قصد دارم در این راهنما، توضیحات مناسبی در مورد آشنایی با کارتهای کپچر به شما ارائه کنم. کلمه کپچر از معادل آن در انگلیسی Capture گرفته شده است. معادل فارسی آن گرفتن و ذخیره می باشد.

وظیفه اصلی کارت کپچر یا انتقال

مهمترین وظیفه ای که این سخت افزارها بر عهده دارند انتقال تصاویر ویدیویی از کاست های فیلم به سیستم ما و ذخیره به صورت دیجیتال و فایلهایی با فرمت های mp4 و mov است. این کارت ها دارای چند نوع هستند :

  • اینترنال = داخل کیس یا سیستم نصب می شوند
  • اکسترنال = با کابلهایی مانند یو اس بی یا اچ دی ام آی به سیستم و لپ تاپ متصل می شود

با کارت کپچر آشنا شوید

این کارت در گذشته خیلی پرکاربرد بود، زمانی که دوربین های فیلمبرداری روی کاست فیلم میگرفتند و مموری و حافظه در کار نبود، این قطعه به دو صورت اینترنال (داخل کیس) اکسترنال (بیرون کیس یا لپ تاپ) موجود بود. این کارت ها از لحاظ شرکت های تولید کننده و کیفیت در ذخیره سازی دارای تنوه فراوانی هستند و در زمان خرید حتما باید به فروشنده اعلام کنید که کیفیت برای شما مهم است و الی در زمان ذخیره سازی ممکن است تصاویر دارای پیکسل های خراب که انگار کیفیت ویدیو پایین است مشاهده شود.

1. کارت کپچر Capture DVD , VCD

دوربین هایی که در گذشته ی دورتر در خیلی از منازل وجود داشت توسط یک کابل که یک طرف به دوربین وصل میشد و از طرف دیگر دارای سه سیم رنگی بود به کامیپوتر متصل میشد که لپ تاپ یا سیستم توسط آن دستگاه میتوانست فیلمهای روی کاست دوربین را با فرمت ویدیو سی دی و دی وی دی ذخیره نموده و با نرم افزارهای رایت روی دیسک ذخیره شوند.

شناخت کارت سخت افزاری کپچر و تدوین فیلم

2. کارت کپچر Capture DV :

دوربین های فیلمبرداری هندی کم و حرفه ای که فیلم را روی کاست ذخیره می نمودند دارای یک پورت یا درگاه اتصال به نام DV digital video رو آنها ایجاد شد برای همین منظور کارت های سخت افزاری که بازهم اینترنال و اکسترنال بودند تولید شد، این کارت به کارت کپچر یا انتقال DV یا HDMI معروف شدند که امروزه هنوز هم از آنها استفاده میشود.

شناخت کارت سخت افزاری کپچر و تدوین فیلم

3. کارت کپچر یو اس بیUSB

با توجه به مشکلاتی از قبیل نصب کارتها در داخل کیس یا نداشتن کیس برای عملیات کپچر و همچنین عدوم وجود پورت اتصالی اچ دی ام آی HDMI ، کارتهای یو اس بی کپچر تولید شد که بیرون سیستم بوده و کسانی که لپ تاپ نیز دارند می توانند براحتی عملیات کپچر را انجام دهند، این کارتهای یو اس بی قابلیت کپچر از پورت های اچ دی ام آی را نیز دارند.

شناخت کارت سخت افزاری کپچر و تدوین فیلم

3. کارت شتابنده سرعت رندر حین ویرایش ویدیو

یک زمان خبری از کارتهای گرافیک شرکت های انویدیا و ای ام دی پیشرفته ی امروزی نبود و اغلب کارتهای گرافیک معمولی برای بازی بودند، در آن زمان شرکتی بنام متروکس شروع به تولید کارتهایی برای ویرایش گران ویدیو نمود، این کارت ها وظایف همزمانی مانند کپچر و ایجاد شتاب در ویرایش ویدیو با نرم افزارهای حرفه ای را برعهده داشت. میتوان دوربین را به این قطعه متصل نموده و با کیفیت خیلی خوبی حتی بالاتر از کارت کپچرهای معمولی در بازار که بالاتر معرفی شد ذخیره سازی فیلمها را انجام داد. شرکت متروکس درون این کارتهای سخت افزاری، چیپست (یک تراشه کوچک) را ایجاد نمود، همین تراشه موجب میشد که سیستم شما افکت ها و جلوه ها را خیلی روان و بهتر از سیستم های دیگران پخش نماید و انقلابی در سرعت رندر شد.

رفته رفته استفاده از کارتهای کپچر کم شد چون دوربین ها برای ذخیره سازی به کارت حافظه مجهز شدند. حال با یک عملیات کپی یا انتقال انجام میشود آنهم بدون کاهش کیفیت. این کارتهای شرکت متروکس در ذخیره نموده فیلم ها خیلی عالی هستند اما خب در حال حاضر مگر اینکه کاست داشته باشید تا کپچر را انجام دهید.

کارت گرافیک جایگزین کارت میکس یا کارت ویرایش ویدیو

در حال حاضر شرکت هایی مانند انویدیا و ای ام دی کارت های گرافیکی تولید نموده اند که با همراه خود شتابنده دارند و بدون نیاز به خرید کارت میکس یا کارت ویرایش ویدیو میتوان تمام استفاده های عملیاتی را انجام داد، اگر فروشنده ای به شما پیشنهاد خرید کارتهای تدوین را داد باید بررسی شود چرا پیشنهاد میدهند ؟

آزمایش بررسی تاثیر کارت گرافیک در ادیت پریمیر پرو و سرعت رندر

کارت گرافیک، کپچر نیست

همینجا بگویم که کارت گرافیک برای کپچر استفاده نمیشود اگر میگوییم جایگزین کارت میکس یا تدوین، منظور این است که با توجه به تکنولوژی های قرار داده شده در آنها برای افزایش کارایی در بخش هایی مانند شتاب حین ویرایش ویدیو و کاهش زمان رندر با نرم افزارهای مانند پریمیرپرو، داوینچی، فاینال کات و اوید میباشد.

کارت های اتصال چند دوربین به سیستم و تدوین زنده

در برخی پروژه های تصویربرداری زنده مانند جشن ها یا تلویزیون، شما نیازمند ذخیره و ویرایش همزمان ویدیوهای چند دوربین هستید، این اتصال به دو روش کابل و بی سیم امکان پذیر است اما در هر دو حالت شما باید این سخت افزار یا سخت افزارها را درون سیستم خود نصب کنید تا چندین دوربین امکان اتصال داشته باشند، اینکه چند دوربین متصل شود بستگی به بودجه و نیاز و سخت افزار شما دارد.

وقتی که تصویر چند دوربین همزمان وارد سیستم شد توسط نرم افزاری که همراه کارت سخت افزاری شما ارائه شده میتوانید به صورت زنده و ریل تایم Real time برش، افکت و عنوان را روی ویدیو اجرا کنید شبیه به مسابقات زنده ی فوتبال. جالب است بدانید که به این نوع ویرایش، ویرایش خطی ویدیو میگویند یعنی تصویر همزمان وارد میشود، افکت گذاری میشود و در دستگاه دیگر ذخیره شده با به کانالهای برودکست ارسال میشود. اپراتور این نوع دستگاه ها باید آموزش دیده و خیلی مسلط باشد چون مانند کار با پریمیر پرو یا فاینال کات نیست که فرصت انواع ویرایش و آزمون و خطا داشته باشد، هر کاری که کرد همان لحظه دیده می شود.

پیشنهاد کارت برای انجام ذخیره فیلم Capture

در حال حاضر کارت های سخت افزاری متعددی در بازار به تدوین گران فیلم توصیه می گردد اما در اینجا بهترین و مناسب ترین گزینه را به شما توصیه می نمائیم

تنها گزینه ای که از سال ها پیش تا کنون مورد استفاده قرار گرفته و از حال تا سال های طولانی آینده نیز کاربرد دارد استفاده از I Link 1394 می باشد. این قطعه سخت افزاری شبیه به یک مودم بوده که داخل کیس رایانه شما به سادگی نصب می شود و خود ویندوز آنرا شناسایی می نماید و تنها کافیست که کابل دوربین (dv) را به آن متصل نموده و از قسمت Capture در نرم افزاری مانند پریمیر پرو شروع به ذخیره فیلم بر روی سیستم نمائید. 

جالب است که بدانید قیمت این کارت از مبالغ پایین تا خیلی بالا می باشد و دلیلش کیفیت ذخیره تصاویر است که باید با تحقیق از چند فروشنده به نتیجه برسید. دقت نمائید اگر قصد ذخیره سازی فرمت های DV را دارید از گزینه I Link 1394 استفاده نمائید اما اگر قصد ذخیره از دوربین های Full HD به صورت کاست را دارید می بایست درخواست کارت HDMI را به فروشنده بدهید.