آموزش و درک کامل راو یا Raw در عکاسی و ادیت عکس به فارسی

همه چیز در خصوص تکنیک راو یا RAW در عکاسی

Raw یا را چیست ؟

 سعی داریم اصل موضوع تکنیک را یا RAW در عکاسی را به شما شرح دهیم.

تلفظ صحیح این گزینه را هست و راو نیست پس در شروع این گزینه را باید بدانید.

در یک کلام باید بدانید تمام حرفه ای ها و کسانی که پی به این تکنیک برده اند از آن استفاده میکنند و حاضر نیستند که بجز RAW از گزینه دیگری استفاده نمایند.

در تکینک RAW تمام مویرگهای درون چشم و تمام موهای ریز اطراف صورت کاملا ذخیره شده و نور و رنگ به حدی دارای محتوا هستند که در تصور شما نمیگنجد.

حتما عکسهایی را دیده اید که چشمان سوژه بسیار زیبا و شفاف هستند (البته رنگ چشم مد نظر ما نیست) بدانید که با تکنیک RAW آن تصویر ذخیره شده است.

بهترین دوربین عکاسی حرفه ای که در حال حاضر وجود دارد و در آتلیه مورد مصرف قرار میگیرد عکسها را در تنظیمات خود را پسوند یا فرمت JPEG ذخیره مینماید و حجم حدودی آن حداکثر 7 تا 10 مگابایت است اما وقتی تنظیمات دوربین را بر روی RAW قرار میدهید حجم عکس در کم حجم ترین حالت 23 مگابایت می باشد و همچنین بالاتر نیز خواهد بود،حالا تصور کنید میان یک عکس خام با 7 مگابایت و عکس خام با 23 مگابایت چه تفاوتهایی وجود دارد ؟

  1. صد البته که بافت تصویر خیلی پر حجم تر
  2. میزان نور کاملا بهینه که چیزی حدود 4 هزار تا 17 هزار بیت نقطه نورانی را ذخیره مینماید
  3. رنگهای دارای غلظت بهتر
  4. ذخیره جزئیات هر چه بیشتر

خب حالا چهار گزینه بالا به شما عکاس کمک میکنند که عکسی داشته باشید :

  1. دارای وضوح عالی
  2. قابلیت چاپ در ابعاد بزرگ بدون افت کبفیت
  3. توانایی در تنظیم نور و رنگ بصورت کاملا حرفه ای و بدون هرگونه تاثیر مخرب در عکس و...

ویدیو زیر را کامل مشاهده کنید

 

 

فقط دقت کنید که در زمان گرفتن عکس در فرمت RAW به دلیل حجم بالایی که دارد حتما از کارتهای حافظه با سرعت 300 به بالا استفاده نمایید چرا که اگر سرعت کارت پایین باشد سرعت دوربین شما هم در ذخیره سازی پایین خواهد آمد.از تکنیک RAW فاصله نگیرید هر چند که تنظیمات کاملا حساس و حرفه ای دارد و به آن عادت نمایید چرا که 30 درصد راز کیفیت تصاویر شما در زمان تحویل کار به مشتری در همین تکنیک و فرمت می باشد. در نهایت نگران این گزینه نباشید چرا که در دوره تجاری هم روش گرفتن و تنظیم نمودن در دوربین و هم رازهای تنظیمات اصولی تا رسیدن به نقطه دلخواه در عکس را به شما آموزش خواهیم داد.فرمت ذخیره سازی تصاویر در دوربین های عکاسی و قدرت مطلق کیفیت در دوربین های نیم حرفه ای و حرفه ای است که در این فرمت هیچ پردازشی برای حذف هرگونه نور و یا رنگ و یا وایت بالانس بر روی تصویر انجام نمیشود،وقتی در دوربین تنظیم مینماییم که عکسها بصورت Jpeg ذخیره شوند پس از ذخیره عکس،در دوربین پردازش تبدیل و تنظیم اتوماتیک خواص عکس مانند نور و رنگ و ... انجام شده و حاصل یک عکس Jpeg میشود که در آینده در ادوبی فتوشاپ یا لایت روم نمیتوانیم آن طور که باید تغییراتی روی آن بدیم و مشکلات احتمالی را برطرف نموده و ضمنا موجب بالاتر رفتن کیفیت آن شویم.

صفحه این پکیج آموزشی و مشاهده پیش نمایش و توضیحات اینجا کلیک کنید