نرم افزار کمرا را Camera Raw و ادوبی لایتروم Lightroom هر کدام برای هدفی تولید شده اند.

 مقایسه ادوبی کمرا را Raw و لایت روم Lightroom

توضیحات پایین کاملا تجربه مدرس دوره های ادوبی در ایران ( محمد ملکی ) هستند که طی 12 سال بیشتر کار با این برنامه ها در این جا نوشته شده است.

لایتروم برای کسانی هست که همزمان،ادیت،تصحیح،ارتقا،ارشیو‌بندی،ذخیره دسته جمعی انجام میدهند و سرعت اجرای چندین دستور اتوماتیک و همگانی برای آنها بسیار دارای اهمیت است مشاهده پکیج تجاری لایت روم

ادوبی را عملیات آرشیو و دسته بندی و تغییر نام انجام نمیدهد و برای اجرا نیازمند بریج یا فتوشاپ است و فقط توانایی های تصحیح و ارتقا و ادیت رو دارد. مشاهده پکیج تجاری ادوبی را

فرض کنید شما یک عکاس هستید که در استودیو فعالیت میکنید یا عکاسی از مدل ها در فضاهای مختلف را انجام میدهید یا عکاس مراسمات و یا طبیعت هستید ، حال فرض کنید از هر مدل 100 عکس در یک شرایط نور گرفته اید ، در این شرایط بی شک ادوبی لایت روم نسبت به ادوبی را برای شما برتری دارد اگر بخواهید ادیت های یکسان مانند تصحیح نور و ارتقا رنگ یا کالور گریدینگ را بر روی همه آنها اجرا کرده ، نامگذاری کنید و ... ، اما فرض کنید قصد دارید عکسهای تعداد اندک و دارای شرایط متفاوتی راه ادیت کنید ، و یا طراح آلبوم عروس هستید و میخواهید قبل از عملیات ریتاچ یا طراحی ، طبق قاعده تصحیح نور و رنگ را انجام دهید ، مشاهده پکیج تجاری طراحی آلبوم ،  در این شرایط ادوبی را ابزاری بی نظیر برای شما میباشد.

هر دو برنامه در خصوص اصلاح و ارتقا کیفیت عکس بی نظیر هستند به شرط اینکه درک بسیار کاملی از اصول و ادیت های تجاری داشته باشید و الی لایت روم را بعنوان یک نرم افزار آرشیو خواهید شناخت و ادوبی را هم یک نرم افزار ساده.