آشنایی کامل با مت پینتینگ Matte painting در افترافکت. چقدر در مورد آن میدانید؟ چگونه ویدیو را دگرگون میکند.

مت پینتینگ Matte painting در آموزش افترافکت و اینکه چقدر در مورد آن میدانید؟

مت پینتینگ چیست؟
Matte painting
با دقت مطالعه نمائید تا بدانید قرار است چه چیزی را تولید نمائید.
امروزه در اینترنت وقتی این کلمه جستجو میشود گزینه های زیادی مرتبط با نرم افزار افترافکتس یافت میگردد و اغلب افراد نیمه حرفه ای سعی نموده اند که مت پینتینگ را بعنوان تعویض آسمان یا ایجاد یک تغییر یا تغییر رنگ یا لعاب دادن به تصویر معنی کنند.
در این مقاله که توسط مدرس محصولات ادوبی و مکینتاش در ایران ( محمد ملکی ) آماده شده سعی بر آن است که درک کاملی از مت پینتینگ برای شما ایجاد گردد تا در دوره آموزش افترافکت مانی سافت بتوانید با معنای واقعی و دید باز این تکنیک یا تکنیک ها را اجرا نمائید،چرا که معتقد هستیم زمانی در آموزش افترافکت و اجرای تکنیک های سینمایی موفق خواهید شد که درک و دید درستی داشته باشید و همانند غیر حرفه ای ها سریعا یک کوه و دریا و ابر نیاورید و سریع اقدام به ماسک و رنگ دادن کنید.
قبل از شروع رفتن به عمق مبحث مت پینتینگ توصیه میکنیم هر آنچه که از این مبحث در ذهن دارید را حذف نموده تا راحت تر صحبت های ما را بپذیرید.


کلمه مت : یعنی مات
کلمه پینتینگ یعنی نقاشی
حالا در حالت کلی مت پینتینگ یعنی نقاشی مات
نقاشی مات یعنی توهم!


چرا توهم؟
وقتی که در صحرا قدم میزنید و اگر تشنه نیز باشید سراب یا توهم را در آنجا خواهید دید و این توهم در نقطه بسیار دورتر از شما وجود دارد یعنی از شما دور است
حالا ارتباط بین نقاشی مات و توهم این قدرت را به تولید کننده میدهد تا بیننده را توسط مت پینتینگ و توهمات،از زندگی روزمره و عادی خود به فضای سینمایی ببرد و این تغییر فضا یعنی از زندگی عادی به فضایی دیگر موجب تفریح،استرس و ... در بیننده میگردد و همین دلایل است که اشاخص نسبت به مت پینتینگ واکنش نشان داده و از برخی صحنه ها لذت برده و از برخی دیگر حالشان بهم میخورد و این حال بهم خورن نیز نشان دهنده تاثیر گذاری تکنیک مت پینتینگ تولیدکننده میباشد.
در تکنیک مت پینتینگ تولیدکننده سعی می نمایند صحنه های واقعی را با صحنه های توهم زا به سبکی کاملا حرفه ای ترکیب نماید و این ترکیب کاملا به دید تولید کننده و مخاطبین آن دارد که امروزه شما در فیلمها و موزیک ویدیوها براحتی وارد فضاهای تاریخی،زیر دریا،دشت،سرما میشوید و از دیدن این صحنه های خاص لذت میبرید
بصورت خلاصه بگوییم که اولین استفاده های تکنیک مت پینتینگ در سال 1907 با نقاشی رنگ مات بر روی شیشه و قرار دادن این تصویر در بکگراند صحنه ایجاد شد و در نمونه دیگری در فیلم جنگ ستارگان اپیزود 4 نیز استفاده گردید.
حال پس از گذشت سالها،شرکت ادوبی توانسته تمامی ترکیبات و تولیدات صحنه های مت یا مات را در نرم افزارهای خود ایجاد نماید
مت پینتینگ و یا نقاشی مات توسط دو نرم افزار ادوبی فتوشاپ و ادوبی افترافکت تولید میشود،پس کسی که قصد تولید جلوه های ویژه و تولید موزیک ویدیو و فیلم های سینمایی هالیوودی را دارد بی شک باید بر روی این دو نرم افزار کاملا مسلط شود و آنقدر باید حرفه ای آموزش دیده باشد تا بتواند اغلب نیازهای خود را بدون وابستگی ایجاد نماید
برخلاف تصور خیلی ها ، حال میدانید که مت پینتینگ در فتوشاپ نیز تولید و قابل اجراست
میتوانیم بگوییم که مت پینتینگ 7 درصد دلیل استفاده از افترافکت است

مت پینتینگ در خصوص موارد زیر مورد اجراست
تولید نورهای سینمایی واقعی
تولید صحرا
تولید دریا
تولید جنگل
و حال ترکیب تمام این موارد با یکدیگر و ... ادامه در ویدیوی های ویژه هنرجوها ارائه شد.

آغازی بی پایان در تولید موزیک ویدیو...