بین کروماکی و پرده سبز چه تفاوت هایی وجود دارد؟

همه چیز در خصوص کروماکی و پرده سبز یا گرین اسکرین و تفاوت آنها

در سالهای دور برای اینکه تدوینگرها بتونند اشخاص و سوژه ها رو از محیطی که هستند به فضای دیگری منتقل کنند البته در فیلم و ادیت فیلم،پشت سر سوژه پرده و بکگراندهای نقره ای رنگ را قرار میدادند و بعد از اینکه تصویربرداری انجام شد،توسط نرم افزار،رنگ خاکستری یا نقره پشت سر سوژه را حذف و فیلم و یا عکس مورد را در پشت سر سوژه نمایان میشد.
به معنای ساده،کروماکی یا گرین اسکرین ترکیب دو فریم یا دو تصویر توسط حذف یا جابجایی تون رنگ است.که توسط حذف این تون رنگ مثلا سبز،تصویر دیگر نمایان میشود.
امروزه بجای استفاده از رنگ نقره ای ، از رنگهای سبز و آبی استفاده میشود و دلیل اینکه رنگ نقره دیگر استفاده نمیشود،این است که پس از سالها ادیت و تصویربرداری در این زمینه،تولیدکنندگان به این نتیجه رسیده اند که یکی از اجزای مهم هر شخص در چنین تکنیک هایی،صورت او میباشد ، از این جهت به این نتیجه نهایی رسیدند که رنگ سبز رنگی است که اگر پوشش و لباس سوژه را به آن متضاد نمایند،صورت سوژه یا رنگ پوست نیز کاملا متضاد بوده و در نهایت نتیجه جدا نمودن و تغییر بکگراند بسیار دقیقتر و بهتر خواهد بود.
دست ها ، بدن ، صورت اجرایی هستند که در این تکنیک دقت زیادی بر روی آنها میشود که باید اطرافشان خیلی عالی به نظر برسد و مشخص نشود که شخص از جای دیگری منتقل شده است.

همه چیز در خصوص کروماکی و پرده سبز یا گرین اسکرین و تفاوت آنها

حال باید بدانید کلمه کروماکی ، پرده سبز ، پرده آبی در تدوین فیلم تماما دارای یک معنا هستند.
در حین اجرای یکی از پروژه ها بودیم که در آن ویدیو از پرده سبز استفاده نمودیم که نمونه آن و نتیجه اش را در پایین برای شما قرار میدهیم.
تصویر زیر محمد ملکی مدرس دوره های حرفه ای تدوین و جلوه های ویژه مانی سافت میباشد که اجرای این تکنیک را در یکی از تولیدات آموزشی انجام داده اند و همین تکنیک را نیز به هنرجویان خود ارائه کرده است.
با دقت خواهید دید که با پرده سبز چقدر عالی میتوانید جلوه ویژه تولید کنید و کلا فضای جدید را ایجاد کنید.
در خصوص حذف کامل و بی نقص یک کروماکی یا پرده سبز،در دوره افترافکتس که توسط مانی سافت ارائه شده است،میتوانید این تکنیک را بخوبی فرا گرفته و تمام مشکلات و مواردی که در خصوص سایه ها در کروماکی یا حاشیه سوژه در فیلم بوجود می آید را بر طرف نمائید و نیز همین تکنیک در تدوین فیلم سطح اول مانی سافت نیز بصورت کامل ارائه شده است.