معرفی برترین و بهترین مانیتورها برای عکاسی و فتوشاپ و تدوین فیلم و جلوه های ویژه

در زمینه انتخاب مانیتور معمولا گروه بندی و شرایط استفاده مانیتور به دسته های :
  1. برای عکاسی
  2. برای ویرایش عکس
  3. برای تدوین و جلوه های ویژه
تقسیم شده و همه آنها بر موضوعاتی مانند : 
  1. دقت بسیار بالای رنگ
  2. تولید رنگ
  3. زاویه دید
تاکید فراوان دارند.
اندازه : 
به یاد داشته باشید با توجه به اندازه صفحه نمایش ،فقط بزرگتر بهتر است.پس بین 24 و 27 اینچ ، گزینه 27 اینچ را انتخاب نمائید.مانیتور بزرگ اجازه می دهد تا تمام نوار ابزار مورد نیاز در حال ویرایش عکسها باز و کار گرافیک یا طراحی راحتتر و دلچسب تری را انجام دهید.
صفحه نمایش :
در حالت کلی ما دو نوع صفحه نمایش داریم ، یکی مات و یکی براق.
گزینه براق :
بیشتر برای کارهای تفریحی مانند دیدن فیلم.در نگاه اول در براق همه چیز زیباتر و مشکلی غلیطتر و سفید روشن تر است اما مشکل بزرگی که وجود دارد اینکه براق تقریبا مانند آینه عمل میکند و عملیات انعکاس را انجام داده و همین مورد مانع درست دیده شدن جزئیات تصویر است.
گزینه مات :
یکی دیگر از صفحات نمایشی است که کاملا برعکس گزینه براق عمل نموده و هیچ انعکاسی از محیط را درون خود نمایش نمیدهد و به نسبت گزینه براق رنگها از غلظت کمتری برخوردار هستند
نتیجه گیزی اینکه انتخاب براق و یا مات بودن کاملا مرتبط به محیطی است که مانیتور را در آن میخواهید استفاده نمائید.اگر محیط شما پر نور است باید مات استفاده نمائید اما اگر محیط کم نور است از براق استفاده نمائید و اغلب رنگها در براق اگر شرایط نوری شما مناسب باشد بهتر دیده خواهند شد و این انتخاب کاملا به نور محیط شما بستگی دارد.
نکته مهم اینکه سعی نمائید از پشت سر شما نور تابیده نشود چرا که چه در مات و چه در براق شما شاهد افق کیفیت تصویری خواهید بود.
حیطه رنگ یا Color Gamut :  
در واقع این گزینه یکی از مهمترین آیتم هایی است که در زمان خرید مانیتور حتما باید به آن اهمیت بدهید،این گزینه معمولا در همه مانیتورها وجود دارد که اغلب بنام sRGB شناخته میشود.با این حال گزینه sRGB آن آیتمی نیست که بتواند در مقابل حیطه رنگ ADOBE RGB تمامی رنگها را شامل شده و به ما نمایش دهد.
اگر یک عکاس هستید مطمئنا در حیطه رنگ sRGB تمامی رنگهایی که در دوربین در حال مشاهده هستید در مانتیور آنها را نخواهید دید چرا که مانیتور با حیطه رنگ sRGB نمیتواند خارج از محدوده خود رنگها را نمایش دهد.
مانیتورهایی که حیطه رنگ آنها RGB است به نسبت sRGB قدرت نمایش رنگهای بسیار بیشتری را دارند و در عین حال دارای قیمت بیشتری نیز هستند.
حالا که با این موضوع آشنا شده اید باید بدانید در نرم افزاری که در حال کار با آن هستید باید حیطه رنگی را بر روی گزینه RGB گذاشته و از گزینه sRGB تغییر دهید تا به این ترتیب بتوانید کالیبره یا هماهنگی خاصی بین مانیتور و طرح چاپی نهایی ایجاد نمائید.
در خصوص حیطه رنگ و تکمیل بافتهای رنگی شرکت های HP - NEC - IGZO بهترین حیطه های رنگی را تولید میکنند و البته گران نیز هستند.
به تصویر زیر دقت کنید تا درک مناسبی از حیطه رنگ مانیتورها پیدا کنید
Wide Gamut
خب ، در sRGB تا منطقه مشخص شده بنفش غلظت رنگها نمایش داده میشود و در RGB نارنجی و در WIDE GAMUT RGB زرد هم که بیشترین و کاملترین حیطه نمایشی رنگ است.گوشه پایین سمت چپ مثلث را ببینید،حیطه رنگ از آنجا شروع و تا سمت راست خاتمه میابد.هر حیطه رنگ از قبلی محدوده بیشتری را نمایش میدهد،مثلا RGB محدوده بیشتری را نسبت به SRGB نمایش میدهد و همین موضوع موجب میشود تا شما در کار گرافیک و تدوین تفاوتهایی میان مانیتور و کار چاپ شده و ویدئویی که در حال نمایش در پخش کننده خانگی است مشاهده کنید.پس میبایست این گزینه را حتما در نظر گرفته تا همیشه کارهای شما و مخصوصا مانتیور با چاپ کالیبره شود.
ریزولوشن : 
در تمامی مانیتورهایی که در حال فعالیت هستید باید اندازه نمایش را بر روی بالاترین حالت قرار دهید بطور مثال مانیتور 24 اینچ دارای نهایت ریزولوشن 1080*1920 میباشد.پس در مانیتور حتما این گزینه را روی بزرگترین عدد قرار دهید.
در این قسمت بهترین مانیتورهایی که میتوانید از آنها گزینه های خیلی خوبی را برای هنرعکس و فتوشاپ و تدوین فیلم وجلوه های ویژه استفاده کنید را بشما معرفی خواهیم نمود.
پیشنهاد اول : Asus PA248Q
ویژه عکاسی
بی شک یکی از بهترین گزینه هایی که میتوان به آن اعتماد کرد و با قیمت پایین آنرا تهیه نمود
ضمنا یادآور میشود که قصد تبلیغات نداشته و فقط میخواهیم به شما در انتخاب یک مانیتور مناسب یاری رسانیم.
 
asuspa248q
پیشنهاد دوم : Asus PB278Q
ویژه ویرایش عکس و تدوین فیلم 
ASUS PB278Q
پیشنهاد سوم : Benq BL3201BH
ویژه ویرایش عکس و فیلم با اندازه 4K :
91OAIP1D3EL. SL1500
در زیر بهتر است با اصطلاحات فنی مانیتورها نیز آشنا شوید : 

S-IPS (Super IPS)
E-IPS (Enhanced IPS)
AS-IPS (Enhanced Super IPS)
H-IPS (Horizontal IPS)
e-IPS
S-IPS II
UH-IPS
H2-IPS
p-IPS (Performance IPS)
AH-IPS (Advanced High Performance IPS)
PLS (Plane to Line Switching – Samsung’s own panel type very similar to IPS)
AD-PLS (Advanced PLS)
AHVA (Advanced Hyper-Viewing Angle)

 

 

امیدواریم مفید بوده باشد

این مطلب توسط مدرس دوره های ادوبی و مکینتاش در ایران محمد ملکی ارسال شده است.

 

نه دوبله ، نه زیرنویس ، نه شبیه سازی ، وقت و هزینه خود را تلف نکنید

تمام آموزشهای ویدیویی را که قبلا دیده اید فراموش کنید ، به شما اصول و تجربه را خواهیم آموخت