ایا تا کنون توجه نموده اید که بین فرمت های ویدیویی 1080i و 1080p چه تفاوت هایی وجود دارد؟

سوالی که ذهن اغلب حرفه ای های تدوین فیلم و میکس فیلم را به خود مشغول کرده این است که تفاوت سیستم های تصویری 1080i و 1080p در چه چیزهایی است ؟

شاید خیلی اوقات برای شما سوال پیش آمده باشد که چرا تصاویر دارای لرزش هستند ، این سوال ارتباط مستقیمی با موضوع این بحث دارد که در زیر به آن می پردازیم.

در خصوص کیفیت تصاویر اچ دی و فول اچ دی سیستم ها به دو حالت کلی تقسیم می شوند :

حالت اول گزینه ی Interlace  که همان I می باشد است ، در این فرمت تمام پیکسل ها و خطوط در یک زمان پرداازش نمیشوند بلکه در ابتدا تعدادی از پیکسل ها پردازش می شود و در مدت زمان اندکی بقیه پیکسلهای باقی مانده پردازش میشود. به عنوان مثال 6 پیکسل را تصور کنید که هر کدام یک عدد مشخص از 1 تا 6 دارند. حال میخواهیم این 6 پیکسل را در حالت interlace پردازش کنیم. پس در این روش ابتدا پیکسلهای زوج را پردازش میکنیم، یعنی 2، 4 و 6. بعد از این موضوع دقیقا پیکسل های فرد 1، 3 و 5 مورد پردازش قرار میگیرند. با این روش تمام پیکسل ها با اختلاف زمان کمتری نسبت به یکدیگر پردازش میشوند. البته این روش یک مشکل دارد و آن هم ایجاد لرزش تصویر در هنگام افزایش اندازه تصویر وسرعت تعویض فریم ها است.

حالت دوم گزینه ی Progressive که همان P است می باشد ، بر خلاف سیستم 1080i تمام پیکسل ها همزمان و به صورت منظم پردازش می شوند و با این قابلیت لرزش ذکر شده دیگر مشاهده نخواهد شد.

تفاوت سیستم های تصویری HD 1080 i , HD 1080 p در چیست ؟

نتیجه گیری :

توصیه می کنیم که در زمان خرید دوربین اچ دی حتما از فروشنده بپرسید که آیا قادر به ذخیره فیلم با فرمت 1080p هست یا خیر ، اگر بله اقدام به خرید نمائید چرا که در تمامی شرایط کیفیت 1080p از 1080i بهتر می باشد.

آیا با هر نرم افزاری میتوانید تصحیح رنگ حرفه ای انجام داد؟