نرم افزار کمرا را Camera Raw و ادوبی لایتروم Lightroom هر کدام برای هدفی تولید شده اند.

 مقایسه ادوبی کمرا را Raw و لایت روم Lightroom

توضیحات پایین کاملا تجربه مدرس دوره های ادوبی در ایران ( محمد ملکی ) هستند که طی 12 سال بیشتر کار با این برنامه ها در این جا نوشته شده است.

لایتروم برای کسانی هست که همزمان،ادیت،تصحیح،ارتقا،ارشیو‌بندی،ذخیره دسته جمعی انجام میدهند و سرعت اجرای چندین دستور اتوماتیک و همگانی برای آنها بسیار دارای اهمیت است مشاهده پکیج تجاری لایت روم

ادوبی را عملیات آرشیو و دسته بندی و تغییر نام انجام نمیدهد و برای اجرا نیازمند بریج یا فتوشاپ است و فقط توانایی های تصحیح و ارتقا و ادیت رو دارد.

17 دقیقه

فرض کنید شما یک عکاس هستید که در استودیو فعالیت میکنید یا عکاسی از مدل ها در فضاهای مختلف را انجام میدهید یا عکاس مراسمات و یا طبیعت هستید ، حال فرض کنید از هر مدل 100 عکس در یک شرایط نور گرفته اید ، در این شرایط بی شک ادوبی لایت روم نسبت به ادوبی را برای شما برتری دارد اگر بخواهید ادیت های یکسان مانند تصحیح نور و ارتقا رنگ یا کالور گریدینگ را بر روی همه آنها اجرا کرده ، نامگذاری کنید و ... ، اما فرض کنید قصد دارید عکسهای تعداد اندک و دارای شرایط متفاوتی راه ادیت کنید ، و یا طراح آلبوم عروس هستید و میخواهید قبل از عملیات ریتاچ یا طراحی ، طبق قاعده تصحیح نور و رنگ را انجام دهید ، مشاهده پکیج تجاری طراحی آلبوم ،  در این شرایط ادوبی را ابزاری بی نظیر برای شما میباشد.

هر دو برنامه در خصوص اصلاح و ارتقا کیفیت عکس بی نظیر هستند به شرط اینکه درک بسیار کاملی از اصول و ادیت های تجاری داشته باشید و الی لایت روم را بعنوان یک نرم افزار آرشیو خواهید شناخت و ادوبی را هم یک نرم افزار ساده.