این راهنما برای علاقمندانی است که قصد انتخاب یک نرم افزار حرفه ای برای ویرایش ویدیو کلیپ و مونتاژ فیلم را با سیستم های ویندوز و مک دارند. به دلیل وسعت نرم افزارها و توانایی هایشان ، به مرور بروز رسانی خواهد شد.

ویرایش ویدیو یک هنر و تخصص است که برخی در آن حرفه ای شده و همزمان با موفقیت ، کسب درآمد خوبی هم دارند اما این اتفاق برای همه نمی افتد. یکی از دلایل آن ، انتخاب اشتباه نرم افزار ویرایش ویدیو کلیپ است که قصد دارم راه این انتخاب را برای شما روشن نمایم. پیشنهاد میکنم قبل از شروع، مقاله راه درست برای یادگیری ویرایش ویدیو، تدوین ویدیو، مونتاژ ویدیو را حتما مطالعه کنید.

وقتی که قصد دارید یک نرم افزار حرفه ای انتخاب کنید، پس قرار است وارد ویرایش ویدیو های پروژه های حرفه ای و بزرگ شوید. اگر قرار است برای یوتیوب ، اینستاگرام و یا موبایل ویدیو ویرایش کنید بهتر است نرم افزار نیمه حرفه ای انتخاب شود که هم ساده تر و هم سریعتر کار شما را انجام دهد.

عوامل تعیین کننده

انتخاب باید هوشمندانه و بر اساس معیارها و شرایط و نیازهای شما انجام شود. در هر نرم افزار قابلیت هایی عمومی بوده و در اغلب آنها یکسان و مشترک است اما برخی امکانات به صورت اختصاصی در هر نرم افزار ایجاد شده که ممکن است برنامه دیگر آن را نداشته باشد و به همین ترتیب هر کدام در زمینه ای از دیگری برتری خواهد داشت. با این حساب نمی توانیم و نباید نرم افزارهای حرفه ای ویرایش ویدیو را با هم مقایسه کنیم، فقط باید بسنجیم که کدام نرم افزار برای نیاز ما مناسب تر و در شرایطی که هستیم بهتر است. حال می بپردازیم به عواملی که در انتخاب یک نرم افزار حرفه ای برای ویرایش ویدیو و مونتاژ فیلم تاثیر گذار هستند :

 1. از چه سیستم عاملی استفاده می کنید ؟
 2. مشخصات سخت افزاری سیستم شما چیست ؟
 3. چه نوع ویدیو ها و پروژه های ویدیویی را ویرایش میکنید ؟
 4. رایگان یا پولی ؟

وقتی که پاسخ این سوالات را بدهید مشخص می شود که برای شما کدام نرم افزار مناسب تر است.

اشتباه دیگران : برای شما مهم نباشد که دیگران از چه برنامه ای استفاده میکنند چون بسیاری افراد بدون تحقیق و فقط با نگاهی سطحی نرم افزار را انتخاب نموده اند. ممکن است بسیار پشیمان باشند اما چاره ای ندارند جز ادامه که البته اشتباه می کنند، می توانند در مدتی کوتاه با یک آموزش خوب، به مرحله قبلی خود اما با نرم افزار جدید برسند. شما راه خود را بروید. 

1.  از چه سیستم عاملی استفاده می کنید ؟

به صورت کلی دو سیستم عامل داریم که بیشترین میزان کاربران را به خود اختصاص داده و اغلب شرکت های تولیدکننده نرم افزارهای حرفه ای ویرایش ویدیو برای آنها برنامه می سازند :

 • سیستم عامل ویندوز ( شرکت مایکروسافت )
 • سیستم عامل مک یا مکینتاش ( شرکت اپل )

شاید بپرسید چرا موضوع سیستم عامل مهم است ؟ چون میان این دو در زمینه هایی رقابت وجود دارد و گاه تدوینگران ویدیو فقط بخاطر برتری هایشان آنها را انتخاب میکنند. شما مجبور نیستید تا آخر عمر با سیستم عاملی که هم اکنون روی دستگاه خود دارید کار کنید، درست است که هزینه دارد اما خود را محدود نکرده و از قابلیت های خوب محروم نکنید.

سیستم عامل مک که توسط شرکت اپل طراحی شده از جهاتی بابت : 

 • سرعت بالا
 • ویروسی نشدن در حداقل
 • خراب نشدن
 • کند نشدن

بسیار معروف است

شاید تنها ایرادی که بتوانیم از مک بگیریم ، گرانتر بودن سخت افزار آن باشد که البته بسیاری افراد این نکته را نادیده گرفته و به سمتش می روند.

اما مایکروسافت با توجه پیشینه ای که از قبل دارد در اغلب این زمینه ها چند قدم عقب تر است ولی در حال تلاش جهت برطرف نمودن آنها است و مزیت های هم دارد مانند :

 • قابلیت نصب روی بسیاری از سخت افزارها و لپ تاپ ها
 • ارزان تر بودن شرایط استفاده
 • عادت داشتن به کارکرد آن چون از ابتدا بسیاری روی سیستم هایشان داشته اند

اینکه کدام سیستم عامل را انتخاب می کنید به شما بستگی دارد. اگر مدت ها با ویندوز کار کرده اید باید بدانید محیط و کارایی سیستم عامل مک مقداری متفاوت است و اغلب دستورات و روش های کار با آن برای شما جدید خواهد بود اما دلیل نمی شود به سمت آن نروید. ویندوز هم در نسخه های جدید خود یعنی 10 و به بعد وضعیت را بهتر نموده و نسبت به گذشته تغییرات خیلی خوبی را داشته است.

راهنمایی : اینگونه بررسی کنید که در حال حاضر چه سیستم عاملی دارید با همان ادامه دهید روزی که قرار شد برای سیستم هزینه کنید میتوانید نسبت به بررسی این دو بهتر تحقیق کنید ولی اگر همین زمان میخواهید تصمیمی داشته باشید به شخصیت خود رجوع کنید ببینید آیا فردی تغییر پذیر و با انعطاف هستید ؟ برخی ممکن است آن قدر سر شلوغی داشته باشند که بگویند الان فرصت تغییر و تجربه سیستم عامل جدیدی را ندارم و برخی دیگر ممکن است برعکس باشند. پس به شما بستگی دارد.

2. مشخصات سخت افزاری سیستم شما چیست ؟

مشخصات سخت افزاری سیستم شما نقش تعیین کننده ای در انتخاب نرم افزار ویرایش ویدیو دارد. ممکن است از قبل سیستم را تهیه نموده باشید و یا شاید قصد ارتقا دارید و یا تازه میخواهید پس از مدتی یک سیستم جدید تهیه کنید، اگر در این شرایط حین خواندن این راهنما هستید اتفاق خوبی برای شما رخ داده چون می تواند مانع از تراشیدن هزینه های اضافه خواهد شد.

در خصوص سیستمی که میخواهید ویرایش ویدیو را با آن انجام دهید چند حالت وجود دارد :

 1. پی سی یا اصطلاحا کیس ( مشاوره انتخاب )
 2. لپ تاپ ( مشاوره انتخاب )
 3. کامپیوتر رومیزی
 4. وورک استیشن ( سیستم سرور )

دو گزینه اول را کاملا بررسی کنید و توضیحات هر دو را حتما ببینید چون مکمل یکدیگر هستند. گزینه 3 و 4 به مشخصاتی که انتخاب می نمایید بستگی دارد. 

شرکت های تولید کننده نرم افزارها برای انجام ویرایش های حرفه ای ویدیو پیشنهاد پی سی را دارند که البته دلایل متعددی دارد ولی چه باید کرد که برخی افراد با توجه به شرایطی که در آن قرار دارند لپ تاپ را انتخاب می نمایند. به این دسته افراد تاکید میکنم که وقتی اسم نرم افزار حرفه ای می آید یعنی پروژه های سنگین و مدت زمان طولانی کار کردن سیستم. این نکته را مد نظر بگیرید.

پیشنهاد : برای کارهای حرفه ای دستگاهی انتخاب کنید که قابل ارتقا باشد و تا چند سال امکان استفاده از آن را داشته باشید.

کارت گرافیک قطعه ای موثر

برخی نرم افزارهای ویرایش ویدیو وابستگی فراوانی برای سرعت پردازش و پخش ویدیو ها به کارت گرافیک دارند تا این حد که اگر کارت گرافیک شما قدیمی بوده یا مناسب نباشد با خطاهای متعددی روبرو شده و نرم افزار مانع از اجرای تکنیک و دستورات خواهد شد.

وقتی که وارد این کار شوید دیگر توجه نمی کنید که مقابل شما لپ تاپ قرار گرفته یا پی سی ، فقط میخواهید انواع تکنیک ها و جلوه ها را روی ویدیو ها پیاده کنید ولی باید دقت کنید که نیازمند سیستم با شرایطی اجرای دستورات نیز هستید. هر نرم افزار در طراحی خود از سخت افزار استفاده می کند، یکی سخت افزار کمتری میخواهد و دیگری بیشتر. برخی نرم افزارها با اینکه تکنیک ها و جلوه های زیبایی اجرا می کنند جالب است که بسیار سبک هستند اما تدوینگران از آنها غافل شده و نمی شناسند. اگر شناخت داشتند خیلی زودتر به سراغشان می رفتند و خود را از سنگینی سایر برنامه ها نجات می دادند.

خوشحال خواهید شد : در لیست هنرجوهای مانی سافت افراد بسیار زیادی هستند که پس از مطالعه ی این راهنما و مشاوره به سرعت مسیر خود را تغییر دادند. ابتدا پکیج های آموزشی نرم افزار حرفه ای را تهیه نمودند اما پس از آن به سراغ نرم افزار نیمه حرفه ای رفتند و البته بسیار خوشحال نیز هستند چون در گذشته برای ساخت یک ویدیو کلیپ باید چندین ساعت و روز زمان می گذاشتند اما حالا تنها در دو تا سه ساعت همان کار را با سرعت بیشتر و جذاب تر انجام می دهند چون لپ تاپ یا سیستم آنها اجازه ی اجرای تکنیک ها و دستورات را با نرم افزار قبلی نمی داد. 

3. چه نوع ویدیو ها و پروژه های ویدیویی را ویرایش میکنید ؟

بهتر است نقشه راه خود را در ذهن ترسیم کنید یعنی با مقداری تفکر بیشتر تعیین کنید که قرار است در چه سبک هایی از پروژه های ویدیویی ویرایش انجام دهید، به لیست زیر توجه کنید :

 • موزیک ویدیو Music video
 • جشن تولد Happy birthday
 • همایش و اداری Official
 • عروسی و فرمالیته Wedding video
 • موشن گرافیک Motion graphics
 • تیزر تبلیغاتی Promotional teaser
 • استوری و پست اینستاگرام Instagram Story
 • ساخت ویدیو آموزشی Educational video
 • خاطرات و گردشگری Tourism
 • تولید خبر News
 • ویلاگر Vloger
 • ورزشی Sport
 • فیلمهای سینمایی Cinematic films
 • برودکست Broadcast

عناوین بالا در هنر تولید فیلم و ویدیو دارای شاخه های اصلی هستند. باید مشخص کنید قرار است کدامیک را بسازید و به کدام یک علاقه دارید ؟ برخی عاشق کارای عروسی هستند و برخی دیگر برخلاف عروسی ، شیفته موزیک ویدیو یا تیزر تبلیغاتی می باشند. شاید بگویید همه را دوست دارم و میخواهم در آنها درآمد داشته باشم ، خوب است اما انجام آنها به سبک حرفه ای زمان زیادی را لازم دارد. اولویت بندی کنید و مهمترین ها را در لیست اصلی خود قرار دهید.

صرفه جویی : برخی از این سبک ها نیازمند جلوه های خاص یا تکنیک های پیچیده نیستند پس چرا هزینه ی اضافی بابت کاری که نمیخواهیم بپردازیم ؟ منظورم هزینه بابت سخت افزار و آموزشهای گرانتر است. پروژه هایی مانند همایش اداری ، خاطرات و گردشگری ، تولید خبر ، ویلاگر ، جشن تولید از این دسته هستند. این یکی از اشتباهات افرادی است که ندانسته با مشاوره های اشتباه دیگران وارد کار با نرم افزاری میشوند که پس از مدتی آنها را خسته می کند چون برای اجرای برخی کارها که تکراری هم هستند باید مقدار بیشتری وقت بگذارند. 

4. رایگان یا پولی ؟

در دنیای دیجیتال و نرم افزار، شرکت های سازنده برنامه ها برای اینکه شما اجازه استفاده قانونی از آنها را داشته باشید کدی بنام لایسنس یا مجوز به شما در قبال پرداخت هزینه می دهند. در کشور ما به دلایل متعدد، نرم افزارها به صورت غیر قانونی استفاده می شوند اما در کشورهای اروپا و آمریکایی به دلیل وجود برخورد با جرایم رایانه ای این موضوع دارای اهمیت است. وقتی که نرم افزاری را انتخاب میکنید می بایست نگاهی به هزینه لایسنس آن نیز داشته باشید مخصوصا اگر خارج کشور هستید. احتمال اینکه بخاطر بالا بودن هزینه لایسنس قانونی نرم افزار ویرایش ویدیو از خریدش پیشمان شوید زیاد است و در همین حال نرم افزار دیگری را با قابلیت های کمتر انتخاب خواهید نمود.

در لیست هنرجوهای مانی سافت افرادی هستند که از لایسنس اصلی استفاده می کنند اما بسیاری دیگر از نسخه های آفلاین و بدون مجوز تهیه نموده اند که در اینترنت فراوان است و سایت هایی مانند مانی کانتنت آنها را به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می دهد.

برخی نرم افزارها به صورت کامل رایگان هستند یعنی شرکت تولیدکننده محدودیتی در تعداد دفعات اجرا یا زمان کارکرد برای آنها نگذاشته و دائما هم آن را آپدیت خواهد نمود. در واقع هدف شرکت تولید کننده این است که شما بدون پرداخت هزینه وارد کار با آن نرم افزار شوید ، بررسی کنید، شاید عادت کنید و احتمال اینکه مشتری آن شوید بسیار زیاد می باشد. یکی از انتخاب های شما می تواند همین گزینه باشد یعنی با نسخه های رایگان تمرین کنید اگر مناسب بود و تجربه کسب نمودید نسخه پولی آن را که مقداری امکانات بیشتر دارد تهیه نمایید. البته در ایران همه نرم افزارها پولی هم بدون هزینه در دسترس هستند.

مزایای لایسنس : بدون شک در قبال هزینه ای که بابت لایسنس قانونی نرم افزار پرداخت می کنید امتیازاتی خواهید داشت که دیگران ندارد. به طور مثال امکان صحبت مستقیم با تولیدکننده و رسیدن به پاسخ تمام سوالات فنی و دریافت جدیدترین آپدیت با کمترین حجم. برای مطالعه توضیحات کامل صفحه لایسنس اصلی نرم افزار را مشاهده کنید.

سوالات قابل بررسی

در ذهن بسیاری افراد سوالات مهمی وجود داره که تا قبل از این به صورت شفاف به آنها جوابی داده نشده بود. تیتر سوالات را مطالعه نموده و تا انتها به جواب همه برسید. 

 1. چند نرم افزار حرفه ای برای ویرایش ویدیو و مونتاژ فیلم وجود دارد ؟
 2. شات ( نما یا ویدیوهای ضبط شده ) موزیک ویدیو را با چه نرم افزاری ویرایش می کنند ؟
 3. آیا میتوان تمام پروژه های ویدیویی را با یک نرم افزار ویرایش نمود ؟
 4. کدام نرم افزار ویرایش ویدیو از همه حرفه ای تر است ؟
 5. آیا باید به صحبت کسانی که فقط یک نرم افزار را پیشنهاد میکنند اعتماد کنیم ؟
 6. افتر افکتس قوی تر است یا نرم افزارهای ویرایش ویدیو که معرفی می شوند ؟
 7. برای ویرایش فیلم عروسی و کلیپ فرمالیته از کدام برنامه استفاده می شود ؟
 8. برای ویدیو کلیپ های سریع و جذاب مثل گردشگری ، خاطرات ، اخبار و یوتیوب پیشنهاد چیست ؟

1. چند نرم افزار حرفه ای برای ویرایش ویدیو و مونتاژ فیلم وجود دارد ؟

شرکت های زیادی نرم افزار تولید میکنند و روز به روز به تعداد آنها افزوده می شود. برخی بسیار پرطرفدار و با ارزش هستند. در دوران کاری مانی سافت و تولید ویدیو برای مشتری، با نرم افزارهایی که در لیست زیر آورده ایم فعالیت داشته و داریم و تجربیاتمان را در قالب پکیج های آموزشی ارائه نموده ایم، که البته همین گزینه ها مورد تایید تمام حرفه ای های سینما و تولیدکنندگان دنیا می باشند :

 • ادوبی پریمیر پرو Adobe Premiere Pro
 • فاینال کات پرو Final Cut Pro
 • داوینچی ریزالو Davinci Resolve
 • فیلمورا پرو Filmora pro (به دلایل متعدد نسخه نیمه حرفه ای فعلا معرفی شده)
 • اوید مدیا کامپوزر Avid Media Composer
 • هیت فیلم Hit Film

لیست بالا بر اساس بهتر بودن نوشته نشده و فقط کنار یگدیگر قرار گرفته اند. نوبت به آشنایی با آنها می رسد که با اولین گزینه شروع می کنیم :

معرفی قاببلیت های نرم افزار پریمیر پرو

پریمیر پرو  Adobe Premiere Pro

 • شرکت تولید کننده این نرم افزار ادوبی Adobe است
 • تلفظ صحیح نام این نرم افزار پریمیر پرو می باشد مقاله پریمیر پرو را بشناسید را مطالعه کنید
 • این نرم افزار دارای سابقه ای طولانی می باشد
 • شرکت های تولیدکننده جلوه ها و افکت های ویرایش ویدیو از گذشته تا حال بیشتر تمرکز خود را بر روی ساخت امکانات و قابلیت های اضافه شونده به آن گذاشته اند
 • با دو سیستم عامل ویندوز و مک سازگار است
 • مجهز به سیستم کراس پلتفورم است یعنی میتوانید در هر سیستم عامل ویرایش نموده و در دیگری ادامه دهید
 • محیط آن کاملا سفارشی می شود
 • یک رنگ شناس فیلم میتواند درجه بندی رنگ را به صورت حرفه ای انجام دهد، ویدیوها
 • امکان فعالیت همزمان با نرم افزارهای دیگر ادوبی مانند، افتر افکتس ، مدیا انکودر ، آودیشن ، فتوشاپ ، اسپیدگرید را دارد
 • برای پروژه های گروهی و تیمی بهینه سازی شده
 • به همراه خود افکت های صدا و تصویر فراوانی دارد، مشاهده
 • علاقمندان به موشن گرافیک میتوانند روی آن حساب کنند، توضیحات
 • سخت افزار حرفه ای لازم است

تغییرات نرم افزار پریمیر

پکیج های آموزشی

معرفی قابلیت های نرم افزار فاینال کات پرو

فاینال کات پرو  Finalcut Pro

 • نرم افزار فاینال کات ابتدا توسط شرکت ماکرومدیا تولید و بعدا توسط شرکت اپل توسعه داده شد
 • فقط در سیستم عامل مک نصب میشود و امکان نصب در ویندوز را ندارد
 • دارای سرعتی بسیار بالا میباشد
 • افکت و جلوه هایی که برای آن ساخته می شوند به جرات می توان گفت بی نظیر هستند
 • شاید جذاب ترین نرم افزاری که برای تدوین وجود داشته باشد همین است. ویرایش ویدیو با فاینال کات تجربه ای شیرین است چرا که با طراحی و نحوه اجرای تکنیک ها احساس بسیار خوبی برای ادامه دادن و کار سخت خواهید داشت
 • مجموعه افکت های بسیار عالی برای آن تولید شده که در هیچ نرم افزار دیگری مشاهده می شود
 • دارای کمترین مشکلات نرم افزار یا هنگ نمودن است
 • در تصحیح رنگ بسیار حرفه ای است
 • مجهز به عنوان نویسی سه بعدی است
 • فاینال کات در سرعت گرفتن خروجی یا تولید فایل نهایی پروژه بسیار سریع است که یک مزیت محسوب میشود
 • مصرف برق حتی در لپ تاپ در زمان رندر آنهم فرمت 4K بسیار پایین بوده که گزینه ای بسیار بهینه است
 • مجهز به اجرای افکت های وی اف ایکس VFX Effect میباشد
 • در تدوین فیلمها و فوتیج های با کیفیت 4K و بالاتر بسیار سریع و روان کار میکند
 • در کنار نرم افزار فاینال کات نرم افزار بنام موشن و کمپرسور وجود دارد که توانایی شما را در ساخت جلوه های ویژه و موشن گرافیک و تولید انواع فرمت های ویدیویی بالاتر خواهد برد
 • سخت افزار حرفه ای لازم است

تغییرات نرم افزار فاینال کات

پکیج های آموزشی

معرفی نرم افزار ویرایش داوینچی ریزالو

داوینچی ریزالو  Davinci Resolve

 • این نرم افزار توسط شرکت بلک مجیک دیزاین تولید شده است
 • روی ویندوز ، مک ، لینوکس قابل نصب است
 • دارای نسخه رایگان و پولی است
 • تجربه متفاوتی از تدوین را خواهید داشت اگر قبل از آن با نرم افزارهای دیگر کار کرده اید
 • برای تصحیح رنگ توانایی های منحصر به فردی دارد و بیشتر افراد داوینچی را فقط برای تصحیح رنگ می شناسند البته اشتباه است چون این نرم افزار یک تدوینگر بسیار خوب نیز میباشد و همچنین نرم افزارهای دیگر نیز در زمینه درجه بندی رنگ بسیار پیشرفت نموده اند
 • شرکت سازنده ی آن در خصوص تولید سخت افزارها و کیبوردهای تصحیح رنگ رو به جلو حرکت میکند
 • توان زیادی از کارت گرافیک مصرف خواهد نمود پس این قطعه باید قوی باشد
 • به اندازه نرم افزارهای دیگر فعلا تنوع افکت زیادی ندارد
 • در نمایش ویدیو حین تدوین خیلی سریع است
 • در مرور ویدیو ها درون درایوها پر سرعت است
 • دارای حداقل مشکلات هنگ یا قفل نمودن است
 • مجهز به بخش وی اف ایکس VFX Effect میباشد.
 • قابلیت کارکرد دو کارت گرافیک به صورت همزمان
 • دارای محیطی جذاب و ساده و کاربر پسند است
 • سخت افزار حرفه ای لازم است
 • برای انجام پروژه های خیلی بزرگ مناسب نیست و بیشتر در انتهای کار استفاده می شود (فعلا)

بهترین نرم افزار حرفه ای ویرایش ویدیو کلیپ و مونتاژ فیلم در 2021

فیلمورا Filmora

 • توسط شرکت واندرشیر تولید شده
 • عالی برای تولید کنندگان استوری اینستاگرام
 • برای یوتیوبر ها پیشنهادی عالی است
 • محیط برنامه دلچسب است
 • افکت های داخلی جذابی دارد
 • انیمیشن های خاصی به همراه دارد که در موشن گرافیک پرکاربرد هستند
 • پریست های آماده رنگ برای نتیجه سریع تر را درون خود قرار داده
 • افکت های صوتی را پوشش می دهد
 • قابلیت های تایتل نویسی پیشرفته
 • مزیت ویژه تقسیم بندی صفحه نمایش به اندازه ها و تعداد مورد نظر
 • با اغلب گرافیک های معمولی سازگار و سریع است
 • قابلیت نصب در ویندوز و مک
 • با سیستم های معمولی و لپ تاپ عادی سرعت خوبی دارد
 • ما پروژه های خیلی خوبی با آن ساخته ایم

پکیج های آموزشی

2. شات ( نما یا ویدیو های ضبط شده ) موزیک ویدیو را با چه نرم افزاری ویرایش می کنند ؟

ویرایش تصاویر موزیک ویدیو از آن دسته پروژه هایی است که هر کسی به آن علاقمند میباشد. در موزیک ویدیو با گزینه هایی مانند :

 • خلاقیت و نوآوری 
 • حذف پرده سبز
 • اجرای تکنیک چند دوربین
 • استانداردسازی و درجه بندی رنگ
 • افکت های صدا
 • اجرای جلوه ویژه

روبرو هستیم. بدون شک نرم افزار ویرایش ما باید از نوع حرفه ای باشد. در لیست بالا هر یک را که پکیج های آموزشی آن را ساخته ایم می توانید شروع کنید.

3. آیا میتوان تمام پروژه های ویدیویی را با یک نرم افزار ویرایش نمود ؟

با تمام نرم افزارهای حرفه ای میتوانیم اینکار را انجام دهیم. البته تا این تاریخ. نرم افزارهای پریمیر پرو ، اوید مدیا کامپوزر به دلیل داشتن ترک های فراوان ، در پروژه های سینمایی استفاده بیشتری دارند. بسیاری از فیلمهای هالیوود با نرم افزار اوید مدیا کامپوزر ویرایش می شوند و تیم های دیگری هم از نرم افزار پریمیر پرو در ویرایش فیلم های خود از ان استفاده نموده اند. فیلمهایی که با پریمیر تدوین شدن را مشاهده کنید.

4. کدام نرم افزار تدوین فیلم از همه حرفه ای تر است ؟

این نوع مقایسه صحیح نیست. هر نرم افزار حرفه ای از سوی سازنده ی خود دائما در حال آپدیت و افزایش امکانات است. افراد اینگونه نرم افزار انتخاب نمی کنند بلکه مطابق توضیح اول، به پروژه و سبک کاری خود نگاه کرده و آن را انتخاب می نمایند. نرم افزارها اغلب با اختلاف کمی از هم فاصله دارند. حالا برخی اوقات نرم افزاری مثل هیت فیلم درونش اجرای جلوه های ویژه هم انجام میدهد که در گذشته برای آنها به نرم افزار افتر افکتس می رفتیم و یا شرکتی بنام بوریس، با تولید پلاگین (افکتی که به نرم افزار اضافه می شود) بنام موکا پرو قدرت عجیبی به نرم افزارهای ویرایش ویدیو می دهد که آنها نیز برای بسیار تکنیک ها شاید نیازی به افتر افکتس نداشته باشند.

5. آیا باید به صحبت کسانی که فقط یک نرم افزار را پیشنهاد میکنند اعتماد کنیم ؟

وقتی کسی فقط یک نرم افزار را معرفی نمود به این معناست که سایر نرم افزار ها را به اندازه برنامه معرفی شده نمی شناسد. این فرد قابل اعتماد نیست. مثالی میزنم. زمانی وقتی عنوان تصحیح رنگ حرفه ای به میان می آمد بسیاری افرادی نرم افزار داوینچی را معرفی می نمودند و البته در آن زمان شاید حق داشتند اما با گذشت سالها و افزایش قدرت نرم افزارها در بخش اصلاح رنگ، همچنان سر حرف خود مانده است و این یعنی ارتقا علمی نداشته اند. تیم مانی سافت همچنان که برای مشتریان خود ویدیوهای تبلیغاتی تولید میکند با اغلب نرم افزارها آزمایشات را نیز انجام می دهد از همین رو به نتایج خوبی دست می یابد که در غالب پکیج آموزشی ارائه می شوند.

6. افتر افکتس قوی تر است یا نرم افزارهای ویرایش ویدیو که معرفی می شوند ؟

امان از دست افرادی که فقط می خواهند با دادن اطلاعات اشتباه ، مبلغی را از مشتری کسب کنند. این سوال از ریشه اشتباه است. بیاید چند نکته را یکبار برای همیشه روشن کنیم :

 • نرم افزارهای ویرایش ویدیویی که معرفی نمودیم دو بعدی نامیده می شوند یعنی در آنها امکان استفاده از دوربین مجازی وجود ندارد و همین موضوع یک تفاوت بزرگ با نرم افزار افتر افکتس است که به آن نرم افزار سه بعدی گفته می شود.
 • نرم افزارهای دو بعدی ترک بیس هستند یعنی مدیاهای آنها روی ترک ها چیده می شوند اما افتر افکتس لایر بیس است
 • نرم افزار افتر افکتس برای کارهایی خلق شده که نرم افزارهای دو بعدی امکان آن را ندارند
 • نرم افزاری مانند افترافکتس با فریم ها سر و کار دارد اما دو بعدی ها با زمان، در بیشتر شرایط
 • در نرم افزار افتر افکتس نمی توانیم پروژه های طولانی مدت مثلا 20 دقیقه کار کنیم چون برای این وظیفه ساخته نشده.

همین چند نکته کافی است تا بدانید وقتی شخصی بین این دو گروه نرم افزار مقایسه انجام می دهد به چه معناست.

7. برای ویرایش فیلم عروسی و کلیپ فرمالیته از کدام برنامه استفاده می شود ؟

فیلم های عروسی و کلیپ های دونفره که با نامهای فرمالیته و پیشکار نیز شناخته می شوند دست کمی از پروژه های بزرگ ندارند. یک فیلم عروسی گاه ممکن است 4 ساعت زمانش باشد و در آن تعداد فراوانی تکنیک و دستورات سنگین اجرا شده باشد. بدون شک این نوع ویدیو لازم است با نرم افزارهای حرفه ای معرفی شده ویرایش شود.

8. برای ویدیو کلیپ های سریع و جذاب مثل گردشگری ، خاطرات ، اخبار و یوتیوب پیشنهاد چیست ؟

اگر به شما بگویم باورتان نمی شود. نرم افزار فیمورا ایکس که بالاتر معرفی نمودم ، گزینه ای محشر برای چنین ویدیو هایی است. آن چنان سریع ، جذاب و نتیجه ای شگرف به شما می دهد که تا نبینید باورتان نمی شود. اوایل این نرم افزار را دست کم می گرفتیم، چقدر ساده و شاید در مقابل حرفه ای ها حرفی برای گفتن نداشت اما وقتی پکیج های آموزشی آن را ساختم و تجارب قبلی را در آن پیاده نمودم، تکنیک هایی اجرا شد که شاید هنوز بسیاری افراد نتوانند در نرم افزارهای حرفه ای آنها را پیاده کنند. شناختن نرم افزار یک چیز است، تجربه چیز دیگر. این دو باید به شما آموخته شوند.

این داستان ادامه دارد.... اگر سوالی دارید در پایین بنویسید.