آشنایی با ادوبی فتوشاپ لایت روم به فارسی

[row][column size="1/4"]lightroom manisoft[/column] [column size="3/4"]

نام دقیق این نرم افزار ادوبی فتوشاپ لایت روم است که از تولیدات شرکت ادوبی بوده و بر روی دو سیستم عامل ویندوز و مکینتاش نصب میشود.

اگر عکاس هستید و یا در زمینه عکاسی نیز فعالیت دارید مطمئنا در آینده نزدیک باید به سراغ نرم افزار ادوبی فتوشاپ لایت روم بروید و از قابلیت های حرفه ای آن استفاده نمائید و همچنین بدانید تمام عکس هایی که با دوربین های حرفه ای و نیمه حرفه ای گرفته میشوند دارای مشکلاتی مانند گامای نور اضافه و خیلی موارد دیگر هست.

پس در حالت کلی نرم افزار ادوبی لایت روم مختص به عکاسان میباشد و نه طراحان.

[/column] [/row]

برخلاف تصور بسیاری از کاربران،ادوبی لایت روم دو کار کلی را انجام میدهد :

 1. دسته بندی و مدیریت تصاویر البته این نرم افزار مانند ادوبی بریج نیست
 2. پردازش و اعمال تصحیحات و نه طراحی مانند فتوشاپ

پس این تصور را نداشته باشید که ادوبی لایت روم مانند فتوشاپ بتواند :

 1. طراحی انجام دهد
 2. دستورات حذف را اعمال کند
 3. یا تکنیک های سه بعدی را انجام دهد.

قابلیت های اصلی ادوبی فتوشاپ لایت روم از نگاه محمد ملکی مدرس دوره های ادوبی و فاینال کات در ایران :

 1. در نگاه اولیه شاید شبیه به ادوبی فتوشاپ المنت باشد یعنی دسته بندی و یکپارچه نمودن تصاویر را اعمال کند
 2. در نگاه دوم و عمیقتر متوجه میشوید که تکنیک های ریتاچ یا ریتوش،افزایش کیفیت تصاویر،تصحیح رنگ،تصحیح نور،کالورگریدینگ تصاویر،حذف قرمزی چشم،حذف نویز،ایجاد وضوح و درخشندگی،اعمال کادربندی،تبدیل تصاویر به سیاه و سفید را انجام میدهد.
 3. قابلیت اعمال تکنیک ها بر روی فایلها را Raw و JPEG
 4. اعمال دستورات پرینت یا چاپ بصورت مستقیم
 5. تولید کتابچه از روی تصاویر
 6. تولید اسلایدشو تصاویر
 7. تولید تصاویر و گالری ویژه قرار گرفتن در وبسایت و اینترنت

ادوبی لایت روم درون خود چندین تکنیک اماده و از قبل طراحی شده دارد که میتواند بسیار زیاد به کاربری که با آن آشنایی حرفه ای ندارد در جهت رفع برخی نیازهایش یاری نماید.

در خصوص تاریخچه تولید ادوبی لایت روم،در سال 2007 اولین نسخه رسمی آن ارائه شد و جالب اینکه این برنامه به نسخه بالاتر یا جدیدتر ارتقا نمی یافت و میبایست قبلی را حذف و مجدد نسخه جدید نصب گردد.به ترتیب در سال های 2008-2009-2010-2012-2013-2015 و 2016 نسخه این برنامه به 6.4 ارتقا یافت و به تکامل خود رسید.

چه نیازی هست که وارد کار با ادوبی لایت روم شویم ؟

اعتقاد حرفه ای ها بر این است که هر نرم افزاری در دنیای دیجیتال مختص به کار و فعالیت های مشخصی ارائه شده است.بطور مثال اگر میخواهیم یک طراح حرفه ای شویم باید فتوشاپ را یاد بگیریم یا برای تدوین و تولید ویدیو باید پریمیرپرو را بلد باشیم و یا اگر قصد تولید جلوه های ویژه را داریم که میبایست استادانه با افترافکتس این کار را انجام دهیم،پس ادوبی لایت روم هم مختص به پردازش و اعمال تکنیک های روی عکس هایی است که مستقیم از دوربین به سیستم منتقل میشود و قصد داریم تا زیباسازی و تصحیحات رنگ و نور را بر روی آن اعمال نمائیم و جالب اینکه پس از آنکه با ادوبی لایت روم و رازهایش توسط تدریس محمد ملکی بخوبی آشنا شده و چندین ساعت را گذراندید،برای اغلب نیازهای عکس خود دیگر از فتوشاپ استفاده نخواهید نمود و براحتی همه تکنیک ها و نیازهای خود را در ادوبی لایت روم انجام میدهد و فقط برای اعمال نیازهای گرافیکی و طراحی به فتوشاپ می روید و همچنین به دلیل سرعت بالای ادوبی لایت روم در اعمال تکنیک ها بر روی تصاویر بسیار زیاد به صورت همزمان، دارای محبوبیت میباشد.

در نهایت توصیه یادگیری ادوبی لایت روم را که توسط محمد ملکی در ایران به فارسی ارائه شده است را به شما توصیه مینمائیم و بدانید که با تدریس محمد ملکی از مانی سافت هر دوره و نرم افزاری را کاملا اصولی و از ابتدا فقط یکبار فرا گرفته و به هیچ شخص یا مجموعه ای وابسته نخواهید بود.

در دوره تجاری آموزشی لایت روم به فارسی همه چیز را از صفر آموخته و هیچ سوالی برای شما بی پاسخ نخواهد ماند و بدانید که مبحث لایت روم خیلی فراتر از تغییرات بر روی تصویر است.