برای راه اندازی آتلیه،ابتدا باید شناخت کاملی از کارهایی که باید انجام دهید پیدا کنید،ابتدا علوم مربوط به عکاسی،ادیت عکس،تصحیح عکس،عکسهای پرسنلی،طراحی آلبوم را بیاموزید،خرید وسایل،همیشه مرحله آخر میباشد،پس بدون عجله از مطالب زیر استفاده کرده و هر سوالی داشتید در انتها بپرسید.

راه اندازی آتلیه و استودیو عکاسی برخلاف صحبتهایی که بسیاری از دارندگان آتلیه ها ارائه میدهند کار بسیار آسان و البته شیرین و همچنین پر درآمدی است،البته به شرط آنکه این راه را درست و اصولی طی نمائید.

قبل از راه اندازی یک آتلیه و استودیو عکاسی اول باید تصمیم بگیرید که قصد چه نوع فعالیتی را در آن دارید؟!

 1. عکس های پرسنلی بگیرید
 2. عکاسی از عروس و داماد را انجام دهید
 3. طراحی ژورنال عروس و داماد را انجام دهید
 4. فیلمبرداری از مجالس را انتخاب میکنید
 5. قصد تدوین فیلم مراسمات و ساخت کلیپ های اختصاصی را دارید
 6. و یا همه موارد

سود تمام موارد گفته شده بسیار عالی است.اما ... میبایست در هر شاخه مورد نظر حرفه ای باشید تا روز به روز به مشتریان شما اضافه شده و همچنین بتوانید مبالغ خیلی خوبی را از آنها دریافت نمائید.

قبل از ادامه باید بگوییم اگر اهل ذوق و هنر نیستید وارد این گروه کارها نشوید چرا که هرچه در این کارها غرق میشوید میبایست از سلیقه و ذوق هنری بیشتری استفاده نموده تا بتوانید کارهایی جذاب و مشتری پسند را خلق کنید و البته اگر احساس میکنید ممکن است در تولیدکارهای جذاب و اجرای خلاقیتهای نو کم میاورید ، نگران نباشید ، در کنارتان هستیم.به دلایل متعدد اگر قصد فعالیت همزمان در عکاسی و تدوین فیلم را دارید میبایست حداقل یک تیم دو نفره باشید و در واقع این دو نفر اعضا اصلی استودیو شما هستند و لازم به ذکر است که برای هنر تدوین فیلم و فیلمبرداری نیازمند به دو شخص دیگر نیز خواهید بود که نیازی نیست آن دو شخص از نفرات اصلی باشند و میتوانند از نیروهای پاره وقت یا موقتی در نظر گرفته شوند یعنی فرض نمائید یک مراسم عروسی را میبایست فیلمبرداری و سپس تدوین نمائید ، حال نفر اصلی استودیو دوربین شماره یک و دوربین اصلی را بدست گرفته و اینجاست که نیروی پاره وقت یا موقتی نیز وارد کار شده و دوربین دوم را بدست میگیرد و زوایای دوم مراسم را ذخیره میکند ، در این میان اگر مشتری نیاز به دوربین هوایی یا کرین نیز داشته باشد نفر سومی نیز وارد کار میشود و البته برای نفر سوم جای نگرانی نیست چرا که اغلب کسانی که دوربین هوایی یا کرین را دارند خود نیز فیلمبرداری را با اجرای تنظیمات کرین انجام خواهند داد.در خصوص عکاسی یک نفر کافیست در واقع همان نفر دوم و اصلی که در ابتدا صحبت نمودیم میتواند نقش عکاس و طراح را در استودیو ایفا نماید.

 

قدم بعدی

قبل از رفتن و خریدن تجهیزات نورپردازی آتلیه میبایست ابتدا شناخت دقیقی از تجهیزات و لوازم مورد نیاز داشته باشید ، در این زمان میبایست آموزش های اصولی را فرا بگیرید،دوره نورپردازی ما کاملا این موارد را بصورت اصولی به شما آموزش میدهد و مانع از هزینه های اضافه میگردد و یکی از مزیتهای این دوره آن است که اگر احیانا قطعه فراموش شود در آینده میتوان آنرا تهیه نمود ولی اگر در ابتدا به صحبت فروشندگانی که فقط قصد دارند ( البته نه همه آنها ) محصولات موجود خود را تهیه نمایند گوش دهید میبایست هر چقدر پول در حساب بانکی دارید به آنها تقدیم نموده و .... پس این دوره را که ابتدای آن مربوط به معرفی کامل تجهیزات است را حتما تهیه نمایید.

قدم بعدی

حال که با تجهیزات با مشاوره ای کامل آشنا شدید آنها را خریداری مینمائید و نوبت آن میرسد که کارهای عملی انجام دهید ، مشکلات بزرگ شما تازه در این مرحله شروع میشوند و سنگهای عظیمی را مقابل خود خواهید دید که مثلا

 1. چطور عکس بگیرم
 2. حالا که عکس گرفتم چطور تنظیمش کنم
 3. آیا اصول را رعایت کردم یا فقط عکس گرفتم
 4. حالا اگه مشتری بیاد چطور از لحاظ عکس گرفتن باهاش برخورد کنم
 5. چطور بهش ژست بدم آیا ژست هایی که دارم کافی هستن
 6. چطور عکس های زلال و شفافی رو بگیرم
 7. چه تنظیماتی در دوربین باید اعمال کنم آیا تنظیماتی که در باغ انجام دادم در آتلیه هم جواب میده اگر مشتری گفت در فضای بسته و بدون فلاش باید عکس بگیرم چکار کنم
 8. اگر زمان عکس گرفتن در آتلیه رنگ قرمز عکس زیاد بود چکار کنم
 9. اگر عکسها تار یا بلور شد چکار کنم
 10. چرا عکسهای من سایه دارد
 11. اگر مشتری مدل خاصی از نورپردازی را خواست چکار کنم
 12. حالا برای مشکلاتم چکار کنم از کی بپرسم و از کجا کمک بگریم که واقعیت رو بگه و مشکلاتم برطرف بشه!

90 درصد افرادی که بدون کسب مهارت های تجاری وارد این کار میشوند در زمان مواجه با موارد بالا به دو دسته تقسیم میشوند: یا پس از مدتی به نتیجه نمیرسند و اهل تلاش نیستند و به این نتیجه میرسند که بدرد این کار نمیخورند و با ضرر اقدام به فروش تجهیزات خریداری شده می نمایند یا اهل تلاش هستند و تا حدودی مشکلات را برطرف میکنند اما ... در اجرای کارها همیشه وابسته به دیگران هستند و سعی مینمایند در کار از دیگران تقلید نموده و خلاقیتی از خود ارائه نکرده و دائما برای مشتری ها کار تکراری اجرا مینمایند که عاقبت این افراد نیز شبیه به حالت اول میشود اما کمی بهتر... بطور مثال اگر وارد یک استودیو شوید و تنظیمات دوربین را بر هم زده و اصطلاحا دوربین را ریست کنید و یا در یک آتلیه کار میکنید و تنظیمات دوربین را اشتباها تغییر کلی دادید ، چنانچه بر تکنیک های مثلث نوردهی حرفه ای مسلط باشید که هیچ اما اگر علم مربوطه را نداشته و فقط عدد حفظ کرده باشید به مشکل خورده و تعداد زیادی عکس باید بگیرید تا به نتیجه برسید ، حالا تصور کنید روز عکاسی از عروس و داماد این مشکل رخ دهد ، استرس و نگرانی و ...

جای نگرانی نیست

به دلیل آنکه ما سالهاست در این زمینه فعالیت نموده و شناخت بسیار دقیقی را در این علم داریم ، بدون کم و کاست و یا بدون مخفی نمودن هرگونه فوت کوزه گری ، همه چیز را در اختیار شما گذاشته تا با گذراندن چند ساعت از آموزش تمامی رازها و نکاتی که ممکن است سالها تجربه و همچنین وقت نیازمند صرف داشته باشد را براحتی پشت سر بگذارید ، از نقطه کاملا صفر با هم شروع نموده و تا گرفتن یک عکس و رفع تمامی سوالاتی که در بالا نوشته شد کار عکس گرفتن را به پایان میرسانیم و مطمئنا لبخند رضایت را بر لبان خود مشاهده خواهید نمود که میگویید چقدر راحت و ... بله وقتی اصل ماجرا را درست یاد بگیرید همه چیز آسان میشود

تمام مباحث کلیدی درون دوربین

 1.  تمام نکات حرفه ای مربوط به مثلث نوردهی
 2.  و مهمتر اینکه آموزشی خواهید دید که در تمامی شرایط نوری چه استودیو چه فضای باز چه در فضای خانه یا سالن با گرفتن سه عکس بهترین نتیجه را برای خود ذخیره نمائید
 3. تا این مرحله به کمک مدرس ما یاد گرفتید عکس را مناسب ذخیره نمایید
 4. حال نوبت آن است که وارد سخت ترین و البته شیرین ترین بخش کار شوید ، میبایست
 5. تکنیک های ریتاچ را فرا بگیرید
 6. مشکلات نور و رنگ عکس را برطرف نمائید
 7. بکگراند را تصحیح نمائید
 8. ایرادات فیزیکی را برطرف کرده
 9. استایل رنگ را پیاده کنید
 10. تور عروس را سلکت و ......
 11. آیا با رازهای این گزینه های آشنا هستید؟

بدانید که فتوشاپ بدون نیاز به هیچگونه پلاگینی صد در صد مطلق است و با ابزارهایی که کلی راز را در خود نهفته کرده اند این تکنیک ها را بخوبی اجرا مینماید.ما شما را از دست ابزارهای سلکت و فدر و هاله های اطراف عکس و سوژه رها میکنیم و شما را وارد دنیای جدید از تکنیک ها و رازها مینمائیم که تاکنون حتی تصور آن را هم نداشته اید که در فتوشاپ چنین چیزهایی وجود داشته است!در مرحله آخر باید بدانید که نتیجه و حاصل کار شما طراحی چاپ شده و یا همان ژورنال پر درآمدی است که امروزه اغلب آتلیه ها و استودیوهای عکس بر روی آن وقت زیادی میگذارند را چگونه میخواهید طراحی کنید؟در حال حاضر بجز کسانی که واقعا حرفه ای آموزش دیده اند ، سایرین از سطح اینترنت اقدام به خرید فایلهای آماده فتوشاپ نموده و عکسهای عروس و داماد و سوژه های خود را به طرز بسیار نامناسب و همراه با مشکلاتی که خود او از آنها با خبر است و هنوز یاد نگرفته که مشکلات یک انتخاب را چگونه باید برطرف نماید را به عکس های خریداری شده آماده وارد نموده و در نهایت چاپ و به مشتری تحویل مینماید ، نکته جالب اینکه این کارهای آماده خریداری شده را خیلی از عکاسان دیگر در سراسر کشور تهیه نموده و این کار موجب میشود که کار نهایی اغلب عکاسان شبیه به همدیگر شود و وای به روزی که مشتری های شما آشنای یکدیگر بوده و کارهای مشابه شما را ببینند ، در آنجاست که مشتری خوب خود را از دست خواهید داد و این لحظه تلخی است برای شما.باید بدانید که هنر طراحی فون یا طراحی ژورنال عروس یا آلبوم عروس تماما رازهای ادوبی فتوشاپ و خلاقیت شماست ، این خالق طرح ( فتوشاپ ) را باید به طرزی کاملا حرفه ای فرا گرفت ، تکنیک های مخفی آنرا که فقط حرفه ای ها بلد هستند و حاضر نیستند به کسی آموزش بدهند را یاد بگیرید.

 

باید توانایی داشته باشید که برای هر مشتری یک کار جدید خلق کنید،یک کار متفاوت که مشتری شما از دیدن خود در آن متحیر شود،باید همیشه در این فکر باشید که چطور مشتری را خوشحال نمائید و بدانید که رشد مالی و پیشرفت کاری شما در گرو زیاد شدن مشتری هاست و افزایش مشتری نشانه کار خوب و حرفه ای است.در نهایت به کمک ما یک ژورنال عالی را از ابتدا در یک کاغذ خالی در فتوشاپ شروع و به یک طرح شیک و عالی میرسانید و پس از آن با نکات مهم چاپ آنها آشنا شده و به مشتری خود تحویل خواهید داد.در نهایت اغلب تصور میکنند که باید گرانترین وسایل را تهیه نمایم اما شما بدانید که در اشتباه هستند.

هزینه هایی که میبایست در راه اندازی یک استودیوی عکس مناسب داشته باشید را در زیر آورده ایم :

 1. خرید دوربین عکاسی در حد 4 میلیون تومان و اگر توان مالی بیشتر بود بهتر.

 2. خرید وسایل نورپردازی قیمت حدودی 3 تا 6 میلیون تومان

 3. اجاره و یا خرید محل مناسب جهت استودیو هم یکی از عواملی که باید به آن توجه نمایید،فضای مناسب جهت راه اندازی آتلیه میبایست حداقل 24 متر فقط یرای گرفتن عکس باشد یعنی فضای خالص جهت چیدن و تنظیم نورها و اگر محل تنظیم نورها و گرفتن عکس تقریبا مسطیل شکل باشد بسیار بهتر است چرا که میتوانید عکسهایی با عمق بیشتر بگیرید ارتفاع نیز نباید کمتر از دو متر و نیم باشد، اگر فضای بیشتری دارید چه بهتر میتوانید اقدام به خرید دکور و ملزومات زیباتر نمودن عکس نمائیدد کورها نیز یکی از عوامل گرفتن عکسهای طبیعی و بدون نیاز به جداسازی هستند،دکور مانند ستونهای باستانی ، آباجور ، بار ، راه پله ، نرده ، شومینه ، تاب ، زنجیر و ... هستند که برای قرار دادن آنها نیز میبایست فضای مناسبی داشته باشید.هزینه این دکورها خیلی نمیشود.

 4. خیلی اوقات یک استودیوی 24 متری را به چهار قسمت تقسیم میکنند و هر ضلع یک طرح با کاغذ دیواری خاص یا دکور قرار میدهند مثلا یک گوشه ویژه عکس عروس و داماد ، دیگری عکس کودک ، دیگری بار و دیگری تنه درخت یا دیوار مصنوعی است. با توجه به این توضیحات سعی نمائید شما نیز یک استودیو همه کاره داشته باشید تا همه مشتری ها را بتوانید پوشش داده و کار را از دست ندهید.

 ویدیوهای زیر را مشاهده نمائید