درباره تصحیح رنگ واقعی در عکس چقدر میدونید،ایا باید با رنگ در عکس بازی کنیم؟

سلام

یک اشتباه بزرگ در تصحیح رنگ اینه که فکر کنیم باید با رنگ در عکس بازی کنیم و اینقدر کم و زیاد کنیم تا به چیزی شبیه به خواسته مون برسیم.

از این لحظه به بعد این طرز فکر رو کنار بزارید.

میدونید چرا خیلی ها دنبال پریست رنگ برای نرم افزار فتوشاپ یا لایتروم هستن؟ چون سواد رنگ ندارن ، چون میدونن با کم و زیاد کردن هم به نتیجه نمیرسن ، چون برنامه هایی مثل کمرا را و فتوشاپ و لایتروم رو درک نکردن.

صحبت از درک کردن شد،یعنی به سبکی یاد بگیریم که واقعا هنر تصحیح رنگ رو یاد بگیریم.

بگذریم از برخی موارد ، برخلاف تصور بسیاری عکاسها و گرافیستها،باید بدونید با تاثیراتی که روی سایه و روشنایی میزاریم موفق به تصحیح رنگ میشیم،یعنی میشه با روشنایی و تاریکی رنگ ها رو دلخواه و زیبا کنیم؟

البته که این یک واقعیت در تصحیح رنگه،بدونید هر عکسی که میگیریم دارای چند گزینه بنامهای شدت نور یا اکسپوژر،کانترست یا حد میان پیکسل روشن و تاریک،هایلایت یا روشنایی،شادو یا روشنایی،بلک یا سیاهی هست.

وقتی این چند گزینه رو یاد میگیریم تازه متوجه میشیم هر چه که بلد بودیم اشتباهاتی بوده و از این به بعد باید تصحیح رنگ رو از اول یاد بگیریم.

از اول یاد گرفتن یکی از خصلت های حرفه ای ها هست و کسانیکه به درک رسیدن باید علم رو تقویت و زیرساختهای علم رو باید از نوساخت.

اگر ادعاهامون رو کنار بزاریم،باور کنید خیلی زودتر از چیزی که فکر میکنیم از درییت و فایل اماده ی تکراری و جستجوهامون فاصله میگیریم،همه ی دنیای تصحیح رنگ در عکس ، طی همون مرحل و ابزارهای خود برنامه اتفاق می افتن و اگر غیر اینبود هیچ پریستی در برنامه اعمال نمیشد.

ادعا کردن در عنر خیلی جایز نیست چون مانع ادامه روند یادگیریه ، بدونید زمانیکه مدعی شدین استاد شدین ، کمتر به سراغ یادگیری میرید و همین اتفاق فرصتی بزرگ برای رقبای شما و تازه کارها بوجود میاره و بدونید که هیچ چیز نمیتونه مانع یادگیری دیگران بشه و هرکس که زودتر یاد بگیره موفقتر و سبک کارش رو زودتر جا میندازه.

تصحیح رنگ در عکس با نرم افزارهای متعددی مثل لایتروم ، فتوشاپ،کمرا را،لومینار،نامبروان و خیلی نرم افزارهای دیگه انجام میشه و نکته مثبتش اینه وقتی قواعد رو درست یاد بگیرید فرقی نمیکنه با کدوم کار کنید ، با همشون میتونید و وابسته به هیچکدوم نمیشید.

مانی سافت تمام صحبتهاش از تجربه هاش میاد و هر جمله اش حاصل کارهای عملی هست که در گذشته ، حال و اینده بهشون رسیده که این تجربیات در تصحیح رنگ عکس رو به پکیجهای کاملی تبدسل کرده که هر شخص کاملا از صفر به درجه ی بالایی برسه بدون اینکه چیزی سانسور بشه.

در تصحیح رنگ عکس چند مولفه ای که بالاتر گفتم تاثیر مستقیم روی سه رنگ اصلی یعنی ابی،قرمز و سبز میزارن،وقتی اکسپوژر رو زیاد کنیم نقاط رنگ روشن میشن پس از غلظت رنگها کم میشه و اگر اکسپوژر رو کم کنیم نقاط یا پیکسلهای رنگ ها تاریکتر پس رنگ ها غلیظتر دیده میشن.

مولفه هایی مثل کانترست،روشنایی،سایه،سفیدی و سیاهی هم به این روال تاثیرات رو میزان.

تا اینجا متوجه شدین که نورها چقدر میتونن روی رنگ ها تاثیر بزارن و ندونستن این موضوع باعث میشه بدون توجه،به سراغ رنگها بریم و هیچوقت رنگهایی که تولید میکنیم باب دلمون نشه و بریم سراغ دریست و فایل آماده.

بالای سایت قسمت محصولات آموزشی رو ببینید ، ساعت ها ویدیو گذاشتیم تا در تصمیم گیری شما بهتون کمک کنن.

برگرفته از تجربیات استاد محمد ملکی.