در این صفحه راهنمایی های لازم برای آشنایی با مراحل آموزش طراحی آلبوم یا ژورنال دیجیتال عروس و تبدیل شدن به یک طراح ارائه شده است.

آلبوم عروس یا ژورنال عروس چیست؟

یک آلبوم چاپ شده از عکس های روز عروسی یا روز فرمالیته ( روزی غیر از روز عروسی ). این آلبوم معمولا در اندازه ای بزرگ ارائه می شود و جنس جلد و نوع صفحات آن دارای تنوع فراوانی میباشد. 

مراحل چندگانه طراحی آلبوم یا ژورنال دیجیتال عروس

اگر میخواهید طراحی آلبوم یا ژورنال دیجیتال عروس را شروع کرده و آموزش ببینید برای اینکار مراحلی وجود دارد.

قصد نداریم با توضیحات بیهوده، صفحه را پر کنیم، فقط میخواهیم روش صحیح طراحی آلبوم یا ژورنال دیجیتال عروس را بدانید تا هر چقدر که در این مسیر جلوتر میروید خوشحال تر باشید از اینکه قواعد آنرا درست یاد گرفته اید. حال باید با مراحل تبدیل شدن خود به یک طراح آشنا شوید :

 1. اگر عکاس نیستند ولی تجربیاتی کم داشته باشید
  اولین نقطه شروع، توانایی در گرفتن عکس های زیبا و هنری است. بهترین دوربین عکاسی دنیا را به دست هر فردی بدهید میتواند عکس هایی را بگیرد اما نتیجه عکس اغلب افراد مشابه خواهد شد بجز آنکه عکس ها را از زاویه های مناسب گرفته باشد. عکسهای زیبا موجب متمایز شدن آلبوم طراحی شده هستند. شاید در نهایت یک طراح خوب باشید اما اگر عکس ها مناسب نباشند مخاطبین و خود شما متوجه کمبود در آلبوم عروس خواهید شد.
  بسیاری افرادی که طراحی آلبوم یا ژورنال دیجیتال عروس را انجام میدهند عکاس نیستند  فقط طراحی آلبوم را انجام میدهند آنها نیز بهتر است تجربیاتی هر چند کم در این زمینه بدست بیاورند شاید میپرسید چرا؟ در زمان طراحی آلبوم و کنار هم قراردادن تصاویر، انتخاب تصاویر مناسب و ژست های صحیح روی نتیجه تاثیر خواهد گذاشت.
 2. شناخت نرم افزار ادوبی بریج
  وقتی که یک طراح آلبوم یا ژورنال دیجیتال عروس می شوید، با انواع فرمت های عکس مانند راو Raw و دی ان جی DNG و JPG سروکار خواهید داشت. استفاده از خود پنجره های سیستم عامل ویندوز یا مک راهکار مناسبی نیست چون در برخی شرایط این پنجره ها توانایی نمایش صحیح عکسها را ندارند. بعنوان یک طراح باید عملیاتی مانند پوشه بندی، نامگذاری، برچسب گذاری روی تصاویر را انجام دهید. 
  در کنار مزیت های این نرم افزار، امکانات نمایشی نیز وجود دارد که برای مرور عکسهای خام و عکسهای طراحی شده در اختیارتان قرار خواهد گرفت. همچنین میتوانید عملیات تبدیل فرمت و کاهش حجم با کیفیت عکسهای نهایی را نیز انجام دهید.
  برای یادگیری کامل صفحه پکیجهای آموزشی بریج را مشاهده کنید.
 3. انجام مرحله مهم تنظیم رنگ و نور
  آلبوم هایی که پس از چاپ، حرفه ای و جذاب به نظر میرسند دارای رنگ و نور خیلی خوبی میباشند. عکسهایی که با دوربین گرفته می شود خام یا Raw هستند و فاقد هرگونه دستکاری در رنگ و نور. بسیاری از این عکسها دارای مشکلاتی نیز می باشند که قبل وارد شدن به مرحله طراحی و ترکیب حتما باید برطرف شوند چون در حین طراحی خاصیت خام بودن عکس تغییر میکند و شاید امکان برگشت به عقب نباشد و طراح آلبوم را با چالش هایی روبرو مینماید.
  حال باید نرم افزاری کاملا تخصصی برای این مرحله بنام Adobe camera raw و نرم افزار دیگری بنام لایتروم کلاسیک Lightroom classic را بشناسید. هر دو نرم افزار در این زمینه بسیار قدرتمند هستند و رنگ های خیلی زیبایی که طراح به دنبال آنها میباشد را میسازند اما یک تفاوت بزرگ میان آنها وجود دارد که بر روی تصمیم شما تاثیر خواهد گذاشت که کدامیک را انتخاب کنید پس باید انتخاب کنید در کدام دسته از طراحان قرار میگیرید.

  طراحان آلبوم یا ژورنال دیجیتال عروس دو دسته هستند : 

  1. آنهایی که عملیات ترکیب را با نرم افزاری مانند فتوشاپ انجام نمیدهند، فقط کارهایی مانند تنظیم رنگ و نور، اصلاح کادربندی، کاهش نویز، درجه بندی رنگ را انجام می دهند. اگر جزو این دسته هستید، باید نرم افزار لایتروم کلاسیک را یاد بگیرید.
  صفحه پکیج های آموزشی لایتروم کلاسیک را مشاهده کنید.
  2. اگر در طراحی آلبوم از خلاقیت در ترکیب عکس ها استفاده میکنید، مثلا به لباس عروس دنباله اضافه خواهید نمود یا ادیت های جذاب مدنظر دارید، باید نرم افزار کمرا راو را یاد بگیرید. چون پس از طی نمودن مرحله تنظیم رنگ و نور، بصورت مستقیم عکس وارد نرم افزاری بنام فتوشاپ خواهد شد و ادامه کار انجام می شود.
  صفحه پکیج های آموزشی کمرا راو را مشاهده کنید.
 4. ترکیب خلاقانه
  اگر از آن نوع طراحان آلبوم هستید که نیاز به ترکیب های زیبا و خلاقانه در عکس های عروسی دارید این مرحله برای شما میباشد.
  احتمالا در برخی آلبوم های عروسی دیده اید که دنباله لباس عروس بسیار بلند و توسط وزش باد در فضا متحرک است و یا شاید دیده اید که فضای عکس کاملا رویایی و خیلی خاص شده، تمام این خلاقیت ها درون نرم افزار فتوشاپ انجام می شوند.
  نرم افزار فتوشاپ دارای امکانات فراوانی است و هر شخصی به عنوان طراح، باید تصمیم بگیرد که آنرا برای چه نوع طراحی مد نظر دارد. فتوشاپ کاربردهای فراوانی مانند طراحی آلبوم عروس، طراحی بنرهای تبلیغاتی، طراحی پوستر و کاتالوگ، طراحی محیط های سایت و اپلیکیشن موبایل را انجام میدهد.
  برای تسلط در طراحی و ترکیب خلاقانه صفحه پکیج های آموزشی فتوشاپ را مشاهده نمایید.

خارج از مسیر
مراحل بالا یک روال منطقی و دقیق برای تبدیل شدن به یک طراح آلبوم یا ژورنال دیجیتال عروس میباشند. خارج شدن از این مسیر میتواند موجب کند شدن یادگیری و بروز خطاهای متعدد شود.

شرط های تبدیل شدن به یک طراح خوب

از آنجایی که درآمد حاصل از طراحی آلبوم برای آتلیه و استودیوها خیلی خوب است، این سوال پیش خواهد آمد که چرا برخی افراد این سود را به دست نمی آورند؟

آیا تا کنون توجه نموده اید که برخی افراد فنی مانند تعمیرکارها یا خیاط ها یا آشپزها، نتیجه ای خیلی بهتر بدست می آوردند و در مقابل بسیاری افراد دیگر اینطور نخواهند شد؟ طراحی آلبوم دیجیتال عروس نیز از این موضوع جدا نیست. بعنوان یک جمع بندی آیتم های زیر نقش نعیین کننده ای در تبدیل شدن یک فرد به یک طراح حرفه ای آلبوم عروس دارند :

 • مراحلی که در بالاتر گفته شد قدم به قدم اجرا نمایید
 • نمونه آلبوم های طراحی شده توسط دیگران را نگاه کنید
 • سعی کنید دقیقا مانند آلبوم های دیگران طراحی کنید
 • نوآور و خلاق باشید. بسیاری افراد خوب آموزش می بینند ولی به دلیل اینکه خلاقیت از خود ندارند نمونه کارهایشان خیلی قوی نخواهد شد
 • سعی کنید هر طرح شما یا هر برگه آلبوم شما با دیگری متفاوت باشد
 • هر آلبومی که به مشتری میدهید با دیگری فرق داشته باشد
 • هیچوقت از یادگیری نکات جدید و دیدن پکیج های بعدی که تولید میشود غافل نشوید

پرسش و پاسخ

آلبوم ایتالیایی همان ژورنال عروس یا آلبوم عروس است با این تفاوت که در ایتالیا نوع کنار هم قرار دادن و ترکیب تصاویر ممکن است تفاوت داشته باشد. آلبوم عروسی هندی، چینی، آلمانی، همه اینها وجود دارد و میتوانیم بگوییم که یکسان هستند. گاها ممکن است به دلیل نوع و مدل جلد و برگه ها نیز این تفاوت ایجاد شود.

به این دلیل که درآمد خوبی دارد. صرفنظر از اینکه شما بعنوان کارمند آلبوم طراحی میکنید یا مدیر هستید و برای کسب و کار خود طراحی را انجام میدهید، دستمزدی که برخی استودیوها بابت یک آلبوم ده برگ دریافت میکنند نسبت به هزینه انجام شده خیلی بیشتر است. بر همین اساس اگر شما یک طراح خوب باشبد در مدتی بعد میتوانید دستمزد خوبی بگیرید. البته به شرایط متعددی بستگی دارد.

اگر سوال یا موضوعی دارید برای ما بنویسید.