میزان سرعت انتقال را قبول می کند که شما می توانید نصب کنید. این مورد را فروشندگان باید رعایت کنند چون اگر رم با سرعت ناسازگار روی سبستم گذاشته شود ، سیستم با مشکلاتی مانند:

 • ریست شدن سیستم
 • هنگ کردن های مکرر
 • کند بودن حین کار با افتر افکت
 • کند بودن سرعت انتقال اطلاعات روبرو خواهد داشت. اغلب روی سیستم ممکن است چندین رم گذاشته شود٬ اگر سرعت این رم ها با یکدیگر هماهنگ نباشد هم مشکلات رخ خواهند داد.

10. انتخاب مادر بورد Motherboard مناسب برای افتر افکت

پس از اینکه پردازنده خود را مطابق آموزش های بالا انتخاب نمایید، باید به سراغ انتخاب مادربورد بروید. این قطعه که بنام بورد مادر نیز شناخته می شود وظیفه دارد تمام هماهنگی میان قطعات یک سیستم را انجام دهد. همه قطعات یک سیستم به این قطعه متصل می شوند. انتخاب آن، بر اساس چند آیتم که در زیر اشاره شده است انجام می گیرد :

 • مشخصات پردازنده
 • مقدار رم Ram که قصد دارید در آینده استفاده کنید. یعنی گیش بینی کنید که ممکن است روزی 64 گیگابایت رم بگذارید پس مادربورد باید امکان آن را داشته باشد.
 • تعداد هارد دیسک و حافظه نگهدارنده مدیا. برخی مادربوردها امکان اتصال حافظه های کمی را دارند. البته این مورد به نوع کار شما با افتر افکت برمیگردد. اگر نیاز به نگهداری ویدیوهای زیادی ندارید پس مهم نیست که چه میزان پورت برای اتصال داشته باشد. در حد  سه هارددیسک کافی است. فقط مواظب این باشید که میخواهید چه نوع حافظه ای را نیز انتخاب کنید. مثلا برخی مادربوردها درگاه NVMe را ندارند.
 • کارت گرافیک یکپارچه دارد یا خیر. آیا امکان نصب کارت گرافیک مستقل جدید را دارد ؟

برند مادر بورد برای افتر افکت

اینکه کدام برند را تهیه می کنید از نظر ما خیلی اهمیت ندارد چون هر تولید کننده ای مانند :

 • ایسوس Asus
 • گیگا بایت Gigabyte
 • ازراک Asrock
 • ام ای آی Msi
 • ای وی جی ای Evga

و سایر آنها، در تولیدات خود، مدل هایی را برای کارهای حرفه ای تولید نموده اند، البته بیشتر بنام گیمر ها هستند. وقتی که آیتم های بالاتر برای انتخاب مادربورد را بررسی می کنید خود به خود، تعداد انتخاب های شما در هر برند کم می شود و تعداد کمی باقی خواهد ماند و این خوب است چون از میان طیف وسیع مدل ها، فقط برخی از آنها مناسب شما خواهند بود. می توانیم بگوییم تمام برندها خوب هستند.

تاکید بیشتر بر برند خاصی از مادر بورد

برخی فروشندگان فقط برندی مانند ایسوس یا گزینه ای دیگر را توصیه می نمایند، شاید بخواهید دلیل این موضوع را بدانید. آنها دلایل متعددی دارند که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم :

 • با وارد کننده قطعاتی کار می کنند که فقط آن برند را وارد می کند.
 • تجربه دارند که برخی برند ها دارای مشکلات کمتری هستند.
 • سود بیشتری از کار با برند و مدل های مشخصی می برند.
 • ممکن است از خدمات برخی برند ها راضی نباشد. منظور گارانتی است.

در گذشته زمانی که قصد داشتیم مادر بورد تهیه کنیم به صحبت فروشندگان خیلی اهمیت می دادیم و به توصیه آنها برند ایسوس Asus را انتخاب می نمودیم اما اکنون این چنین نیست. تمام برندهایی که گفته شد مدل هایی را برای نیاز شما ساخته اند. با مقداری تحقیق به نتیجه خواهید رسید و مهمتر اینکه شاید بتوانید در قیمت نیز صرفه جویی نمایید، شاید بپرسید چطور؟ برخی برند ها مانند Asus از هم رده های خود به دلیل معروفیت بیشتر، گران تر هستند. پس می توان همان مشخصات ایسوس را در برند دیگری با قیمت ارزان تر تهیه نمود. 7 مادربورد مناسب یرای افتر افکت را مشاهده کنید.

11. روش مقایسه قطعات و بررسی توانایی آنها

تصمیم گرفتیم روش خیلی خوبی برای مقایسه نمودن انواع قطعات پی سی به شما ارائه کنیم. منبعد میتوانید براحتی هر سی پی یو یا قطعه دیگری را باهم مقایسه و نتیجه مطلوب بگیرید. برای شروع روی user benchmark کلیک کنید. بالای سایت، لیست قطعات نوشته شده، بطور مثال روی پردازنده یا CPU کلیک کنید، لیستی که برای اولین بار ظاهر می شود بر اساس امتیاز و محبوب بودن از نظر کاربران چیده شده که اهمیتی ندارد و باید بر اساس رتبه بندی فنی آنها را لیست نمود، پس روی ستون Avg.bench کلیک کنید تا به ترتیب از قوی ترین تا ضعیف ترین ها لیست شوند. اگر به دنبال مدل خاصی هستید، در هر لیست از کادر جستجوی آن کمک بگیرید.

آزمایش کارایی قطعات و سیستم

بسیاری افراد تمایل دارند تا کارایی سیستم خود را از یک مرجع مطمئن بررسی نمایند. چه مرجعی بهتر از user benchmark ؟ روی لینک کلیک کنید، نرم افزار را دانلود و شروع به آزمایش نمایید. در انتها یک امتیاز به سیستم شما خواهد داد.

12. پیشنهاد شرکت های ادوبی و اچ پی و پیوجت برای افتر افکت

سه شرکت ادوبی و اچ پی و پیوجت که طی سال های گذشته همکاری نزدیکی در ایجاد هماهنگی میان نرم افزار و سخت افزارهای خود داشته اند، مطالب کاربردی و مفیدی را در این زمینه ارائه نموده که در لینک های زیر برای شما آورده ایم. البته انگلیسی هستند و مقداری تلاش لازم خواهید داشت.

در صفحات معرفی شده، مشخصات و اطلاعات فنی بی نظیری را بدست خواهید آورد. ممکن است برخی قطعات در ایران موجود نباشند اما شاید بتوانید آنها را تهیه کنید.

13. انتخاب سیستم عامل برای افتر افکت

این نرم افزار میتواند بر روی سیستم عامل های ویندوز و مکینتاش نصب شود. تمامی امکانات و قابلیت ها یکسان هستند فقط اینکه برخی تیم های تولید کننده افکت٬ گاها اکستنش هایی را میسازند که در ویندوز ممکن است کار نکند. البته شاید برای بسیاری افراد٬ این مورد مهم نباشد از نظر من هم آنقدر اهمیت ندارد که بخواهیم به خاطر چنین موردی به سراغ سخت افزارهای مکینتاش برویم.

 • سیستم عامل ویندوز مورد نیاز افتر افکت
  اگر از جدیدترین نسخه این نرم افزار میخواهید استفاده کنید٬ باید یا ویندوز 10 و آپدیت 1909 را داشته باشید و یا باید نسخه ویندوز 11 را حتما نصب کنید. آموزش آپدیت ویندوز را ببینید. 
 • سیستم عامل مکینتاش مورد نیاز افتر افکت
  برای جدیدترین نسخه باید از سیستم عامل مکینتاش نسخه 10.13 به بعد استفاده کنید.

14. مانیتور مورد نیاز برای افتر افکت

این نرم افزار واقعا گسترده است. بخش های زیادی دارد. چون بر اساس سیستم لایه ای طراحی شده٬ به مرور زمان نیازمند فضای بیشتری در مانیتور خود خواهید شد. حداقل روزولوشن مورد نیاز برای افتر افکت 1920 در 1080 است. همانطور که گفتم٬ این حداقل است. حتی میتوانید از دو مانیتور استفاده کنید وقتی توانایی تان در این نرم افزار بیشتر شد. برای اینکه مانیتور با کیفیتی تهیه کنید بهتر است نکاتی را نیز یاد بگیرید. یک ویدیو آموزشی و همچنین یک صفحه مهم برای اینکار آماده کردیم که از شما دعوت به دیدن آن میکنیم :

بهترین مانیتور برای تدوین فیلم، ویرایش ویدیو، اصلاح رنگ کدام است؟

صفحه مشاوره و توضیحات بیشتر در مورد انتخاب یک مانیتور مناسب برای افتر افکت

15. انتخاب قاب کیس مناسب برای افتر افکت

چرا در سیستم یا پی سی که برای افتر افکت میخرید کیس باید مهم باشه؟ وقتی که به این مرحله انتخاب کیس میرسید احتمالا خود فروشنده یک کیس مناسب هم بهتون پیشنهاد میده. از نظر من این موضوع یعنی اینکه کیس چه برندی باید باشه خیلی مهم نیست. مهمه که کارت گرافیکی که انتخاب کردی داخلش جا بشه. مهمه که چند تا خنک کننده و نه خیلی٬ داشته باشه تا گردش هوا بهتر باشه. مهمه که فضای داخلش مقداری آزاد باشه که کابل ها خیلی در هم پیچیده نشن. از این بیشتر خیلی مهم نیست مگر اینکه دنبال ظاهر و فن های رنگی و چنین مواردی باشید. پس خیلی روی کیس هزینه اضافه نکنید.

مشاوره انتخاب قاب کیس برای تدوین فیلم

16. انتخاب پاور با منبع تغذیه برای سیستم مناسب افتر افکت

وقتی که پاور میخواید بخرید باید دقت کنید که وات یا همون واحد اندازی گیری پاور برق حتما از نوع واقعی باشه یعنی چی؟‌ منبع ذخیره برق کیس٬ اصلی داریم و کیفیت معمولی. کیفیت معمولی نوشته مثلا 1200 وات اما واقعا ممکنه 700 وات هم وات نداشته باشه. اما برندهایی هستند که توان واقعی دارن مثلا گرین٬ کول مستر و ... پس دقت کنید. معمولا وات واقعی 850 برای یک سیستم با  5 تا هارددیسک و کارت گرافیک مستقل کافیه.

17. مشخصات سخت افزار پیشنهادی برای افتر افکت در ویندوز

در لیست زیر 3 مشخصات کامل برای کار با نرم افزار افتر افکت آماده نموده ایم. با اطلاعاتی که بالاتر یاد گرفته اید و با مشاهده جداول پایین، براحتی می توانید انتخاب های درستی را انجام دهید. این مشخصات مطلق و اجباری نیستند چون روز به روز مشخصات جدیدتر و متفاوت وارد بازار خواهند شد.  

مشخصات فنی سیستم با بودجه ی پایین
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو حداقل سی پی یو 3000 هرتز و کورآی3 باشد
2 مادربورد با توجه به سی پی یو نوشته شده توسط فروشنده انتخاب شود
3 حافظه رم حداقل 8 گیگابایت
4 پاور با توجه به جمع توان قطعات توسط فروشنده انتخاب شود
5 کارت گرافیک اینتل روی مادربورد کافی است
6 هارد نگهداری اطلاعات پیشنهاد میشود از هاردهای وسترن به رنگ مشکلی و حداقل فضای یک ترابایت
7 هارد سیستم عامل و پروژه جاری یکعدد هارد اس اس دی با فضای 120 گیگابایت

 

مشخصات فنی سیستم متوسط برای کار با افترافکت
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو Core i7 8700K
2 مادربورد مشاهده مادربورد سازگار با این سی پی یو
3 حافظه رم crucial balixtix 16GB 2400Mhz Dual Channel
4 پاور 650 gold antec
5 کارت گرافیک Asus DUAL-GTX1660-6G GDDR5
6 هارد نگهداری اطلاعات Sata WD blue 1TB
7 هارد سیستم عامل و پروژه جاری 250GB m2 w.d

  

مشخصات فنی سیستم حرفه ای برای کار با افترافکت
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو i9 9900k box
2 مادربورد مشاهده مادربورد سازگار با این سی پی یو
3 حافظه رم 32g 2666 crucial balistix
4 پاور 750 gold antec
5 کارت گرافیک  یا بالاتر Asus 1660ti 6g asus
6 هارد نگهداری اطلاعات  یا بالاتر Sata WD blue 1TB
7 هارد سیستم عامل و پروژه جاری  یا بالاتر Ssd 240 giga aorus
8 کیس master tech t500
9 خنک کننده سی پی یو cooler antec h600 pro

18. چند پرسش و پاسخ در مورد سخت افزار مورد نیاز افتر افکت

تمام نکاتی که بالاتر گفته شد برای همه نسخه های افتر افکت جدید باید مدنظر گرفته شوند.

هرچقدر که نسخه افتر افکت قدیمی تر شود پس سخت افزار ضعیفتری لازم دارد. مثلا اگر برای نسخه جدید رم 16 گیگابایت لازم باشد٬ برای نسخه های قدیمی مثلا 2014 , 2017 با رم 8 گیگابایت هم میتواند خیلی کارها را انجام داد. مثلا در نسخه 2014 نیاز به کارت گرافیک های خیلی گران و امروزی نیست. در نهایت باید این نرم افزار را نصب کنید٬ مطابق دوره های آموزشی این سایت آن را یاد بگیرید و شروع کنید تا امکان کار کردن را متوجه شوید.

اگر حداقل نیازمندی که برای سیستم عامل که گفتیم را داشته باشد پس نصب می شود و اجرا هم میشود اما اینکه بخواهید کارهای زیادی با آن انجام دهید ممکن است از عهده آنها برنیاید اما اگر میخواهید محیط آن را ببینید و کارهایی جزیی انجام دهید٬ اگر نصب شود حتما میتوانید.

میتوانید با رم 8 گیگابایت٬ پردازنده core i3 ٬ کارت گرافیک یکپارچه٬ هارد دیسک ساتا٬ با افتر افکت شروع به کار کنید.

موشن گرافیک در نرم افزار افتر افکت از ساده و سبک ترین تکنیک ها و دستورات شروع میشه و تا بخش های خیلی سنگینی ادامه پیدا میکنه. پس صرفا نمیشه بگیم که برای موشن گرافیک با افتر افکت چه سیستمی دقیقا مناسبه. ممکنه از پلاگین المنت تری دی element 3d استفاده کنید با این حال باید کارت گرافیک قوی داشته باشید. سیستم متوسط در جدول بالا برای موشن گرافیک با افتر افکت مناسبه.