عکاسی یک عشق و بهتر بگوییم یک هنر است که کم کم به یک کار درآمدزا و شغل نیز تبدیل میشود و نیازمند علاقه ی زیاد است.

این مطلب هم برای کسانی است که برای دل خود میخواهند عکاس و ادیتور شوند و هم برای کسانی که هدفشان کسب درآمد است.

یکی از مواردی که اغلب علاقمندان به هنر عکاسی و ادیت عکس و طراحی با آن روبرو هستند این است که ، سرمایه ای برای شروع ندارند!

شنیدن این موضوع ناراحت کننده است اما ، نمیتواند پایان راه باشد و ما را از ادامه ورود به بازار پردرآمد عکاسی و آتلیه و دنبال نمودن علاقه ، منع کند.

 

به زبان بسیار ساده و راحت با شما سخن میگوییم :

برای شروع این کار،قبل از خریدن هر وسیله ای یا اینکه به فکر اجاره نمودن محل باشید، میبایست بخوبی این علم یعنی عکاسی و ادیت و طراحی را یاد بگیرید.اگر بهترین وسایل هم داشته باشید،اما اصول را بلد نباشید،ضرر کرده اید،پس اصول را باید درست آموزش ببینید.

با ما قدم های شمرده و دقیق بردارید

قدم اول : هنر گرفتن عکس را به روش های زیر انتخاب کنید 1-وارد دنیای استودیو و آتلیه شده و با نورپردازی دست و پنجه نرم نموده و در گرفتن عکسهای استودیویی استاد شوید،این مرحله را میتوانید برای مدتی بدون نورهای استودیویی نیز پشت سر بگذارید و با توانایی و درکی که از دوربین و رازهای آن پیدا خواهید نمود،با یک لامپ یا نور آفتاب نیز میتوانید عکسهایی جذاب بگیرید.اگر بر نورها و فلاش های استودیویی و گرفتن عکس مسلط شوید که جای نگرانی نیز نخواهد داشت،میتوانید بعنوان عکاس در آتلیه از سوژه ها عکس بگیرید و درآمد مناسبی کسب کنید.به یاد داشته باشید عکاسی خلاقیت و نوآوری میخواهد و با تمرین و تمرکز به دست می آید،برای این موضوع نیازمند یک دوربین حداقل به قیمت یک میلیون و پانصد هزار تومان به بالاتر خواهید بود. 2-وارد دنیای گرفتن عکس در فضای باز شوید،عکاسی از پرتره های اسپرت،عکاسی فشن ، عکاسی اسپرت ، عکاسی از مهمانان در مراسمات و ...را شامل میشود که با تمرین باید بسیار خوب بر آن مسلط شوید،با این کار میتوانید به عنوان عکاس در روز مراسماتی مانند عروسی،همایش های تجاری و اداری،جشن ها،عکسهای خبری را به خود اختصاص دهید و این راه نیز درآمد مناسبی دارد.در نهایت کم کم میتوانید با درآمد کسب شده دوربین جدید تهیه و لنزهای جدید بگیرید.درآمدهای گرفتن عکس نیز متنوع و تابع شرایط است اما اگر بعنوان فقط عکاس در محلی فعالیت نمائید این مبلغ میتواند ماهیانه از 600 هزار تومان تا حدود دو میلیون تومان و بیشتر متغیر باشد و ضمنا اگر عکاسی در فضای باز نیز انجام دهید به این مبلغ افزوده خواهد شد.
آموزش عکاسی پرتره به فارسی در ایران توسط محمد ملکی

 

قدم دوم : وقتی که با آموزشهای مانی سافت و تدریس محمد ملکی،بخوبی در زمان بسیار کم واقعا به تسلط کامل رسیدید،باید مانند حرفه ای ها وارد دنیای ادیت و ویرایش عکس شوید :

3- باید با اصولی مانند کالورکارکشن یا اصلاح مشکلات عکس و کالورگریدینگ یا ارتقا کیفیت عکس کاملا آشنا شده و درک بسیار عالی را بدست بیاورید.بدانید تمام عکس های عکاسان حرفه ای،بدون استثنا،پس از گرفته شدن توسط دوربین،ادیت میشوند،ادیت هایی مانند رفع مشکلات نور،رنگ،سایه،تاریکی،سفیدی،سیاهی،شدت سفیدی،وایت بالانس و ... ، پس به این باور میرسید که باید عکسهایی زیبا،استاندارد و واقعی داشته باشیم ، این راهی است که هر حرفه ای برای رسیدن به درآمد در آن قدم گذاشته و خواهد گذاشت.

 

بسیار خب،تا این مرحله شما با یادگیری اصول و تجربیات از محمد ملکی،در زمینه گرفتن عکس و نورپردازی به تسلط خیلی عالی و مناسب رسیده اید و با اکثر دوربین ها و فلاش های استودیویی و از همه مهمتر،در نور روز،در شب و اغلب شرایط، بهترین عکسها را خواهید گرفت،وقت آن میرسد که مجدد تصمیم بگیرید که آیا فقط قصد دارید که یک عکاس باشید؟ یا نه ، میخواهید وارد دنیای تولید طرح جدید،طراحی آلبوم،طراحی کارهای خاص و کامپوزیشن شوید!یکی از پردرآمدترین شاخه های عکاسی و ادیت ، بخش طراحی ویژه است که بیشتر در استودیوها و آتلیه ها کاربرد داشته و دارد و خواهد داشت که لازمه آن سلیقه و خلاقیت است.

 

قدم سوم : باید تصمیم بگیرید که باز هم بدنبال درآمد بیشتر هستید؟مطمئنا همه جوابشان مثبت است چرا که برای ادامه زندگی و تامین نیازها و پیشرفت،به درآمد بیشتر نیازمندیم،پس میبایست به یک طراح تبدیل شوید و شخصی شوید که اغلب استودیوها به دنبال او باشند، چرا؟چون این علم یعنی طراحی آلبوم و ژورنال های تجاری را هرکسی خوب نمیداند و اغلب دست و پاشکسته آنرا انجام میدهند ، از اینرو استودیوها و آتلیه هایی که مشتری های خوب و زیاد دارند به دنبال افرادی خلاق،خوش سلیقه و حرفه ای در زمینه طراحی آلبوم و ژورنال هستند که خوشبحال شما اگر یک طراح با این شرایط باشید.مد نظر داشته باشید که این مرحله نیازمند دوربین نیست و میتوانید با تحویل گرفتن عکس از کارفرما و یا حضور در محل او این کار را انجام دهید.اگر از دستمزدها بخواهید بدانید باید بگوییم که معمولا طراحی یک برگه ژورنال شیک،از 30 هزار تومان تا 100 هزار تومان میباشد،اما خب این مبالغ میتواند بین شما و جایی که برای آن طراحی میکنید متفاوت و توافقی باشد چرا که ممکن است با جایی وارد کار شوید که در روز لازم باشد یک آلبوم را طراحی کنید،پس در ماه چندین آلبوم میشود که نمونه این شرایط بسیار دیده میشود،گاها توافق بر روی یک آلبوم میشود،مثلا در ماه بابت هر آلبوم 200 هزار تومان دریافت مینمائید که اگر در ماه 10 عدد آلبوم باشد 2 میلیون تومان میشود و این تنها یک مثال کوچک است.

اگر همچنان پول کافی برای راه اندازی آتلیه نداشتید،جای نگرانی نیست،چرا که با توضیحات داده شده و اعتماد به آموزشهای ویدیویی مانی سافت،میتوانید با سعی و تلاش،درآمدهای بالایی را بدون اینکه محلی را اجاره کرده باشید و هزینه های سنگین انجام داده باشید را کسب کنید،این درآمدها فقط توسط یک دوربین،یک لپ تاپ یا سیستم انجام پذیر است،یکی پول دارد،یکی علم،و یکی هر دو،شما ممکن است از دسته ای باشید که علم دارید اما فعلا پول مناسب برای راه اندازی این کسب و کار به صورت فیزیکی در یک محل خاص را نداشته باشید،پس جای نگرانی نیست،چرا که علم پول را می آورد اما چند عامل مهم را میطلبد :

اصولی و درست آموزش ببینید و آنرا به ما بسپارید

تمرین زیاد داشته باشید

پشتکار بسیار واجب است

خوش اخلاق باشید

 
آموزش فارسی طراحی البوم و ژورنال عروس به فارسی در ایران با محمد ملکی

 

جمع بندی برای تصمیم بهتر

  1.  اگر امکان پرداخت هزینه های آموزش های ویدیویی و صد در صد تضمین شده مانی سافت را دارید هم اکنون اقدام کنید
  2. شک نداشته باشید که شما نیز موفق خواهید شد چرا که این راه بارها توسط حرفه ای هایی که روزی در جایگاهی مانند وضعیت فعلی شما بوده اند،طی شده است.
  3. برای شروع نیازمند خرید دوربین های گران قیمت چند میلیون تومانی نیستید حداکثر دوربین مورد نیاز میتواند 1 میلیون و پانصد هزار تومان باشد،یادتان باشد عکاس عکس را میگیرد.
  4. یک لپ تاپ و یا یک سیستم متوسط برای کارهای ادیت و طراحی در حدود قیمت دو میلیون تومان کافی است.
  5. پس از آنکه حرفه ای شده و به این باور رسیدید که واقعا کارهایتان زیبا و خاص است،ارزان کار نکنید و مشتریان خود را خوب بشناسید.
  6. بعنوان نصیحت از سوی مدرس دوره ها،صبور باشید،پشتکار داشته باشید،نگذارید انرژی منفی دیگران،شما را سرد نماید.