برای تصحیح رنگ فیلم با نرم افزارهای حرفه ای باید قواعد مهمی را در انتخاب مانیتور جهت تصحیح رنگ در نظر بگیرید.

 برای تصحیح رنگ فیلم و حتی برای عکاسی و طراحی میتوانیم از هر مانیتور استفاده کنیم ؟ آیا میتوانیم با هر مانیتوری به نتیجه مطلوب برسیم ؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال باید تجربیاتی داشته باشیم و برای داشتن این تجربیات باید هزینه های زیادی را صرف کنیم اما محمد ملکی مدرس هنرهای عکس و فیلم در ایران ٬ تمام تجربیات خود را در خصوص انتخاب مانیتور برای تصحیح رنگ فیلم و عکس به شما در این ویدیو منتقل مینماید.

قبل از دیدن ویدیو زیر به نکات گفته شده نیز توجه فرمایید:

  1. مانیتور برای تصحیح رنگ باید دارای پنل آی پی اس باشد
  2. زاویه دید مانیتور باید حداقل ۱۷۸ درجه باشد
  3. اگر دو مانیتور استفاده میکنید بهتر است هر دو یک برند و یک مدل باشند
  4. فضایی که مانیتور در آن قرار میگیرد به نسبت نوع صفحه نمایش مانیتور باید تنظیم شود اگر صفحه مانیتور مات است نباید منبع نوری به صفحه مانیتور نزدیک باشد و اگر صفحه مانیتور براق است نباید پشت سر شما چیزهایی مثل پرده با نقش شلوغ ٬ کتابخانه و یا چنین گزینه هایی باشد.

حال به ویدیو زیر نگاه کنید ٬ این ویدیو بخشی از پکیج آموزشی کالوریست تولید شده توسط مانی سافت میباشد.

انتخاب مانیتور مناسب برای تصحیح رنگ و تدوین فیلم

بروزرسانی در تاریخ 1398/12/15

قابلیت داینامیک رنج بالا

یکی دیگر از مولفه های انتخاب یک مانیتور برای استفاده در تدوین فیلم و تولید ویدیو داشتن تکنولوژی High Dynamic Range ( دامنه ی پویای بالا ) است که به واسطه آن، گامای اضافه روی صفحه نمایش بسیار کمتر و پیکسل ها بسیار درخشان تر و با وضوح بیشتر خواهند بود.

با مشاهده ی تصویر پایین متوجه خواهید شد که داشتن تکنولوژی های داینامیک رنج در مانیتور، تصویر شما چقدر متفاوت خواهد بود، در زمان خرید به این نکته داشته باشید.

در این سیستم شدت رنگ و کانترست تصویر تا حد یسیار خوبی بالا میرود.

انتخاب یک مانیتور برای استفاده در تدوین فیلم و تولید ویدیو داشتن تکنولوژی High Dynamic Range است

طیف رنگ و توانایی نمایش فرمت Rec.709 , Rec.2020

ضعیفترین مانیتورهایی که برای تدوین فیلم و تصحیح رنگ میتوانید انتخاب کنید، آنهایی هستند که در مشخصاتشان نوشته شده باشد دارای sRGB یعنی پایینترین محدوده ی نمایش رنگ هستند در واقع همین مانیتورهایی که اغلب ما در منزل یا محل کار داریم یا با لپ تاپ کار میکنیم.

در زمان خرید مانیتور اگر در مشخصات آن گزینه هایی مانند Rec.709 یا Rec.2020 نوشته شده باشد خیلی خیلی بهتر از sRGB است (درباره Rec.709 بیشتر بدانید)

تا میتوانید به سراغ مانیتورهای با قابلیت نمایش 10 بیت بروید (درباره بیت بیشتر بدانید). هر چقدر بیت بالاتر باشد جزئیات تصویر شما در کانالهای رنگ و سایه ها و روشنایی ها خیلی خیلی فراتر خواهد بود، هرچقدر جزئیات بیشتر باشد، مانیتور میتواند تفکیک بیشتری را انجام دهد، البته مدنظر داشته باشید که کارت گرافیک ابتدا باید تصویر را با 10 بیت به مانیتور بفرستد، اگر کارت گرافیک 10 بیت نداشته باشید اما مانیتور 8 بیت داشته باشید (اکثر مانیتورها در بازار 8 بیت هستند)، تفاوتی در کیفیت نخواهید داشت یعنی مانیتور نمیتواند بیشتر از 8 بیت به شما نمایش دهد.

تا میتوانید به سراغ مانیتورهای با قابلیت نمایش 10 بیت بروید

پورت های اتصال به کارت گرافیک در مانیتور برای تدوین فیلم و تصحیح رنگ

وقتی برای خرید مانیتور میروید، اگر مانیتور دلخواه خود را پیدا نمودید، به پورت های اتصال ان توجه کنید، دقت کنید که کارت گرافیک شما چه پورتهایی دارد، کارت گرافیک ها معمولا پورت هایی مانند، Display, Hdmi, Vga, Thunderbolt, Digital, Mini Display Port, Usb, Optical, دارند، حال چک کنید این مانیتور کدامیک از این پورت ها دارد، اشتباه نکنید، ذوق زده شده، مانیتور را خریده و در زمان اتصال به مانیتور تازه متوجه شوید که ای وای، به کارت گرافیک متصل نمیشود، بارها این موضوع رخ داده است.

پورت های اتصال به کارت گرافیک در مانیتور برای تدوین فیلم و تصحیح رنگ

کالیبره نمودن مانیتور برای تدوین فیلم و تصحیح رنگ

آخرین نکته اما از دید برخی افراد بسیار کم اهمیت ولی از دید مانی سافت بسیار مهم، بله، کالیبره نمودن مانیتور برای تدوین فیلم و تصحیح رنگ حرفه ای با نرم افزارهایی مانند فتوشاپ، پریمیر، افترافکت، فاینال کات، داوینچی و اوید، یکی از ضروری ترین نکات است، اگر بهترین مانیتور را خریده باشید اما کالیبره را انجام ندهید، رنگ ها را واقعی نخواهید دید، این نقطه ضعفی است که بسیاری از تدوینگران و کالوریست ها دارند.

کالیبره نمودن مانیتور به دو روش نرم افزاری و سخت افزاری انجام میشود، در کالیبره ی نرم افزاری تنظیمات توسط خود مانیتور و به کمک سیستم عامل ویندوز و مک و سخت افزاری توسط ابزارهایی مانند تصحیح رنگ انکبوتی، که اغلب گران است، تصحیح رنگ با خود مانیتور و ویندوز خیلی مناسب و کاربردی است که در پکیج آموزش کالوریست به صورت کامل آنرا اموزش داده ایم. با مشاهده ی تصویر زیر میتوانید مقایسه ی رنگ ها قبل و بعد از کالیبره را متوجه شوید.

کالیبره نمودن مانیتور برای تدوین فیلم و تصحیح رنگ

6 مانیتور برتر برای تصحیح رنگ و تدوین فیلم در سال 2020

همیشه برای داشتن مانیتور مناسب جهت تصحیح رنگ و تدوین فیلم، دست به دامان فروشنده ها میشویم، اما باید توجه نمود اگر فروشنده صادق باشد و همزمان متخصص نیز باشد عالی است اما در بیشتر شرایط اینگونه نخواهد بود، پس در انتخاب مانیتور برای تصحیح رنگ و تدوین فیلم در سال 2020 به شما کمک میکنیم، البته بدانید که مانیتورها در این زمینه قیمت بالایی دارند.

1.مانیتور Dell Ultrasharp 32 ″ UP3216Q

1.مانیتور Dell Ultrasharp 32 ″ UP3216Q

این مانیتور 32 اینچی است، با کیفیت 4K و رزولوشن 3840 تولید شده توسط شرکت دل Dell, خداییش این شرکت مانیتورهاش همیشه باب دل من بوده.

2.EIZO CG277-BK

2.EIZO CG277-BK

اینهم یکی از غول های نمایش واقعی تصاویر بنام ای زو Eizo که دارای نمایشگر 27 اینچ است.

وقتی اسم گرافیک و چاپ به میان میاد، اغلب لابراتورها و مراکز چاپ با این برند مطرح آشنا هستند و کاملا قبولش دارند، نکته ی مهم اینکه الان دیگه این مانیتور فقط برای عکس و طراحی نیست، برای تولید ویدیو و تصحیح رنگ هم کاملا آماده به کار شده، قبلا بهانه ی خیلی ها این بود که مانیتور ای زو Eizo فقط برای چاپ و طراحی و عکاسیه، اما الان دیگه همه ی مصارف را میتوانید یکجا از آن داشته باشید.

مانیتور ای زو Eizo مجهز به تنظیمات کالیبره اختصاصی میباشد و یکی در مدل آن به دلیل کیفیت خیلی خاصش کلمه BK را گنجانده اند.

3.ASUS PA329Q 32 ″ 4K

بهترین مانیتور سال 2020 برای تصحیح رنگ و تدوین فیلم

اما مانیتور ایسوس با اندازه صفحه نمایش 32 اینچ و رزولوشن 4K که یکی از برترین های خود برای تدوین فیلم و تصحیح رنگ است.

شرکت ایسوس مانیتورهای حرفه ای خود را با ابتدای نام ProArt به حرفه ای ها شناسانده است، همیشه سعی دارد از رقبای دیگر جلوتر باشد، به همین دلیل امکانات متفاوتی را در مانیتور حرفه ای برای تدوین فیلم و تصحیح رنگ می گنجاند.

ایسوس مدعی عدم هرگونه تغییر رنگ از هر زاویه ای در این مانیتور است و این یعنی خیلی خوب.

4.Acer B5

مشاوره انتخاب مانیتور برای تصحیح رنگ و تدوین فیلم

مانیتور 27 اینچ با رزولوشن 4k از شرکت ایسر.

5.BenQ ZOWIE XL2540 24.5 اینچ

بهترین مانیتور بنکیو برای تدوین فیلم و تصحیح رنگ در سال 2020

بهترین مانیتور بنکیو برای تدوین فیلم و تصحیح رنگ در سال 2020, دارای 24.5 اینچ و فول اچ دی با تنوع پورت های اتصال و قدرت رفرش فرکانس تا 240 هرتز.

6.Acer Predator XB272

بهترین مانیتور ایسر برای تدوین فیلم و تصحیح رنگ در سال 2020

بهترین مانیتور ایسر برای تدوین فیلم و تصحیح رنگ در سال 2020 دارای 27 اینچ اندازه نمایشگر و رزولوشن فول اچ دی.

روی میز کار خود، یک مانیتور حرفه ای برای تدوین فیلم و تصحیح رنگ قرار دهید، مانیتورهای حرفه ای با دوام هستند و مدت طولانی مورد استفاده قرار میگیرند و به این زودی ها آنرا عوض نخواهید نمود، پس عملکرد خود را بالا برده و به سطح بعدی موفقیت و پیشرفت خود بروید.

معرفی مانیتورهای مخصوص طراحان و تولیدکنندگان ویدیو

برند بنکیو

شرکت بنکیو یکی از برندهایی است که سالها در زمینه تولید محصولات نمایشی فعالیت دارد. در حال بررسی مانیتورهای متعددی بودم که تصمیم گرفتم دو لینک خیلی مهم را در اختیار شما قرار دهم. این شرکت دو محصول عالی و کاملا اختصاصی برای عکاسان و طراحان ، تدوینگران و تولیدکنندگان ویدیو تولید نموده است. در زیر دو لینک را برای بررسی کامل آنها قرار داده ام :