احتمالا میخواهید بدانید چرا گفته میشود : نباید زمان فیلمبرداری به روش Wide یا صفحه کشیده ضبط کنیم؟ پاسخی کوتاه اما مهم وجود دارد.

به عنوان یک فیلمبردار که با دوربین های نیمه حرفه ای و حرفه ای، فیلم ضبط میکنید باید بدانید بیشتر مخاطبین پروژه فیلمبرداری شما کدام دسته هستند؟ آیا فیلم در شبکه های مجازی پخش می شود یا در سینمای خانگی یا سینما؟ با توجه به چنین موضوعاتی طول و عرض فیلم در دوربین تنظیم خواهد شد.

قبل از اینکه به موضوع واید Wide یا صفحه کشیده برسیم پیشنهاد میکنم با استفاده از صفحه مقایسه کیفیت و اندازه ویدیوهای SD-HD-FHD-4K در تدوین فیلم نکات اولیه را بیاموزید.

نسبت تصویر چیست؟

همانطور که در مقاله به صفحه مورد نظر اشاره شد، طول و عرض فیلم ها دارای نسبت هستند. مثلا کیفیت فول اچ دی در ضلع افقی دارای نسبت 16 و در ارتفاع دارای نسبت 9 میباشد. در واقع نسبت یک معیار اندازه گیری افقی به عمودی اصلاع فیلم است که با اعداد نمایش داده میشود. نسبت 16 به 9 در سینمای خانواده و اغلب نمایشگرها به صورت تمام صفحه و بدون حاشیه های سیاه و جمع شده پخش می شود ولی فیلم های واید یا صفحه کشیده اینگونه نیست.

پیشنهاد میکنیم صفحه آنامورفیک Anamorphic و نسبت تصویر Pixel Aspect Ratio را مشاهده نمایید.

فیلم واید Wide یا صفحه کشیده چیست؟

واید اسکرین یا صفحه نمایش کشیده یکی دیگر از اندازه هایی است که در سینما کاربرد دارد و نسبت تصویر آن 2.35:1 میباشد.

واید اسکرین یا صفحه نمایش کشیده یکی دیگر از اندازه هایی است که در سینما کاربرد دارد و نسبت تصویر آن 2.35:1 میباشد.

تصویر بالا یک نمونه واید اسکرین میباشد. با توجه به نسبت 2.23:1 طول و عرض ویدیو به 1920 در 815 تغییر خواهد یافت. این نوع تصویر در بالا و پایین خود کادرهای مشکی خواهد داشت که به واسطه وجود آنها، فیلم مقداری کم ارتفاع تر شده و از نظر برخی مخاطبین خوب نیست چون فیلم تمام کادر نمایشگر را پوشش نمی دهد.

کادرهای مشکی بالا و پایین
بسیاری از دوربین ها در ساختار اصلی ضبط ویدیو ممکن است این کادرها را ایجاد نکنند و تصویر بدون آنها ذخیره شود و حتی برای از دوربین ها تنظیماتی دارند که میتوان تعیین نمود که این کادرها که اصطلاحا به آنها Letter box گفته میشود، وجود داشته باشند یا خیر. پس همیشگی نیستند.

فیلم اولترا واید Ultra wide یا خیلی صفحه کشیده چیست؟

مدل بعدی فیلم های سینمایی صفحه کشیده، بنام اولترا واید هستند. طول و عرض این فیلم ها گاها 5120 در 1440 و نسبت تصویر 32:9 هستند که همان شرایط توضیح بالا که ممکن است لترباکس نداشته باشند نیز برای آنها وجود دارد.

چرا فیلمها با اندازه واید و اولترا واید ضبط می شوند؟ 

علم همیشه در حال پیشرفت است و سینما نیز یکی از پیشرو ترین مقوله های آن میباشد. میل سینماگران به بردن مخاطبین در ژرفای فیلم و صحنه های سینمایی از سالهای دور به بخشی اصلی در هر فیلم تبدیل شده است.

اگر تجربه نشستن در مقابل تلویزیون و مانیتورها این نوع نمایشی را داشته باشید حتما احساس جدیدی برای شما خواهد بود. تصاویر دارای عمق بیشتر هستند و نمایی سینمایی تر دارند. 

نکته دیگر اینکه در تصاویر واید و اولترا واید سینماگران میتوانند فضای بیشتری را به نمایش بگذارند که مزیت بهتری در مقابل تصاویر غیر واید است. بسیاری فیلمهای سینمایی امروزی در استودیوها ضبط می شوند که دارای بکگراند های واقعی بوده که دیجیتالی بوده و دقیقا از حالت نمایشی واید و اولترا واید استفاده می کنند. 

بهترین اندازه برای فیلمبرداری کدام است؟

به طور معمول اغلب پروژه ها با اندازه نسبت تصویر 16:9 و فول اچ دی ضبط می شوند. اندازه های 2K , 4K , 6K , 8K , 10K نیز اغلب با همین نسبت ضبط می شوند. اگر به دنبال گزینه مناسب هستید این نسبت برای فیلمهای عروسی، تلویزیونی، تبلیغاتی کاملا مناسب است.