در این راهنما قصد داریم یک مشاوره کاملا از صفر، برای آشنایی با قطعات، اهمیت آنها در سرعت ویرایش ویدیو و ساخت کلیپ ها با نرم افزارهای پریمیر پرو و افترافکتس، به شما ارائه کنیم. ممکن است توضیحات طولانی باشد اما تا انتها به نتایج مهمی خواهید رسید که می توانند در انتخاب صحیح قطعات و بدست آوردن سرعت در کارایی تولید ویدیو نقش مهمی داشته باشند.

اگر در حال مطالعه این راهنما هستید احتمالا قصد دارید برای تولید ویدیو و فیلم با نرم افزارهای پریمیر پرو و افتر افکتس :

 • یک سیستم یا رایانه حرفه ای تهیه کنید
 • سیستم را دارید و می خواهید ارتقا دهید

اگر این چنین است پس حتما به نتیجه خواهید رسید. تخصص تیم مانی سافت آموزش تکنیک های ویرایش و تولید ویدیو می باشد و ارائه این راهنما به دلیل وابستگی این هنر از همه مهمتر، نیاز بسیاری هنرجوها و خریداران پکیج های آموزشی برای تهیه سیستم مورد نیاز بوده است.

نگاهی داشته باشیم به موضوعات پوشش داده شده در این راهنما :

 1. فرق میان قوی بودن قطعات با هماهنگ بودن آنها
 2. شناخت قطعات اصلی و تاثیرگذار در سرعت ریل تایم ویرایش ویدیو و رندر افکت
 3. آشنایی با انواع پردازنده اینتل و ای ام دی
 4. انتخاب بهترین پردازنده برای پریمیر پرو و افتر افکتس
 5. جداول مقایسه های پردازنده ها اینتل و ای ام دی
 6. انتخاب حافظه نگهدارنده مدیا Media برای تولید ویدیو
 7. کارت گرافیک GPU برای ویرایش ویدیو
 8. حافظه موقت یا Ram و تاثیر آن در ویرایش ویدیو
 9. انتخاب مادر بورد Motherboard مناسب برای ویرایش ویدیو
 10. مقایسه قطعات و بررسی توانایی
 11. توصیه و قطعات پیشنهادی شرکت های ادوبی و اچ پی و پیوجت
 12. جمع بندی
 13. مشخصات پیشنهادی قطعات

1. فرق میان قوی بودن قطعات با هماهنگ بودن آنها

بالا بودن قطعات دلیل مناسب بودن آنها نیست، انتخاب و نصب قطعات سیستم باید توسط افراد با تجربه که دانش این کار را داشته باشند انجام شود. اغلب فروشندگان سعی در فروش قطعاتی دارند که در فروشگاه موجود است و شاید اصلا اهمیتی به نیاز اصلی شما ندهند و همچنین شاید اصلا سواد یا دانش مورد نظر شما را نداشته باشند. در انتخاب قطعات، همیشه بالا بودن آنها برای ما به صرفه نیست و می توان بجای بالا بودن، کارآمد بودن را انتخاب نمود و این یکی از دلایل تولید این راهنما ست.

بارها مشاهده شده که بجای یک حافظه با مشخصات هماهنگ، نوعی از آن فقط به دلیل داشتن سرعت بالا نصب شده، این انتخاب اشتباه موجب عدم هماهنگی مناسب میان قطعات اصلی شده و در زمان ویرایش ویدیو، روی سرعت ریل تایم حین ویرایش ویدیو و رندر حین خروجی، کاملا محسوس گردیده. هماهنگ بودن قطعات یعنی کارایی مناسب سیستم، روان بودن ویرایش ویدیو، عدم تداخل در سرعت و کارایی.

مقالات وابسته ای که بهتر است قبل از ادامه آنها را مطالعه نمایید البته اگر در شروع کار هستید شاید مقداری با برخی موضوعات نا آشنا باشید اما خواندن آنها برای آینده ی حرفه ای تان بسیار مفید است :

2. شناخت قطعات اصلی و تاثیرگذار

در هر سیستمی که برای ویرایش و تولید فیلم آماده می شود برخی قطعات، دارای اهمیت فراوانی هستند. ابتدا نگاهی بیندازیم به آنها :

 1. سی پی یو یا پردازنده Cpu
 2. کارت گرافیک Vga
 3. حافظه رم Ram
 4. حافظه نگهداری اطلاعات (هارد دیسک، ssd و M2)
 5. مادربورد Motherboard
 6. کیس Case
 7. منبع تغذیه برق Power

در بین موارد بالا، گزینه های 1 تا 5 دارای بیشترین حساسیت و البته تاثیرگذار در قسمت و کارایی هستند. تا جایی که معلومات اجازه دهد همه نکات مهم در انتخاب ها را به شما توضیح خواهیم داد. اگر سوال یا موضوعی در ذهن داشتید در انتها پس خواندن نظرات دیگران، برای ما بنویسید.

 processor purple

3. آشنایی با انواع پردازنده

یکی از اصلی ترین قطعات هر سیستم، پردازنده یا سی پی یو cpu می باشد که ییشترین فشار دائمی عملیات و پردازش های گرافیکی و ویدیویی نرم افزارها بر روی آن اعمال می شوند. انتخاب سایر قطعات مانند مادربورد و رم و خنک کننده و کارت گرافیک، به این قطعه وابسته هستند.

برخلاف سایرین : مانی سافت می گوید، پردازنده اصلی باید بر اساس نوع نرم افزار و کارایی آن و همچنین نوع ویدیو هایی که قرار است ویرایش شوند انتخاب گردد.

. تاثیر و کارایی سی پی یو CPU در ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

از همین ابتدا بدانید که بیشترین فشار کار با ویدیو، بر روی دوش این قطعه می باشد. بسیاری افراد در حین ویرایش ویدیو با مشکلاتی مانند :

 • کند بودن پخش ویدیو در تایم لاین
 • روان نبودن نمایش افکت
 • سرعت پایین در خروجی نهایی

به صورت دائمی روبرو هستند. به صحبت فروشندگان اعتماد و سی پی یو را خریداری نموده اند. هر سی پی یو یا پردازنده ای مناسب ویرایش ویدیو با نرم افزارهای حرفه ای نیست. برای اینکه بدانید چه نوع پردازنده ای را برای نرم افزارهای پریمیر پرو و افترافکت انتخاب کنید این بحث مهم را باز تر می نماییم.

تاثیر و کارایی سی پی یو CPU در ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افترافکتس

به صورت کلی، دو شرکت بزرگ انواع سی پی یو یا پردازنده ها را می سازند :

 • پردازنده های اینتل Intel
 • پردازنده های ای ام دی AMD

هر کدام از این دو نوع، دارای مدل هایی هستند که برای مصارف متفاوت تولید شده اند. بزرگترین اشتباه در انتخاب، در همین مرحله رخ می دهد. فروشنده تا عنوان ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس را می شنود به سراغ قوی ترین پردازنده می رود اما قوی ترین را گاها اشتباه متوجه می شود، شاید تقصیر نداشته باشد چون فنی نیست و فقط فروش انجام میدهد پس شما هستید که باید در انتخاب قطعات دقت بیشتری داشته باشید. قوی ترین و سریع ترین دو قابلیت هستند که بر حسب نیاز باید یکی از آنها انتخاب شود.

. پردازنده های اینتل Intel برای ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

این شرکت بسیار با سابقه است و در لیست تولیدات خود، چند نوع را ارائه می دهد :

 • پردازنده های (پنتیوم Pentium
 • پردازنده های (سلرون Celeron)
 • پردازنده های (کور Core)
 • پردازنده های سرور Server و Workstation با نام زئون Xeon

در این مرحله باید یک انتخاب مهم را انجام دهید. به نوع فعالیت خود با نرم افزار مد نظر فکر کنید، کدامیک از موارد زیر مد نظر شماست ؟ 

 • روان بودن پخش ویدیو در تایم لاین و حین ویرایش
 • سرعت بیشتر در زمان رندر و تهیه فایل نهایی

اگر این دو گزینه را مد نظر دارید حتما باید نوع Core را انتخاب کنید. گزینه های Celeron و Pentium برای استفاده های اقتصادی و کارهای معمولی طراحی شده اند اما نوع Core برای کارهای حرفه ای و پر فشار و انجام وظایف سنگین هستند. پردازنده Core معمولا با نام های i3 , i5 , i7 , i9 که تا این زمان تولید شده و در آینده نیز گزینه های بعدی تولید خواهند شد می باشند. بزرگ شدن این اعداد نشانه جدیدتر، قوی تر و سریع تر بودن است.

آموزشی را برای شما آماده نموده ایم که ترفند و تکنیک های رفع بسیاری از مشکلات کندی در پریمیر پرو را به شما آموزش می دهد. دیدن آن بی فایده نخواهد بود، شاید مشخصات سیستم شما خوب است و فقط دانش کمی در زمینه کار با نرم افزار خود داشته باشید.

24 تکنیک برای رفع کندی پخش فیلم و افزایش سرعت پریمیر پرو Premiere Pro

سرعت و قدرت

در زمان انتخاب، با دو گزینه ی خیلی مهم که در هر پردازنده Core طراحی شده و برای کار با پریمیر پرو و افتر افکتس مهم هستند روبرو خواهید شد :

 • سرعت فرکانس پردازنده که با اعدادی بیشتر از چند هزار مثلا Core i7 7700 دیده می شوند
 • تعداد هسته پردازنده که برای مصارف قدرتی در نظر گرفته شده اند که در حال حاضر از 2 هسته تا 28 هسته ایجاد شده است

در انتهای مبحث انتخاب پردازنده، به این نتیجه خواهید رسید که باید یکی از این دو قابلیت را در اولویت قرار دهید.

تکلیف پردازنده های سرور Server و Workstation با نام زئون Xeon چیست ؟

این پردازنده بیشتر برای پردازش های قدرتی و طولانی مدت طراحی شده اند. افرادی که از چنین مدلی استفاده می کنند معمولا باید دو پردازنده و بیشتر را خریداری کنند که البته مادربورد نیز باید قابلیت نصب تعداد را داشته باشد. دستگاهی با چنین پردازنده ای به همراه منبع ذخیره مناسب، روزها، ماه ها و سالها می تواند بدون وقفه روشن بوده و مشغول پردازش باشد. این نوع پردازنده تمرکز بیشترش روی هسته گذاشته شده که قدرتی است تا سرعتی. اگر تمایل به داشتن اطلاعات بیشتر در مورد این پردازنده ها دارید صفحه شرکت اینتل برای پردازنده سرور و وورک استیشن را مشاهده کنید.

این سری پردازنده یعنی زئون، دارای قدرتی بسیار بالا و کارایی فراوانی است در این حد که پردازنده های آن در حال حاضر تا 28 هسته را دارا هستند در صورتی که سریعترین پردازنده core i9 بین 8 تا 18 هسته دارد. تیم های تولید ویدیو، از این پردازنده بیشتر برای عملیات رندرینگ  انیمیشن و سه بعدی که کاری بسیار زمان بر و سنگین است بهره می برند، ولی در شرایطی نیز برای ویرایش و تولید ویدیو نیز قابل استفاده خواهند بود که پایینتر به آنها اشاره شده است.

. پردازنده های AMD برای ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

شرکت AMD یکی از رقبای شرکت اینتل است که در سالهای گذشته به پردازنده های خنک یا سرد معروف می باشد. این شرکت با تکنولوژی که در ساخت این قطعه به کار برده موجب شده تا دمای تولید شده آن بسیار بسیار کمتر از اینتل باشد اما از طرف دیگر طی سالهای گذشته در مقابل قدرت و سرعت اینتل سر تعظیم فرود آورده است. ولی به تازگی موضوع دما را مقداری کنار گذاشته و به سراغ کارایی و سرعت رفته و برند Ryzen را تولید نموده است. این شرکت آنقدر تلاش کرد تا بالاخره در سال 2021 میلادی، پردازنده هایی قوی تر از شرکت اینتل و هر رده خود را به بازار ارائه نمود.

توانایی بیشتر پردازنده amd از شرکت اینتل در پریمیر پرو سال 2021

در تصویر بالا هر رنگی که بیشتر است نشانه قوی تر بودن می باشد. طی آزمایشاتی که در شرکت های آنالیز با نرم افزار پریمیر پرو انجام شد، پردازنده های AMD Ryzen 9 بسیار قوی تر از intel core i9 شدند. البته مبارزه به این جا ختم نخواهد شد و در آزمایش بعدی نیز برگ برنده دیگر نصیب AMD شد.

مقایسه کارایی پردازنده های amd و اینتل با نرم افزار هندبریک handbrake

مقایسه انجام شده در یک مبارزه عادلانه میان این دو شرکت تولید کننده پردازنده، با عملیات Encode یا تبدیل فایلهای ویدیویی با نرم افزار هندربریک Handbrake، پردازنده های amd با تبدیل بیشتر فریم بر ثانیه رتبه برتری را کسب نمودند. منبع آزمایشات بالا.

نگاهی به نرم افزار هندبریک Handbrake

غیر ممکن است که تولید کننده ویدیو و فیلم بشوید اما به سراغ این نرم افزار بی نظیر نروید! هر ویدیویی که تولید می شود حجمی دارد، در بسیاری شرایط به دلایل متعدد نیازمند کاهش حجم و همزمان حفظ کیفیت هستیم. نرم افزار هندبریک، متخصص این تبدیل ویدیو می باشد که تا کنون هیچ نرم افزار حرفه ایه دیگری چنین قابلیتی را ایجاد ننموده و جالب اینکه، هندبریک یک نرم افزار رایگان است. پیشنهاد می کنیم که روش تبدیل و کاهش حجم فیلم و ویدیو با نرم افزار هندبریک handbrake را حتما یاد بگیرید.

4. انتخاب بهترین پردازنده برای پریمیر پرو و افترافکتس

در توضیحی توسط شرکت ادوبی آمده است که اگر قصد دارید با افترافکتس کار کنید، گزینه سرعت بیشتر فرکانس را انتخاب نمایید اما اگر با پریمیر پرو کار می کنید تعداد هسته بیشتر، گزینه مناسبی است. این توضیح به دلیل تفاوت در نوع ساختار و فرآیند متفاوت ویرایش های ویدیویی هر دو نرم افزار می باشد. اگر دو پردازنده به مشخصات core i7 3900 با 4 هسته و core i7 4200 با 2 هسته باشد، گزینه اول برای پریمیر پرو و گزینه دوم برای افترافکت مناسب هستند. در مثالی دیگر اگر دو پردازنده به مشخصات core i9 10800 با 8 هسته و core i9 11200 با 12 هسته در انتخاب های شما باید، برای پریمیر پرو ،بجای 400 فرکانس سرعت بیشتر، بهتر است 4 هسته بیشتر را انتخاب کنید.
حداقل مشخصات پردازنده را از نوع اینتل core i7 و corei 9 اعلام می دارد و در مورد پردازنده amd نیز فرکانس سرعت را در محدوده اینتل ها انتخاب نمایید مثلا اگر از یکطرف core i7 با فرکانس 8700 و 4 هسته باشد، می بایست در طرف دیگر مقایسه، مثلا amd ryzen 6500 با 4 هسته باشد، منظور این است که مقایسه را عادلانه با پردازنده های هم رده انجام دهید.

بهترین پردازنده Cpu برای تولید ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

پیشنهاد ادوبی : شرکت ادوبی، قابلیتی بنام کوییک سینک برای افزایش سرعت و کارایی در هر دو نرم افزار طراحی نموده که فعلا فقط در پردازنده های اینتل وجود دارد و مختص به تولید کنندگان ویدیوهایی است که با ساختار h264 , h265 و کدک HEVC فعالیت دارند.
پردازنده های AMD را به تیم ها و افرادی که با فرمت های ویدیویی Mov, Arri, Red, و فرمت های برودکست فعالیت دارند توصیه می نماید و البته Xeon هم گزینه مناسبی است

با این توضیحات دلیل نمی شوند که برای ویرایش راش های گرفته شده نتوانیم از پردازنده اینتل هم استفاده کنیم، این امکان وجود دارد اما صحبت این است که هزینه ها بر اساس نیاز اصلی صرف شوند بهتر است. روش و ساختار ویدیو های شما روی پردازنده انتخابی تاثیر گذار می باشد. البته که با همه پردازنده ها می توانید تولید ویدیو را اجرا کنید ولی بحث بر سر هزینه انجام شده و سرعت بدست آمده می باشد. منبع

آموزش ویدویی آماده نموده ایم تا تاثیر قابلیت کوییک سینک را در پردازنده های شرکت اینتل بررسی نمایید.

آموزش رایگان پریمیر افزایش سرعت رندر کوییک سینک Quick Sync

5. جداول مقایسه پردازنده ها

دو صفحه مهم که حاوی مشخصات کامل مدل، فرکانس و تعداد هسته پردازنده ها می باشند را برای شما آماده نمودیم، با نگاهی گذرا به ستون فرکانس و تعداد هسته می توانید مقایسه خوبی میان هم رده های هر دو پردازنده انجام دهید و پس از انتخاب، نسبت به برآورد قیمت اقدام نمایید.

جدول مشخصات پردازنده های اینتل

جدول مشخصات پردازنده های AMD

 storage purple

6. انتخاب حافظه نگهدارنده مدیا Media برای پریمیر پرو و افتر افکتس

تمام اطلاعات یک تولید کننده فیلم و ویرایشگر ویدیو بر روی انواعی از حافظه سخت افزاری که با آن اصطلاحا هارد دیسک گفته می شود نگهداری خواهند شد. البته عنوان هارد دیسک فقط برای یک نوع از این حافظه است و در حال حاظر انواع دیگری نیز تولید شده که با آنها آشنا خواهید شد.

تا این زمان، سه نوع حافظه نگهدارنده مدیا برای یک ویرایشگر ویدیو تولید شده، چرا می گوییم حافظه نگهدارنده ؟ چون دو هر سیستم دو نوع حافظه وجود دارید :

 • حافظه دائمی که همین هارد دیسک و حافظه هایی است که اطلاعات همیشه در آن ثابت خواهند ماند
 • حافظه موقت که Ram می باشد و پس از خاموش شدن سیستم، اطلاعات درون آن حذف خواهند شد.

انواع حافظه نگهدارنده مدیا را بشناسید :

 1. هارد دیسک : که با نام ساتا Sata آنها را می شناسیم
 2. حافظه SSD : که پس از ساتا Sata تولید شد
 3. حافظه M2 : که پس از SSD تولید شد
1. هارد دیسک مناسب برای ویرایشگران ویدیو و تولید کنندگان فیلم

به این نوع حافظه هارد دیسک گفته می شود چون نحوه نگهداری اطلاعات در آن به صورت سخت افزاری بر روی صفحاتی دیسک مانند انجام می شود و برای نگهداری انبوه ویدیو ها کاربرد دارد. یعنی انواع راش های رکورد شده با دوربین، آرشیو فوتیج های مکمل ، عکس ها، موزیک ها را در آن نگهداری می کنیم شاید به این دلیل باشد که ظرفیت زیادی دارد. شما بعنوان یک ویرایشگر ویدیو نیازمند حداقل 1 تا 2 ترابایت از این هارد دیسک هستید، البته برای شروع، وقتی کار شما رونق بگیرید به حافظه های بیشتری از آن نیاز خواهید داشت. بسیاری ویرایشگران ویدیو هم اکنون روی سیستم خود تا 8 ترابایت از آن را دارند.

انتخاب هارد دیسک مناسب برای تولید فیلم و ویرایش ویدیو با پریمیر پرو

تقسیم بندی مناسب ظرفیت آن به گروه هایی مانند 1, 2, 4, 8 ترابایت انجام شده، یعنی می توانید مستقیما یک 8 ترابایت تهیه نمایید. البته هر چقدر ظرفیت بیشتر انتخاب کنید هزینه بیشتری هم خواهد داشت.

نکات کلیدی انتخاب هارد دیسک برای یک ویرایش ویدیو
 • برای چه کاری قرار است استفاده شود ؟
 • چقدر ظرفیت مناسب را دارا باشد ؟

این گزینه ها معیارهای انتخاب یک هارد دیسک مناسب هستند که با پاسخ به این دو سوال، نوع هارد دیسک مشخص خواهد شد. اما در بازار چگونه باید بهترین برند و گزینه مناسب را تهیه نمود ؟

این حافظه ها دارای مارک های متفاوتی هستند که یکی از معتبر ترین آنها برند وسترن دیجیتال Western Digital است. این برند تکنیک خوبی در ارائه حافظه انجام داده که مورد توجه بسیاری مصرف کنندگان شده که آن، تقسیم بندی کارایی بر اساس رنگ است.

نکات کلیدی انتخاب هارد دیسک برای یک ویرایش ویدیو و رنگ بندی هارد دیسک وسترن دیجیتال

هر هارد دیسک وسترن دیجیتال در زمان خرید دارای رنگ خاصی است که در زیر به آنها اشاره نموده ایم :

 • قرمز : دارای پایین ترین سرعت می باشد و مناسب فقط نگهداری مدیا است. معمولا وقتی می خواهیم فقط برای نگهداری اطلاعات در دراز مدت از آن استفاده خواهیم نمود. مانی سافت راش ها و فوتیج ها و موزیک های خود را بر روی اینگونه هارد دیسک نگهداری می کند. یک مدل پرو pro هم دارد که سرعت چرخش دیسک های داخل آن بیشتر است اما برای یک تولید کننده ویدیو همان نسخه معمولی کافی است.
 • مشکی : سریع ترین و قوی ترین هارد دیسک وسترن دیجیتال است. برای گیمیر ها و کسانی که فعالیت های سنگین اجرا می کنند. بسیاری از افراد هارد مشکی را شبیه به هارد آبی می دانند اما در واقع تفاوت هایی دارند. هارد مشکی دارای دو پردازنده داخلی است و در زمان بوت ویندوز و اجرای نرم افزارها سریعتر می باشد. 
 • بنفش : اگر هارد دیسک شما می بایست هر 24 ساعت در هفته کار کند پس این گزینه مناسب شما خواهد بود. معمولا برای استفاده در ذخیره تصاویر دوربین های امنیتی بیشتر کاربرد دارد
 • طلایی : برای مراکز نگهداری داده های دیجیتال استفاده می شود. مراکزی مانند بانک ها، سرویس دهندگان ایمیل و از این دسته
 • آبی : برای استفاده های اداری و معمولی بوده و سرعتش از رنگ سبز بیشتر می باشد.
 • سبز : بی صدا ترین هارد دیسک در این نوع است. شبیه به رنگ قرمز بوده اما با مصرف خیلی کم انرژی بهینه شده و نباید برای کارهای پردازشی مانند ویرایش ویدیو از آن استفاده نمود. کم قیمت ترین است. اگر هارد سبز موجود نبود میتوانید قرمز را جایگزین کنید.

نگهدارنده و پشتیبان : برای تولید ویدیو، اگر توانایی مالی شما اجازه بدهد، بهتر است این نوع هارد را بعنوان هارد نگهدارنده و پشتیبان استفاده شوند چون در ادامه با حافظه های پر سرعت تری آشنا خواهید شد که بعنوان حافظه اصلی بوده و در سرعت ریل تایم ویرایش و رندر ویدیو تاثیر بیشتری دارند.

2. حافظه های SSD یا Solid State Drive

پس از تولید هارد دیسک های نگهداری اطلاعات که به روش سخت افزاری روی دیسک ها انجام شد، نیاز تمام کاربران و تولید کنندگان ویدیو به سرعت بیشتر، موجب شد نسل بعدی بنام هارد دیسک های SSD تولید شوند. در واقع به این قطعه، دیگر هارد دیسک گفته نمی شود و به آن حافظه SSD می گویند. این حافظه از لحاظ سخت افزاری بسیار کوچک تر شد و نحوه ذخیره نمودن اطلاعات روی آن توسط تراشه های دیجیتالی انجام می شوند و دیگر خبری از دیسک های سخت افزاری نیست.

حافظه ssd برای ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

سرعت کپی نمودن و خواندن از این نوع حافظه نسبت به هارد دیسک های حتی پر سرعتی مانند مشکی، بسیار بالاتر و حدود سه برابر می باشد به نحوی که از لحظه ی روشن نمودن سیستم که سیستم عامل بوت می شود این تغییر را کاملا احساس خواهید نمود.

زمان دیگری که تغییر سرعت را احساس خواهید نمود، حین ویرایش ویدیو و گرفتن خروجی نهایی است که واقعا چشمگیر است. یکی دیگر از دلایل آماده نمودن این راهنما، اولین تجربه مانی سافت در سالهای گذشته جهت استفاده از اولین نوع این حافظه بود.

کارایی مورد نیاز تولید کنندگان ویدیو

ویرایشگران ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس، در چند مرحله نیازمند داشتن سرعت در خواندن و نوشتن اطلاعات هستند که به آنها اشاره می کنیم :

 • کپی نمودن فایلهای ویدیویی
 • سرعت ویرایش ریل تایم
 • گرفتن خروجی نهایی
 • رندر حین افکت گذاری
 • تولید پیش نمایش
 • استفاده از ویدیو افکت ها
 • لود یا بارگزاری سریع نرم افزارها

اگر حافظه SSD نباشد به جرات می توانیم بگوییم که تاخیر در پردازش عملیات گفته شده خیلی فراوان می باشد، این موارد را عملا حس نموده ایم. 

حافظه های اس اس دی نیز انواع و برندهایی داردن. نوعی دیگر آنها پرو pro گفته میشود، شرکتی که این نوع حافظه را ساخته مدعی شده که در هر ثانیه میتواند 10 گیگا بایت اطلاعات را جابجا کند، این یعنی سرعت بیشتر.

پیشنهاد مانی سافت : برای سیستم عامل و نرم افزارها، یک SSD نصب کنید. یک SSD دیگر برای فایلهای ویدیویی پروژه ای که در حال ویرایش آن هستید نصب کنید. خروجی ها را روی ssd بگیرید. پراکسی ها را روی ssd تنظیم کنید. تمام پروژه روی ssd باشد. تمام مدیاهایی که قرار است در پروژه استفاده شوند بهتر است روی ssd باشند. اگر مدیاهای سینگین را روی هارد دیسک بگذارید کار خاصی برای سرعت بهتر انجام نداده اید.

3. حافظه ام تو M2

طی سالهای گذشته، همچنان میل به داشتن سرعت بیشتر در خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی حافظه، موجب شد تا حافظه هایی بنام M2 تولید شوند. این حافظه در ادامه ی SSD ساخته شد و هر دو الکترونیکی هستند پس خبری از دیسک سخت افزاری در M2 نیست. سرعت این حافظه از SSD نیز بالاتر است و باز محسوس می باشد.

حافظه ام تو M2 برای ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

این حافظه میتواند روی شکاف PCI Express مادر بورد نیز نصب شود، دقت کنید اگر چنین حافظه ای را میخواهید روی سیستم قرار دهید باید مادر بورد شما قابلیت آنرا داشته باشد چون فقط مادربوردهای جدید این امکان را فراهم آورده اند. ام تو M2 گرانتر از بسیاری از  حافظه های دیگر است، اما در سرعت نیز تاثیرگذار است.

پبشنهادات شرکت ادوبی برای استفاده از حافظه نگهداری اطلاعات
 • استفاده از هارد دیسک های چرخنده برای ویرایش فرمت های HD و 4K و بزرگتر مناسب نیست
 • یک حافظه برای سیستم عامل و نرم افزار ها تخصیص دهید
 • یک حافظه برای نگهداری کش و تولید پراکسی و عملیات ویرایش تخصیص دهید
 • یک حافظه و بیشتر برای نگهداری مدیا های اصلی تخصیص دهید

یک ویدیو آموزشی برای شما آماده نموده ایم که با کش و تنظیمات آن بیشتر آشنا شوید :

03- برای شروع ساخت ویدیو با نرم افزار پریمیر پرو یک پروژه استاندارد بسازید

یک ویدیو آموزشی دیگر برای شناخت پراکسی و اینکه در ویرایش ویدیو با پریمیر پرو چقدر موثر است آماده نموده ایم :

06- آموزش قابلیت پروکسی یا پراکسی Proxy با پریمیر

پیشنهاد مانی سافت : این نوع حافظه یعنی M2 برای ویرایش ویدیو بسیار سریع تر از گزینه های قبلی است ولی گران تر نیز می باشد. همان تعداد حافظه ای که برای SSD معرفی شد را می توانید با این حافظه اجرا کنید اما اگر به هر دلیلی امکان تهیه M2 ندارید اصلا جای نگرانی نیست چون SSD هم گزینه ای عالی است. تا مدت ها پاسخ نیازهای شما را خواهد داد.

 processor purple

7. کارت گرافیک GPU مناسب

این قطعه امروزه یکی از مهمترین و تاثیرگذار ترین قطعات یک سیستم است که مناسب بودن آن موجب ویرایش روان و سرعت مناسب و نبود گزینه ی مناسب موجب مشکلات فراوان خواهد شد.

نرم افزارهای ویرایش ویدیو مانند پریمیر پرو و افتر افکتس برای داشتن سرعت و کارایی بهتر، در دو مرحله ی مهم هماهنگی مناسب با کارت گرافیک دارند :

 • حین ویرایش ویدیو و رندر های داخلی
 • رندر پیشرفته و گرفتن خروجی

در واقع وابستگی این دو نرم افزار خیلی بیشتر از گذشته به کارت گرافیک است، آنقدر زیاد که اگر کارت گرافیک مناسب را نداشته باشید در بسیاری مراحل اولیه ویرایش ویدیو نیز با کند شدن و قفل نمودن نرم افزار و سیستم روبرو خواهید شد. البته نا گفته نماند، اگر کارت گرافیک مناسب را نداشته باشید، نرم افزار اجرا خواهد شد اما محدویت های زیادی خواهید داشت.

انواع کارت گرافیک

دو شرکت بزرگ AMD و Nvidia سازنده کارت گرافیک های مورد نظر هستند که هر کدام همانند پردازنده های خود، دارای مدل های متنوعی در کارت گرافیک می باشند. هر کارت گرافیکی مناسب کار پریمیر پرو و افتر افکتس نخواهد بود و مهم بودن کارت گرافیک ملاک مناسبی نیست چون برای این نیاز، معیارهای متعددی تعیین کننده خواهند شد. 

یک ویدیو مشاوره ای خوب برای راهنمایی در خصوص انتخاب کارت گرافیک مناسب برای شما آماده نموده ایم :

چه کارت گرافیکی برای تدوین فیلم و رندر بخرم

حالا که با نحوه انتخاب کارت های گرافیکی آشنا شده اید، بهتر است توضیحات کاملتری را در این خصوص نیز مطالعه کنید تا اطلاعات شما جامع شوند. پس لطفا مقاله کارت گرافیک برای تدوین فیلم با پریمیرپرو و افترافکت را مطالعه و صحبت های سایر کاربران را نیز بررسی نمایید.

ویدیو جالب دیگری از تاثیر وجود کارت گرافیک در عملیات ویرایش ویدیو برای شما آماده نموده ایم :

آزمایشات ویدیویی تاثیر کارت گرافیک در پریمیر پرو برای سرعت رندر، سرعت ریل تایم، سرعت خروجی

پیشنهاد مانی سافت : اگر ویدیوهای فول اچ دی و بزرگتر را ویرایش می کنید بهتر است کارت گرافیک شما حداقل 4 گیگا بایت حافظه مستقل داشته باشد، در غیر این صورت حافظه مورد نیز خود را از Ram سیستم بر خواهد داشت و آن زمان باید Ram را به خاطر نداشتن کارت گرافیک مناسب، افزایش دهید. از کارت های گرافیک اکسترنال یا eGPU نیز می توان برای افزایش کارایی های گفته شده بهره گرفت.

 ram purple

8. حافظه موقت یا Ram و تاثیر آن در ویرایش ویدیو

این تراشه الکترونیکی برای تاثیر چشمگیری در سرعت و کارایی ویرایش ویدیو و تولید فیلم دارد. گردش کار تولید ویدیو کاملا به آن متکی است. یک سیستم ویرایش ویدیو مناسب می بایست حداقل 32 گیگا بایت تا 128 گیگا بایت حافظه Ram داشته باشد. البته مانی سافت تجربه فراوانی از کار با حافظه 16 گیگابایت نیز داشته و بسیار کارهای حرفه ای را می توان با آن انجام داد.

درب اتاق خود را نگاه کنید، شاید بتوانیم کارایی این قطعه را به آن شبیه کنیم. در حال حاضر دو نفر شانه به شانه هم می توانند از درب اتاق وارد شوند اما برای اینکه نفر سوم نیز همزمان وارد شود می بایست هر سه نفر چرخیده و کنار هم وارد اتاق شوند، حال تکلیف نفر چهارم چیست ؟ بدون شک اگر هر چهار نفر بخواهند وارد شوند با سختی ممکن است انجام شود ولی ممکن است این اتفاق نیز رخ ندهد. حافظه موقت رم Ram مانند عرض درب اتاق شماست. هر چقدر بیشتر باشد در زمان روشن بودن سیستم، مدیاهای بیشتری را می توانید در نرم افزاری مانند پریمیر پرو و افتر افکتس وارد کنید و همچنین ویدیو افکت های بیشتری نیز روی ویدیو ها اعمال کنید.

بسیاری از کاربران که قصد تهیه سیستم یا ارتقا دارند مقادیری مانند 8 و کمتر را نصب می نمایند، البته که در شروع کار شدنی است اما هر که که جلوتر می روید و پروژه ها بزرگتر می شوند، مدیاهای بیشتری وارد می شود از افکت های متنوع تری به کار می برید، فضای خالی برای بارگزاری آنها وجود نخواهد داشت و اینجاست که عملیات و روند ویرایش ویدیو شما بسیار کند خواهد شد.

خالی نمودن رم Ram

برخی افراد در زمان پر شدن فضای حافظه Ram ، پیشنهاد می کنند که در این شرایط باید رم Ram اصطلاحا خالی شود، برای اینکار می بایست سیستم یا لپ تاپ را ریستارت نمایید. این راه کار موقتی و خوبی است اما پیشنهاد می کنیم چند کار مهم را انجام دهید :

 • رم Ram بالاتر در نظر بگیرید و حداقل 16 گیگا بایت داشته باشید
 • یک آنتی ویروس مطمئن مانند دکتر وب روی سیستم نصب کنید تا آلودگی های احتمالی که موجب اشغال شدن فضای حافظه می شوند را از میان بردارد
 • هر چند ساعت یکبار سیستم را چند دقیق خاموش کنید چون Ram به مرور پر خواهد شد

مشخصات رم Ram

شرکت های متعددی تراشه های حافظه Ram را تولید می کنند که اغلب خوب هستند. طی سالهای گذشته فرق زیادی بین کارایی برندهای تولید کننده معروف رم مشاهده نشده است. این قطعه دارای دو مشخصه مهم است :

 • مقدار حافظه
 • میزان سرعت انتقال

مقدار را که مشخص شد می بایست چقدر انتخاب کنید اما میزان سرعت انتقال کاملا بستگی به پردازنده و مادبورد شما دارد. در سایت تولید کننده مادربوردی که در حال خریداری هستید مشخص نموده که این مادربورد تا چه مقدار حافظه رم و همچنین رم هایی با چه میزان سرعت انتقال را قبول می کند و شما می توانید نصب کنید. این مورد را اغلب فروشندگان باید رعایت کنند و البته اینکه اگر رم ناسازگار روی سبستم گذاشته شود ، سیستم روشن نخواهد شد و اگر بشود مشکلاتی خواهد داشت که خود به خود تشخیص داده شده و می بایست تعویض گردد که فروشنده می بایست مواظب آن باشد. اگر حین کار عادی در سیستم عامل، با کندی و گیر نمودن های متعدد روبرو شوید، می بایست سریعا به فروشنده اعلام کنید تا بررسی انجام شود.

9. انتخاب مادر بورد Motherboard مناسب برای ویرایش ویدیو

پس از اینکه پردازنده خود را مطابق آموزش های بالا انتخاب نمایید، باید به سراغ انتخاب مادر بورد بروید. این قطعه که بنام بورد مادر نیز شناخته می شود وظیفه دارد تمام هماهنگی میان قطعات یک سیستم را انجام دهید. همه قطعات یک سیستم به این قطعه متصل می شوند. انتخاب آن، بر اساس چند آیتم که در زیر اشاره شده است انجام می گیرد :

 • مشخصات سوکت پردازنده
 • مقدار رم Ram که قصد دارید در آینده استفاده کنید
 • تعداد هارد دیسک و حافظه نگهدارنده مدیا
 • کارت گرافیک یکپارچه

چند گزینه اشاره شده، موجب خواهند شد که مدل مادر بورد شما متفاوت شوند.

 1. بر اساس مشخصات سوکت و سرعت فرکانس پردازنده ، مادر بورد را انتخاب کنید
 2. بررسی نمایید که حداقل 32 گیگا بایت رم را بتواند استفاده کند و البته بیشتر هم بهتر
 3. در دراز مدت لازم خواهد شد چندین حافظه دائمی برای نگهداری انواع مدیا به آن متصل کنید، پس بررسی کنید چند تعداد پورت اتصال ساتا و M2 دارد. بهتر است حداقل 6 اتصال ساتا و 2 اتصال m2 داشته باشد.
 4. اطمینان از فروشنده بگیرید که در زمان استفاده از پردازنده اگر اینتل باشد، کارت گرافیک یکپارچه برای استفاده کوییک سینک داشته باشد

برند مادر بورد برای تولید فیلم

اینکه کدام برند را تهیه می کنید از نظر ما خیلی اهمیت ندارد چون هر تولید کننده ای مانند :

 • ایسوس Asus
 • گیگا بایت Gigabyte
 • ازراک Asrock
 • ام ای آی Msi
 • ای وی جی ای Evga

و سایر آنها، در تولیدات خود، مدل هایی را برای گیمرها و تولید کنندگان ویدیو تولید نموده اند، البته بیشتر بنام گیمر ها هستند. وقتی که آیتم های بالاتر برای انتخاب مادربورد را بررسی می کنید خود به خود، تعداد انتخاب های شما در هر برند کم می شود و تعداد کمی باقی خواهد ماند و این خوب است چون از میان طیف وسیع مدل ها، فقط برخی از آنها مناسب شما خواهند بود. می توانیم بگوییم تمام برندها خوب هستند.

تاکید بیشتر بر برند خاصی از مادر بورد

برخی فروشندگان فقط برندی مانند ایسوس یا گزینه ای دیگر را توصیه می نمایند، شاید بخواهید دلیل این موضوع را بدانید. آنها دلایل متعددی دارند که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم :

 • با وارد کننده قطعاتی کار می کنند که فقط آن برند را وارد می کند
 • تجربه دارند که برخی برند ها دارای مشکلات کمتری هستند
 • سود بیشتری از کار با برند و مدل های مشخصی می برند
 • ممکن است از خدمات برخی برند ها راضی نباشد ( در کشور ما گارانتی اغلب یک شرایط مشترک دارد )

زمانی که قصد داشتیم مادر بورد تهیه کنیم به صحبت فروشندگان خیلی اهمیت می دادیم و به توصیه آنها برند ایسوس Asus را انتخاب می نمودیم اما اکنون این چنین نیست. تمام برندهایی که گفته شد مدل هایی را برای نیاز شما ساخته اند. با مقداری تحقیق به نتیجه خواهید رسید و مهمتر اینکه شاید بتوانید در قیمت نیز صرفه جویی نمایید، شاید بپرسید چطور؟ برخی برند ها مانند Asus از هم رده های خود به دلیل معروفیت بیشتر، گران تر هستند. پس می توان همان مشخصات ایسوس را در برند دیگری با قیمت ارزان تر تهیه نمود. 

7 مادر بورد مناسب برای ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس را مشاهده کنید.

10. مقایسه قطعات و بررسی توانایی

تصمیم گرفتیم روش خیلی خوبی برای مقایسه نمودن انواع قطعات پی سی به شما ارائه کنیم. منبعد میتوانید براحتی هر سی پی یو یا قطعه دیگری را باهم مقایسه و نتیجه مطلوب بگیرید. برای شروع روی https://www.userbenchmark.com/ کلیک کنید.

بالای سایت، لیست قطعات نوشته شده، بطور مثال روی پردازنده یا CPU کلیک کنید، لیستی که برای اولین بار ظاهر می شود بر اساس امتیاز و محبوب بودن از نظر کاربران چیده شده که اهمیتی ندارد و باید بر اساس رتبه بندی فنی آنها را لیست نمود، پس روی ستون Avg.bench کلیک کنید تا به ترتیب از قوی ترین تا ضعیف ترین ها لیست شوند. اگر به دنبال مدل خاصی هستید، در هر لیست از کادر جستجوی آن کمک بگیرید.

آزمایش کارایی قطعات و سیستم

بسیاری افراد تمایل دارند تا کارایی سیستم خود را از یک مرجع مطمئن بررسی نمایند. چه مرجعی بهتر از https://www.userbenchmark.com/Software ؟ روی لینک کلیک کنید، نرم افزار را دانلود و شروع به آزمایش نمایید. در انتها یک امتیاز به سیستم شما خواهد داد.

11. توصیه و قطعات پیشنهادی شرکت های ادوبی و اچ پی و پیوجت

دو شرکت ادوبی و اچ پی که طی سال های گذشته همکاری نزدیکی در ایجاد هماهنگی میان نرم افزار و سخت افزارهای خود داشته اند، مطالب کاربردی و مفیدی را در این زمینه ارائه نموده که در لینک های زیر برای شما آورده ایم. البته انگلیسی هستند و مقداری تلاش لازم خواهید داشت.

در پنچ صفحه معرفی شده، مشخصات و اطلاعات فنی بی نظیری را بدست خواهید آورد. ممکن است برخی قطعات در ایران موجود نباشند اما شاید بتوانید آنها را تهیه کنید.

12. جمع بندی

 • از افرادی که به آنها اعتماد دارید خرید کنید
 • برای شروع، نیاز به تهیه حافظه های نگهداری ندارید، پیشنهاد می کنیم یک حافظه SSD و یک هارددیسک 2 ترابایت تهیه کنید. به مرور می توانید به آنها اضافه نمایید
 • کیس انتخابی باید امکان قرارگیری کارت گرافیک را داشته باشد و همچنین فضای کافی برای گردش هوا.مشاوره انتخاب قاب کیس برای تدوین فیلم را مطالعه کنید
 • منبع تعذیه برق یا همان پاور را با توان واقعی تهیه کنید، برخی پاور ها توان غیر واقعی دارند. قدرت توان پاور را نیز بالا در نظر بگیرید ، حداقل 750 یا 850 وات.
 • خنک کننده پردازنده مهم است اما نه آنقدر که بخواهید هزینه های زیادی برای آن انجام دهید

13. مشخصات پیشنهادی قطعات

در لیست زیر 3 مشخصات کامل برای تولید ویدیو با نرم افزارهای پریمیر پرو و افتر افکتس آماده نموده ایم. با اطلاعاتی که بالاتر یاد گرفته اید و با مشاهده جداول پایین، براحتی می توانید انتخاب های درستی را انجام دهید. این مشخصات مطلق و اجباری نیستند چون روز به روز مشخصات جدیدتر و متفاوت وارد بازار خواهند شد.  

مشخصات فنی سیستم با بودجه ی پایین برای تدوین فیلم و طراحی
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو حداقل سی پی یو 3000 هرتز و کورآی3 باشد
2 مادربورد با توجه به سی پی یو نوشته شده توسط فروشنده انتخاب شود
3 حافظه رم حداقل 8 گیگابایت
4 پاور با توجه به جمع توان قطعات توسط فروشنده انتخاب شود
5 کارت گرافیک اینتل روی مادربورد کافی است
6 هارد نگهداری اطلاعات پیشنهاد میشود از هاردهای وسترن به رنگ مشکلی و حداقل فضای یک ترابایت
7 هارد سیستم عامل و پروژه جاری یکعدد هارد اس اس دی با فضای 120 گیگابایت

 

مشخصات فنی سیستم متوسط برای کار با پریمیرپرو - افترافکت - داوینچی
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو Core i7 8700K
2 مادربورد مشاهده مادربورد سازگار با این سی پی یو
3 حافظه رم crucial balixtix 16GB 2400Mhz Dual Channel
4 پاور 650 gold antec
5 کارت گرافیک Asus DUAL-GTX1660-6G GDDR5
6 هارد نگهداری اطلاعات Sata WD blue 1TB
7 هارد سیستم عامل و پروژه جاری 250GB m2 w.d

  

مشخصات فنی سیستم حرفه ای برای کار با پریمیرپرو - افترافکت - داوینچی
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو i9 9900k box
2 مادربورد مشاهده مادربورد سازگار با این سی پی یو
3 حافظه رم 32g 2666 crucial balistix
4 پاور 750 gold antec
5 کارت گرافیک  یا بالاتر Asus 1660ti 6g asus
6 هارد نگهداری اطلاعات  یا بالاتر Sata WD blue 1TB
7 هارد سیستم عامل و پروژه جاری  یا بالاتر Ssd 240 giga aorus
8 کیس master tech t500
9 خنک کننده سی پی یو cooler antec h600 pro