خلاصه :

بریج یعنی پل، یعنی واسطه، نرم افزاری که وظیفه ی بسیار مهمی برعهده گرفته تا یک طراح یا عکاس یا تدوینگر یا فیلمساز بتواند توسط آن تمام فایلهای ویدیویی و عکس و مدیا را مشاهده و از بریج به نرم افزار مورد نظر خود وارد شده و عملیات تولید خود را انجام دهید.

ادوبی بریج را بهتر بشناسیم

نرم افزار بریج Bridge توسط شرکت ادوبی ساخته شده، همان شرکتی که نرم افزارهای فتوشاپ، پریمیر، افترافکت، ایندیزاین و الویتریتور را ساخته، بریج Bridge طراحی شده تا بعنوان یک واسطه میان شما و مدیاها(عکس و فیلم و صدا) و نرم افزارهای ادوبی قرار بگیرد، تا مجبور نباشید برای گشتن و مشاهده ی مدیاها به ویندوز اکسپلورر یا فایندر مک بروید (فقط کارش این نیست ادامه داره...).

وقتی که اولین بار وارد بریج Bridge میشویم، نمایی از کنار هم قرار گرفتن عکس و فیلمها به صورت خانه بندی شده نشان داده میشود.

نرم افزار بریج Bridge در گذشته کندی هایی در حین کار داشت که رفته رفته با آمدن نسخه نرم افزار بریج Bridge 2020 سرعتش بسیار بالا و کارایی بهتری پیدا نموده است.

درباره ادوبی بریج بیشتر یاد بگیریم.

اشتباه برخی افراد در مورد نرم افزار بریج Bridge 

برخی تصور میکنند که نرم افزار بریج Bridge را خوب می شناسند و میگویند نرم افزار بریج Bridge برای مشاهده عکس بوده و بیشتر به درد عکاسها میخورد، البته تا اینجا اشتباه نمیکنند، اما اینکه بیشتر از این نرم افزار بریج Bridge را نمیشناسند خود نکته ی مهمی است.

وقتی میگوییم نرم افزار بریج Bridge مانند یک پل یا واسطه است، فرض کنیم شما یک گرافیست هستید و کارهایی مانند طراحی پوستر و کاتالوگ انجام میدهید، در کنارش عکسهایی نیز از اینترنت دانلود میکنید، با دوربین عکاسی هم چند عکس گرفته اید، در سیستم خود فیلم های آموزشی نیز دارید، برای کار طراحی خود آیکون ها و شکل های گرافیکی نیز دانلود نموده اید، حال میخواهید شروع به طراحی کنید، چکار خواهید نمود؟ احتمالا مانند گذشته وارد ویندوز یا مک میشوید، مای کامپیوتر را باز نموده، به سراغ دیدن عکسها رفته و شروع به مرور و دیدن خواهید نمود، همچنان در پنجره های ویندوز به گشت و گذار مشغول هستید، به اولین مشکلی که برخواهید خورد اینکه اگر فایل های فتوشاپ PSD یا فایلهای با فرمت Raw احتمالا نمایش داده نمیشوند، البته مانی سافت برای رفع این مشکل آموزشی کامل و رایگان جهت ویندوز ده ارائه نموده، اما فرض میکنیم آموزش را ندیده اید یا ویندوز شما آپدیت نیست، پس فایلهای گفته شده در ویندوز به درستی نمایش داده نمیشوند، چکار میکنید؟ احتمالا وارد نرم افزار فتوشاپ میشوید، فایلها را یکی یکی یا دسته ای وارد و آنها را خواهید دید، آیا خسته کننده نیست؟ چند مرتبه اینکار را انجام میدهید، من که سالها کارم این بوده واقعا خسته میشوم، شما را نمیدانم.

اشتباه برخی افراد در مورد نرم افزار بریج Bridge 

نرم افزار بریج Bridge آمده که بگوید برای راحتی، سرعت بیشتر، دقت بهتر، دست از سر پنچره ی ویندوز و مک بردارید، همه چیزهایی که لازم دارید را من نمایش میدهم، موسیقی، ویدیو، عکس، فایل گرافیکی، psd فتوشاپ، حتی فایلهای خام دوربین عکاسی که با فرمت Raw گرفته شده است، از این بهتر چه میخواهید، همه چیز یکجا، بدون انجام کارهای تکراری، ضمنا میتونم شما رو مستقیم به فتوشاپ ببرم!

ارتباط نرم افزار بریج Bridge با فتوشاپ

پس تا اینجا فعلا میتوانیم از بریج بعنوان یک نمایش دهنده ی مدیاها استفاده کنیم، اما قابلیت دیگر نرم افزار بریج Bridge باز نمودن فایلهای عکس شما به صورت مستقیم در نرم افزار فتوشاپ است.

ارتباط نرم افزار بریج Bridge با فتوشاپ

همانطور که مشاهده میکنید، با راست کلیک روی یک یا چند عکس در نرم افزار بریج Bridge و رفتن به منوی Tools و انتخاب گزینه ی Photoshop، هشت گزینه ی بسیار کاربردی برای شما فعال میشود که به کمک آنها میتوانید عکس را مستقیم از نرم افزار بریج Bridge به نرم افزار فتوشاپ منتقل کنید، اگر فتوشاپ بسته باشد، اتوماتیک باز خواهد شد، بهتر است نسخه یا اپدیت نرم افزار بریج با فتوشاپ نصب شده یکی باشند، مثلا اگر نرم افزار بریج Bridge نسخه 2020 میباشد، پس فتوشاپ هم نسخه 2020 باشد تا این هماهنگی در کار انجام پذیرد، با این دستورات میتوانید عملیات های متعددی مانند :

 • اجرای هر اکشن اتوماتیکی که برای کارهای خود قبلا ساخته اید، انتخاب نموده تا آنرا بر روی تمام تصاویر انتخاب شده در بریج توسط فتوشاپ اجرا نماید، مثلا شاید بخواهید روی همه ی عکسها لوگو و نام خود را در پایین سمت چپ عکس ها قرار دهید، یا رنگ عکسها را اصلاح کنید به تم رنگی مورد نظر و...
 • میتوانید شیت های نمایش عکسها مانند آلبوم را اجرا کنید
 • میتوانید خطاهای ثبت شده توسط لنز دوربین ها مانند کروماتیک یا ابریشن Aberation را اصلاح کنید، خطاهایی در لنزها موقع ثبت عکس رخ میدهد که به موجب آن، لبه برخی اشیا دارای رنگ سبز یا صورتی میشود و روی نسخه چاپ عکس تاثیر خواهد گذاشت
 • میتوانید مستقیم وارد لایه های فتوشاپ کنید
 • میتوانید تکنیک اچ دی آر یا ادغام چند عکس با نوردهی زیاد، معمولی و کم را برای بدست آوردن یک عکس کانترست بالا اجرا کنید
 • اگر عکسهایی برای تکینک پانوراما (همان عکسهایی که چند تکه پشت سر هم میگیرم و در نهایت به یکدیگر میچسبانیم تا یک عکس عریض داشته باشیم) را انجام دهیم
 • میشود از عکسهای گرفته شده در پوشه ای که همینک در نرم افزار بریج Bridge باز است، کالکشن هایی ایجاد نمود البته نیاز به مقداری تمرین دارد.

حالا برای اینکه نظر شما را به قابلیت های خیلی عالی نرم افزار بریج Bridge جلب کنم، باید بدانید بدون رفتن به فتوشاپ میتوانید، تصحیح رنگ، ایجاد احساس در رنگ، رفع بسیاری از مشکلات رنگ و نور را نیز برطرف کنید، حتما میپرسید چگونه!

تصحیح رنگ و رفع مشکلات عکس در نرم افزار بریج Bridge

حالا میخواهیم یکی از توانایی های منحصربفرد نرم افزار بریج Bridge را به شما معرفی کنم، اگر از هنرجوها یا خریداران قبلی ما در خصوص عکاسی و تصحیح رنگ عکس هستید، احتمالا با نرم افزار ACR = Adobe Camera RaW آشنا هستید، اگر آشنایی ندارید، پیشنهاد میکنم که این قدرت مطلق در تصحیح رنگ حرفه ای عکس را یاد بگیرید، نرم افزار ACR یکی از بخش های نرم افزار فتوشاپ میباشد که به صورت کاملا حرفه ای بسیاری از مشکلات رنگ و نور، ایجاد احساس در عکس، رفع مشکلات کادربندی را انجام میدهد.

حالا با من کارهایی را که میگویم انجام دهید، در لیست عکسهای نرم افزار بریج Bridge یکی از آنها را با یک کلیک چپ فعال کنید تا مانند عکس بالا یک کادر آبی با زمینه ی روشن روی ان فعال شود، جایی که با فلش قرمز رنگ مشخص نموده ام را کلیک کنید تا به مرحله بعدی یعنی آشنایی اولیه با ACR یا همان ادوبی کمرا را برویم، شما میتوانید یک عکس را فعال کنید و یا چندین عکس را فعال کنید، پس از کلیک روی محل مورد نظر عکسها در برنامه ACR باز خواهند شد.

تصحیح رنگ و رفع مشکلات عکس در نرم افزار بریج Bridge

در سمت راست قدرتهای بینظیری برای تصحیح تمام موارد رنگ و نور عکس توسط نرم افزار بریج Bridge و البته ACR در اختیار شما قرار گرفته است، در سمت چپ، لیست عکسهایی که در نرم افزار بریج Bridge انتخاب نموده اید را نمایش میدهد.

وقتی میگویم تصحیح تمام موارد رنگ و نور، منظورم اول اینست که میتوانید اگر نور عکس زیاد است آنرا استاندارد کنید، اگر رنگ آن تنظیم نیست، تصحیح شود، اگر عکس بی جان است، میتوانید به آن جان تازه ای دهید، اگر وضوح عکس کم است، بیشتر کنید، اما منظور دوم این است که میتوانید احساس جدیدی در عکس ایجاد کنید، احساسی که قرار است برای مخاطب پس از دیدن این عکس بوجود آید را شما میتوانید تعیین کنید، جالب نیست اینکه شما میتوانید احساس دلخواه خود را به مخاطب منتقل کنید!!!

آموزش فارسی قابلیت های بریج

تمام هنر دنیای دستکاری رنگ در همین جمله خلاصه میشود، صاحب اثر پس از تصحیح موارد اولیه رنگ و نور، باید تصمیم بگیرد برای مخاطب چه حسی قرار است ایجاد شود، این حس را میتوان با خلاقیت در بخش ACR نرم افزار بریج Bridge ایجاد نمود، البته این را هم بگویم که این علم دستکاری رنگ یک تخصص است و تنها با کم و زیاد نمودن درجه یا اسلایدرها نمیتوان به نتیجه ی مطلق رسید.

تا اینجا متوجه شده اید که نرم افزار بریج Bridge فقط برای آرشیو نیست و فقط بخشی از آن به آرشیو تعلق دارد.

مدیریت مدیا با نرم افزار بریج Bridge

برای آرشیو نمودن، دسته بندی و نگهداری مدیاها، نرم افزارهای مختلفی وجود دارد، شرکت ادوبی هم در کنار برنامه های خود، نرم افزار بریج Bridge را تولید نموده است تا کاربرانش برای آرشیو یا مرور مدیاها به سراغ برنامه ی شرکت ها یا تیم های دیگر نروند.

کلمه ی آرشیو یا آرشیو نمودن، بحثی بسیار بزرگ است و نمیتوانیم به سادگی بگوییم که نرم افزار بریج Bridge مدیاها را آرشیو مینماید، بلکه بهتر است بگوییم نرم افزار بریج Bridge مدیریت مدیاها را انجام میدهید، بله این بهتر است چون آرشیو نمودن امکانات و روش های مخصوصی دارد.

به سراغ بخش های متعدد نرم افزار بریج Bridge میریم تا مروری شود بر امکانات مدیریت مدیاها.

بخش دسترسی سریع در نرم افزار بریج Bridge

یکی از بخش های نرم افزار بریج که من شیفته آن هستم، همین دسترسی سریع است، هر عکاس یا طراح یا گرافیست یا تدوینگر ، در دوره ی کاری خود، هزاران عکس و تصویر دارد، که گاها لازم است به برخی از آنها دائما دسترسی سریع داشته باشد بدون آنکه بخواهد مسیر پوشه ها را طی نماید، خود من وقتی یک پروژه ی آموزشی را تولید میکنم، پوشه ای که تمام مدیاها مانند ویدیو، موزیک، تصویر را درون یک پوشه گذاشته و آن پوشه را در این قسمت نرم افزار بریج قرار میدهیم و با یک کلیک به پوشه دسترسی دارم، برای اینکه پوشه های دلخواه خود در این بخش از نرم افزار بریج قرار دهید، زمانی که به پوشه رسیدید، پوشه را در وسط بریج با کلیک چپ نگه داشته و به این قسمت یعنی Favorites کشیده و رها کنید، دقیقا مثل پوشه ی مانی سافت یا PSD که در تصویر میبینید، برای حذف از Favorites بریج هم کافی است روی آیتم راست کلیک و گزینه ی Remove From Favorites را انتخاب کنید.

بخش دسترسی سریع در نرم افزار بریج Bridge

پوشه بندی تصاویر در نرم افزار بریج Bridge

اما برسیم به پوشه بندی هایی که در نرم افزار بریج کمک فراوانی به ما خواهند نمود.در بخش Folder نرم افزار بریج تمام بخش های سیستم شما، هارددیسک، فلش، دیسک، در دسترس بوده و زبان فارسی نیز قابل پذیرش است یعنی حتی پوشه های فارسی نیز به درستی نمایش داده میشوند. با کلیک روی هر پوشه محتویات درون آن در مرکز بریج نمایش داده میشوند، شما میتوانید همینجا بدون رفتن به مای کامپیوتر ویندوز یا فایند در مک، پوشه بسازید، برای اینکار روی پوشه یا درایو مورد نظر یا فلش، راست کلیک نموده و گزینه New Folder را انتخاب، پوشه ایجاد میشود، نامی برای آن وارد و تائید نمائید( برای تائید یا اینتر را فشار دهید، یا یک کلیک کنار پوشه بزنید)، میتوانید پوشه ها را حذف کنید، تغییر نام دهید، پوشه ای را با کلیک چپ نگه داشته و به درون پوشه ی دیگر بکشید، مثل این است که واقعا درون مای کامپیوتر سیستم هستید، اما اینبار گرافیکی و با محیطی حرفه ای تر و امکانات بیشتر.

یکی از موضوعاتی که در دسته بندی نمودن مدیاها، شما را از آشفتگی نجات میدهد، همین توانایی در ساخت پوشه بندی است، به تعداد بی نهایت پوشه بسازید، مدیاها را دسته بندی کنید، اما همینجا بگویم که ادوبی بریج برای دسته بندی نمودن مدیاها راهکارهایی را دارد تا موجب شود بیهوده پوشه در پوشه های طولانی ایجاد نکنید، فرض کنیم میخواهید مدیاها را بر اساس اینکه محتویات آنها دریا و ساحل میباشد، میخواهید دسته بندی کنید، چاره چیست، باید پوشه بسازیم و وقت زیادی برای پیدا نمودن مدیاها صرف کنیم و آنها را در یک پوشه نگهداری کنیم، شخص دیگری میگوید، میتوانیم مدیاها را تغییر نام دهیم، البته که میشود، آنهم به صورت دسته جمعی و هزاران فایل با هم که روش های خوبی برای اینکار هست، اما من میگویم هیچکدام از این دو راه لازم نیست وقتی نرم افزار بریج Bridge با توانایی بالا میتواند مانع از این کارهای خسته کننده شود.

ادوبی بریج Bridge بخش را ایجاد نموده بنام کی وورد Keywords که شاهکاری عظیم در دسته یندی های بزرگ مدیاها میباشد که به آن خواهیم پرداخت.پیشنهاد میکنم، تا اینجا پوشه بندی های مرتبی را بسازید، فقط خیلی پوشه در پوشه ایجاد نکنید، تا روشی جالب به شما آموزش بدهم.

میخوام بریج یاد بگیرم و عکاسی کنم

 مدیریت مدیاها در نرم افزار بریج Bridge با کی وورد Keywords

رسیدیم به بخش جذاب کار با مدیاها در نرم افزار ادوبی بریج Bridge که کمک بزرگی در مدیریت اطلاعات ما خواهد نمود. هزاران فیلم و کلیپ دارید، دارای موضوعات مختلفی هستند، هم موضوع بر اساس محتوا و هم موضوع بر اساس احساس و هر نوع دسته بندی که پروژه شما آنرا در نظر گرفته باشد، در این مرحله نیازی به ساخت پوشه در پوشه های طولانی و تو در تو نیست، بلکه این کی وورد Keywords های ادوبی بریج هستند که دسته بندی ها را انجام خواهند داد، ما هم کمی باید بهش کمک کنیم!.

 مدیریت مدیاها در نرم افزار بریج Bridge با کی وورد Keywords

کی وورد Keywords یا برچسب در بریج چیست

سمت راست عکس را ببینید، من کی وورد هایی را ایجاد نموده ام، کی وورد چیه؟ یک سری کلمات که آنها را به مدیاها می چسبانیم یا مرتبط میکنیم تا ادوبی بریج بر اساس آنها مدیاها را دسته بندی و با سرعت بسیار بالا و عجیبی برای ما پیدا و نمایش دهد، پس این میشه کی وورد.

کی وورد ها بر اساس نیاز شما ساخته میشوند، شما باید کی وورد در ادوبی بریج را بسازید، برای اینکار در بخش Keywords، پایین سمت راست روی بعلاوه کلیک و کی وورد را بسازید، هر تعدادی که دو دارید، فکر کنید میخواهید پوشه بسازید اما اینها پوشه نیستند، یعنی روی هارد شما چیزی بابت این کی وورد ها ساخته نمیشود و فقط در نرم افزار بریج قابل دیدن هستند، پس شروع کنید مثل من بسازید.

وقتی کار ساخت تمام شد، باید کی وورد ها را به مدیاها که میتواند هر نوعی باشد، مرتبط کنیم، در سمت چپ تصویر بالا چند عکس دارم که با محتوای کی وورد پرتره و عروس معنا دارند، پس ابتدا عکس ها را انتخاب میکنم، میتوانید با کلیک چپ تکی انتخاب کنید و برای انتخاب چند تایی با نگه داشتن کلید کنترل، و تعدادی از مدیاها را های لایت میکنیم، حال در بخش کی وورد تیک آنهایی که مربوط هستند را میزنیم، 

آموزش مدیریت مدیاهای عکس و فیلم با نرم افزار ادوبی بریج بخش کی وورد

با اینکار، تعداد مدیاها را تنظیم نمودیم که با محتوای عروس و پرتره هستند، چه زمانی به کار می آید، زمانی که میخواهیم تمام مدیاهایی که محتوای عروسی یا پرتره یا هر دوی آنها هستند را نرم افزار بریج به سرعت به ما نمایش دهد، شما به صورت نامحدود میتوانید تعداد کی ووردها را به یک عکس اضافه کنید، مزیت نرم افزار بریج هم همین است که دست شما کاملا باز بوده و میتوانید هر نوع مدیا را به صدها برچسب مرتبط کنید.

حالا وقت آن میرسد که نحوه جستجو نمودن یا عملکرد کی وورد ها را آزمایش کنیم، برای اینکار، در فیلم مشاهده میکنید ( تمام صفحه مشاهده کنید ) که من در بخش Filter تعداد زیادی برچسب یا کی وورد دارم، که به مرور زمان به عکسها مرتبط شده اند، در انتهای لیست برچسب ها دو گزینه ی عروس و پرتره نیز مشاهده میشود، وقتی روی آنها کلیک میکنم، در محل نمایش مدیاها، فقط آنهایی نشان داده میشوند که دارای دو برچسب یا برچسب انتخابی من هستند، این یعنی شاهکاری در دسته بندی مدیاها.

با این عملیات که به مقداری تمرین نیاز دارد و البته درک درستی در مدیاها و دسته بندی، هرچقدر زمان بیشتر بگذرد به اهمیت آن بیشتر پی میبرید و مثل من شیفته ی آن خواهید شد.

تا این مرحله سعی نمودم به روشی تجاری که مختص به مانی سافت میباشد نرم افزار بریج Bridge را بشما معرفی کنم و از طرفی اشتباه اینکه نرم افزار بریج فقط برای آرشیو نمودن است را تصحیح کنم، نرم افزار بریج بسیار پرکاربرد است به شرط اینکه کاملا آنرا بشناسیم، با شناخت صحیح و استفاده از تجربیات تیم مانی سافت مطمئن باشید در هر محصولی که تولید نموده ایم، به توانایی بالایی خواهید رسید.

 ارتباط نرم افزار بریج با سایر نرم افزارهای ادوبی

شرکت ادوبی در کنار فتوشاپ، کمرا را، نرم افزارهایی مانند پریمیر، افترافکت، لایتروم، آودیشن نیز هست، که وقتی روی فایلی در نرم افزار بریج راست کلیک کنیم گاها نام این برنامه را خواهیم دید، منظور این است چنانچه آن نرم افزار را در بریج انتخاب کنیم، فایل ها در برنامه باز خواهند شد همانطور که در فتوشاپ باز شدند، مثلا وقتی روی فایل موزیک راست کلیک کنید احتمالا گزینه ی آودیشن Audition را نیز خواهید دید، معنای پل بودن همینجاست که به نرم افزار بریج نسبت داده میشود.

همانطور که در تصویر میبینید، ادوبی دارای حدود 22 نرم افزار است که نرم افزار بریج در مرکز آنها قرار گرفته و نقش یک پل یا واسطه را بین آنها ایفا میکند، اغلب این نرم افزارها مربوط به عکس، فیلم و صدا هستند.

 ارتباط نرم افزار بریج با سایر نرم افزارهای ادوبی

 معرفی نرم افزار بریج Bridge در چند سطر

 1. مدیا بروزر است یعنی میتواند مدیاها را به شما نمایش دهد، حتی عکس ها را به صورت تمام صفحه و بسیار جذاب
 2. مدیا اس ت منیجر است یعنی وظیفه دسته بندی نمودن، مرتب نمودن، برچسب گذاری مدیاها را برعهده دارد
 3. واسطه ای میان تمام نرم افزارهای ادوبی است که با ورود به آن میتوانیم به هر نرم افزار دیگر که مرتبط شده وارد شویم
 4. نرم افزار بریج با برچسب گذاری، ستاره دار نمودن، لیبل گذاری عکاسی، تغییر نام دسته جمعی فایلها کمک های فراوانی به شما خواهد نمود
 5. میتواند بدون نصب بودن هر نرم افزار دیگر ادوبی، کاملا مستقل وظایف خود را انجام دهد
 6. دستیاری فوق العاده برای هر فردی است که در دنیای دیجیتال فعالیت دارد

چگوه نرم افزار بریج Bridge را یاد بگیرم

سایت های زیادی مدعی گفتن آموزش صفر تاصد بریج هستند، اما متاسفانه با دیدن آموزش های بریج آنها، ناامید شده و به سراغ بعدی خواهیم رفت، تیم تجاری آموزشی مانی سافت (همین سایت) پکیج های آموزشی خود را بنام تجاری مزین نموده و این تضمین را به شما میدهد که نرم افزار بریج را طی چند ساعت بسیار کامل یاد خواهید گرفت، چند تا ویدیو رایگان از نرم افزار بریج آماده کردیم.شروع کنید

 

صفحه رسمی نرم افزار ادوبی بریج Bridge