به یاد دارم که مدت ها قبل نرم افزار میدیا انکودر Media Encoder وجود نداشت و تمام خروجی گرفتن پروژه پریمیر را توسط خود پریمیر Premiere pro و همان کلید عملیاتی Ctrl+M میگرفتیم. همینطور که علم پیشرفت نمود و قابلیت های نرم افزار پریمیر Premiere pro افزوده شد شرکت ادوبی تصمیم گرفت موتور رندر و بخش رندر فیلم را تقویت نماید که دو اتفاق مهم رخ داد :

 • در تنظیمات اصلی پریمیر Premiere pro استفاده از کودا Cuda و متال Metal افزوده شد تا با هماهنگی کارت های گرافیکی انویدیا و فایروپرو رندر نمودن افکت ها و پروژه سرعت بهتری داشته باشد
 • نرم افزاری بنام ادوبی میدیاانکودر Media Encoder تولید شد که مهمترین وظیفه اش رندر و گرفتن خروجی پروژه نرم افزارهای پریمیر Premiere pro و افترافکت After Effects میباشد اما نه به همین سادگی!

قدرت سیستم و لپ تاپ در رندر پریمیر Premiere Pro و افترافکت After Effects

به شما پیشنهاد میکنیم برای اینکه تمام توانایی سخت افزار و کارت گرافیک شما در زمان رندر استفاده شود و سرعت بالایی داشته باشید از نرم افزار میدیا انکودر Media Encoder استفاده کنید، اما نه همین حالا، چون تنظیمات و کارهایی هست که باید انجام دهید و در ادامه یاد خواهید گرفت.

پیشنهاد میکنم که "ادوبی میدیا انکودر Adobe Media Encoder" را کامل و دقیق بشناسید، چون برخی تصور میکنند فقط یک نرم افزار برای تبدیل فیلم است اما در واقعیت خیلی فراتر از این تصویر است.

ساختار و قابلیت های پریمیر بسیار فرق نموده و دیگر نمیتوان براحتی توسط اکسپورت خود بصورت مستقیم خروجی گرفت چون بیشترین توان خروجی گرفتن بر عهده ی ادوبی میدیا انکودر Adobe Media Encoder افتاده که نه تنها خروجی پریمیر و افترافکت را با سرعت خیلی بالایی میگیرد بلکه دیگر مشکلاتی که در خروجی و اکسپورت پریمیر مانند کمبود رم، یا کرش نمودن، خارج شدن بی دلیل از نرم افزار را دیگر نخواهد داشت ضمنا کلی امکانات عالی به این نرم افزار نیز اضافه شده تا یک تدوینگر بتواند همزمان دستورات متعددی را اجرا کند.

چطور کاری کنم که موقع رندر تمام قدرت کارت گرافیک استفاده بشه؟

سوال بسیار مهمی است، مخصوصا برای افرادی که هزینه های بالای خرید سیستم و لپ تاپ گران قیمت را پذیرفته اند و یا هزینه ی بالای خرید کارت گرافیک انویدیا و مجهز به موتور رندر را انجام داده اند، سیستم را خریده اید سی پی یو قوی، هارد اس اس دی، مادربورد عالی، کارت گرافیک جی تی ایکس یا آرتی ایکس، اما موقع رندر استفاده سی پی یو 100 درصد میشود اما کارت گرافیک بسیار کم است و این موضوع شما را ناراحت میکند، نگران نباشید با توصیه ها و تجربیات استاد محمد ملکی به نتیجه ی مطلوب خواهید رسید.

برای استفاده کامل از قدرت کارت گرافیک در پریمیر و افترافکت شما باید نکات متعددی را حتما رعایت کنید، چون برخلاف گذشته، هنر تدوین فیلم و قواعدش به همراه امکاناتی که در نرم افزارها ایجاد شده فرق نموده و شما نیز باید علم خود را تقویت کنید، اگر همچنان با خود پریمیر خروجی میگیرید به جرات میتوانم بگویم که دارای دانش پایینی در تدوین فیلم هستید و پیشنهاد میکنم که لیست آموزش های حرفه ای پریمیر که وظیفه شان کمک به شما در ارتقا سطح این علم است را مشاهده کنید. حال قدم به قدم با هم این مسیر رندر صحیح پریمیر و افترافکت برای استفاده کامل ازسخت افزارها و مخصوصا کارت گرافیک را طی میکنیم.

قدم های رندر سریع و استفاده کامل از کارت گرافیک در پریمیر و افترافکت و میدیاانکودر

تدوینگر عزیز، اجرای این مراحل به صورت کامل لازم است، پس اگر قبلا مراحل شبیه را طی نموده اید بهتر است اینبار مجدد از ابتدا انجام دهید تا نتیجه مطلوب یعنی استفاده کامل از کارت گرافیک در زمان رندر و تدوین فیلم با پریمیر Premiere و افترافکت After Effects و مدیا انکودر Media Encoder را بدست آورید.

1. آپدیت باشید

معنای آپدیت را نمیدانید؟ اصلا مهم نیست، مقاله ی آپدیت چیه بروزرسانی یعنی چی؟ را بخوانید تا همه چیز برای شما روشن شود، حال که متوجه گشتید آپدیت چقدر مهم است، پس همین حالا جدیدترین نسخه ی نرم افزارهای پریمیر Premiere و میدیاانکودر Media Encoder و افترافکت After effects را از سایت https://manicontent.com  دانلود و نصب کنید، نگران نسخه های قدیمی تر خود نباشید، آنها باقی خواهند ماند، مثلا اگر پریمیر Premiere نسخه 2019 را دارید و حالا 2020 را نصب کنید نسخه 2019 باقی میماند، ضمنا دیر یا زود باید این ارتقا به جدیدترین نسخه پریمیر Premiere pro و محصولات ادوبی را انجام میداید.

در خصوص آپدیت نمودن نرم افزارهای ادوبی آپدیت درایور کارت گرافیک و ویندوز را نیز نباید فراموش کنید چون خیلی خیلی مهم است و البته تاثیرگذار، پایینتر یاد خواهید گرفت.

2. شتابنده ها را فعال کنید

در نرم افزار پریمیر باید از ویدیوافکت هایی استفاده کنید که از موتور شتاب دهنده پردازش کارت گرافیک استفاده کند! نمیدانستید؟ باز هم مهم نیست همین حالا مقاله ی ویدیو افکت چیست را برای درک کامل و همیشگی این موضوع مطالعه کنید، تنبلی نکنید چون اگر به سادگی از کنار این موضوعات گذر کنید دوباره گیر خواهید افتاد. حال میدانید کدام ویدیو افکت ها در پریمیر از موتور شتاب دهنده گرافیک استفاده میکنند پس بیشتر آنها را در پروژه خود پیاده کنید، نکته ی دیگر اینکه ویدیو افکت هایی مانند کاهش نویز فیلم نیز وجود دارند که در حالت اول از شتابدهنده استفاده نمیکنند اما باید در تنظیماتش این گزینه را فعال کنید که در پکیج های پریمیر مانی سافت به صورت کامل گفته شده است.

مبحث دیگر که در فعالسازی شتاب دهنده پریمیر وجود دارد کودا میباشد، اما این کودا داستان مفصلی دارد که پیشنهاد میکنم حتما مقاله ی آموزش راه اندازی کودا Cuda در پریمیر و افترافکت را مطالعه کنید.

3. کوییک سینک یا رندر سخت افزاری پریمیر Premiere Pro و میدیا انکودر Media Encoder را فعال کنید

خوش بحال شما که امروز میخواهید این قابلیت رندر کوییک سینک سخت افزاری را برای ادوبی فعال کنید و برای شما مهیا شده چون قبلا چنین چیزی وجود نداشت.

به لطف این قابلیت سرعت رندر پریمیر Premiere Pro و میدیا انکودر Media Encoder بسیار بالا میرود به آن حد که حتی حین تدوین نیز متوجه آن خواهید شد که همه چیز سریعتر شده!

آموزش تنظیمات کوییک سینک Quick Sync پریمیر پرو برای افزایش سرعت رندر

برای دیدن مشخصات مادربورد و توضیحات بیشتر به صفحه ی این آموزش مراجعه کنید.

در گذشته وقتی میخواستیم خروجی را در افترافکت و پریمیر بگیریم براحتی با طی نمودن چند کلیک خروجی ذخیره میشد اما از زمانی که شرکت ادوبی توانایی های نرم افزار افترافکت و پریمیر را بالاتر برده و هچنین از وجود کارتهای گرافیکی شتاب دهنده بیشتر استفاده میکند، خروجی گرفتن توسط دستورات داخلی خود پریمیر و افترافکت منسوخ و دیگر کاربرد ندارد اما متاسفانه هنوز برخی افراد اصرار به استفاده از روش قدمی هستند یعنی خروجی گرفتن با امکان داخلی خود برنامه.

یک آموزش خیلی مهم برای شما داریم که بدون شک در زمان رندر با مشکلات گفته شده آن روبرو خواهید شد، تقدیم به شما.

رفع مشکل خروجی گرفتن یا اکسپورت نرم افزار پریمیر پرو Premiere Pro Error Compiling Movie

قدرت و توانایی ادوبی میدیا انکودر Adobe Media Encoder به این جا ختم نمیشود

یکی از توانایی های نرم افزار ادوبی میدیا انکودر اجرای تولید فایل خروجی نرم افزارهایی مانند پریمیر Premiere و افترافکت After Effects میباشد، از خود بپرسید یک نرم افزار کاملا مستقل فقط برای این رندر تولید شده؟ بدون شک خیر.

ادوبی درون نرم افزار میدیا انکودر Media Encoder امکانات فراوانی را قرار داده که در زیر به بخش کوچکی از آنها اشاره میکنیم :

 • گرفتن خروجی پروژه های پریمیر Premiere و افترافکت After effects بدون نیاز به باز نمودن پروژه
 • عملیات تبدیل و تولید پراکسی در شبکه
 • اجرای هوشمند تبدیل مدیا
 • اعمال زیرنویس یا رونویس در ویدیوها
 • درج لوگو حین خروجی
 • میدیا انکودر برای بسیاری از دستورات خود نیازی به پریمیر یا افترافکت ندارد و کاملا مستقل است
 • اعمال پریست های رنگ که شما درست نمودید بر روی ویدیوهایی که در حال تبدیل انها هستید
 • دستورات دسته جمعی فراوان روی ویدیوها
 • کاهش حجم خیلی عالی
 • استانداردسازی محتوای ویدیو
 • جداسازی صدا از ویدیو و بلعکس

اینها بخش کوچکی از قابلیت های این نرم افزار قدرتمند هست که پیشنهاد میکنم توضیحات و نمونه ویدیوهای پکیج آموزش ادوبی میدیا انکودر را مشاهده کنید.

مزیت های استفاده از میدیاانکور

 1. مانند گذشته نیازی نیست که خود پریمیر و افترافکت برای خروجی گرفتن در تمام مدت باز باشند و میتوانیم آنها را ببندیم و بصورت مستقل سکانس ها یا سکانس مشخصی از پریمیر و افترافکت را خروجی بگیریم بدون اینکه برنامه های اصلی را باز کنیم.
 2. سرعت در خروجی گرفتن با میدیاانکودر بسیار بالاتر از خود برنامه ها میباشد
 3. میدیاانکودر استفاده خیلی بهتری از کارت گرافیک برای رندر و تولید فایل نهایی مینماید
 4. در میدیاانکودر میتوانیم انواع پروفایل های مورد نیاز را از قبل تولید کنیم تا دیگر نیازی به طی نمودن مراحل تکراری نداشته باشیم
 5. بدون نیاز به برنامه های تدوین فیلم مانند پریمیر و افترافکت ، با میدیاانکودر میتوانیم عملیات های مانند : درج لوگو ، ایجاد پانویس یا عنوان روی فیلم ، برش دادن یا خروجی از یک محدوده مشخص فیلم ، تبدیل دسته جمعی انواع فایلها به یگدیگر ، خروجی پشت سر هم انواع سکانس های پریمیر و افترافکت به فرمت های متفاوت را انجام دهیم که اینها واقعا نیازهای هر تدوینگر است
 6. اگر آرشیو فیلم دارید و میخواهید عملیات تبدیل و برخی گزینه های مورد قبلی که گفتیم را انجام دهید ، بدون نیاز به ورود نرم افزاری مانند پریمیر ، میتوانید صدها فایل ویدیوی را به صورت یکجا و پشت سر هم انجام دهید.