نکته بسیار مهمی که در خصوص کار با عکس در مدیریت استودیو وجود دارد آشنایی با فرمت ها و بافت های تصاویری است که با دوربین عکاسی ذخیره می شون

حتما تا بحال پسوند DNG - Digital Negative را شنیده اید و یا اگر نشنیده اید جای نگرانی نیست چرا که در ادامه این مبحث با ما باشید.

یکی از فرمت های ذخیره سازی بسیار با کیفیت تصاویر در دوربین های عکاسی حرفه ای فرمت Raw  میباشد به دلیل محدودیت هایی که در نمایش فرمت راو یا را Raw در هر سیستمی وجود دارد،مثلا در هر نرم افزاری دیده نمیشود،فرمت DNG ارائه گردید.

برای اینکه بتوان فرمت راو Raw ، را در هر سیستمی مشاهده نمود و در عین حال آنرا مانند فرمت اصلی راو Raw ادیت نمود عملیات تبدیل به DNG انجام میشود که حدود 15 تا 20 درصد حجم آن بدون افت کیفیت کاهش میابد و پس از آن در تمامی نرم افزاری نمایش عکس براحتی دیده میشود و نیز میتوانیم عکس را با نرم افزار ادوبی لایت روم و ادوبی فتوشاپ مانند یک فرمت RAW تنظیم و مشکلات آنرا تصحیح نمالیم.

نکته دیگری که در خصوص فرمت DNG باید بدانید آنکه در کنار فایلهای RAW فایلی بنام XMP وجود دارد که درون آن فایل تغییراتی را که شما در فایل RAW ایجاد نموده اید ذخیره نموده و در واقع بواسطه آنست که شما میتوانید در آینده هر تغییری که بر روی فایل RAW ایجاد نموده اید را به عقب باز گردانید،حال در فرمت DNG این فایل دیگر وجود نخواهد داشت و تمامی اطلاعات در همان فایل DNG ذخیره میشود.

نتیجه گیری :

  1. با تبدیل فایل راو یا را Raw به دی ان جی ، حدودا 20 درصد از حجم عکس کمتر شده و این مقدار در آرشیو های بزرگ عکس که قصد بهینه سازی تصاویر را دارند یک امتیاز مثبت است و ضمنا از کیفیت کاهش نخواهد یافت.
  2. وقتی که فرمت Raw به دی ان جی تبدیل میشود نرم افزارهایی مانند ادوبی را و لایتروم با سرعت بسیار بالاتری عکسها را لود و ویرایش مینمایند.
  3. فرمت دی ان جی بدون نیاز به نرم افزاری خاص در سیستم عامل و نرم افزارها قابل مشاهده است به نسبت به را Raw یا را .