مانی سافت برخلاف سایر تیمها ابتدا سعی مینماید برای یادگیری صحیح درک مناسبی را از موضوع در اختیارتان قرار دهد. حالا که در حال مشاهده این مقاله هستید چند حالت وجود دارد :

 • تازه نام لایتروم Lightroom را شنیده اید.
 • مقداری با لایتروم Lightroom روی عکس کار کرده اید اما میخواهید بیشتر بدانید.
 • مدت هاست که با لایتروم Lightroom ویرایش عکس و تنظیمات انجام میدهید اما احساس میکنید موضوعاتی برای یادگیری لایتروم Lightroom هنوز وجود دارد.

معرفی نرم افزار لایتروم Lightroom

لایتروم Lightroom یکی از نرم افزارهای تولیدشده توسط شرکت ادوبی است، همان شرکتی که نرم افزارهایی مانند فتوشاپ، پریمیر و افترافکت را تولیده نموده، پس بدون شک نرم افزار خیلی خوبی است. لایتروم Lightroom در سال 2007 تولید شد و روز به روز به طرفداران آن افزوده میشود. نرم افزار لایتروم Lightroom اما به کار هرکسی نخواهد آمد یعنی قرار نیست برای کوچکترین ویرایش عکس یا نیازی به لایتروم برویم مگر آنکه شناخت خوبی پیدا نموده و با تصمیم گیری از آن استفاده کنیم.

آموزش رایگان لایتروم روال وورک فلو WorkFlow

من عکاسم آیا باید نرم افزار لایتروم Lightroom یاد بگیرم؟ خیر.

متاسفانه بسیاری افراد به محض اینکه نام نرم افزاری را میشنوند و کسی تعریف آنرا میدهد به سراغش رفته و با دستکاری نمودن تنظیمات سعی در رسیدن به اهداف خود دارند که در نهایت با مشکلاتی روبرو شده و نرم افزار را کنار خواهند گذاشت.

باید بدانید هر نرم افزاری که شرکت ادوبی تولید نموده با هدفی مشخص و کاربرانی خاص وارد بازار میشود و خیلی اوقات به کار برخی افراد نخواهد آمد. نرم افزار لایتروم Lightroom درون خود توانایی های بسیار فراوانی دارد که بسیاری از آنها توسط هر فرد متوسط قابل انجام است و برخی دیگر مقداری پیچیده. نرم افزار لایتروم Lightroom برای ویرایش روی عکس ساخته و برای کسانی که به عکاسی مشغول هستند و میخواهند ویرایش عکسها را خود انجام دهند، دارندگان آرشیوهای عکس به تعداد فراوان که همیشه به دنبال یک نرم افزار برای آرشیو و مدیریت و رتبه بندی عکس با توانایی های بالا بوده اند. امروزه مد شده وقتی اسم عکاسی می آید همه میگویند باید نرم افزار لایتروم Lightroom را یاد بگیری اما این یک طرز فکر اشتباه است انتخاب نرم افزار ویرایش عکس باید برحسب نیاز انتخاب گردد، نباید بدون تحقیق و بررسی یک نرم افزار را شروع کنیم. شاید یک عکاسی باشید اما ممکن است پس از عکاسی، طراحی را انجام دهید و نیازی به قابلیت های لایتروم نداشته باشید. پس من که عکاس هستم کدامیک را باید انتخاب کنم؟

دقیقا لایتروم چکار میکنه؟ آموزش حرفه ای لایتروم Lightroomاین عکس با لایتروم درست شده در 1 دقیقه بدون فتوشاپ یا برنامه ای دیگه


چرا باید از نرم افزار لایتروم Lightroom استفاده کنیم؟

سعی میکنم جز به جز تجربیاتی که طی سالها از کار با عکس به همراه نرم افزار لایتروم Lightroom بدست آمده را در اختیار شما قرار دهم. نرم افزار لایتروم Lightroom قابلیت های فراوانی دارد مانند :

 • امکان مرور عکس ها در سیستم
 • اعمال وایت بالانس و مشکلاتی که بابت آن در زمان عکاسی رخ داده
 • رفع مشکلاتی مانند Over Exposure و Under Exposure در نور عکس
 • کنترل کامل چهار مولفه مهم نور مانند روشنایی یا های لایت، سایه، سفیدی، سیاهی که در هر عکسی موجب ایجاد خلاقیت هستند
 • نظارت کامل برای درخشنگی و شفافیت یا شسته بودن پیکسل ها در جزئیات با دستوراتی مانند Texture, Clarity
 • کاهش میزان غبار با دستور Dehaze
 • مجهز شده به منحنی کنترل تون ها در 4 مولفه ی اصلی نور و سه کانال رنگی اصلی قرمز، آبی، سبز
 • بخش خیلی خیلی جذابی که وظیفه ی کالورگردینگ عکس را برعهده دارد یعنی بخش های Hue , Saturation , Luminance که شیفته ی آن خواهید شد
 • بخش شارپ یا درخشندگی پیکسل ها که روی اغلب عکس ها اجرا میشود و موجب تداعی تازگی تصویر است
 • بخش کاهش نویز که همیشه برای یک عکاس راهکاری مناسب جهت رهایی از پیکسل های ناخواسته از آیزو و مشکلات نور شدید با فقدان نور کم است
 • ویژگی رفع مشکلات و خطاهایی که بر اثر اشتباه لنزها روی سنسور ثبت میشوند، رنگهایی که همچنان سازندگان دوربین ها در تلاش برای رفع آنها در دوربین خود میباشند
 • بخش کادربندی یا خیلی فراتر از کادربندی که توسط آن میتوانیم انواع چرخش ها، ایجاد زاویه ها، معکوس نمودن ها و... مگه فتوشاپه؟ نه نیست اما این قابلیت های خیلی مهم در لایتروم قرار داده شده
 • توانایی بالا در ایجاد حاشیه های سینمایی تمام اطراف عکس که موجب تمرکز بیشتر مخاطب بر نقاط مورد نظر عکاس میشوند
 • قدرت ایجاد دانه های سفید و رنگی که جهت شبیه سازی نویز در عکس بوجود آمده اند
 • بخش کالیبره نمودن سه رنگ اصلی به همراه تعیین غلظت و نوع رنگ میباشد و...


معرفی بخش های اصلی نرم افزار لایتروم Lightroom

در این نرم افزار 7 بخش اصلی بنام های :

 1. کتابخانه Library - مدیریت واردنمودن، برچسب، دستورات گروهی رنگ و نور و ...
 2. گسترش فعالیت Develop - کنترل کامل تمام جزئیات هر عکس
 3. نقشه Map - تعیین موقعیت هر عکس گرفته شده برحسب موقعیت جغرافیایی
 4. طرح آلبوم Book - چیدمان آلبوم عروسی، کودک، کاتالوگ عکسهای صنعتی و ...
 5. اسلایدشو Slideshow - تولید اسلایدهای برگخور و عوض شونده
 6. دستورات چاپ Print - مدیریت پرینت تصاویر
 7. اجرای خروجی ها برای وب Web - تولید چیدمان تصاویر برای طراحان سایت به صورت پازل با تنظیمات

وجود دارد که هرکدام درونش تنظیمات متعددی دارند و یادگرفتن تمام آنها برای شما که قصد کار با نرم افزار لایتروم Lightroom را دارید لازم است فقط ممکن است از برخی گزینه ها استفاده بیشتری داشته باشید. مثلا لایبرری Library و د-و-لاپ Develop پر استفاده ترین بخش های نرم افزار لایتروم هستند.

بخش های اصلی نرم افزار لایتروم Lightroom


1.  معرفی بخش کتابخانه یا Library در نرم افزار لایتروم Lightroom

نقطه ی شروع کار با نرم افزار لایتروم Lightroom و آموزش آن استفاده از همین بخش است. امروزه هر فردی در سیستم خود تعداد فراوانی عکس دارد، برای اینکه عکس ها وارد نرم افزار لایتروم شوند باید از لایبرری Library استفاده کنیم، اما Library لایتروم یک واردکننده عکس ساده مانند فتوشاپ یا نرم افزارهای دیگر نیست بلکه کاملا متفاوت و دارای امکانات جالبی است. به تصویر پایین نگاه کنید، سمت چپ بخشی بنام کاتالوگ Catalog وجود دارد که درونش تمام عکسهای گرفته شده، کالکشن های ایجاد شده و درایوهای هارددیسک وجود دارد. سمت راست پیش نمایش تمام عکسهایی که وارد میکنیم و انتخاب میشوند قرار گرفته است.

آموزش رایگان لایتروم کالکشن را درک کنید

در کتابخانه نرم افزار لایتروم پیش نمایش تمام عکس هایی که در سیستم وجود دارند قابل دیدن هستند، میتوانیم تعدادی را انتخاب کنیم یا هر آنچه که در پوشه ها وجود دارد را ایمپورت کنیم (import یعنی وارد نمودن). یکی از قابلیت های مهمی که در لایبرری نرم افزار ادیت عکس لایتروم آنرا متمایز مینماید بخش کالکشن Collection میباشد. در کالکشن نرم افزار لایتروم میتوانیم به صورت هوشمند همزمان با وارد نمودن عکسها، آنها را دسته بندی کنیم تا در دفعات بعدی مراجعه نیاز به رفتن به مسیر اصلی عکس ها در هارددیسک نباشیم و همه چیز در همین کالکشن های نرم افزار لایتروم در دسترس باشند آنهم با سرعت بسیار بالا.

. نظارت با هیستوگرام در نرم افزار لایتروم Lightroom

در زمان وارد شدن عکس ها به نرم افزار لایتروم امکان استفاده از ابزار هیستوگرام جهت بررسی میزان رنگ و نورها در هر عکس بصورت جداگانه وجود دارد. هیستوگرام از هر عکس توضیحات فراوانی به شما خواهد داد، اینکه عکس انتخاب شده فعلی در چه شرایط نوری قرار دارد، استاندارد است یا زیرخط استاندارد، وضعیت رنگها چگونه است، هیستوگرام در نرم افزار لایتروم در یک نگاه به ما میگوید که این عکس نیازمند چه تغییری است، باید نور آن زیاد شود یا نورش کم شود و...

آموزش حرفه ای هیستوگرام ادوبی لایت روم برای ادیت عکس

. اعمال پریست رنگی آماده و دستورات روی عکسها حین ورود با Quick Develop در نرم افزار لایتروم Lightroom

یک بخش جذاب و بی همتای نرم افزار لایتروم Lightroom را میخواهم به شما معرفی کنم. همه ی ما یاد گرفته ایم برای تغییر رنگ و تنظیمات هر عکس باید ابتدا آنرا وارد نرم افزار نمائیم، اینبار در نرم افزار لایتروم Lightroom حتی قبل از وارد نمودن عکس ها میشود افکت های رنگی و پریست هایی که خودمان از قبل ایجاد نموده ایم، روی عکس ها اعمال و سپس وارد نرم افزار شوند! مگه میشه عکس وارد نشده ولی افکت رنگ بزنیم؟ البته که میشود، یکی از خاصیت های نرم افزار لایتروم Lightroom همین است که سرعت بسیار بالایی به عکاس یا دارنده ی عکس ها بدهد همچنین امکان اعمال دستورات دسته جمعی به عکس ها را نیز شامل میشود. 

بخش کوییک د-و-لاپ Develop به چه کاری می آید؟ فرض کنید در یک پروژه ی عکاسی 100 عکس خوب را گرفته اید، زمان کمی دارید یا حوصله ی شما بخاطر اعمال تغییرات زیاد کم شده است که طبیعی است چون هر عکاس و کسی که ویرایش عکس را انجام میدهد پس از مدتی بدنبال اعمال سرعت بیشتر است چون دیگر دستش راه افتاده. پس دیگر نیازی به وارد نمودن عکس و یکی یکی تنظیم رنگ و نور نمودن نیست، در این مرحله همه ی عکس ها را در لایبرری نرم افزار لایتروم Lightroom انتخاب یا های لایت مینمائیم، از کوییک د-و-لاپ Quick Develop یکی از پریست ها یا دستورات خود نرم افزار لایتروم Lightroom را انتخاب و کلید ایمپورت را میزنیم، شاهد اتفاقی خوش آیند و عالی خواهید شد.

نرم افزار لایتروم Lightroom خودش پریست های آماده خیلی خوبی برای رنگ و نور دارد اما چیزی که نظر من را طی سالها به خود جلب نموده، امکان تولید پریست های سفارشی است که آنها را نیز میتوانیم در نرم افزار لایتروم Lightroom ایجاد و در همین بخش لایبرری انتخاب کنیم.

اعمال پریست رنگی آماده و دستورات روی عکسها در زمان ورود Quick Develop

. دسته بندی کلیدواژه ای عکسها در نرم افزار لایتروم Lightroom

وقتی تعداد عکسها زیاد میشود، دسته بندی و پیدا نمودن آنها بسیار سخت خواهد شد. فرض کنید به بخش های مختلف کشورمان سفر کرده و در هر سفر 100 ها عکس گرفته اید، حال میخواهید آنها را دسته بندی نمائید، بدون شک به درون پوشه های ویندوز یا مک رفته و پوشه در پوشه خواهید ساخت، نامگذاری دلخواه میکنید، تاریخ را روی پوشه ها مینویسید، محل هایی که بوده اید را روی پوشه ها مینویسید، برخی دیگر عکسها را تغییر نام دسته جمعی میدهند که با نرم افزار بریج Adobe Bridge براحتی امکانپذیر است، حالا سوال از شما میپرسم که روی هر عکس و نام پوشه چقدر میتوانید کلمات بنویسید؟ محدود هستیم چون خیلی بهم ریخته خواهد شد.

نکته ی دیگری میگویم که در کار ما عکاس ها تاثیرگذار است، فرض کنید به 3 محل از کشورمان سفر کرده ایم، در هر سفر 200 عکس کمتر یا بیشتر گرفته ایم، در هر محلی که بوده ایم نماهای دریا، دشت، کوه، جنگل میباشد، سوال اینجاست اگر 6 ماه آینده بخواهم عکسهای فقط دریا را پیدا کنم چکار باید کرد؟ آیا روش نامگذاری روی پوشه و عکس کارگشاست؟ از نظر من خیر، اگر بخواهم اینکار را انجام دهم باید دانه دانه عکسها را تغییر نام دهم که کاری سخت و شاید آخرش بیخیالش شوم، اینجاست که کلیدواژه یا Keywords در نرم افزار لایتروم Lightroom راه حل بی نظیری برای من خواهد بود.

 دسته بندی کلیدواژه ای عکسها در نرم افزار لایتروم Lightroom

کلیدواژه Keywords در نرم افزار لایتروم Lightroom به این صورت عمل میکند، از قبل کلیدواژه هایی را میسازیم، مثلا بنامهای : کوه، دریا، دشت، تهران، تنکابن، خوزستان و هر کلید دیگری که عکسهای ما میتواند به آنها وابسته باشند، حال به سراغ وارد نمودن عکسها در لایبرری نرم افزار لایتروم Lightroom میرویم موقع انتخاب عکسها میتوانیم به یک عکس تعداد نامحدود کلیدواژه را متصل کنیم، اگر کلیدواژه ها درست انتخاب شده باشد خیلی بار ارزش میشوند، 6 ماه بعد در آرشیو عکسها به دنبال نماهای هلی شات یا دریا که در خارج ایران و کشور مثلا آلمان بوده اند میگردیم، اگر به عکسها کلیدواژه های آلمان، خارج ایران، هلی شات، دریا، داده باشیم با چند کلیک ساده تمام عکسها با این کلید واژه ها برای ما ظاهر خواهند شد و مهم نیست که در سیستم چند عکس داریم هزاران و بیشتر، چون نرم افزار لایتروم Lightroom درون خود یک پایگاه داده عظیم برای ذخیره ی این تنظیمات دارد. پس هرجا کلمه کلیدواژه Keywords یا نام دیگرش که برچسب میباشد به چشم شما خورد بدانید قدرت درسته بندی عکس ها بسیار بالا خواهد رفت که در پکیج آموزش لایتروم مانی سافت کاملا آموزش داده شده است.

آموزش رایگان لایتروم دستورات اتوماتیک قبل ورود تصاویر

. کنترل دسته جمعی تون ها Tone در نرم افزار لایتروم Lightroom

مزیت خیلی خوب دیگری که در نرم افزار لایتروم Lightroom وجود دارد توانایی در کنترل کامل تون ها میباشد.

تون Tone چیه ؟

تون Tone به گزینه هایی مانند Exposure, Contrast, Highlight, Shadows, White, Blacks, Clarity, Vibrance گفته میشود که تاثیر مستقیم روی نور و رنگ عکس دارند. ممکن است تا اینجا را بلد باشید اما نکته مهم اینکه وقتی چند عکس مثلا 100 عکس بیشتر یا کمتر را هنوز وارد نرم افزار لایتروم Lightroom ننموده باشیم میتوانیم در همان زمان قبل از ورود تون های عکسها را به صورت گروهی تغییر دهیم!!! wow, از این بهتر دیگر نمیشود که تعداد فراوانی عکس که مثلا روز عروسی گرفته ایم را همزمان با چند کلیک تنظیم رنگ و نور کنیم.

کنترل دسته جمعی تون ها Tone در نرم افزار لایتروم Lightroom

. خروجی گرفتن عکسها قبل از ورود در نرم افزار لایتروم Lightroom

برسیم به قابلیت دیگری در بخش لایبرری Library که وظیفه خروجی گرفتن یا اکسپورت Export عکسها را بر عهده دارد آنهم قبل از اینکه وارد بخش Develop شده باشیم. وقتی عکسها را انتخاب نمودیم، پریست ها و تنظیم تون ها را به عکس ها اعمل نمائیم، شاید نیازی نباشد تا به سایر بخش های نرم افزار لایتروم Lightroom برویم چون تغییرات روی تصاویر انجام شده، در همین مرحله میتوانیم تعداد عکسهای انتخاب شده را مطابق اینکه چه فرمتی، چه کیفیتی، چه اندازه ای باشند را روی سیستم ذخیره کنیم! جالب بود؟ البته حق میدم بهتون شاید برخی موارد گنگ یا نامفهوم باشه که وقتی نرم افزار لایتروم Lightroom را یا بگیرید همه چیز برای شما رنگ دیگری خواهد داشت.

خروجی گرفتن عکسها قبل از ورود در نرم افزار لایتروم Lightroom


2. بخش Develop یا تنظیمات ویرایش عکسها در نرم افزار لایتروم Lightroom

میرسیم به تنظیمات اصلی که برای ویرایش عکسها در اختیارمان قرار داده میشود. آنقدر امکانات در بخش Develop نرم افزار لایتروم Lightroom وجود دارد که اگر لایتروم را نشناسیم کاملا گیج کننده خواهد شد البته هستند کسانی که تصور دارند با کم و زیاد نمودن برخی گزینه ها میتوان به نتایجی رسید اما همین افراد اگر دانش کافی شناخت تون، نور و رنگ را نداشته باشند باز هم ناراضی خواهند ماند.

بخش Develop نرم افزار لایتروم Lightroom را در یک نگاه با هم ببینیم :

بخش Develop یا تنظیمات ویرایش عکسها در نرم افزار لایتروم Lightroom

این بخش از قسمت های متعددی تشکیل میشود :

 • مدیریت پریست ها یا نمونه رنگ ها و تنظیمات آماده ی قبلی
 • پیش نمایش عکس
 • امکان مقایسه ی قبل و بعد عکس
 • تمام تنظیماتی که میتوان روی هر عکس اعمال نمود
 • امکان انتخاب چندین عکس برای ویرایش همزمان
 • امکان گرفتن اسنت شات برای مقایسه چندین کار انجام شده ی مشترک روی یک عکس که حالات متفاوت بررسی شوند
 • تنظیم تون ها توسط هستوگرام حتی بدون اینکه به سراغ اسلایدرهای عددی برویم
 • امکان ماسک نمودن بخش های عکس
 • توانایی در لکه گیری یا ریتاچ (روتوش عکس) نه به قدرت فتوشاپ اما باز هم خوب است برای اینکه به سراغ فتوشاپ نرویم و کارهای اولیه را انجام دهیم.
 • امکان کراپ نمودن عکس بر اساس نیاز یا قواعد عکاسی
 • رفع قرمزی چشم
 • اعمال افکت های جهت دار ویژه آسمان یا سطح پایین عکس
 • اعمال افکت های دایره ای و موضعی
 • مجهز به براش هستیم تا بتوانیم هر تنظیمی را پیکسلی برطرف کنیم، چقدر شبیه به فتوشاپ شد اما نه، فرق میکنند
 • رویایی نمودن عکس
 • شارپ نمودن
 • تفکیک تون ها
 • منحنی رنگ ها
 • کنترل بی نظیر HSL , Hue که من شیفته آن هستم و در پکیج های آموزشی دائما آنها را توضیح میدهم

آموزش حرفه ای لایتروم

بیشتری قدرت ویرایش عکس در نرم افزار لایتروم Lightroom گنجانده شده اند. میخواهم بدانید این نرم افزار کاملا مستقل بوده و بسیاری از نیازهای عکس شما را برآورده خواهد نمود اما اینکه با فتوشاپ و Camera Raw چقدر متفاوت است و اصلا چرا باید از لایتروم استفاده کرده و به سراغ فتوشاپ نرویم را در ادامه بشما خواهم گفت.

آموزش رایگان لایتروم کار با منحنی تاریک و روشن


3. معرفی Map یا نقشه در نرم افزار لایتروم Lightroom

در زبان ساده میتوانیم برای عکس یا عکسها به صورت دسته جمعی، موقعیت جغرافیایی بر اساس GPS نقطه گرفته شده یا مربوطه را مشخص کنیم! فرض کنید تعدادی عکس در شمال کشور و تعدادی دیگر در آفریقا گرفته اید، حال میخواهید نقطه ی دقیق این عکسها را مشخص کنید، کجای شمال کشور؟ کجای آفریقا؟ در بخش Map یا نقشه نرم افزار لایتروم Lightroom با دابل کلیک نمودن روی نقطه مورد نظر آنقدر زوم خواهد شد تا دقیقا به محل مورد نظر برسید.

معرفی Map یا نقسه در نرم افزار لایتروم Lightroom

برای استفاده از نقشه در نرم افزار لایتروم Lightroom باید به اینترنت متصل باشید تا نقشه کل کره ی زمین فعال شود، حال با دابل کلیک نمودن روی نقاط به مناطق دلخواه زوم کنید، برای برگشت از زومف با راست کلیک دوبار کلیک بزنید تا به عقبتر بازگردد.

این نقشه همان لحظه از سازمان فضایی ناسا اطلاعات را به شما نمایش میدهد پس کاملا واقعی است.

اگر حین کار با نقشه پیام Map Offline ظاهر شد مشکل از قطعی اینترنت است و مجدد اتوماتیک وصل خواهد شد.

این هم ایران ما

برای استفاده از نقشه در نرم افزار لایتروم Lightroom باید به اینترنت متصل باشید تا نقشه کل کره ی زمین فعال شود، حال با دابل کلیک نمودن روی نقاط به مناطق دلخواه زوم کنید

اموزش نقشه در نرم افزار لایتروم به فارسی توسط مانی سافتبرای اینکه تعیین کنیم که عکسها مربوط به کدام نقطه ی جغرافیایی هستند ابتدا آنها را از پایین نقشه با کلید کنترل انتخاب کنید تا چند عکس های لایت شود، حال روی نقشه با دابل کلیک به نقطه موردنظر برسید. مطابق تصویر زیر 3 عکس را انتخاب نمودم، آنقدر روی نقشه دابل کلیک نمودم تا یه میدان آزادی تهران رسیدمف حال باید با یک راست کلیک موس نقطه را مشخص و روی کادر باز شده یک کلیک چپ بزنید، اگر به اینترنت وصل باشید یک پیام بنام Address Look ظاهر میشود که باید گزینه ی Enable را کلیک کنید، پس از چند ثانیه ی کوتاه یک کادر نارنجی با شماره تعداد عکسی که انتخاب نموده اید روی نقشه ظاهر خواهد شد که وقتی روی ان کلیک کنید کادر نمایش عکسهای انتخابی نشان داده میشود. نکته جالبتر اینکه سمت راست که مشخص نموده ام دقیقا گزینه هایی مانند، کشور، شهرف منطقه، نقاط جغرافیایی نیز مشخص شده اند. کار تمام است.

روتوش صورت با نرم افزار لایتروم Lightroom

روتوش درست نیست، ریتاچ Retouch صحیح است. بسیاری افراد به دنبال این سوال هستند که آیا میتوانیم با نرم افزار لایتروم Lightroom صورت یا پوست را روتوش کنیم؟ هم بله و هم خیر. بله از این بابت که امکان ریتاچ یا لکه گیری در عکس امکانپذیر است، خیر از این بابت که اگر فکر میکنید میتوان مانند فتوشاپ با همان دقت و جزئیات روتوش انجام داد شدنی نیست. در نرم افزار لایتروم Lightroom ابزاری بنام اسپات وجود دارد که توانایی بالایی دارد اما در حدی میتواند لکه ها را بگیرد اما نمیتواند خیلی وارد جزئیات شود، مثلا میتواند لکه ها، جوش، خال و... را تا حدودی مطلوب نماید اما از نرم افزار لایتروم Lightroom توقع زیادی برای روتوش صورت یا پوست نداشته باشید، چاره ای جز فتوشاپ فعلا نیست. اگر علاقه به هنر روتوش پوست و صورت دارید اینجا کلیک کنید.

ویرایش عکس همزمان توسط فتوشاپ و لایتروم

بسیاری اوقات در زمان ویرایش عکس توسط لایتروم، نیازخواهیم داشت که تغییرات دیگری مانند ریتاچ یا قابلیت هایی که از عهده لایتروم بر نمی آید را روی عکس اجرا کنید، در این شرایط میتوانیم براحتی با انتخاب عکس از لایتروم به فتوشاپ رفته ویرایش را انجام داده، دستور ذخیره فتوشاپ را صادر نموده و مجدد به لایتروم باز گشته و کار را ادامه دهیم، این عملیات نشان ارتباط مستقیم و دائمی نرم افزارهای شرکت ادوبی است.

ویرایش عکس همزمان توسط فتوشاپ و لایتروم

زیبایی چشم و ترمیم لپ در نرم افزار لایتروم

همانطور که در عکس زیر مشاهده میکنید، در پکیج آموزش نرم افزار لایتروم مانی سافت فقط 50 دقیقه در خصوص ماسک نمودن چشم و لب در چهره ی پرتره توضیح داده شده است.

نرم افزار لایتروم Lightroom برخلاف دیدگاه افراد که برای رنگ  یا استفاده پریست آماده رنگ است، در خصوص تصحیح موضعی بخش هایی مانند چشم و کهربایی یا درخشان نمودن آن نیز خیلی مناسب است. ریتاچ لپ، تنظیم رنگ لب و تغییرات فراوانی دیگری که روی اجزای صورت پرتره میتوانیم اجرا کنیم. بازهم متوجه میشویم که برای هرکاری نیاز به رفتن نرم افزارهای دیگر نیست اگر درست یاد بگیریم.

زیبایی چشم و ترمیم لپ در نرم افزار لایتروم

امتیازدهی و دسته بندی آرشیو عکس با نرم افزار لایتروم Lightroom

پیدا نمودن و رسیدن به عکس های دلخواه و مورد نظر از میان هزاران عکس که در آرشیو خود دارید یکی از موضوعات مهم هر عکاس است.

به الان نگاه نکنید که شاید چندصد عکس داشته باشید، 2 سال دیگر تعداد عکس های شما به هزاران عکس خواهد رسید، پیدا نمودن گروه عکس مورد نظر کار سختی خواهد شد. نرم افزار لایتروم با امکانات فراوانی که درون خود ایجاد نموده میتوانید در کسری از ثانیه ها هزاران عکس با مشخصات مورد نظر شما را لیست کند.

 • میتوانیم عکسها را از یک ستاره تا پنج ستاره نشانه گذاری کنیم،مثل هتل ها که مثلا میگوید فلان هتل 4 ستاره است، یعنی از نظر کیفیت دارای نمره 4 میباشد، این عملیات ستاره گذاری عکس ها را میتوانید به صورت تک یا گروهی در لایتروم اجرا کنید، در زمان مشخص میگوییم از میان تمام آرشیو من تمام عکسهای 4 ستاره را لیست کن.
 • رنگ بندی عکسها در نرم افزار لایتروم Lightroom امتیاز دیگری برای آرشیو نمودن عکسها میباشد. فرض کنید عکسهایی با موضوع دریا دارید، عکسهایی دیگر موضوع جنگل و همچنین دشت. تعداد عکسها را انتخاب نموده، عکسهای با موضوع آب یا دریا را به رنگ آبی نشانه گذاری میکنید، عکسهای جنگل را سبز و عکسهای دشت را زرد. روزهای بعد در حال مرور عکس ها هستید، متوجه میشوید که برخی آبی، سبز و زرد هستند، تازه پی میبرید که چه خوب، آبی ها همان عکسهای با موضوع دریا هستند. مزیت این رنگ بندی عکس در نرم افزار لایتروم Lightroom آنجا اهمیت پیدا مینماید که کادربزرگ هر عکس و رنگ آن موجب بهتر دیده شدن خواهند شد و نیازی به تمرکز بیشتر در میان کلی عکس با رنگ یکسان نخواهد شد.

امتیازدهی و دسته بندی آرشیو عکس با نرم افزار لایتروم Lightroom

جستجوی چهره با نرم افزار لایترومLightroom

برسیم به مزیتی که برخی اوقات برای ما خیلی پرکاربرد خواهد شد. فرض کنید هزاران عکس دارید، در میان آنها 200 عکس چهره تقریبا کلوزآپ (کادربسته) وجود دارد، حال میخواهید تمام چهره را بیابید، در حالت عادی باید تمام پوشه ها را با چشم جستجو نموده و آنها را پیدا کنید، حال با قابلیت نمایش فقط چهره با نرم افزار لایتروم Lightroom میتوانید تمام آنها را لیست کنید آنهم در یک چشم بهم زدن.

جستجوی چهره با نرم افزار لایترومLightroom

تصحیح رنگ عکس به صورت حرفه ای با نرم افزار لایتروم Lightroom

در زمینه ی هنرهای دیجیتال وارد هر مبحثی که میشوید باید علم کافی کسب کنید. هنر تصحیح رنگ عکس و درجه بندی رنگ عکس یکی از آن شاخه های هنرهای دیجتال است که هرکسی از عهده ی آن بر نخواهد آمد چون شاخ و برگ فراوان دارد، پشتکار و تمرین خیلی خوب مبخواهد، استاد خوبی باید داشته باشید و الی پس از مدتی به سراغ پریست رنگ آماده خواهید رفت و هیچوقت موفقیت را لمس نخواهید نمود.

نرم افزار لایتروم Lightroom به صورت کاملا مطلق و حرفه ای تصحیح رنگ عکس را انجام میدهد و به جرات میتوان گفت رقیب سرسختی برای نرم افزارهای فتوشاپ و Camera Raw میباشد و هیچ چیزی کم ندارد، پس اگر میخواهید با نرم افزار لایتروم Lightroom تصحیح رنگ عکس انجام دهید حتما نکات مهم را یاد بگیرید.

نرم افزار لایتروم Lightroom کیفیت عکس را بالا میبرد

متاسفانه جمله ی بالابردن کیفیت عکس در ذهن افراد کاملا اشتباه جا افتاده و بسیاری فروشندگان آموزشهای آماتور برای فروش بیشتر از این کلمه استفاده میکنند. بالابردن کیفیت عکس را باید تفکیک نمائید یعنی هدف از گفتن از جمله باید مشخص شود.

 • آیا وقتی عکس را بزرگتر میکنیم کیفیت آن افت میکنید، خب این موضوع طبیعی است وقتی عکس را بیشتر از تعداد پیکسل های خود بزرگتر کنیم پیکسل ها تار شده و کیفیت پایین خواهد آمد، پس لایتروم کاری انجام نخواهد داد.
 • اگر تصویر نویز داشته باشد، نویز بر اساس کاهش میزان نور و تنظیمات دوربین در عکس ایجاد میشود که مانند دانه های سفید و رنگی استف میتوانم بگویم بله لایتروم تا حد قابل توجهی این موضوع را ترمیم خواهد نمود.
 • اگر منظور از بالاتر بردن کیفیت عکس در لایتروم بهتر نمودن رنگ ها باشد که صد البته میتواند بی نظیر این کار را انجام دهد.
 • اگر قصد دارید عکس کوچکی را از اندازه ی خود بزرگتر کنید که این موضوع را اغلب فراموش نمائید مخصوصا زمانی که عکس مربوط به مشتری است و قدیمی باشد، پس لایتروم کاری انجام نخواهد داد.
 • همچنین لایتروم با قابلیت پیدانمودن لبه های پیکسل ها در مورد دو رنگ میتواند موجب وضوح و درخشندگی پیسکل ها شود که در نتیجه نهایی خیلی موثر است.

همانطورکه میبینید باید منظور خود را از بالابردن کیفیت عکس مشخص کنید اگر میخواهید به نتیجه درست برسید و وقت خود را تلف نکنید.

آموزش حرفه ای نرم افزار لایتروم Lightroom

در سطح اینترنت و شبکه های مجازی پرشده از آموزش های لایتروم که هر شخصی با آن سعی در جذب شما دارد، اما واقعا کدامیک موفق هستند؟

 • آنکه به شما میگوید از پریست رنگ آماده استفاده کنید
 • دیگری که شبیه آموزش های خارجی را به فارسی برگردانده
 • یا آنکه خود هنوز هزاران عکس را در لایتروم مدیریت و تنظیم و ویرایش نکرده و با بسیاری از قابلیت ها و مشکلات نرم افزار لایتروم Lightroom غریبه است

وقتی میگوییم آموزش نرم افزار لایتروم Lightroom یعنی چیزی فراتر از پیشنهاد استفاده از پریست رنگ آماده، پریست هایی که در اینترنت فراوان هستند و با اجرای آنها روی هر عکس زیبایی هایی را ایجاد مینمایند اما جزئیاتی را از بین میبرند و افراد تازه کار توجهی به آنها ندارند. وقتی میگوییم آموزش نرم افزار لایتروم Lightroom یعنی انتقال تجربیاتی که در حین کارهای طولانی مدت به دست آمده، اگر سعی کنیم فقط منو به شما یاد دهیم آموزش موفقی نخواهیم داشت، متاسفم که همکاران ما در این زمینه بیشتر تمرکز خود را روی همین دو موضوع یعنی پریست رنگ و آموزش محیط برنامه گذاشته اند اما برای اینکه ضعف را جبران کنیم شما را به دیدن یک آموزش کاملا تجاری و حرفه ای به سبک استاد محمد ملکی از مانی سافت یعنی همین سایت دعوت نمایم.

آموزش رایگان لایتروم شاهکار جلوه های زیبا graduated

امیدوارم با دیدن ویدیو آموزش نرم افزار لایتروم Lightroom نکات خوبی را بدست آورده باشید. حال میدانید که لایتروم قدرت تصحیح مشکلات عکس را دارد، چون بسیاری از عکسهای ما دارای مشکلاتی مانند نور و رنگ هستند، زیبانمودن رنگ عکس تنها یکی از توانایی های لایتروم است که بسیاری افراد نظرشان جلب آن میشود اما قبل از زیبایی و افکت رنگ در نرم افزار لایتروم Lightroom باید مقدمات آنرا روی عکس ایجاد کنیم، پس استاندارد سازی عکس بسیار بسیار مهم است که بتوان رنگ ها را بدون مشکل روی عکس اجرا نمود.

چه فرقی بین نرم افزار لایتروم Lightroom و Camera Raw است؟

 • طی سالهای گذشته تجربیات فراوانی در خصوص ویرایش عکس با نرم افزار لایتروم Lightroom و Camera Raw بدست آوردیم که همه این تجربیات در پکیج های آموزشی همین سایت قابل مشاهده هستند. از وجه اشتراک این دو نرم افزار شروع میکنم :
 • هر دو توانایی کامل در تصحیح رنگ عکس (استاندارد نمودن) و درجه بندی رنگ عکس (ایجاد احساس و تغییر زمان) را دارند
 • میتوانند روی چندین عکس به صورت گروهی و لحظه ای تغییرات را اجرا نمایند
 • امکان خروجی گرفتن چندین عکس همزمان را دارند
 • در بسیاری جهات به هم شبیه هستند مخصوصا تنظیمات رنگ و نور و تون ها اما تفاوت هایی نیز دارند که برای درک بهتر آنها چند راه وجود دارد، ویدیو زیر را ببینید، هر دو نرم افزار را به سبک آموزش مانی سافت یاد بگیرید آنهم در خانه و کاملا از صفر تا تسلط، وقتی که هر دو را یاد گرفتید براحتی میتوانید قضاوت کنید، پس حرف بسیاری افراد را دیگر نخواهید پذیرفت.

مقایسه و تفاوت نرم افزار لایت روم Lightroom با کمرا را ACR یا Camera Raw

چطور نرم افزار لایتروم Lightroom را یاد بگیرم

تا دلتان بخواهد روش برای یادگیری نرم افزار لایتروم Lightroom فراوان است اما کدامیک شما را به موفقیت میرسانند. آموزش اگر کیفیت داشته باشد یعنی استاد خود با نرم افزار لایتروم Lightroom سالها کار کرده باشد بدون شک شما نیز پیوسته با تجربیات وی به موفقیت خواهید رسید. استاد اگر مانند بسیاری افراد که فقط قصد فروشی را دارند و خبری از نکات حرفه ای و تجربی نیست آموزش بدهد که موجب خواهد شد زده شوید، از نرم افزار لایتروم Lightroom فاصله بگیرید و بازگردید به روش های قبلی یا حتی فکر کنید لایتروم نمیتواند اینکار را انجام دهد در صورتی که میتواند اما شما یاد نگرفته اید. مانی سافت را یک قدم مطمئن برای یادگیری واقعی نرم افزار لایتروم Lightroom بدانید پکیج آموزش لایتروم را تهیه و تسلط را بدست بیاورید. آموزش حضوری لایتروم و آموزش ویدیویی لایتروم هر دو را مانی سافت آموزش میدهد اما پیشنهاد واقعی به شما تهیه پکیج آموزش لایتروم است.

جمع بندی نرم افزار لایتروم Lightroom

 • نرم افزار لایتروم به کار هر کسی نخواهد آمد
 • اگر طراح هستید مثلا آلبوم عروس یا دیجیتال طراحی میکنید، بهتر است با نرم افزار ACR یا Adobe Camera Raw کار کنید چون در طراحی آلبوم عروس و دیجیتال معمولا روی 1 تا 40 عکس کار میکنیم پس نیازی به گرفتار نمودن خود در نرم افزار لایتروم Lightroom نداریم.
 • اگر عکاس طبیعت هستید و در هر پروژه عکاسی تعداد زیادی عکس میگیرید به شما پیشنهاد نرم افزار لایتروم Lightroom را میکنیم چون برایتان مفید است.
 • اگر آرشیو بزرگ عکس دارید به شما نیز نرم افزار لایتروم Lightroom را پیشنهاد میکنیم که میشود یک تیز و چند نشان، دسته بندی میکنید، آرشیو را مرتب خواهید نمود، دسترسی سریع دارید، امکان تصحیح دسته جمعی خواهید داشت، ستاره گذاری خواهید نمود، ارزش گذاری قابل اجراست و دلایل متعدد دیگر.
 • اگر نیازی به ورود فتوشاپ ندارید بدون شک نرم افزار لایتروم Lightroom اغلب نیازهای شما را تامین خواهد نمود، بسیاری افراد تمایلی به یادگیری و کار با فتوشاپ را ندارند و طبیعی است چون طراحی نمیکنند  و اصلا نیاز نیست برای هر کاری روی عکس به فتوشاپ برویم، فتوشاپ دنیای دیگری است حتی اگر روی عکس هم فعالیت داشته باشد.
 • اگر میخواهید لایتروم را درست یاد بگیرید اینجا
 • اگر تمایل به یادگیری ACR Adobe Camera Raw دارید اینجا
 • اگر قصد دارید به یک طراح تجاری تبدیل شوید اینجا
 • چنانچه به طراحی آلبوم عروس و کودک علاقه دارید اینجا
 • برای دانلود جدیدترین نسخه لایتروم اینجا کلیک کنید