گزینه های اینترلیس Interlace و فیلد اوردر Field Order که در اغلب تنظیمات ویدیو و نرم افزارهای تدوین دیده میشوند،یک تکنولوژی نمایش هستند که شناخت آنها برای هر تدوینگر لازم است.

یکی از سوالات بسیار مهمی که در ذهن تمام تدوینگران فیلم و فیلمبردارها وجود دارد این است اصلا اینترلیس چیست ؟ فیلد اوردر چیست ؟ چه کارایی دارند ؟ 

درک این اصطلاحات تا زمانی که به زبان فارسی و فنی روان به شما آموزش داده نشود ، امکان پذیر نخواهد بود چرا که ارتباط مستقیم با نمایشگر و دوربین و تدوینگر دارد.

به زبان ساده به نحوه تشکیل شدن تصویر در نمایشگر اینترلیس Interlace میگوییم که این تشکیل شدن تصویر به صورت خط به خط میباشد.

به تصویر A توجه کنید خطوطی که شماره گذاری شده اند ابتدا به نمایشگر یا تلویزیون ارسال و نشان داده شده و پس از آن خطوطی که در تصویر B مشخص شده اند،نمایش داده خواهند شد که از حاصل خطوط تصویر A و تصویر B هر تصویر کاملی که ما میبینیم نشان داده میشود ، حال به این تکنولوژی اینترلیس Interlace میگوییم که در نمایشگرهای قدیمی تر مانند پروجکشن و CRT همان تلویزیون هایی که پشت دارند اصطلاحا ، مورد استفاده قرار میگیرد.در واقع از این روش استفاده میشود تا بتوانیم بدون استفاده از پهنای باند زیاد و ارسال یک دفعه به نمایشگر ، تصویر را ببینیم.

به طور مثال یک بزرگراه را در نظر بگیرید که دارای سه باند است،ماشین ها از باند اول حرکت میکنند،حال با کمی تاخیر ماشین های دیگری از باند دوم حرکت میکنند و این تاخیر تا انتها وجود دارد ، روش تشکیل شدن تصاویر اینترلیس Interlace به این صورت است.

نقطه مقابل اینترلیس Interlace , فیلداوردر Field Order است،در برخی شرایط مرتبط با نمایشگر ، ما باید تصمیم بگیریم که ابتدا کدامیک از خطوط تصویر A اول ظاهر شوند یا خطوط تصویر B ، اینجاست که گزینه فنی فیلداوردر Filed Order Upper و Field Order Lower بوجود می آید ( حالا کم کم این مطلب برای شما چیزهایی را در ذهن بیدار میکند ).

چه زمانی تصمیم میگیریم که Upper نشان داده شود و چه زمانی Lower ؟ زمانی که فیلم تولید شده یا خروجی گرفته شده از فاینال کات یا پریمیرپرو ، دارای لرزش است و آن کیفیتی که باید داشته باشد را ندارد،یعنی نمایشگر ما نمیتواند سیستم فیلداوردر را به درستی نمایش دهد که در این شرایط تدوینگر باید این سیستم را تغییر دهد.

این مطلب بخشی از آموزش اصول واقعی تدوین فیلم است که در صورت تمایل میتوانید برای تهیه پکیج آموزش روی کلید مربوطه کلیک کنید.

مبحث کامل که میرسد به پروگرسیو اسکن در نسخه کامل آموزش گفته شده است.