انتخاب و خرید کارت گرافیک برای نرم افزار های تدوین فیلم و تولید ویدیو یکی از تصمیمات مهم و ضروری است چرا که نرم افزار های حرفه ای تدوین فیلم در چند بخش نیازمند کارت گرافیک هستند که در پایین به آنها اشاره می کنیم :

 • نمایش روان و مناسب ویدیو ها
 • اجرای افکت ها در زمان تدوین فیلم
 • پردازش افکت هایی که سه بعدی هستند
 • تولید پیش نمایش یا پیش رندر
 • زمان تولید فایل نهایی یا همان خروجی که اغلب mp4 است

به توضیحاتی که در خصوص کارت گرافیک برای تدوین فیلم گفته می شود نهایت دقت خود را داشته باشید، این صفحه حاصل تحربیات و سوالاتی است که هزاران مخاطب مانند شما به آن مراجعه و به مرور تکمیل شده و همچنان در حال آپدیت نیز می باشد چون سخت افزار های جدید تولید می شوند و در نرم افزار های ساخت کلیپ نیز تغییراتی ایجاد خواهد شد.

با مطالعه این مبحث هیچ سوالی برای شما در خصوص رندر و کارتهای گرافیک و پردازش سرعتی باقی نخواهد ماند و براحتی خواهید توانست نسبت به خرید قطعه مورد نظر اقدام نمائید.

تا این زمان کارت گرافیک به چند شرکت تولید کننده محدود می شود :

 • شرکت انویدیا Nvidia را که می توانیم غول تولید کننده کارت های گرافیکی برای بازی بدانیم. کارتهای گرافیکی این شرکت به جز بازی برای تولید ویدیو و تدوین فیلم نیز طراحی شده اند.
 • شرکت ای ام دی AMD یکی از رقبای شرکت انویدیا می باشد کارت های گرافیکی آن مثل رقیب خود دارای تنوع فراوانی نیست و در گذشته خیلی سطح پایینتر از انویدیا تولید می نمود اما در حال حاضر اقدام به تولیدات حرفه ای نموده و برخی از آنها کاملا تخصصی در تدوین فیلم مورد استفاده قرار می گیرند
 • شرکت اینتل معمولا بر روی پردازنده های خود پردازنده گرافیکی را قرار می دهد که می بایست با مادربورد نیز هماهنگ باشد. منظور همان مادربورد هایی است که دارای کارت گرافیکی آن بورد هستند.

تاکید میکنم که هر کارت گرافیکی برای هدفی تولید شده است و نباید توقع داشته باشید یک کارت گرافیک باید در تمام زمینه ها نیازهای ما را برطرف نماید. پایینتر متوجه این موضوع خواهید شد.

در گذشته و قبل از تولید تکنولوژی کودا Cuda تمامی محصولات سخت افزاری تدوین فیلم کاملا وابسته به شرکت Canopus بود.این شرکت متخصص در زمینه تولید انواع کارتهای شتاب دهنده تصویری و کارتهای تدوین خطی می باشد که سالها در این زمینه فعالیت دارد،اغلب کارتهای تدوین خود را برای محصولات ادوبی و پیناکل تولید می نمود تا اینکه طی اتفاقاتی شرکت Canopus اقدام به تولید نرم افزار نیمه حرفه ای Edius نمود.این نرم افزار تقریبا یک کپی از ادوبی پریمیرپرو بوده که با توجه به قوانین تولیدات نرم افزاری در آمریکا نمیتوانستند آنرا همانند ادوبی گسترش دهند چرا که کپی برداری می شد.در این حال شرکت Canopus کارتهای خود را با نرم افزار نیمه حرفه ای ادیوس تطابق داد تا شاید بتواند سهم فروش نرم افزار محصولات ادوب را به طرف ادیوس تغییر جهت دهد اما غافل از اینکه شرکت ادوبی بسیار هوشمندانه فکر این زمان را نموده بود.

این امر باعث شد تا شرکت ادوبی توسط همکار خود یعنی NVIDIA ( حرفه ای ترین تولید کننده کارتهای گرافیکی و شتاب دهنده دنیا ) جلساتی را در خصوص تکنولوژی های تدوین فیلم و رندرینگ برگزار و راهکارهای حرفه ای را پیدا کنند.در این میان بود که شرکت Nvidia موفق به تولید تکنولوژی Cuda گردید ، که بر اساس Cuda شرکت NVIDIA کارتهای گرافیکی خود را به پردازنده های چند صد و چند هزار هسته ای ارتقا داد که این تکنولوژی ویژه محصولات شرکت ادوبی مانند پریمیرپرو و افترافکت ایجاد گردید.

مدل های Tesla - Quadro - GTX - RTX 

مشاوره خرید کارت گرافیک برای میکس و تدوین فیلم

. کارتهای گرافیکی کوادرو Quadro :

کارتهای گرافیکی انویدیا سری کوادرو در زمینه ی رندر با نرم افزارهای سه بعدی بسیار موفق هستند به گونه ای که کارت گرافیکی جی تی ایکس و آرتی ایکس در زمینه ی رندر سه بعدی ضعیفتر از آن هستند و دارای قیمتهایی بالا که ارزش خرید را دارند

نکته مهمی که باید مد نظر داشته باشید این است که هر کارت گرافیک کوادرویی را خریداری نکنید و در خرید دقت نمائید که پشیمان نشوید. در خصوص کارتهای گرافیکی یا ویدیویی کودادرو بدانید که تفکیک رنگ در کارت کوادرو بسیار بالا بوده و کسانی که قصد انجام تصحیح رنگ کاملا تخصصی در تولید ویدیو را دارند گزینه ی بسیار مناسبی است چون میتواند میزان بیت بیشتری را برای نمایش در مانیتور ارسال کند، هرچقدر بیت تصویر بیشتر باید بدون شک جزئیات و نمایش نیز خیلی بالاتر خواهند بود پیشنهاد میکنم مقاله ی کاملترین پاسخ بیت رنگ 8bit , 10bit , 12bit عمق رنگ را حتما مشاهده کنید. در خصوص رندر سه بعدی موضوعی را اشتباه نگیرید، وقتی میگوییم رندر منظور رندرهای عادی مانند پریمیر نیست منظور رندرهای بخش هایی مانند افکت های المنت تری دی در افترافکت و یا خود نرم افزار تری دی مکس و سینما فوردی و مایا میباشد، مقاله ی رندر چیست ، آموزش رندر در پریمیر همه چیز را به شما پاسخ میدهد. پس تا اینجا بدانید که قرار نیست کارت گرافیک کوادرو در زمینه ی تدوین فیلم های عادی به شما کمک فراوانی داشته باشد.

. کارتهای گرافیک GTX

یکی دیگر از مدل های کارت های گرافیکی شرکت انویدیا سری جی تی ایکس GTX میباشد که بسیار محبوب و در ابتدا فقط برای گیمیر ها ( افراد اهل بازی ) طراحی شد. مطابق قرار دادی که میان شرکت انویدیا و برخی شرکت های تولید کننده نرم افزارهای گرافیکی و تدوین فیلم انجام شد ، بجز بحث بازی ، بخشی بنام کودا و هسته های پردازش کننده و شتاب دهنده نیز به آن افزوده شد تا ویدیو افکت و جلوه ها نیز با سرعت بیشتری نمایش داده شوند و اینجا بود که نرم افزار ها از وابستگی به کارت های شتاب دهنده شرکت کنوپوز فاصله گرفتند. هم در سیستم های خانگی PC ، هم در لپ تاپ ها در ویندوز و مک ، پرکاربرد هستند.

. کارتهای گرافیک RTX

پس از گذر زمان ، سری جدید بنام آر تی ایکس RTX تولید گردید. این شرکت به همراه سری جدید خود وعده سرعت بیشتر را داد که واقعا شاهد این موضوع نیز بوده ایم. این کارت گرافیک نیز برای بازی طراحی شد ولی به همراه آن نگاه ویژه ای به تدوین و تولید ویدیو و جلوه نیز داشته است.

. کارتهای گرافیک Tesla

این سری کارت گرافیک کاملا مخصوصا گیمیر ها می باشد و اغلب به صورت موازی یا چند تایی در یک سیستم نصب شده و به پردازش بازی های خیلی پیچیده و سنگین کمک خواهد نمود که از بحث ما خارج است.

اختلاف میان سری های GTX و RTX

یکی از تفاوت های اصلی که ما میان این دو مشاهده نموده ایم افزایش سرعت و کارایی سری RTX در نرم افزار های گرافیکی است که بیشتر تمرکز آنها روی کارت گرافیک است. یکی از این نرم افزار ها داوینچی می باشد که برای تدوین فیلم استفاده می شود. نرم افزار های تدوین فیلم مانند شرکت ادوبی از سی پی یو کمک فراوانی می گیرند به همین دلیل تمام بار پردازش خود را روی کارت گرافیک نمی اندازد که به موجب آن شاهد استفاده کمتر از کارت گرافیک هستیم. این توضیحات دلیل نمی شود که سری RTX را برای ادوبی نیز تهیه نکنیم چرا که می تواند در سرعت و کارایی نیز موثر باشد ولی .... اما از دست این تولید کنندگان که یک محصول را نمی سازند تا تمام نرم افزار ها و نیاز های ما را تامین نماید.

آموزش رایگان تاثیر کارت گرافیک در سرعت تدوین با پریمیر

 {manivideo 192}

برای مثال در زیر دو کارت گرافیک به مدلهای 780Ti ( تصویر اول ) و مدل 970 ( تصویر دوم ) را قرار داده و با توجه به آیتمهای آنها توضیحات را ارائه مینمائیم.

 1. در مدلهای کارت گرافیک حتما گزینه هایی را انتخاب نمائید که انتهای نام آنها TI یا همان Titan است، به این دلیل که این مدلها به نسبت مدلهایی که این گزینه را ندارند حرفه ای تر و سریعتر و قدرتمندتر بوده و البته قیمت بالاتری دارند. شرکت انویدیا کارت گرافیک به مدل GTX 980  دارد و موازی با آن GTX 980ti نیز دارد.
 2. در مدل کارت گرافیک حتما به اینکه نوع Ram آن جدیدتر باشد دقت نمائید به طور مثال بهتر است بجای Ram DDR3 گزینه DDR5 را انتخاب نمائید.
 3. در مشخصات فنی کارت گرافیک در بهترین حالت سعی نمائید گزینه ای که پهنای باند بیشتری را دارد انتخاب کنید، در تصاویر اول گزینه Memory Bus Width را دقت نمائید :میزان پهنای باند مدل 780 مقدار 384 بوده و در مدل 970 مقدار 224 میباشد که این گزینه در سرعت پردازش و رندر بسیار موثر است و متاسفانه بسیاری از فروشندگان بدون اطلاع به این موضوع سعی می نمایند که مدل 970 که جدیدتر است را بفروش برسانند،نکته ای که در همین موضوع باید به آن دقت نمایید این است که قرار نیست هر چقدر عدد مدل کارت گرافیک بزرگتر باشد سرعت و کیفیت آنهم بهتر باشد یعنی قرار نیست مدل 970 چون جدیدتر از 780 است ، از آن قوی تر باشد چون هر کدام به هدفی تولید میشوند.
 4. کور Core یا تعداد هسته های کودا در کارت گرافیک، این عدد هرچه بیشتر باشد به معنای بهتر و سریعتر بودن است که در مدل 780 مقدار 2880 هسته و در مدل 970 مقدار 1664 هسته میباشد که مطمئنا مدل 780ti حرفه ای تر است. پس باز هم شاهد این هستیم که همچنان مدل قبلی از مدل جدید برتر است.
 5. نکته ای که اغلب کاربران را به اشتباه می اندازد گزینه Memory Clock و Boost Clock است، دقت نمائید این دو گزینه را ملاک بهتر بودن قرار ندهید چرا که بطور مثال ممکن است در یک کارت گرافیک این دو گزینه به مراتب بالاتر باشند اما گزینه های مهمی مانند Memory Bus Width و Ram آن پایینتر باشد، پس باز هم میگوییم در اغلب مدلها به گزینه های Memory Bus Width و نوع Ram دقت نمائید. اگر مدلهایی که آخر آنها به Ti یا Titan ختم میشود هرچند عدد مدل آنها کوچکتر هم باشد قوی تر هستند مانند دو مدل زیر.
 6. گزینه دیگری که در کارت گرافیک باید مد نظر بگیرید Thermal Design Power که همان میزان برق مورد نیاز است، در مدل 780 میزان برق مصرفی 250 و در مدل 970 میزان برق مصرفی 145 میباشد، منطقی است به این دلیل که مدل 780 قوی تر است مطمئنا برق بیشتری هم میخواهد، پس حتما پاور کیس شما قدرتمند و از نوع اصلی نیز باشد. در واقع یکی از دلایل انتخاب کارت گرافیک 970 همین کم مصرف تر بودن آن است اما وقتی به کار ما نمی آید پس پاور را با توان بیشتر تهیه میکنیم بجای اینکه کارت گرافیک ضعیفتر را انتخاب کنیم.

تصویر اول

GTX 780 Ti

 

تصویر دوم

GTX 970

7. در خصوص تاثیر کودا و کارت گرافیک در تدوین فیلم و رندر پیشنهاد میکنم مقاله ی آموزش راه اندازی کودا Cuda در پریمیر و افترافکت را مشاهده کنید.

8. نکته مهم دیگری که بسیاری از افراد آنرا اشتباها از کارت گرافیک انتظار دارند اینکه تصور مینمایند که وظیفه دیکود فایلهای ویدئویی بر عهده کارت گرافیک است.

در سکانس پریمیر یا فاینال کات یا داوینچی چندین فایل ویدئویی قرار داده اید، وقتی که روی ویدیوها افکتی استفاده نشده باشد وظیفه نمایش روان این فایلها بر عهده سی پی یو است و سیستم کودا در این مورد به شما کمک خواصی نخواهد نمود، اما اگر از افکت ها در تایم لاین روی ویدیوها استفاده نموده باشیم اینجا کارت گرافیک وارد عمل شده و وظیفه نمایش و رندر آنها را به عهده خواهد گرفت.

سعی نمایید قوی ترین سی پی یو را به نسبت بودجه خود انتخاب کنید .پردازش فرمت هایی مانند فایلهای Full HD , DSLR , 4k و برعهده سی پی یو بوده و کارت گرافیک نقشی در نمایش عادی فایلهای ویدیویی ندارد.

9. در خصوص Ram یا حافظه کارت گرافیکی مثالی دیگر می آوریم، دو کارت گرافیک داریم به مدلهای GTX260 با RAM DDR3 و پهنای باند 448bit و کارت گرفیکی به مدل GTX450 با Ram DDR5 و پهنای باند 128bit، در ظاهر مدل 450 قوی تر است اما مدل 260 به دلیل اینکه بیت بالاتری دارد توانایی تفکیک رنگ بهتر و انتقال تصویرش بهتر است، پس باز هم باید بدانید که کارت گرافیک را برای چه کاری تهیه خواهید نمود.

10. با توجه به نوع فرمت های ویدیویی که در حال استفاده هستید،دقت نمائید که هر فرمت ویدیویی،مطابق جدول زیر،نیازمند رم میباشد:

 فرمت ویدیوییحداق رم مورد نیاز به گیگابایت
SD  1
 HD  1
2K  3
4K  4
5K  6

چه سوال خوبی. به گفته شرکت Nvidia فقط کارت گرافیک های کوادرو اف ایکس ًQuadro FX که مجهز به دیسپلی پورت هستند امکان نمایش 10 بیت رنگ را دارند. شاید دلیل آن نیازمند بودن مسیر انتقالی بیشتر برای این میزان رنگ است که Display Port این امکان را دارد. برای اینکه همین حالا روی سیستم خود بررسی کنید به مسیری که می گویم مراجعه نموده تا متوجه شوید که کارت گرافیک شما چند بیت رنگ را نمایش می دهد. خبر خوبی در انتها برای شما دارم.

 • در ویندوز ، در دسکتاپ راست کلیک و گزینه Nvidia Control Panel را انتخاب کنید.
 • در گزینه های سمت چپ مورد چهارم یعنی Change Resolution را کلیک کنید.
 • در گزینه های سمت راست مورد Output Color Depth را بررسی کنید. اغلب عدد 8 را نمایش می دهد اگر عدد 10 را برای شما نمایش دهد که عالی است ولی خب تا زمانی که یک مانیتور با قابلیت نمایش 10 بیت رنگ را نداشته باشید فایده ای ندارد. یعنی هم کارت گرافیک و هم مانیتور هر دو باید امکان نمایش را داشته باشند. اگر کارت گرافیک شما 10 بیت تصویر برای مانیتوری بفرستند که فقط می تواند 9 بیت رنگ را نشان دهد کار خاصی انجام نشده است. اگر تدوینگر هستید پیشنهاد می کنم سری به لیست آموزش ها بزنید.

خبر خوب برای کارت گرافیک RTX

بعد از اینکه بسیاری افراد توانایی خرید کارت های گرافیک کوادرو را نداشتند و همچنین به دلیل اینکه کارت های گرافیک RTX نسبت به کوادرو کارایی بهتری برای نرم افزار پریمیر پرو و فتوشاپ و افترافکت دارند ، شرکت انویدیا تصمیم گرفت قابلیت نمایش 10 بیت رنگ را در کارت های گرافیک آر تی ایکس RTX سری 20 یعنی مثلا 2060 و هر کدام که ابتدای مدل آن 20 باشد قرار دهد. اگر این سری و بالاتر را دارید خوشحال باشید و مطابق آموزش بالا آنرا فعال کنید.

در خصوص اورکلاک Over Clock نمودن کارت گرافیک برای سرعت بالاتر توجه داشته باشید که اینکار را انجام ندهید چرا که موجب هنگ و قفل نمودن پریمیرپرو و افترافکتس خواهد شد اجازه دهید کارت گرافیک با قابلیت های اصلی خود تدوین فیلم را انجام دهد.

دقت نمائید برخی افراد در اینترنت در حال انتشار توضیحاتی هستند که موجب سر در گمی میشود که شما باید موارد صحیح را در زیر مد نظر بگیرید :

1. میگویند : که افترافکت از کودا پشتیبانی نمیکند، متاسفانه موضوع را اشتباه متوجه شده اند، افترافکت در نسخه های جدید فقط از حالت سه بعدی کارتهای گرافیکی انویدیا گفته شده در بالا فعلا پشتیبانی نمیکند که خیلی مورد نیاز نیست، البته پلاگین هایی مثل المنت تری دی که مانی سافت پکیج آموزش آنرا تولید نموده  پشتیبانی میکند و فقط موتور داخلی افترافکتس است که پشتیبانی نمیکند، اگر بخواهید این تست های عالی را انجام داده و خود به این باور برسید کافیست تست هایی که ما از حین کار با کارتهای گرافیکی جی تی ایکس انجام داده ایم دیدن نمائید تا خیالتان راحت شود که صحبت این افراد غیر حرفه ای است.

2. تمام سعی ادوبی و انویدیا این است که وظیفه ی بیشتری از کار را بر عهده جی پی یو که همان پردازنده مخصوص بر روی کارت های گرافیک است بیندازند که تا این مرحله با حضور کارتهای گرافیکی جی تی ایکس و آر تی ایکس خیلی موفق شده اند.

3. متاسفانه میگویند ارتباطی بین ریل تایم بودن و کارت گرافیک نیست : نمیدانیم که به چه هدفی چنین مواردی را در اینترنت منتشر نموده اند، بدانید که ارتباط بسیار مستقیمی بین ریل تایم بودن و حتی تغییر آنلاین افکت در زمان پخش در تایم لاین بین پریمیرپرو و کارت گرافیک جی تی ایکس میباشد

یکی از قطعات بسیار مهمی که در میکس فیلم یا تدوین فیلم میتواند تاثیر فراوانی داشته باشد کارت گرافیک است.

سوالات زیادی پرسیده میشود که ایا کارت گرافیک سرعت رندر فیلم یا سرعت تدوین فیلم را بالا میبرد؟

و یا اینکه چرا تغییر زیادی در زمان رندر با کارت گرافیک و بدون گرافیک مشاهده نمیکنم ؟

این موارد باعث میشود که از خرید کارت گرافیک پشیمان شویم مخصوصا زمانی که یک کارت گرافیک مثلا کوادرو یا 1070 یا 980ti خریده ایم!!

محمد ملکی نکات بسیار مهمی را در خصوص اینکه کارت گرافیک چقدر موثر است و چکار باید انجام دهیم که تاثیر انرا ببینیم را خیلی روان به هنرجویان خود آموزش میدهد.

اینجاست که متوجه میشوید که فقط فعال نمودن کودا در کارت گرافیک برای نرم افزار کافی نیست و قواعدی دیگر را نیز باید در تدوین فیلم و بالا بردن سرعت رندر و کیفیت کار مد نظر بگیریم. 

آموزش رایگان تاثیر کارت گرافیک در سرعت تدوین با پریمیر

آموزش تاثیر کودا و کارت گرافیک در پریمیر

تا این لحظه خیالتان راحت باشد که با تهیه کارتهای گرافیکی جی تی ایکس و کوادرو و آر تی ایکس به کار خود خیلی سرعت بهتر و توانایی بیشتری خواهید بخشید.

اگر قصد خرید کارت گرافیک برای تدوین فیلم توسط پریمیرپرو و افترافکت را دارید به جدول زیر توجه کنید

مشاوره خرید کارت گرافیک برای تدوین با پریمیرپرو و افترافکت

همانطور که در جدول بالا میبینید همیشه باید به ستون دوم از سمت چپ دقت کنید،مقدار هسته های کودا ، وظیفه ی اصلیه پردازش افکت های مورد پردازش را بر عهده دارند.گرافیک 1080 دارای بیشترین هسته پردازش گرافیکی است.

حال اگر قصد خرید گرافیک 1050 را دارید ، بجای 1050 ، گزینه 1060 را خریداری کنید چرا که دارای دو برابر هسته پردازش افکت و رندر میباشد که مقداری از 1050 گرانتر است که می ارزد.

حال اگر بخواهید گزینه دیگری را مد نظر بگیرید،میتوانید کارت گرافیکی 980TI و 780TI را نیز تهیه نمائید.

نتیجه این است که کارت گرافیک 2070 به دلیل داشتن تعداد پهنای باند بیشتر٬‌ بیت بالاتر کاملترین پاسخ بیت رنگ 8bit , 10bit , 12bit عمق رنگ و داشتن حافظه ی بیشتر موفق تر است. منبع

مواظب باشید اغلب مقایسه ی کارتهای گرافیک برای بازی است و انتخاب برای تدوین و تصحیح رنگ و نیازهای دیگر متفاوت است.

یکی از موضوعاتی که یک تدوینگر و طراح همیشه باید در ذهن خود داشته باشند، بروز نگه داشتن یا آپدیت بودن درایور یا نرم افزار کارت گرافیک است. وقتی که پریمیر یا افترافکت یا داوینچی یا فاینال کات نسخه جدید ارائه میشود، هم باید ویندوز را آپدیت نمود و هم درایور کارت گرافیک را، چون در هر آپدیت قابلیت ها و سازگاری هایی میان سخت افزار و نرم افزار ایجاد میشود تا عملکرد سخت افزار با نرم افزار شما بهتر شود. حال برای آپدیت نمودن درایور کارت گرافیک اینجا کلیک کنید

 • معمولا نیازی نیست که درایور قبلی را حذف کنید چون درایور جدید کارت گرافیک جایگزین قبلی میشود.
 • موقع نصب درایور جدید کارت گرافیک نرم افزارهای خود را ببندید.
 • پس از نصب درایور جدید کارت گرافیک حتما سیستم را ریستارت کنید.

همینطور که جلوتر میرویم، اهمیت تولید ویدیو و ساخت پروژه های ویدیویی با نرم افزارهای ادوبی مانند پریمیرپرو بیشتر شده و تولیدکنندگان سخت افزارهای گرافیکی مانند شرکت انویدیا اهمیت بیشتری به کاربران خود میدهند.

در خبری که از انویدیا سازنده کارتهای گرافیکی جی تی ایکس و کوادرو رسیده، یک درایور نرم افزاری جدید تولید شده که مختص به تولید ویدیو و انیمیشن میباشد.

تا قبل از این، تمام تمرکز انویدیا روی کارایی بازی ها بود اما به تازگی با تولید این درایور تمرکز روی نرم افزارهایی مانند پریمیرپرو و Autodesk Arnold, Unreal Engine 4.22, REDCINE-X PRO, Adobe Lightroom, and Substance Designer by Adobe گذاشته و اعلام نموده که در حال حاضر میزان 9 درصد سرعت کارایی و رندر در این برنامه ها بیشتر میشود که خبر بسیار خوبی است.

این درایور کارت گرافیک که بنام Creator Ready معروف است فقط برای مدلهای :

NVIDIA TITAN Series:

NVIDIA TITAN RTX, NVIDIA TITAN V, NVIDIA TITAN Xp, NVIDIA TITAN X (Pascal)

GeForce RTX 20 Series:

GeForce RTX 2080 Ti, GeForce RTX 2080, GeForce RTX 2070, GeForce RTX 2060

GeForce 16 Series:

GeForce GTX 1660 Ti, GeForce GTX 1660

GeForce 10 Series:

GeForce GTX 1080 Ti, GeForce GTX 1080, GeForce GTX 1070 Ti, GeForce GTX 1070, GeForce GTX 1060, GeForce GTX 1050 Ti, GeForce GTX 1050 کارایی دارد و مدلهای قدیمی تر را نمیپذیرد.

تصمیم گرفتیم روش خیلی خوبی برای مقایسه نمودن انواع کارت گرافیک به شما ارائه کنیم. منبعد میتوانید براحتی کارتهای گرافیک را باهم مقایسه و نتیجه مطلوب بگیرید. برای شروع مقایسه روی https://gpu.userbenchmark.com/  کلیک کنید. در مرکز سایت گزینه هایی برای مشاهده مقرون به صرفه ترین٬ تاثیرگذارترین و بهترین امتیاز از دید کاربران را میتوانید مشاهده کنید. امیدواریم در نتیجه گیری ها موجب سرعت ودقت انتخاب شما شده باشیم.

در لیست نتایج مرکز سایت ستون Avg.bench معیاری برای انتخاب شما خواهد بود که با یکبار کلیک روی آن به تریتب قوی ترین تا ضعیفترین را لیست خواهد نمود.

اما برای اینکه ببینید امتیاز کارت گرافیک شما چه میزان است مطابق ستون Avg.Bench میبایست در همان لینک بالا روی کلید Free Download کلیک نموده نرم افزار رایگان بنچمارک گرفتن را دانلود و آزمایش را شروع کنید٬ در نهایت یک امتیاز به شما نمایش خواهد داد. این آزمایش جهات مختلفی توانایی کارت گرافیک شما را بررسی میکند و معیاری جهانی است.

شرکت انویدیا تراشه های پردازشی خود را به برندهایی مانند :

 • Evga
 • Asus
 • Gigabyte

و موارد دیگر می فروشد تا آنها بتوانند کارت گرافیکی را با برند خود تولید کنند. هر کدام از این برندها برای جذب مشتری ممکن است کارهایی مانند :

 • تغییر اندازه فیزیکی کارت گرافیک
 • افزودن چراغ ها و ایجاد جذابیت فیزیکی
 • تغییر در ساختار خنک کنندگی

را بوجود بیاورند اما هیچیک از اینها بیش از حدود 2 درصد در کارایی، تاثیر فراوانی نخواهد داشت.

چه تغییراتی در تولید کارت گرافیک برندها مهم است ؟

 • اندازه : یکی از گزینه های مهم می باشد چون کارت گرافیک باید بر اساس فضای داخل کیس انتخاب شود، اگر کیس بزرگ است پس، اندازه خیلی مهم نیست اما زمانی می رسد که شما نمی توانید یا نمی خواهید کیس را تعویض کنید، پس باید به دنبال برندی از تولید کننده مدل مد نظر کارت گرافیک خود بگردید که اندازه کوچک را تولید نموده است.
 • برق مورد نیاز : برخی کارت های گرافیک تعداد فن یا خنک کننده و همچنین چراغ هایی را روی آن تعبیه نموده اند، این کار باعث می شود که نیازمند یک پاور برق قوی تر باشیم. قیمت پاور برق نیز امروزه زیاد است. وقتی که فن های کارت گرافیک زیاد باشند پس، صدا نیز تولید خواهند نمود، شاید این نکته برای شما مهم باشد.
 • افزایش حافطه : این نکته در کار شما می تواند تاثیر بگذارد. برخی برندها برای جذب مشتری، سعی می کنند که نسبت به تولیدکنندگان دیگر، میزان رم یا حافظه کارت گرافیک را افزایش دهند.

 • به صحبت غیر حرفه ای ها در سطح اینترنت اعتماد نکنید
 • همیشه عدد بالاتر در مدل ، دلیل بهتر بودن نیست
 • بین دو سری جی تی ایکس و کوادرو ، کودارو برای کیفیت و تفکیک پذیری رنگ بهتر و جی تی ایکس برای سرعت رندر و روانی بیشتر در حین کار را انتخاب کنید که البته میتوانید فقط یکی از این دو را انتخاب کنید
 • استفاده همزمان از دو کارت گرافیک جی تی ایکس در یک سیستم ، هیچ تاثیری در روند کار ندارد و قوی تر نمیشود و فقط برای بازی مناسب است چرا که ادوبی در حال حاضر استفاده از دو کارت گرافیک در نرم افزارهای خود را ایجاد ننموده است.
 • هیچ کارت گرافیکی نیست که اصطلاحا کم نیاورد٬ سیاست تولیدکنندگان این است که مصرف کننده همیشه برای نیازهای آینده سخت افزار خود را آپدیت نماید.
 • کارت گرافیک در زمان رندر پروژه ویدیویی وقتی از افکت هایی که دارای شتابدهنده هستند تاثیر گذار است.
 • کارت گرافیک خوب میتواند رنگ های ویدیو و عکس را بهتر نمایش دهد.
 • کارت گرافیک میتواند زمان تدوین فیلم با پریمیر و افترافکت و داوینچی و اوید و فاینال کات به صورت چندمانیتوره عمل کرده و تصویر اصلی و نهایی را در بزرگترین اندازه نمایش داده و سایر بخش های برنامه را در مانیتور دیگر نمایش دهد.
 • کارت گرافیک به واسطه ی داشتن پورت های متعدد میتواند تعداد بیش از 4 مانیتور را نیز همزمان به یک سیستم متصل نمائید.
 • وقتی در حال تدوین فیلم مخصوصا با پریمیر و افترافکت هستید و از افکت های تصحیح رنگ و انهایی که دارای شتابدهنده گرافیکی هستند استفاده کنید ، نمایش بسیار روان ویدیو با افکت ها را به عهده دارد.
 • وقتی از افکت های شرکتی مانند ردجاینت و بوریس در پریمیر و افترافکت استفاده میکنید این کارت گرافیک است که امروزه پردازش بیشتر و بهتری را برعهده گرفته و مقداری از بار پردازش را از سی پی یو بر میدارد.