در این راهنما قصد داریم به سوالات فراوانی در مورد رندر ویدیو Video Rendering پاسخ دهیم. به عنوان یک ویرایشگر ویدیو بهتر است دائما در حال آپدیت نمودن علم و هنر خود باشید چون روز به روز نکات جدید و تغییرات متعددی ایجاد می شود. این مقاله موضوعات و نکات جالبی را پوشش داده است که در زیر آنها را مرور می کنیم :

 1. معنای دقیق رندر ویدیو چیست ؟
 2. چرا به رندر ویدیو نیاز داریم ؟ 
 3. رندر ویدیو چقدر زمان نیاز دارد  و چه عواملی روی آن تاثیر می گذارند ؟
 4. آیا عملیات رندر روی کیفیت ویدیو تاثیر می گذارد ؟
 5. چگونه می توانیم سرعت انجام رندر ویدیو را افزایش دهیم ؟
 6. رندر با CPU بهتر است یا GPU ؟
 7. آیا قبل از تولید فایل نهایی یا خروجی، لازم است رندر ویدیو را انجام دهیم ؟
 8. آیا رندر ویدیو موجب پر شدن فضای حافظه می شود ؟
 9. آیا نوع فرمت خروجی روی زمان اتمام رندر تاثیر گذار است ؟
 10. بررسی روشهای رندر در تایم لاین پریمیر پرو
 11. انتخاب محدوده هوشمند و متغیر در پریمیر پرو
 12. چگونه با رندر ریل تایم٬ سرعت رندر پیشرفته را افزایش دهیم ؟
 13. چطور متوجه شویم پروژه به رندر نیاز دارد ؟
 14. علت خط رندر زرد برای ویدیوهای بدون ویرایش در پریمیر پرو
 15. رندر و پیش نمایش می توانند موجب تداخل نمایش شوند!

1. معنای دقیق رندر ویدیو Video Rendering چیست ؟

رندر ویدئو به فرایندی گفته می شود که از طریق آن یک سیستم کامپیوتری داده های کدگذاری شده را پردازش نموده و این اطلاعات را برای نمایش یک تصویر تبدیل می کند. به عبارت دیگر رندر٬ تمام تغییراتی که ویرایشگر ویدیو به فوتیج ها و مدیاها اعمال نموده را به تصویر یا فیلم نهایی تبدیل می کند. این تغییرات می توانند گزینه های عنوان شده در پایین باشند :

رندر در انیمیشن : کلمه رندر فقط در ویدیو استفاده نمی شود. در زمینه انیمیشن سازی و کار با نرم افزارهای سه بعدی نیز بسیار پرکاربرد است. پیدایش دستور رندر در این نرم افزارها اتفاق افتاد که بعدها در ویرایش ویدیو نیز اعمال گردید. انیمیشن سازان برای اینکه بتوانند تمام صحنه ها و نماهای طراحی شده را به حالت یک ویدیو مشاهده کنند حتما باید دستور رندر را صادر نمایند در غیر اینصورت تمام پروژه به صورت فریم به فریم دیده خواهد شد.

2. چرا به رندر ویدیو نیاز داریم ؟

به زبان ساده، شما می خواهید ویدیوهایتان بدون کندی و تاخیر در نمایش، با سرعت کاملا معمولی مطابق آنچه که تنظیم نموده اید پخش شوند. هیچ کس موافق این نیست که جلوه ها و افکت های گذاشته شده خوب دیده نشوند. هیچ فریمی نباید پریده شود و دیده نشود.

هر پیکسل بر اساس رزولوشن ، تعریف سیگنال ، فضای رنگ و فشرده سازی محاسبه می شود. تمام اطلاعات تصویری در برنامه ویرایش ویدیو با یک روند خاص مانند ترکیب کلیپ ها ، افزودن ترنزیشن و پردازش های اضافی برای تولید فیلم نهایی پردازش می شوند.

برخی تغییرات بدون اجرای دستور رندر٬ توسط سخت افزار و قابلیت های نرم افزار پردازش می شوند اما برخی دیگر از عهده آنها خارج است و حتما باید رندر شوند. باید دستوری وجود داشته باشد که بتواند پیکسل ها و سیگنال های تصویری را پس از اعمال تغییرات به حالت عادی تبدیل نماید.

نمونه ای از تاثیر رندر در نمایش تغییرات و ویدیو افکت ها را در آزمایش پایین مشاهده کنید :

اگر ویدیو را رندر نکنیم : بسیاری از تغییراتی که روی آن ایجاد شده به درستی نمایش داده نخواهند شد.

3. رندر ویدیو چقدر زمان نیاز دارد  و چه عواملی روی آن تاثیر می گذارند ؟

زمان رندر یک فاکتور اساسی است زیرا در بین نرم افزارهای مختلف ویرایش ویدئو بیشتر مورد بحث و جدال است. مدت زمان رندر می تواند از چند ثانیه تا چند روز طول بکشد ، این بستگی به عوامل متعددی دارد. خیلی از تدوینگران دائما میپرسند که رندر در نرم افزارهای ویرایش ویدیو چقدر زمان میبرد و چه زمانی منطقی است. تمام موارد زیر هر کدام بر روی مدت زمان اتمام رندر تاثیر می گذارند :

 1. تعداد افکت استفاده شده
 2. نوع افکت های استفاده شده
 3. مدت زمان کل سکانس و پروژه
 4. مشخصات سیستم یا لپ تاپ
 5. نوع کارت گرافیک
 6. نوع هارد دیسک شما و نحوه تقسیم بندی مدیاها روی حافظه ها
 7. نوع سیستم عامل
 8. آپدیت بودن درایور های سخت افزاری
 9. پشتیبانی کارت گرافیک از ویدیو افکت ها
 10. مشکلات چیدمان و ادغام مدیاها که جزئی از اصول است و بسیاری از ویرایشگران ویدیو به آن توجه نمیکنند ( آموزش )
 11. هماهنگ بودن قطعات با یکدیگر
 12. مقدار فضای هارد دیسک باقیمانده
 13. تعداد پردازش همزمان جاری در سیستم
 14. آپدیت بودن نرم افزار اصلی
 15. تنظیمات نرم افزار اصلی ویرایش ویدیو
 16. استفاده از پراکسی
 17. میزان رم
 18. کیفیت و اندازه راش و فوتیج های استفاده شده
 19. استفاده از تبدیل کننده ها
 20. استفاده از کودا و اوپن سی ال و متال

ممکن است زمان پروژه شما 120 دقیقه باشد و رندر آن یک ساعت زمان صرف کند ولی پروژه ای دیگر 20 دقیقه باشد و رندر آن شش ساعت زمان صرف نماید. پس زمان دقیق و مطلقی را نمی توان تعیین نمود چون با توجه به معیارهای بالا متغیر است. کافی است روی فوتیج ها٬ ویدیو افکت کاهش نویز نیت ویدیو Neat Video را استفاده نمایید تا شاهد افزایش چند ساعت زمان بیشتر در رندر شوید. البته سخت افزار و نرم افزارها روز به روز توانایی خود را بالاتر برده و برای کاهش زمان رندر سخت در تلاش هستند.

رعایت اصول ویرایش ویدیو : برخی تصور می کنند چون سیستم خیلی قوی دارند پس کار دیگری لازم نیست و رندر باید با سرعت بالایی انجام شود، البته که توقع بجایی است اما سیستم قوی کافی نیست. رعایت اصول ویرایش ویدیو با نرم افزاری که در حال انجام هستید نقش مهمی در این زمینه دارد. زمانه عوض شده و تغییرات فراوانی در حال اتفاق است، پس باید با آن همراه باشید.

4. آیا عملیات رندر روی کیفیت ویدیو تاثیر می گذارد ؟

اگر پیش از این با نرم افزار ویرایش ویدئو کار کرده باشید ، می دانید که حین کار٬ سیستم و نرم افزار دائما در حال رندر هستند و یا گاها باید دستور رندر را به صورت مستقیم اجرا کنید تا تصویر را با تغییرات انجام شده بهتر مشاهده کنید تمام این رندر ها برای این است متوجه شوید کیفیت ویدیویی که وقت خود را صرف کار روی آن کرده اید ، فایده ای داشته یا نه ؟

اجازه دهید تا توضیح پایه ای برای درک بهتر رندر ارائه کنیم. وقتی که دستور رندر را صادر می کنید سیستم مشغول پردازش هایی می شود که طی آن تصاویر بیشتری را می سازد، فریم جدید تولید نمی کند بلکه همان پیکسل ها را که افکت گذاری شده و به درستی نمایش داده نمی شود را با نمایش کامل ارائه می نماید چون با اجرای ویدیو افکت و جلوه رنگ های بیشتری تولید می شوند از این رو می گوییم تصاویر بیشتری ساخه می شود. حاصل این عملیات، پخش روان تکنیک های انیمیشن ، جلوه های ویژه ، ترنزیشن و موشن گرافیک ها است. بدانید که این فرایند یکی از پر فشارترین کارهایی است که سیستم شما وظیفه انجام آن را دارد.

فرایند رندر به دو نوع تقسیم می شود :
 1. رندر لحظه ای یا ریل تایم : زمانی است که شما در حال تغییرات پروژه ویدیویی هستید. فرض کنید با مرورگر در حال گشت و گذار در صفحات اینترنت یا سایت مانی سافت هستید، رندر ریل تایم دقیقا به همین شباهت دارد، مشغول ویرایش هستید و سیستم بر اساس تعاریف سخت افزاری و نرم افزاری، رندر ها را انجام می دهد. سیستم شما رندر را انجام میدهد اما در اجرای برخی از دستورات که رندر پیشرفته می خواهند محدود است.
 2. رندر پیشرفته : تمام ویرایش ها به اتمام رسیده وقت آن است که هر چه انجام داده اید را یکبار به صورت واقعی و بدون هر گونه هنگ٬ گیر نمودن ٬ پرش فریم ٬ پخش کند ٬ مشاهده کنید و در صورت تمایل تمام پروژه به یک فایل ویدیویی قابل پخش در اغلب دستگاه ها تبدیل شود. به این فرایند رندر پیشرفته می گوییم.

همانطور که متوجه شده اید هیچ صحبتی از افزایش کیفیت ویدیو نیست چون رندر زمانی انجام می شود که میخواهیم مخاطبان٬ یک ویدیو را با تغییرات کامل مشاهده کنند٬ چه در سیستم حین ویرایش ویدیو یک فایل ویدیویی کامل.

5. چگونه می توانیم سرعت انجام رندر ویدیو را افزایش دهیم ؟

یکی از دغدغه های هر ویرایشگر ویدیو مدت زمان انجام رندر است چون بارها و بارها هم حین ویرایش ریل تایم و هم برای آماده نمودن ویدیوی نتیجه، باید این فرایند انجام شود. به همین دلیل اولین چیزی که افراد به سراغ آن خواهند رفت، ارتقا سخت افزار می باشد.

سه نکته کلیدی برای سرعت بیشتر رندر ویدیو :

 1. پردازنده سریعتر
 2. کارت گرافیک حرفه ای
 3. تنظیمات نرم افزار و قواعد ویرایش ویدیو

البته نکات فراوان دیگری مانند نوع هارددیسک و حافظه های نگهداری، میزان رم، نیز وجود دارند ولی این سه نکته را می توان مهمترین ها دانست.

1. پردازنده سریعتر

هر چقدر پردازنده یا CPU شما سریعتر باشد مدت زمان رندر و اتمام فرایند آن کمتر خواهد شد. وقتی پروژه بزرگ است، سی پی یو سریعتر لازم است. منظور از بزرگی پروژه، فقط طولانی بودن آن نیست بلکه بستگی به عوامل استفاده شده در آن نیز دارد که بالاتر اشاره نمودیم. بیشترین فشار پردازش ویدیو و تکنیک ها بر دوش پردازنده هستند که خود نیز دارای انواع مختلفی است. سعی کنید بالاترین سرعت را انتخاب کنید نه بیشترین هسته. مشاوره انتخاب قطعات سیستم برای ویرایش ویدیو و مشاوره  انتخاب لپ تاپ برای طراحی و ویرایش ویدیو را مشاهده نمایید.

2. کارت گرافیک حرفه ای

در گذشته استفاده از کارت گرافیک برای ویرایش ویدیو مرسوم نبود و کارت های سخت افزار دیگری استفاده می شد. طبق توافقاتی که میان شرکت های تولیدکننده نرم افزار ویرایش ویدیو و شرکت های سازنده سخت افزار انجام شد، مقرر گردید مقداری از پردازشی که روی سی پی یو بود را به کارت گرافیک منتقل نمایند. به این صورت مقداری از توان سی پی یو آزاد شده و می تواند باز هم با سرعت بیشتر از قبل پردازش ها را انجام دهد.

در هر کارت گرافیک قابلیت هایی گنجانده شده و هر کدام توانایی دارد و هر کدام برای اجرای دستوراتی طراحی شده پیشنهاد میکنیم مشاوره انتخاب کارت گرافیک مناسب برای ویرایش ویدیو را مشاهده نمایید.

3. تنظیمات نرم افزار و قواعد ویرایش ویدیو

نکته ای که همیشه به آن اشاره می کنیم اما بسیاری افراد کمتر توجه می کنند همین است. هر نرم افزار درون خود تنظیماتی را برای افزایش سرعت ایجاد نموده اما چرا ؟ مگر اینطور نیست که ما بهترین سخت افزارها را داشته باشیم دیگر موردی از لحاظ سرعت نخواهیم داشت؟ خیر اینطور نیست. اگر این چنین بودن پس این همه آپدیت و ایجاد تنظیمات برای افزایش سرعت در هر نرم افزار اتفاق نمی افتاد. هم سخت افزار و هم نرم افزار در کنار یگدیگر می توانند موجب بوجود آمدن سرعت بهتر رندر و ویرایش ویدیو شوند.

آموزش ویدیویی زیر دید جدیدی از ترکیب توانایی سخت افزار و قابلیت های نرم افزار به شما خواهد داد.

آموزش تنظیمات کوییک سینک Quick Sync پریمیر پرو برای افزایش سرعت رندر

اگر بهترین سخت افزار را دارید، تنظیمات را هم درست انجام داده اید، حالا نوبت به قواعدی است که باید در زمان ویرایش ویدیو رعایت کنید. چه افکت هایی اگر استفاده شوند بهتر است؟ کدام افکت ها موجب کندی خواهند شد ؟ چه زمانی نباید ترنزیشن و افکت ها روی هم قرار بگیرند ؟ کدام ویدیو افکت ها سریعتر و کدام موجب کندی سرعت رندر می شوند ؟ 

تجربه فنی و دلایل تخصصی نشان می دهد که باید بیشترین هزینه را روی سی پی یو صرف نمود. چون این قطعه در تمام شرایط ویرایش ویدیو و رندر مشغول است و تمام بار را به دوش می کشد. کارت گرافیک برای زمانی است که یا از بخش های سه بعدی استفاده کنید و یا از ویدیو افکت هایی که استفاده از کارت گرافیک را در آن گنجانده اند.

--- محمد ملکی

6. رندر با CPU بهتر است یا GPU ؟

می دانید که سی پی یو چه نقش مهمی در رندر دارد اما با این حال شاهد تغییراتی هستیم و احتمال آن نیز هست که در آینده تغییرات بهتری هم داشته باشیم. پردازش اصلی بر عهده سی پی یو بود که کارت گرافیک وارد عرصه شد و چند درصد از پردازش را به عهده گرفت. شرکت های تولید نرم افزار در حال تلاش هستند تا پردازش بسیاری از افکت ها و جلوه ها را به سمت کارت گرافیک سوق بدهند تا با این کار باز هم از فشاری که بر روی سی پی یو می باشد کاهش دهند و وظایف دیگری به آن محول نمایند. در آزمایش هایی که مانی سافت انجام داده به این نتیجه رسیده که ویرایش ویدیو و رندر فقط با سی پی یو کارساز نیست و چقدر خوب است که کارت گرافیک هم استفاده می شود. در ویدیو آموزشی پایین عملیات رندر را با پریمیر پرو مورد بررسی قرار داده ایم :

آزمایش بررسی تاثیر کارت گرافیک در ادیت پریمیر پرو و سرعت رندر

7. آیا قبل از تولید فایل نهایی یا خروجی، لازم است رندر ویدیو را انجام دهیم ؟

پاسخ این سوال به عوامل متعددی بستگی دارد. آنها را اشاره می کنیم و شما آزمایش نموده و بهترین را در لیست کار خود قرار دهید.

پروژه ای را در نرم افزار چیده اید، برخی از ویدیو افکت ها موجب کند شدن سرعت پخش می شوند، اگر از صحت عملکرد آنها آگاه هستید، از آنها بگذرید و کار را ادامه دهید، اما اگر تازه وارد کار شده اید و هنوز با تاثیر نهایی ویدیو افکت ها نسبت به پس از رندر، آشنایی ندارید، پیشنهاد می شود که افکت ها را تک به تک رندر کنید و تاثیر گذاری آنها را ببینید. پس از مدتی، حتی اگر کیفیت نمایش پایین باشد دیگر می دانید که ویدیو افکت تاثیر خود را گذاشته و نیازی به رندر ریل تایم آن نخواهید داشت.

زمان تولید فایل نهایی یا اکسپورت Export می رسد که باید تصمیم بگیرید :

 1. بدون اینکه دستور رندر را اجرا نموده باشید، به صورت مستقیم دستور تولید فایل نهایی را صادر کنید.
 2. قبل از صادر نمودن تولید فایل نهایی یکبار به صورت کامل تایم لاین را رندر کنید

در انتخاب این دو راه مواردی وجود دارد که برخی از آنها تجربه هستند. اگر راه اول را انتخاب کنید و مشکلی در پروژه وجود داشته باشد زمانی که برای رندر سپری شده تلف خواهد شد و باید شروع به بررسی و پیدا نمودن خطا نمایید و مجدد رندر بگیرید که اینکار ممکن است چند بار تکرار شود. این اتفاق برای ما به تکرار رخ داده و موجب عذاب بزرگی بود. به همین دلیل پیشنهاد روش دوم مانی سافت را به شما می کنیم تا امتیازات زیر را نصیب خود خواهید گردانید : 

 • اگر خطای احتمالی در عدم رندر ویدیو افکت ها رخ دهد محل آن مشخص خواهد شد وی می توانید آن را رفع نمایید
 • هر لحظه که با خطایی روبرو شود رندر دقیقا در همان محل متوقف خواهد شد پس نقطه خطا به راحتی پیدا شد و نیاز به رندر مجدد قبل از آن نیست
 • چون از قبل رندر نموده اید پس دیگر وفتی برای تلف شدن از دست نخواهید داد و از همان جا رندر ادامه پیدا خواهد نمود
 • اگر به دلیل عدم رعایت قرار گرفتن مدیا ها و افکت ها خطایی وجود داشته باشد براحتی پیدا خواهد شد
 • اگر ویدیو افکتی از کار افتاده و یا ناسازگار است ( آپدیت لازم دارد ) شناسایی خواهد شد

وقتی از مشکلات خروجی نرم افزاری مانند پریمیر پرو صحبت میکنیم بهتر است قبل از مواجه شدن با آنها٬ کاملا آماده باشید چون ممکن است شب ها و روزهای شما نیز مانند تیم مانی سافت درگیر حل این مشکلات شود. خبر خوب اینکه در یک آموزش کامل، بسیاری از آنها را به شما توضیح خواهیم داد به این امید که شاید برخی گره گشا شوند.

رفع مشکل خروجی گرفتن یا اکسپورت نرم افزار پریمیر پرو Premiere Pro Error Compiling Movie

8. آیا رندر ویدیو موجب پر شدن فضای حافظه می شود ؟

در نرم افزارهای ویرایش ویدیو بخشی بنام پیش نمایش یا Preview داریم. دستور رندر برای اینکه درست انجام شود می بایست تعدادی فایل بنام پیش نمایش Preview را بسازد. این پیش نمایش ها موجب پخش روان پروژه در نرم افزار خواهند شد.

با توجه به مشخصات ویدیوها ، نوع ویدیو افکت ها ، مدت زمان پروژه ، حجم این پیش نمایش ها ممکن است گاها تا 40 گیگا بایت و بیشتر نیز شود. مطابق قواعد ویرایش ویدیو می بایست بهینه سازی هارد دیسک و حافظه های خود را قبل از شروع به ویرایش ویدیو ها انجام دهید. بدون استثنا هر پروژه ای که می سازید در حین ویرایش و رندر و زمان گرفتن خروجی نهایی ، فایل هایی تولید خواهد نمود که به آنها کش Cache می گوییم. این کش ها فایلها موقتی هستند که می بایست پس از اتمام هر پروژه ٬ آنها را پاک کنید چون ممکن است بیشتر فضای حافظه شما را پر نموده و با مشکلات کمبود فضا روبرو شوید.

ویدیو آموزشی زیر در نرم افزار پریمیر پرو نحوه تنظیم محل نگهداری این فایلهای موقت را به شما آموزش می دهد.

03- برای شروع ساخت ویدیو با نرم افزار پریمیر پرو یک پروژه استاندارد بسازید

حذف پیش نمایش : پس از انجام رندر و تولید فایل نهایی، از طریق خود نرم افزار ویرایش ویدیو، می توانید فضای پر شده را حذف نمایید.

9. آیا نوع فرمت خروجی روی زمان اتمام رندر تاثیر گذار است ؟

برخلاف تصور بسیاری افراد باید بگوییم بله. این یک واقعیت تکنیکی است که فقط حرفه ای ها آن را می دانند و حال شما نیز می دانید.

دو نوع فرمت رایج برای تولید فایل نهایی پروژه، مرسوم است که با توجه به دلایل فنی توضیح خواهیم داد چرا و چه زمانی باید کدامیک را انتخاب نمایید :

 • ام پی فور mp4 : که بر اساس کدک HEVC بوده و فشار زیادی به سی پی یو برای رندر می آورد. بخاطر نوع ساختارش هم در زمان ویرایش ویدیو و هم در زمان خروجی بیشترین فشار رمزگشایی و پخش و تبدیل را به پردازنده خواهد آورد. متاسفانه بسیاری افراد بدون اینکه بدانند چرا باید این فرمت را انتخاب کنند در زمان خروجی، نوع فرمت را از این نوع انتخاب می نمایند، نمی توانیم بگوییم کاملا اشتباه است اما راه دیگری نیز هست. یکی از دلایل این همه فشار به پردازنده، میزان فشردگی این نوع فرمت است.
 • موو mov : کدک دیگری که شرکت اپل آن را طراحی نموده است. به خاطر ساختار و عدم فشردگی، فشار بسیار کمتری را به پردازنده می آورد. سرعت حین ویرایش ویدیو را بسیار روان تر و قابل تحمل خواهد نمود. اگر نوع فرمت آن را در زمان خروجی درست انتخاب کنید ، شاهد اختلاف زمان تولید خروجی نسبت به mp4 خواهید شد.

نکات مثبت و منفی : اگر فرمت mov انتخاب شود، سرعت رندر بیشتر خواهد شد و فشار کمتری به سی پی یو خواهد آمد اما حجم بیشتری نسب به mp4 دارد که نیازمند فضای کافی روی حافظه می باشد. به عنوان تجربه باید بگوییم که این روش را بهترین می دانیم چون میزان کند بودن سرعت ویرایش و همچنین رندر کاهش خواهد یافت. چون حجم فایل تولید شده نسبت به mp4 بیشتر است، در نهایت آن را مطابق آموزش ها می توان به حجم پایین تر با حفظ کیفیت، تبدیل نمود. شاید برخی بگویند که چه کاری است٬ همان اول mp4 ویرایش میکنیم و خروجی می گیریم٬ اینجاست که باید توقف کنند و به کندی های حین ویرایش پروژه و زمان خروجی نگاهی بیندازند. البته اصراری بر این کار نیست. مانی سافت در پکیج های آموزشی همیشه سعی در توضیح بهترین روش ها دارد و انتخاب با کاربر خواهد بود.

یک آموزش مناسب از نحوه گرفتن خروجی گرفتن با نرم افزار پریمیر پرو آماده نموده ایم که از شما دعوت به دیدن می نماییم.

آموزش خروجی گرفتن از پریمیر پرو

10. بررسی نکات و روشهای رندر در تایم لاین پریمیر پرو

در هر نرم افزار مانند پریمیر پرو ، فاینال کات پرو ، داوینچی و اوید ، به محلی که پروژه و تغییرات در آن قرار داده می شود تایم لاین می گوییم که البته نامهای دیگری مانند پروژه نیز دارد. برخی تغییرات و ویدیو افکت ها در حالت ریل تایم به درستی نشان داده نمی شود، به همین دلیل قبل از رندر پیشرفته بهتر است که پیش نمایشی از آنها ببینیم. برای اینکار از دستورات رندر قبل از خروجی استفاده می شود. در این مثال از نرم افزار پریمیر پرو استفاده می کنیم ٬ البته برای سایر نرم افزارها نیز پکیج آموزشی تولید نموده ایم.

رندر در پریمیر پرو روش های متعددی دارد، میتواند محدوده خاصی باشد، میتواند فقط صدا باشد، کل پروژه باشد، فقط افکت های استفاده شده را رندر بگیرد. در منوی Sequence دستور رندر وجود دارد که بسیاری افراد به دلیل عدم آشنایی کافی، از آنها استفاده نمی کنند.

روش های انجام رندر در تایم لاین نرم افزار پریمیر پروروش های انجام رندر در تایم لاین نرم افزار پریمیر پرو

قبل از اینکه رندر را انجام دهید باید محدوده را مشخص کنید، برای اینکار چند راه وجود دارد : 

 1. استفاده از work area bar
 2. استفاده از in and out

1. استفاده از Work Area bar در رندر با پریمیر پرو

Work Area Bar یکی از اجزای تایم لاین است که وظیفه ی انتخاب محدوده ی رندر را بر عهده دارد. طی سالهای گذشته از این دستور که دقیقا در بالای تایم لاین پریمیر پرو قرار دارد استفاده زیادی می شد البته دستورات مشابه و راحت تری نیز برای آن وجود دارد که اشاره خواهد شد.

اگر این گزینه در پریمیر پرو برای شما فعال نیست به روش زیر عمل کنید :

روش فعال نمودن Work area bar در پریمیر پرو

مزایای استفاده از work area bar
 • محدوده ای که قرار است فقط رندر افکت های آن انجام شود را تعیین میکند
 • این ابزار جابجا میشود.در وسط آن چند خط ریز وجود دارد که با حرکت موس روی آن به شکل دست تبدیل شده ، با کلیک چپ نگه دارید و آنرا در تایم لاین پریمیر پرو جابجا کنید. زمانی ممکن است لازم باشد از بخش های متعدد یک ویدیو کلیپ های کوتاه با زمان های مشخص را خروجی بگیرید ، مثلا برای ساخت ویدیو کلیپ های آماده نیازمند قطعات 20 ثانیه ای باشید، با استفاده از آن میتوانید تعداد مورد نظر را به مدیا انکودر ارسال نموده تا عملیات تولید تک فایل با فرمت دلخواه انجام شود. البته این ابزار کارایی های دیگری نیز دارد.

2. استفاده از In and Out

روش دیگری که میتوانیم برای رندر گرفتن در پریمیر پرو استفاده کنیم دستورات In and Out است.

برای اینکار که بسیار کابردی میباشد در تایم لاین، پلی هد را در نقطه ی شروع قرار دهید و روی کیبورد کلید I را فشار داده و سپس پلی هد را روی مقصد برده و روی کیبورد کلید O را فشار دهید. حال میتوانید از منوی Sequence در پریمیر پرو دستور رندر را اجرا کنید تا دقیقا در همان محدوده ای که در تصویر زیر مشاهده می نمایید پردازش ها انجام شوند.

استفاده از In and Out در پریمیر پرو برای رندر تایم لایناستفاده از In and Out در پریمیر پرو برای رندر تایم لاین

 • برای کم و زیاد نمودن محدوده ی In and Out دو کار را می توان انجام داد، با موس لبه ی سمت چپ و راست را گرفته و تغییر دهید، یا پلی هد را در جای دیگری که مدنظر دارید قرار داده و مجدد از I , O کمک بگیرید.
 • برای حذف محدوده ی In and Out با موس روی محدوده راست کلیک و گزینه ی Clear In and Out را انتخاب کنید.
 • مانند work area bar میتوان محدوده ی In and Out را جابجا نمود ، موس را به اواسط محدوده برده وقتی به شکل دست تبدیل شد با کلیک چپ آنرا گرفته و جابجا کنید.

دستورات رندر در پریمیر پرو

مطابق دو دستور قبلی، انتخاب محدوده را یاد گرفتید. حال وقت آن است که تصمیم بگیرید قرار است کل تایم لاین رندر شود یا محدوده ای ؟ اگر گزینه های زیر در پریمیر پرو شما متفاوت است نگران نباشید این از هوشمند بودن نرم افزار است که در ادامه علت را متوجه خواهید شد.

انواع دستورات رندر در پریمیر پروانواع دستورات رندر در پریمیر پرو

برای رندر محدوده انتخاب شده، چهار روش در پریمیر پرو را مرور کنیم :

 1. Render Effect In to Out : معادل این دستور، فشار دادن کلید اینتر روی کیبورد است. اگر هیچ محدوده ای را انتخاب نکرده باشید و فقط این دستور را صادر کنید فقط تمام افکت هایی که در تایم لاین پریمیر پرو نیازمند رندر هستند و خط قرمز آنها نمایان شده، رندر خواهند شد
 2. Render In to Out : با زدن این دستور اگر هیچ محدوده ای هم انتخاب نکرده باشید، تمام تایم لاین را رندر خواهد نمود و نه فقط افکت ها بلکه تمام چیدمان مانند موگارت، انیمیشن و...
 3. Render Selection : برای این دستور می بایست حتما محدوده ای را انتخاب نموده باشید. این دستور بسیار پرکاربرد است چون هر زمان که ویدیو افکتی سنگین می گذاریم و قصد دیدن تاثیر نهایی آن را داریم برای ما مفید است.
 4. Render Audio : تغییراتی که در ترک های صدا اعمال نموده اید و نیازمند رندر هست را پردازش می نماید

تکنیک رندر چندگانه : اگر زمانی رخ داد که در تایم لاین فقط بخش هایی مثلا 4 فوتیج نیازمند رندر باشد، کافی است کلید شیفت Shift را نگه داشته ، با کلیک چپ آن ها را انتخاب نموده و از دستور Render Selection استفاده کنید. مهم نیست که انتخاب های شما در کجای تایم لاین قرار دارند می توانند از هم فاصله نیز داشته باشند. ما که خیلی استفاده داریم.

11. انتخاب محدوده هوشمند و متغیر در پریمیر پرو

نظر شما را به نکته ی بسیار مهمی در نرم افزار پریمیر پرو جلب می کنیم که ممکن است تا کنون به آن توجه نکرده باشید. دو دستور رندر در پریمیر پرو نسبت به فعال بودن work area bar و in and out متغیر هستند! به تصاویر زیر توجه کنید :

انتخاب محدوده هوشمند و متغیر در پریمیر پرو

خوب دقت کنید، سمت راست مربوط به زمانی است که آپشن Work Area Bar در پریمیر پرو غیر فعال بوده و با دستور In and Out محدوده ای را انتخاب نموده اید اما عکس سمت چپ زمانی است که از Work Area Bar برای انتخاب محدوده استفاده شده است.

فکر میکنیم تا حالا توجه نکرده باشید، حتما تست کنید. نکته ی جالب دیگر اینکه در پریمیر پرو برای دستور رندر، Work Area bar نسبت به In and out اولویت دارد یعنی اگر Work Area bar فعال باشد و همزمان In and Out را فعال کنید ، دستورات رندر بر اساس Work Area bar پردازش میشوند.

12. چگونه با رندر ریل تایم، سرعت رندر پیشرفته را افزایش دهیم ؟

در نرم افزار پریمیر پرو نکات و ترفند های فراوانی وجود دارد اما بسیاری ویرایشگران آنها را نمی دانند. میدانستید با رندر ریل تایم می توانید سرعت رندر پیشرفته را زمان تولید فایل نهایی افزایش دهید ؟

رندر هایی که با دستورات قبلی در تایم لاین انجام داده اید بی فایده نخواهد شد. به یاد دارید که گفتیم با هر رندر ، پیش نمایش preview ساخته می شود ؟ اینجا به کار خواهند آمد. در زمان رندر پیشرفته که حین تولید فایل خروجی انجام می دهیم یک گزینه بنام Use Previews وجود دارد. اگر این گزینه را فعال کنید سرعت تولید خروجی، اگر رندر تایم لاین انجام داده باشید بالا خواهد رفت چرا ؟ چون در آن زمان پیش نمایش ها ساخته شده و اکنون از آنها استفاده خواهد نمود. این یعنی سرعت بیشتر و اتمام زود هنگام کار.

افزایش سرعت رندر پیشرفته پریمیر پرو با گزینه use previews

اگر در صفحه اکسپورت یا خروجی پریمیر پرو این گزینه را فعال نکنید تمام رندر های انجام شده نادیده گرفته می شوند . همه چیز از اول رندر خواهد شد.

13. چطور متوجه شویم پروژه به رندر نیاز دارد ؟

هر نرم افزار ویرایش ویدیو، برای راهنمایی ویرایشگر ابزارها و نشانه هایی را ایجاد نموده تا در زمان کار توسط چشم متوجه آنها شود. اگر با نرم افزار پریمیر پرو مدتی کار کرده باشید حتما متوجه خطوط رنگی زرد ، قرمز و سبز در تایم لاین شده اید، این خطوط راهنمای شما هستند که هر کدام معنایی دارند. 

خطوط رنگی رندر تایم لاین پریمیرخطوط رنگی خط رندر تایم لاین نرم افزار پریمیر پرو

خط سبز رنگ : اعلام میکند که هر آنچه افکت و تاثیرات در آن قسمت وجود دارد پیش نمایش رندر آن تولید شده و همه افکت ها به صورت واقعی نمایش داده میشوند و نیازی به رندر نیست.

خط زرد رنگ : نشان میدهد که بر روی کلیپ ها و مدیا ها از افکت های داخلی خود پریمیر پرو استفاده شده است. رندر این افکت ها توسط پردازش گرافیکی سی پی یو و کارت گرافیک انجام شده و در زمان رندر موجب کاهش زمان رندر می شوند. افکتی مانند لومتری Lumetri از آندسته است که برای نمایش دادن نیاز به رندر ندارد و هر جا که استفاده شود خط رندر زرد خواهد شد.
زمان دیگری که عملیات دیکدینگ ویدیو انجام می شود خطوط زرد دیده می شود.

خط قرمز رنگ : رنگ قرمز در خط رندر نرم افزار پریمیر پرو در حالاتی مشاهده میشود : 
- برخی از افکت های داخلی پریمیر مانند Sharpen نیازمند رندر هستند که موجب قرمز شدن خط رندر پریمیر میشوند
- افکت های جانبی وجود دارند که باید بر روی پریمیر پرو نصب شوند یکی از این افکت ها Neat Video میباشد که برای حذف نویز در پریمیر پرو به خوبی نیاز شما برطرف خواهد نمود. در این حالت نیز خط رندر قرمز خواهد شد یعنی این افکت نیازمند رندر است. 

عملیات کدینگ Coding و دیکدینگ Decoding

کلمه کدینگ یعنی رمزنگاری و دیکدینگ یعنی رمزگشایی. وقتی ویدیویی با فرمت mp4 توسط دوربین ضبط می شود عملیات کدینگ توسط دوربین انجام شده. وقتی ویدیو وارد نرم افزار شود برای اینکه بتواند ویرایش ها را پیاده نماید، باید اصطلاحا عملیات دیکدنیگ را اجرا کند یعنی ساختار فایل را تشخیص داده و برای خود قابل درک نماید. عملیات دیکدینگ وظیفه CPU می باشد. علت کندی بسیاری سیستم ها در زمان ویرایش فایل های mp4 همین کدینگ و فشرده سازی فایل است. فرمت mov اینگونه نیست. بسیاری دوربین های فیلمبرداری قابلیت ضبط فرمت mov را دارند و برخی دیگر ندارند. توصیه می کنیم که در زمان خرید دوربین فیلمبرداری به این نکته توجه کنید چون روان بودن سیستم در زمان تولید ویدیو با فرمت mov خیلی متفاوت از mp4 است.

هنر فیلم و تولید ویدیو نکات فراوانی وجود دارد، با دیدن آموزش های تکه تکه از مسبر خارج نشوید و صحیح آموزش ببینید.

14. علت خط رندر زرد برای ویدیوهای بدون ویرایش در پریمیر پرو

سوالی که در ذهن بسیاری ویرایشگران ویدیو با نرم افزار پریمیر پرو وجود دارد این است که ویدیویی وارد تایم لاین میکنم، هیچ افکتی ندارد ،هیچ کی فریمی ندارد، هیچ تغییری داده نشده ، چرا خط رندر آن زرد است؟

خطوط رنگی رندر تایم لاین پریمیرچرا خط رندر پریمیر پرو در حالت عادی و بدون تغییرات، سبز نیست ؟

این موضوع به کدک Codec راش و فوتیج مرتبط است. قبل از ادامه لطفا مقاله منظور از کدک Codec در میکس فیلم چیست ؟ را مشاهده نمایید.

در ادامه توضیحات بالا، وقتی یک فایل mp4 با کدک HEVC وارد پریمیر پرو می کنیم، عملیات دیکدینگ Decoding روی آن انجام می شود. پریمیر پرو به عنوان نشانه این اتفاق که سی پی یو در زمان پخش آن ویدیو درگیر خواهد شد، خط رندر زرد رنگ را نمایش می دهد چون از نظر این نرم افزار برای آن ویدیو رندر صورت گرفته.

مطابق صحبت ادوبی، فرمت هایی مانند DV , DVCPRO شامل رمزگشایی نمیشوند و عملا هیچ رنگی برای خط رندر آنها نمایش داده نمیشود انگار که هیچ تغییری روی آنها انجام نشده و میتوانیم فرض کنیم که خط رندر این نوع فرمت ها سبز است اما خب پریمیر پرو هیچ خطی نمایش نمیدهد، چون هیچ عملیات دی کد Decode صورت نمیگیرد.

15. رندر و پیش نمایش می توانند موجب تداخل نمایش شوند!

این واقعیت وجود دارد که رندر و تولید پیش نمایش در نرم افزارها خوب و کاربردی است اما گاها مشاهده شده که موجب ایجاد تداخل در نمایش نیز می شود. مثلا ویدیو افکت گذاشته اید و میدانید که تاثیر آن چگونه باید باشد اما در نرم افزار تصویرش بهم ریخته شده و گاها دیده ایم که فریم ها در حین نمایش قاطی شده است. وقتی که چنین اتفاقاتی رخ می دهد می بایست کش نرم افزار را خالی کنید و یا فایل های رندر و پیش نمایش را حذف نماید و در صورت نیاز، مجدد رندر را انجام دهید تا فایلهای جدید ساخته شوند.

روش های حذف فایلهای رندر و پیش نمایش در پریمیر پروروش های حذف فایلهای رندر و پیش نمایش در پریمیر پرو

نرم افزار پریمیر پرو برای حذف فایل های رندر شده دو راه را به شما پیشنهاد می نماید :

 1. برای زمانی که میخواهید تمام رندر انجام شده در کل تایم لاین را حذف کنید. اگر این دستور را صادر کنید تمام رندرها حذف شده و مجدد باید عملیات رندر را انجام دهید که زمان بر است مخصوصا اگر ویدیو افکت هایی استفاده شده باشد که نیازمند رندر بوده و از شتاب دهنده کارت گرافیک استفاده نمی کند
 2. برای زمانی که در تایم لاین محدوده ای را انتخاب نموده و میخواهید فقط رندر آن محدوده را حذف کنید. این گزینه پیشنهاد می شود چون موضعی حذف میکند و فقط جاهایی را که شما انتخاب می کنید. می توانید از دستور in and out برای این دستور کمک بگیرید
 3. در تنظیمات اصلی پریمیر پرو در بخش مدیا نیز اپشنی برای حذف کلی تمام فایلهای کش شده وجود دارد که حذف آن نیز لازم است

این پایان ماجرا نیست و ممکن است در آینده به این توضیحات افزوده شود.