در این راهنما خواهید دانست لایسنس یا مجوز استفاده از نرم افزار چیست؟ تفاوت نسخه اصلی و غیراصلی یا کرک شده کدامند و چرا پیشنهاد شده که از نسخه اصلی نرم افزار استفاده شود.

همچنین روشهای مناسب پیدا نمودن قیمت خرید نسخه اصلی و لایسنس برنامه ها نیز توضیح داده خواهد شد.

لایسنس اصلی نرم افزار چیست؟

لایسنس در واقع یک مجوز یا محدودیت استفاده از یک نرم افزار است که توسط تولید کننده آن بوجود می آید تا فقط افرادی از آن نرم افزار استفاده کنند که پول آن را پرداخت نموده اند. در زمان فارسی لایسنس و در زبان انگلیسی License گفته می شود. 

لایسنس یا مجوز یا سریال اصلی برنامه چیست، چرا باید استفاده کنیم + پرسش و پاسخ

انواع لایسنس اصلی برنامه از لحاظ مدت استفاده

لایسنس ها دارای انواع متفاوتی هستند بطور مثال شرکت ادوبی لایسنس نرم افزارهای خود را بصورت یکماهه و یکساله ارائه مینماید. یعنی افراد میتوانند پول برای استفاده یکماه و یا یک سال پرداخت کنند و چنانچه مجدد پرداختی انجام نشود، نرم افزار از کار خواهد افتاد. برای آشنایی با شرکت ادوبی صفحه معرفی شرکت ادوبی Adobe درباره این تیم بیشتر بدانید را مشاهده نمایید.

شرکت دیگری بنام فیلمورا وجود دارد که هم لایسنس با قابلیت تمدید زمانی دارد و هم لایسنسی دارد که به صورت مادام العمر فعال بوده و نرم افزار کار خواهد کرد. برای آشنایی با این نرم افزار صفحه فیلمورا filmora چیست - درباره قابلیتهای شگفت انگیزش بیشتر بدانید را مشاهده نمایید.

بررسی لایسنس اصلی نرم افزارها

در ویدیوهای زیر نحوه کار و بررسی دو نوع لایسنس اصلی نرم افزارهای شرکت ادوبی که توسط مانی سافت برای افراد خریداری میشود را مشاهده نمایید :

فروش لایسنس اصلی افترافکت

فروش لایسنس اصلی فتوشاپ

انواع نرم افزار از لحاظ نوع استفاده

شرکت های تولید کننده نرم افزار بر اساس سیاست های خود چند حالت هستند :

 1. آنهایی که نرم افزار رایگان تولید میکنند
 2. آنهایی که نرم افزار پولی تولید میکنند

برخی شرکت ها هستند که برای جذب مشتریان خود آنها را مجبور به خرید لایسنس اصلی نمیکنند و اینگونه فکر میکنند که کاربر ابتدا با نرم افزار آنها مدتی کار کند، اگر تمایل داشت برای دسترسی داشتن به امکانات کامل، نسخه پولی و اصلی آنرا خرید کند. بطور مثال نرم افزار هیت فیلم و داوینچی ریزالو از این نرم افزارها هستند. این دو شرکت نسخه هایی به نام رایگان و نامحدود استفاده دارند ولی برخی امکانات آنها فقط در نسخه اصلی قابل استفاده است.

برخی دیگر مانند شرکت ادوبی مدت 7 روز را در اختیار کاربر قرار میدهد. میتوان نرم افزار را برای 7 روز با امکانات کامل و بدون محدودیت استفاده نمود ولی پس از آن و در صورت عدم پرداخت، نرم افزار از کار خواهد افتاد.

انواع لایسنس اصلی نرم افزار

هر شرکت با توجه به نوع نرم افزارهای خود، لایسنس اصلی را به گونه های مختلفی ممکن است در اختیار خریداران قرار دهد که برخی از انواع آنها در زیر نوشته شده است :

 • تحویل یک کد برای ثبت در نرم افزار
 • تحویل یک فایل برای ایمپورت نمودن در نرم افزار
 • نصب یک نرم افزار واسط و وارد شدن به اکانت در سایت رسمی و نصب نرم افزارهای اصلی، مانند شرکت ادوبی
 • وارد شدن به اکانت در نرم افزار اصلی مانند شرکت فیلمورا

اطلاع از قیمت لایسنس اصلی یا اورجینال نرم افزارها
ممکن است تا این لحظه به این نتیجه رسیده باشید که شاید بهتر است نسخه اصلی نرم افزار را خریداری نمایید ولی نمیدانید از کجا و چگونه انجامش دهید.
قیمت لایسنس اصلی نرم افزارها با یکدیگر متفاوت است و همچنین شرایط استفاده و تعداد سیستم هایی که میتوانید نرم افزار با لایسنس را روی آن نصب کنید متفاوت هستند.
برای اطلاع از شرایط و قیمت لایسنس هر نرم افزار صفحه قیمت لایسنس اصلی نرم افزارها را مشاهده نمایید.

دلایل پیشنهاد استفاده از لایسنس اصلی نرم افزار

در استفاده از نرم افزارها نکات متعددی وجود دارد که موجب میشوند افراد به سمت خرید نسخه اصلی و اوریجینال بروند. در این بخش دلایل متعدد مرور خواهد شد :

 1. آپدیت نمودن نرم افزار برای رفع مشکلات احتمالی یا باگ ها
 2. ارتقا نرم افزار به نسخه جدید و استفاده از امکانات به روز
 3. استفاده از پشتیبانی تیم فنی برای رسیده به پاسخ سوالات
 4. امکان اعلام پیشنهادات برای افزودن امکانات به ارتقا و نسخه های جدید
 5. بهبود عملکرد و سرعت نرم افزار

اگر میخواهید بدانید که آپدیت، آپگرید و باگ چه معنایی دارند صفحه آپدیت Update یا بروزرسانی چیست؟ باگ Bug چیست؟ ارتقا Upgrade آپگرید چیست؟ را مشاهده نمایید.

تفاوت نسخه اصلی و غیراصلی یا کرک شده

کرک Crack یا قفل شکسته به نسخه ای از نرم افزار گفته می شود که به نحوی در نرم افزار دستکاری شده تا برای استفاده از آن، نیازی به پرداخت هزینه نباشد و در سطح اینترنت به صورت رایگان قرار بگیرد. علاوه بر غیر اخلاقی بودن اینکار، اطلاعات مهم سیستم خود را با نصب نسخه کرک شده یا قفل شکسته نرم افزارها به خطر می اندازیم! شاید بپرسید چرا؟ در دنیای دیجیتال، موضوع سرقت اطلاعات به یک امر عادی تبدیل شده، نرم افزار پرکاربرد و مهم را کرک می کنند، شما نصب میکنید، عملا اجازه داده اید که دزد وارد خانه شود، حال شروع به پخش ویروس نموده و یا اطلاعاتی مانند رمزها، تصاویر و پروژه های مهم را به سرقت می برد، در برخی شرایط ممکن است گرفتار باج افزار شوید، نوعی ویروس که تمام اطلاعات سیستم را قفل نموده و تحت هیچ شرایطی ممکن است دوباره سالم نشوند مگر اینکه به تولید کننده ویروس پول پرداخت کنید که اغلب در خارج کشور هستند و هیچ اعتمادی نیست که پول پرداخت شود و مشکل نیز برطرف شود. قصد داریم شما را بیهوده بترسانیم اما متاسفانه این اتفاقات به تکرار رخ داده و وجود واقعی دارند.